SZKOŁA MŁODYCH PATRIOTÓW cz.1

 

Muzyczno – historyczna lekcja w Europejskim Centrum Muzyki w Lusławicach                                    18.03.2018

  7.03.2018 uczniowie kl. V – VII z wychowawcami uczestniczyli w koncercie muzycznym o charakterze patriotycznym pt. ,,Moja Niepodległa” organizowanym w ramach gminnych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który odbył się w Europejskim Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. W programie znalazły się utwory nawiązujące do ponad 250 - letniej tradycji walk o wolność i niepodległość Polski. Koncert był muzyczną podróżą od Konfederacji Barskiej poprzez epopeję walk napoleońskich, Powstania Listopadowe i Styczniowe, odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku, Polskie Państwo Podziemne, Żołnierzy Wyklętych i fenomen ,,Solidarności”. Wykonawcami koncertu była Orkiestra i Chór Stowarzyszenia Passionart z Krakowa i Wielopokoleniowy Chór z Zakliczyna.

mgr Lucyna Migda 

Pamięci Żołnierzom Wyklętym                                                 12.03.2018

      W celu upamiętnienia postaci i wydarzeń z przeszłości 02.03.2018 r. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ubrani w galowe stroje dzieci przedszkola i uczniowie szkoły z powagą obejrzeli spektakl patriotyczny przygotowany przez najstarszych uczniów szkoły. W scenerii z czasów komunizmu ukazano losy żołnierzy polskiego powojennego podziemia niepodległościowego, którzy stawili opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Przedstawiono również ostatnie dni życia młodziutkiej sanitariuszki Danuty Siedzikówny ps. ,, Inka” zamordowanej przez komunistycznych oprawców w sierpniu 1946 r.

Wymowne i przejmujące sceny przedstawienia na długo pozostaną w pamięci widzów. Uroczystość uświetnił występ chóru, który pięknie zaśpiewał utwory patriotyczne związane z Żołnierzami Wyklętymi. Dziękujemy p. Kazimierzowi Spiesznemu za udostępnienie eksponatów muzealnych ze swojej prywatnej kolekcji, które tworzyły piękną dekorację i oddawały niepowtarzalny klimat tamtych czasów.

Zachęcamy wszystkich do oglądnięcia nagrania z tej uroczystości:

WIDEONAGRANIE

mgr Lucyna Migda

Uroczystości Dnia Żołnierzy Wyklętych na Rudzie Kameralnej 08.03.2018

    W niedzielę 4 marca w całej Polsce obchodziliśmy po raz ósmy już Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, którzy byli przez lata wymazywani z polskiej historii. Dzięki świętu ustanowionemu z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego przywracamy bohaterom tzw. „drugiej konspiracji” należne im miejsce w historii. Wyklęci stanowili bardzo zróżnicowaną grupę żołnierzy przede wszystkim AK i Narodowych Sił Zbrojnych. Szacuje się, że Polskie podziemie antykomunistyczne miało w swoich szeregach ok. 250 000 członków, w tym około 40 tysięcy żołnierzy, którzy prowadzili walkę z bronią w ręku. Po amnestii w 1947 roku niepodległościowe podziemie liczyło nie więcej niż dwa tysiące osób. Występowali oni przeciwko administracji komunistycznej, zwalczali działalność NKWD oraz UB na terenie Polski, wyzwalali aresztowanych z więzień, piętnowali kolaborantów i likwidowali zdrajców. W sumie Wyklęci przeprowadzili 12 tysięcy akcji, w których zostało zabitych 529 funkcjonariuszy SB (służby bezpieczeństwa) i MO (milicji obywatelskiej) i 429 żołnierzy Armii Czerwonej.

W naszej gminie obchody skupiają się na zakliczyńskim cmentarzu przy grobie kapitana Jana Dubaniowskiego „Salwa” oraz w Rudzie Kameralnej pod pomnikiem w pobliżu miejsca gdzie zginął.

Delegacja naszej szkoły tradycyjnie uczciła pamięć kapitana i innych Żołnierzy Niezłomnych składając kwiaty i zapalając znicze. Następnie delegacja wraz z opiekunami – Panią Dyrektor ZSPiP Ireną Kusion oraz Panem Dariuszem Stojowskim udała się pod krzyż , w miejsce gdzie zginął „Salwa”. Tam również zapalono znicze i uczczono pamięć poległych.

Młodzież oraz p. Dyrektor zadeklarowała objęcie pomnika i krzyża opieką.

Cześć i Chwała bohaterom!

`Filip Turczak

Wyniki ogólnoszkolnego konkursu wiedzy pt: ,, Historia Polski a patriotyzm”                                            08.03.2018

    W ramach Ogólnopolskiego Konkursu pod nazwą Szkoła Młodych Patriotów, którego celem jest krzewienie postaw patriotycznych w kontekście historii państwa i narodu polskiego w naszej szkole przeprowadzono sprawdzian wiedzy z tego tematu.

Do konkursu zgłosiło się 11 uczniów z klas IV – VII. Uczniowie pisali test składający się z 40 pytań dotyczących historii Polski od Mieszka I aż do czasów współczesnych.

Po ocenie prac komisja przyznała:

I miejsce – Michał Czuba – kl. VII

II miejsce – Natalia Gębarowska – kl. VII

III miejsce – Michał Wszołek – kl. IV

Uroczyste podsumowanie konkursu, wręczenie pamiątkowych dyplomów i nagród odbyło się podczas uroczystej akademii z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Gratulacje dla zwycięzców.

mgr Lucyna Migda 

Lekcja patriotyzmu w muzeum Wincentego Witosa                   7.02.2018

    2 .02. 2018 r. uczniowie kl. IV – VII wybrali się na wycieczkę do kina i muzeum. Pierwszym punktem wyjazdu było kino 3D w Galerii Tarnovia, gdzie uczestnicy relaksowali się w wygodnych fotelach sali kinowej i oglądali film pt: ,,Cudowny chłopak”, który okazał się dawką niezapomnianych wrażeń.

W związku z przypadającą w tym roku 100 rocznicą Odzyskania Niepodległości i 144 rocznicą urodzin wielkiego patrioty drugą część wycieczki spędziliśmy w Wierzchosławicach - rodzinnej miejscowości Wincentego Witosa. Uczniowie zwiedzili dom, w którym urodził się przyszły premier. Podziwiali meble, narzędzia rolnicze i naczynia sprzed lat. Następnie obejrzeli całe gospodarstwo Witosa gdzie mieszkał wraz ze swoją żoną i córką. Uczestniczyli również w lekcji muzealnej podczas której zapoznali się z życiem i działalnością polityczną ważnej postaci historycznej. Ostatnim punktem programu była wizyta na cmentarzu gdzie został pochowany Wincenty Witos. Wycieczka była dla wszystkich wspaniałą lekcją historii i patriotyzmu.

mgr L Migda 

Szkoła Młodych Patriotów                                                                        30.01.2018

W związku ze zbliżającą się 100 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości  MEN ogłosiło obecny rok szkolny 2017/2018 ,, Rokiem dla Niepodległej”. W związku z tym nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego konkursu ,, Szkoła młodych patriotów” organizowanym  przez Studium Prawa Europejskiego w Warszawie. Celem konkursu jest krzewienie wśród uczniów postaw patriotycznych w kontekście historii państwa i narodu polskiego. Do wykonania mamy 8 z 10 zadań.

Jednym z nich  było przygotowanie plakatu pt. ,,100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości”. Uczniowie kl. IV – VII na lekcjach plastyki z wielkim zaangażowaniem wykonywali różnymi technikami  plakaty. Wystawa prac zdobi korytarz szkolny i codziennie przypomina o tak ważnym wydarzeniu. Zapraszamy do obejrzenia galerii prac.

mgr L Migda

Obchody Niepodległości w Zakliczynie         17.11.2017

      Narodowe Święto Niepodległości – polskie święto, obchodzone co roku 11 listopada, dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego w 1918 r. W tym dniu delegacja naszej szkoły - Natalia Gębarowska, Joanna Drożdż i Filip Turczak reprezentując całą społeczność szkolną uczestniczyli w uroczystości patriotyczno –religijnej w Zakliczynie. O godz. 9: 30 wzięli udział we Mszy św. w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym pw. św. Idziego opata w Zakliczynie wraz z wiernymi, władzami samorządowymi na czele z Panem Burmistrzem- Dawidem Chrobakiem, harcerzami i pocztami sztandarowymi. Po przemarszu w asyście Strażackiej Orkiestry Dętej "Filipowice”, nastąpiło złożenie wiązanek i zniczy pod pomnikiem ofiar wojen i prześladowań stalinowskich.

M. Różycka 

Międzyszkolny Konkurs Poezji i Pieśni Patriotycznej 17.11.2017

 

  9 listopada 2017r. w Zespole Szkolno- Przedszkolnym im. Tadeusza Kościuszki w Paleśnicy został przeprowadzony konkurs pod hasłem „ Sławię Cię Ziemio Ojczysta poezją i pieśnią”. Upowszechniając piękno mowy ojczystej nasi uczniowie reprezentowali szkołę w obu kategoriach konkursowych. Piękny wiersz Wisławy Szymborskiej pt. „ Gawęda o miłości ziemi ojczystej” przygotował i przedstawił uczeń klasy IV- Michał Wszołek. Piosenkę partyzancką pt. „ Idą leśni „ zaśpiewał ucharakteryzowany chór szkolny.

J. Zachara 

Historia magistra vitae                            17.11.2017

      Pokolenia Polaków – przez długie 123 lata niewoli – czekały na ten dzień, Dzień Niepodległości. Dziś (10.11.2017r.) - w 99.rocznicę- wszyscy uczniowie z klasy IV w poczuciu odpowiedzialności przypomnieli młodszym i starszym kolegom, jak nasi przodkowie pracowali, poświęcali się, tworzyli kulturę narodową i ojczyste dzieje. Trzeba pamiętać, że solą naszej niepodległości jest krew i blizna. Każdy Polak powinien z dumą troszczyć się o dobro, o siłę i sprawiedliwość w ojczystym domu.


 

 Wzbogacając w sobie patriotyczne wartości piętnaścioro chętnych uczniów naszej szkoły wzięło udział w V Małopolskim Dyktandzie Niepodległościowym „ Po polsku o historii”. Dwie prace po eliminacjach szkolnych zostały wraz z protokołem przekazane do Komisji Wojewódzkiej.

J. Zachara

Uroczystość patriotyczno-religijna w Charzewicach                    17.10.2017

           15 X 2017 r. uczniowie naszej szkoły - Patrycja Molenda, Natalia Sarwa, Filip Turczak, reprezentując całą społeczność szkolną uczestniczyli w uroczystości patriotyczno -religijnej

w Charzewicach na cmentarzu wojskowym nr 290, na którym w 9 zbiorowych mogiłach,

46 pojedynczych grobach spoczywa 109 żołnierzy armii austro-węgierskiej, 52 żołnierzy armii rosyjskiej oraz wielu bezimiennych Polaków, którzy zginęli podczas krwawej bitwy, nocą 19 listopada 1914 r.

W malowniczej-jesiennej scenerii lasu licznie zgromadzeni mieszkańcy Charzewic oraz okolicznych miejscowości, delegacje szkół, Straży Pożarnej na czele z Panem Burmistrzem- Dawidem Chrobakiem, uczestnicząc w nabożeństwie różańcowym oraz polowej mszy świętej oddali hołd poległym tutaj żołnierzom.

G. Pawlik 

Chwała i cześć bohaterom                                           15.10.2017

           W 73. rocznicę obławy hitlerowskiej na szpitalik partyzantów AK w Woli Stróskiej reprezentanci naszej szkoły w składzie: Wiktoria Skrobisz, Gabriela Salamon i Filip Turczak oddali hołd poległym partyzantom w imieniu całej społeczności szkolnej.

            ,,Mogiła” to najwyższy szczyt Pogórza Rożnowskiego. Tutaj, w szałasie używanym  przez leśników, w czasie II wojny światowej zorganizowano prowizoryczny szpital partyzancki zwany „szpitalikiem leśnym”.  5 października najprawdopodobniej na skutek zdrady, Niemcy otaczają partyzantów i wywiązuje się walka… Na polu chwały ginie Władysław Mossoczy – absolwent medycyny UJ i dziewięciu partyzantów.

Duży odsetek wśród ofiar drugiej wojny światowej stanowią ludzie młodzi, dopiero wkraczający w dorosłość, a mimo to nie wahający się poświęcić swojego życia w obronie Ojczyzny. Jedną z takich postaci był wymieniony już Władysław Mossoczy. W chwili śmierci miał zaledwie 26 lat… Gdy wybucha wojna przerywa studia medyczne w Krakowie. 2 października 1944 roku zostaje oddelegowany do Woli Stróskiej, aby udzielać pomocy medycznej rannym partyzantom.

Tak opisują źródła historyczne dzień, w którym zginął: ,,Władek do końca pozostaje na posterunku, udzielając pomocy rannym. W wyniku nierównej walki, a przede wszystkim zaskoczenia, widząc że nie ma już żadnych szans, najpierw próbuje ucieczki z otoczonej zewsząd leśniczówki, zostaje jednak ranny w nogi, jeszcze ma siłę, żeby przeczołgać się krzakami kilkadziesiąt kroków, jednak kolejne serie z nieprzyjacielskiej broni dopełniają reszty.’’

Prawie wcale nie mówi się, o tym, że Mossoczy to nie tylko wielki patriota, to człowiek o różnych zainteresowaniach. Interesował się malarstwem, rzeźbą, muzyką. Był też poetą o czym niech świadczą poniższe strofy

 

Wśród zórz wieczornych o zachodzi

Jeziorko leśne lśni.

W błękitnej się odbija wodzie kwiat,

Co cichutko śni.

W miłosnej ważki swej pieszczocie

Wśród traw sitowia mkną

I krople rosy, niby w złocie,

Na krzewach iskry skrzą.

 

Leciutkie wzrusza wiatru tchnienie

Listowie pośród drzew,

Słowika się rozlega pienie

Radośnie dźwięczy śpiew.

Mą duszę chwyta upojenie

W gęstwinie leśnych kniej,

Bo, zda się, słyszę pozdrowienie…

Tak… Słyszę je od niej.

 

B. Niemiec

Bieg Pamięci Akcji "Burza"- Jamna 1944-2017                       28.09.2017

    W ramach  uczczenia 73 rocznicy bitwy 16 PP AK batalionu „Barbara” i ofiar pacyfikacji Jamnej, w niedzielę dnia 24 październikabr odbyły się Biegi Pamięci Akcji „Burza” –Jamna 1944 -2017.W tym dniu  naszą szkołę reprezentowały dwa zespoły w składzie: Dariusz Matras, Filip Turczak oraz Patrycja Molenda, Natalia Sarwa i  Aleksandra Sarwa . Drużyny  wzięły udział w Otwartych Mistrzostwach Gminy Zakliczyn w Biegach na Orientację. Centrum i meta zawodów usytuowane były  w Dominikańskim Ośr. Duszpasterstwa Akademickiego, natomiast trasy biegów na odcinku ok.1500m poprowadzono przez Jamneńskie Lasy wokół Sanktuarium MB Niezawodnej Nadziei na Jamnej. Zadaniem zawodników było odszukanie i potwierdzenie wszystkich punktów kontrolnych , które mieli oznaczone na mapie. Zespół który zrobił to w najkrótszym czasie i z najmniejszą ilością punktów karnych - wygrał. Nasi uczniowie wykazali się nie tylko sprawnością i wytrzymałością fizyczną ,ale również umiejętnością czytania mapy i korzystania z kompasu. Połączenie wysiłku fizycznego i myślenia pozwoliło na zdobycie przez nasz zespół chłopców: II miejsca a dziewcząt: IV miejsca. Po biegu na zawodników czekał posiłek regeneracyjny. Wszyscy uczestnicy otrzymali okolicznościowe medale, dyplomy i nagrody rzeczowe z rąk Burmistrza Miasta i Gminy Zakliczyn – Dawida Chrobaka.

Podziękowania dla Pana Macieja  Turczaka za fotorelację z biegu oraz rodzicom Pani Annie Turczaki PaństwuKatarzynie i Mariuszowi Sarwa za pełen zaangażowania doping podczas trwania biegu.

Opiekun: Małgorzata Różycka


Nasza Szkoła


Stawiamy na rozwój!


Projekty i przedsi..


Obszary działania


Przedszkole


Pracownicy ZSPiP


Dla rodziców


Dla uczniów


Organizacja pracy


Zakończone projekty


Dane szkoły


Powered by dzs.pl & Hosting & Serwery