Młodzi Patriotci

 

Żołnierze Wyklęci... Niezłomni, Niepokonani, Nieugięci...                       10.03.2020

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny.                                                                                               Lech Kaczyński

W niedzielę 1 marca 2020 roku po raz kolejny w Polsce obchodzony był Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Na drugi dzień w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia o niezłomnych, porzuconych i nieugiętych członkach państwa podziemnego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRS. Montaż słowno – muzyczny w wykonaniu uczniów z klasy VII i VIII utrzymany był w poważnym, patriotycznym tonie. Zebrani mieli okazję obejrzeć prezentację multimedialną dotyczącą życia rotmistrza Witolda Pileckiego oraz wysłuchać wierszy i pieśni o żołnierzach wyklętych. Uroczystość rozpoczęła się ,,Rotą” a zakończyła piosenką o Ojczyźnie w wykonaniu szkolnego chóru.

mgr Lucyna Migda

Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych             03.03.2020

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli dzisiaj w gminnych obchodach Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w Zakliczynie i w Rudzie Kameralnej.

Gminne uroczystości rozpoczęły  się o godzinie 9:30 mszą świętą w intencji tych, którzy oddali życie za wolną Ojczyznę w kościele p.w. św. Idziego opata w Zakliczynie. Po mszy świętej delegacje samorządowe, szkolne i organizacje pozarządowe udały  się na cmentarz parafialny, by złożyć wiązanki kwiatów na grobie majora Jana Dubaniowskiego "Salwy" – "Żołnierza Wyklętego", który 27 września 1947 roku w Rudzie Kameralnej został zaatakowany przez UB. W czasie strzelaniny jego podkomendni zdołali się wycofać, jednak sam „Salwa” poległ w walce.

  Następnie chętni mogli wziąć udział w grze miejskiej oraz Biegu Tropem Wilczym na dystansie 1963m.

  Wieczorem  odbyła się uroczystość złożenia wiązanek kwiatów pod pomnikiem majora Jana Dubaniowskiego "Salwy" i jego żołnierzy przy świetlicy w Rudzie Kameralnej,

 O 16:15 – w świetlicy ZCK w Rudzie Kameralnej rozpoczął się wykład Grzegorza Gawła, historyka i redaktora kwartalnika "Wyklęci" oraz autora książek poświęconych majorowi Janowi Dubaniowskiemu "Salwie."

mgr Ewa Drożdż i mgr Magdalena Budzyn 

Udział w akcji "Szkoła do hymnu"           11.11.2019

  W   piątek, 8 listopada  o symbolicznej godz. 11:11 uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami włączyli się w akcję „Szkoła do hymnu” i  uroczyście odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”. Jest to wspaniała inicjatywa organizowana przez Ministra Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży w szkołach w Polsce i placówkach polonijnych na całym świecie , której celem jest wspólne świętowanie odzyskania przez Polskę niepodległości.  Tego dnia nasza społeczność szkolna dała wyraz dumy z bycia Polakami.
mgr Małgorzata Różycka

Uroczystości pod pomnikiem w Słonej         03.11.2019

   27 X 2019 r. uczniowie naszej szkoły -  Wiktoria Skrobisz, Monika Kołacz, Wiktor Kornaś, Kamil Nowak, Kasandra Łach i Natalia Sarwa, poraz pierwszy ze sztandarem reprezentowali całą społeczność szkolną w uroczystości patriotyczno - religijnej w Słonej.W tym dniu w  malowniczej-jesiennej scenerii lasu bardzo  licznie zgromadzeni mieszkańcy, delegacje, przedstawiciele władz uczestniczyli w apelu poległych oraz w nabożeństwie. W miejscu, gdzie poległo czterech z 24 żołnierzy „Radomyśla”, w tym dowódca i jego zastępca, spotkliśmy się u stóp pomnika w Słonej, by oddać cześć nie tylko tym czterem poległym bohaterom, ale wszystkim uczestnikom Akcji „Burza”.

admin.

Uroczystość patriotyczno-religijna w Charzewicach  26.10.2019

   20 X 2019 r. uczniowie naszej szkoły -  Wiktoria Skrobisz, Monika Kołacz, Wiktor Kornaś reprezentując całą społeczność szkolną uczestniczyli w uroczystości patriotyczno - religijnej w Charzewicach na cmentarzu wojennym nr 290, na którym spoczywa 109 żołnierzy armii austro-węgierskiej, 52 żołnierzy armii rosyjskiej oraz wielu bezimiennych Polaków, którzy zginęli 105 lat temu podczas krwawej bitwy, 19 listopada 1914 r.

W tym dniu w  malowniczej-jesiennej scenerii lasu bardzo  licznie zgromadzeni mieszkańcy Charzewic, Gwoźdźca oraz okolicznych miejscowości, delegacje szkół, Straży Pożarnej na czele z Panem Burmistrzem-Dawidem Chrobakiem, uczestnicząc w nabożeństwie różańcowym oraz polowej mszy świętej oddali hołd poległym tutaj żołnierzom.

mgr Grażyna Pawlik

Pamięci majora Jana Dubaniowskiego Salwy   6.10.2019

    Dnia 15 września 2019 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w uroczystości poświęconej pamięci  kpt. Jana Dubaniowskiego Salwy. Na początek delegacja w składzie: Aleksandra Mordawska, Aleksandra Sarwa i Michał Wszołek złożyła znicze pod krzyżem 

w miejscu śmierci naszego bohatera, a następnie uczestniczyła we mszy świętej w jego intencji w kaplicy w Rudzie Kameralnej. Następnie zaprezentowano część artystyczną. Michał Wszołek zachwycił zgromadzonych wyjątkową interpretacją utworu Z. Herberta pt. Przesłanie Pana Cogito. Na koniec uczniowie złożyli kwiaty pod pomnikiem Jana Dubaniowskiego Salwy i jego żołnierzy. Oddali tym samym hołd poległym w walce z reżimem komunistycznym.

Na zakończenie odczytano rozkaz Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka o awansowaniu pośmiertnym kapitana "Salwy" do stopnia majora. Rozkaz odczytał ppłk. Piotr Waręcki - Komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Tarnowie. 

mgr Angelika Winiarska

Rajd szlakiem niezłomnego bohatera         18.09.2019

     14.09.2019 roku chętni uczniowie z kl. VI – VIII wzięli udział w III Edukacyjnym Rajdzie Szlakiem kpt. Jana Dubaniowskiego ,, Salwy” organizowanym przez Stowarzyszenie ,, Żandarmeria ”z Nowego Sącza oraz Oddział IPN w Krakowie.

 Trasa rajdu biegła z Iwkowej przez Czchów do Jurkowa. Głównym celem było poznanie dziejów podziemia zbrojnego z lat 1939 – 1955 na terenie Pogórza Wiślickiego i Rożnowskiego. Uczestnicy poznali warunki życia partyzantów oraz wyposażenie żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Po przejściu trasy rajdu uczniowie zobaczyli inscenizację historyczną, posłuchali wywiadu pt: ,, Podziemie antykomunistyczne na Pogórzu” oraz odebrali nagrody i dyplomy.

mgr Izabela Łącka i mgr Lucyna Migda

Święto Niepodległej w naszej szkole             11.11.2018

  Uczniowie naszej szkoły uczcili tegoroczne obchody 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez przypomnienie tych ważnych wydarzeń podczas akademii, dnia 9 listopada, na szkolnej sali gimnastycznej. Przedstawienie wyreżyserowali i prowadzili  ósmoklasiści. Szkolny chór uświetnił pieśniami patriotycznymi występ. Swoim talentem i zaangażowaniem wykazały się również przedszkolaki z oddziału „0”.

Po uroczystej akademii w ramach obchodów 100lecia niepodległości uczniowie klas IV-VIII wzięli udziałw w spektaklu historycznym "Herosi Niepodległej" zorganizowanym przez Koło Teatralne z Gromnika  w miejscu bardzo szczególnym, gdyż w Kąśnej Dolnej.  W miejscu gdzie jeden z "ojców niepodległej" mieszkał przez krótki okres swojego życia, a był nim Ignacy Paderewski. 

admin

Prezydent u nas!                                     15.11.2018

  Uczeń naszej szkoły: Szymon Gałek, został wyróżniony przez pana Burmistrza- Dawida Chrobaka. 4. listopada 2018r. - w parze z uroczą krakowianką - przywitał przybyłego do Zakliczyna Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – Andrzeja Dudę. Okoliczność niebywała, bo związana z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Nasz uczeń w stroju krakowskim wręczył Panu Prezydentowi pamiątkową statuetkę, która ma w stolicy przypominać o Zakliczynie i naszych małych Filipowicach. 

mgr Jadwiga Zachara

Niepodległa                                                    15.11.2018

  11 listopada delegacja z naszej szkoły uczestniczyła obchodach Narodowego Święta Niepodległości w Zakliczynie. Narodowe Święto Niepodległości – polskie święto obchodzone co roku 11 listopada dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym roku jest to okrągła setna rocznica.

Uczniowie wraz z opiekunem uczestniczyli w Mszy św. w intencji Ojczyzny.

Następnie rozpoczęła się manifestacja patriotyczna: przemarsz z asystą Strażackiej Orkiestry Dętej „ Filipowice” z kościoła pw. św. Idziego Opata pod pomnik w Rynku, złożenie wiązanek pod Pomnikiem Poległych i Pomordowanych za Wolną Ojczyznę, koncert SOD” Filipowice „ pod ratuszem, koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Chóru Złota Jesień z MDK w Bochni, wspólne śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego na Rynku przed ratuszem, odtańczenie Poloneza.

mgr Ewa Drożdż
 

Na górze Mogiła                                             10.11.2018

  Przy budce i kamiennym krzyżu; na mogile partyzantów; przed pomnikiem w dolinie; na grobie zastrzelonego w pobliżu Władysława Mossoczego… Wśród licznie zgromadzonej młodzieży, delegacja naszej szkoły oddała hołd żołnierzom AK i partyzantom. Zostali oni pomordowani 74 lata wcześniej przez hitlerowców, właśnie na zalesionej górze Mogiła. Zgromadzeni uczestniczyli w uroczystej Eucharystii.

mgr Jadwiga Zachara

W "Czarnym Lesie"                                      26.10.2018

  Delegacja uczniów szkoły w składzie: Patrycja Molenda, Kamil Nowak i Natalia Sarwa brała udział w uroczystościach patriotyczno – religijnych upamiętniających ofiary potyczki stoczonej w listopadzie 1914 roku między żołnierzami armii austro-węgierskiej i rosyjskiej w Charzewicach.

mgr Lucyna Migda

Dla pamięci: Jamna                                         05.10.2018

Ten kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości. 

                                                                   Józef Piłsudski (z książki Myśli, mowy i rozkazy) 

W 74. rocznicę pacyfikacji Jamnej, delegacja z naszej szkoły oddała hołd bohaterom. Złożyła kwiaty i zapalone znicze przy pomniku pomordowanych mieszkańców i żołnierzy AK. Przy tysiącletnim dębie uczestniczyła w Eucharystii, której przewodniczył o. Andrzej.

mgr Jadwiga Zachara 

Interaktywnie o Niepodległej!                    03.10.2018

24 września 2018 roku chętni uczniowie z klas IV – VIII wraz ze swoimi wychowawcami zwiedzili wystawę Mobilnego Muzeum Multimedialnego w Zakliczynie, przygotowaną z inicjatywy Prezydenta RP pana Andrzeja Dudy z okazji Narodowych Obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

Ekspozycja ukazała szeroką panoramę II Rzeczypospolitej. Wiele miejsca poświęcono wybitnym Polakom i rodzimym wynalazkom. W trakcie zwiedzania uczniowie poznali biografie sześciu Ojców Niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego Wojciecha Korfantego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego i Wincentego Witosa. Mieli okazję doświadczyć wirtualnej podróży  po rozmaitych sferach życia Rzeczypospolitej. Dodatkowym elementem wystawy była plenerowa  gra planszowa „Dumni z niepodległej”. Po obejrzeniu ekspozycji i zrobieniu sobie unikatowej fotografii uczniowie złożyli swoje podpisy do pamiątkowej Księgi Niepodległości. Dla wszystkich uczestników była to bardzo interesująca lekcja historii.

mgr Lucyna Migda

Motyw małe ojczyzny w literaturze              16.05.2018

    Uczniowie- zainspirowani poznawaną poezją i prozą patriotyczną, a przede wszystkim działaniami patriotycznymi w naszej okolicy – przygotowali prace pisemne: Motyw małe ojczyzny w literaturze. Wszystkie prace zostały nagrodzone oceną w dzienniku. Są one odpowiedzią do zadania zamieszczonego w projekcie „ Szkoła Młodych Patriotów”.

mgr Jadwiga Zachara 

Za3maj się!                                                   16.05.2018

       227 lat temu- podczas obrad Sejmu Czteroletniego- uchwalono najważniejszy dokument państwowy, napisany w formie uchwały sejmowej. To właśnie Polacy umieli przyjąć taki akt, pokazując Europie i światu wzór parlamentaryzmu i wzór budowania nowoczesnego ustroju państwowego, ale także wzór myślenia o realnej sytuacji ojczyzny, myślenia o bezpieczeństwie nie tylko własnym… Na pamiątkę uchwalenia pierwszej w Europie Konstytucji uczniowie klasy VII – pod opieką p. Renaty Pawłowskiej- przypomnieli historię jej powstawania. Pasjonaci śpiewu w naszej szkole upiększyli prezentację kolegów swoim śpiewem. Niech twórcy Konstytucji będą dla nas wzorem uczciwej rzetelnej pracy.

W ramach projektu został przeprowadzony ogólnoszkolny konkurs recytatorski o tematyce patriotycznej. Każda klasa wybrała inny wiersz. Konkurs został przeprowadzony w dwóch etapach. W kwietniu odbyły się eliminacje klasowe. Uczniowie – mając na uwadze ogólne kryteria oceny recytacji- wzajemnie przyznawali sobie w klasach punkty. Tym sposobem sami wyłonili klasowego lidera, który w finale konkursu recytatorskiego reprezentował ich klasę. Uroczysty finał był drugą częścią akademii upamiętniającej uchwalenie Konstytucji 3 maja. Jury – w skład którego wchodzili przedstawiciele samorządów klasowych- głosowało i przyznało lokaty w dwóch kategoriach wiekowych. Wszyscy uczestnicy otrzymali gromkie brawa.  Dyplomy uznania i drobne upominki wręczyła pani dyrektor Irena Kusion. 

Miejsce III: Julia Osuch, Franciszek Osuch- kl. I; wiersz: Katechizm polskiego dziecka - W. Bełza

Miejsce II: Wiktoria Doskocz- kl. III; wiersz: Co kochać? - W. Bełza

Miejsce I: Julia Chrobak - kl. II; wiersz: Twój dom - Wanda Chotomska

Miejsce IV: Gabriela Kijowska – kl. IV; wiersz: Tu wszędzie Polska - Tadeusz Kubiak

Miejsce III: Wiktoria Skrobisz – kl. VI; wiersz: Ojczyzna – Maria Konopnicka

Miejsce II: Aleksandra Bieniek – kl. V; wiersz: Moja piosnka – Cyprian Kamil Norwid

Miejsce I: Joanna Drożdż – kl. VII; wiersz: Gawęda o miłości do ziemi ojczystej – Wisława Szymborska

Godnym uwagi jest fakt, że wiersze o tematyce patriotycznej recytowali też najmłodsi przedstawiciele szkoły, czyli przedszkolaki i oddział „0”.

Dyplom wyróżnienia: Alicja Łyszczarz – przedszkole; wiersz: Nasze polskie ABC – Zygmunt Stawacki

Dyplom wyróżnienia: Maria Garbacz – oddział „0”; wiersz: Polskie krajobrazy – Stanisław Karaszewski

mgr Jadwiga Zachara 

Kodeks Postaw Patriotycznych                    15 .05.2018

       Kolejnym zadaniem w ramach realizowanego projektu ,, Szkoła Młodych Patriotów” było opracowanie w zespołach klasowych ,, Kodeksu Postaw Patriotycznych”. Uczniowie z klas IV – VII podjęli się tego zadania na lekcjach plastyki tworząc na dużych kartonach piękne pod względem merytorycznym i artystycznym prace. Natomiast ich młodsi koledzy z klas I – III układali kodeks pod czujnym okiem swoich wychowawców.  Wszystkie prace wykonane zostały estetycznie i pomysłowo. Widać było duże zaangażowanie w pracach zespołowych.

Po zebraniu wszystkich propozycji w naszej szkole powstał Kodeks Postaw Patriotycznych o następującej treści:

1. Znamy historię swojego kraju

2. Szanujemy język ojczysty

3. Pamiętamy o polskich bohaterach

4. Znamy polskie tradycje i obyczaje

5. Dbamy o środowisko

6. Znamy swoją Małą Ojczyznę

7. Szanujemy symbole narodowe

8. Kupujemy polskie produkty

mgr Lucyna Migda

Przeprowadzenie konwersatorium "Szkoła Młodych Patriotów"                                            15.04.2018

 

 W styczniu i w lutym w ramach pierwszego zadania konkursu: ,, Szkoła Młodych Patriotów” wśród uczniów w klasach I – VII zostały przeprowadzone konwersatoria pt. ,, Patriotyzm na co dzień. Co dla mnie oznacza bycie patriotą?”

Wychowanie patriotyczne służy budowaniu tożsamości narodowej oraz uczy przywiązania do historii i tradycji. Dlatego tak ważnym jest, aby od najmłodszych lat w otoczeniu dzieci pojawiały się symbole i barwy narodowe.

Klasa I – wychowawca Ewa Drożdż

Tematem głównym tygodniowych zajęć w klasie I było: ”Polska – moja Ojczyzna”. Uczniowie zapoznawali się z symbolami narodowymi, uświadamiali rolę Ojczyzny w życiu człowieka. Nadrzędnym celem zajęć było zapoznanie dzieci z flagą, godłem i hymnem Polski. Uczniowie: wymieniali symbole narodowe Polski, wyjaśniali znaczenie symboli narodowych w życiu każdego człowieka, wykonywali prace plastyczno-techniczną na określony temat, zachowywali prawidłową postawę podczas słuchania i śpiewania hymnu.

W czasie zajęć uczniowie aktywnie uczestniczyli w następujących sytuacjach dydaktycznych:

·         Zabawa integracyjna „Wszyscy jesteśmy Polakami”

·         Ed. Polonistyczna- ukazanie miejsca Polski na mapie, ćwiczenia grafomotoryczne, poprawianie konturu Polski, ćwiczenia w pisaniu, zapoznanie z treścią wiersza E. Bełzy Kto ty jesteś?, praca z mapą Polski, poznanie legend i zabytków Polski

·         Ed. Społeczna – prezentacja wybranych symboli narodowych, swobodna rozmowa – próby opisu godła i flagi, znaczenie symboli narodowych w życiu Polaka, gry dramowe, burza mózgów

·         Ed. Techniczno-plastyczna- wykonanie godła i flagi Polski

·         Ed. Muzyczna – osłuchanie się z hymnem Polski. Nauka słów I zwrotki i refrenu.

Efektem zajęć jest fakt, że uczeń:

-zna pojęcia tożsamość i patriotyzm

-wie, co to znaczy być Polakiem i co nas wyróżnia spośród innych narodów

-opowiada o niektórych polskich zabytkach i zna legendy związane z Polską

-rozumie, że Polska to nasza Ojczyzna, a naszym językiem jest język polski

-potrafi wskazać flagę i godło Polski

-słucha z należytym szacunkiem polskiego hymnu, przyjmuje prawidłową postawę

Załącznik foto

 

Klasa II – wychowawca Barbara Niemiec

Zajęcia rozpoczęła zabawa w skojarzenia związane z lokalnym środowiskiem i historią Polski. Na konturową mapę Polski- zaznaczali Warszawę, Wisłę, Kraków, Gniezno. Z puzzli układali godło – później wybraną techniką malowali i wyklejali plasteliną. Na koniec poznali sylwetki trójki Polaków: Witolda Pileckiego, Irenę Sendler i Elżbietę Zawadzką.

Załącznik foto

 

Klasa III – wychowawca Grażyna Pawlik

Pogadanka na temat: Kto to jest patriota i jak nim zostać?

Gazetka ścienna ,,Symbole Polski”, Wielcy Polacy, plakat Polska Moja Ojczyzna

Stworzenie Kodeksu Małego Patrioty


Quiz małego patrioty ( w formie testu składającego się z 24 

pytań)

I miejsce - Wiktoria Doskocz

II miejsce – Katarzyna Wróbel

III miejsce – Nikola Olchawa i Jakub Pajor

Załącznik foto

 

Konwersatorium
SZKOŁA MŁODYCH PATRIOTÓW cz.1

Nasza Szkoła


Stawiamy na rozwój!


Projekty i przedsi..


Obszary działania


Przedszkole


Pracownicy ZSPiP


Dla rodziców


Dla uczniów


Organizacja pracy


Zakończone projekty


Dane szkoły


Powered by dzs.pl & Hosting & Serwery