Placówka Wsparcia Dziennego

Realizacja projektu SPON„ Bez Barier”

 
Placówka prowadzi zajęcia w godzinach
13:30 - 17:30 

Galeria zdjęć PWD



Placówka Wsparcia Dziennego z siedzibą w Zespole Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Filipowicach prowadzona jest przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Bez Barier” i jest czynna we wszystkich miesiącach od poniedziałku do piątku w godzinach od 13.30 do 17.30. Codzienna działalność placówki kierowana jest ściśle ustalonymi zasadami wynikającymi z Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej regulującego pracę placówek i rocznego planu pracy. Zapisanych jest 26 dzieci . Podopieczni mają zapewnioną pomoc dydaktyczną, opiekuńczą i wychowawczą. Systematycznie organizowana jest praca wyrównawcza i terapeutyczna ze specjalistami, oraz ciekawie zapełniony czas wolny w sposób umożliwiający rozwój zainteresowań i właściwe wykorzystanie wolnych chwil. Działanie Placówki w najbliższym środowisku lokalnym dziecka wspiera rodzinę w sprawowaniu jej podstawowych funkcji, zapewnia pomoc rodzinie i dzieciom. W każdym dniu dzieci mają możliwość efektywnego wykorzystania czasu. Oprócz nauki, której systematyczność pomaga wspierać rozwój edukacyjny, zdobywanie wiedzy i umiejętności, dzieci mogą w sposób przyjemny i twórczy spędzić pozostałą część dnia. W ramach zaplanowanych zajęć rozwijających, organizowane są zajęcia plastyczne, techniczne, taneczne, teatralne, ruchowe itp.

Celem PWD jest wspieranie rodziny każdego dziecka – poprzez spotkania, konsultacje, porady specjalistów, codzienną opiekę i dożywianie. W Placówce Dzieci codziennie otrzymują posiłek przygotowywany przez zatrudnionego pracownika. Do posiłku w formie suchego prowiantu zawsze dodany jest słodki deser. Codzienna praca placówki wzbogacana jest atrakcjami takimi jak: wyjazdy do kina, teatru, na basen, organizacją imprez okolicznościowych i wypoczynku letniego oraz programami realizowanymi przez Stowarzyszenie w ramach projektów finansowanych z innych źródeł.

mgr Iwona Gurgul 

 

Bale, bale w karnawale 2020                          29.02.2020

     Bale, bale w karnawale. Jak wszędzie to również u nas odbył się karnawałowy bal dzieci i młodzieży ze wszystkich Placówek Wsparcia Dziennego jakie prowadzi SPON Bez Barier. Zabawa była przednia. Na zdjęciach może tego nie widać, bo wyszły słabszej jakości z powodu półmroku, ale "zimowiskowa" integracja zaowocowała otwartością, bliskimi relacjami między podopiecznymi i fajną atmosferą. Cel został osiągnięty.

mgr Iwona Gurgul 

Zimowisko 2020                                            26.02.2020

      Zimowisko dla dzieci z PWD 2020. Zimowisko było w Nowym Sączu. Z miast w czasie ferii dzieci wyjeżdżają, a my przyjechaliśmy .... i było fajnie. Czas był w całości zagospodarowany, Nie było miejsca na nudę. Do południa odbywały się zajęcia muzyczne i socjoterapeutyczne, a po obiedzie czyli w drugiej części dnia codziennie wychodziliśmy na różne atrakcje: basen, lodowisko, hala sportowa, ścianka wspinaczkowa, dwa razy kino. Dodatkowo po kolacji mieliśmy dyskoteki lub ognisko z kapelą góralską. Moc wrażeń. Jest co wspominać.

mgr Iwona Gurgul 

Styczeń 2020                                                      18.01.2020

 

Kolejna sobota stycznia i kolejny wyjazd dzieci ze wszystkich Placówek Wsparcia Dziennego. Tym razem pojechaliśmy do parku trampolin. Zabawa był super.

  

 

Wyjazd dzieci z placówki PWD do kina do Tarnowa na film "Tajni i fajni".

 

 

Wzbogacenie oferty Edukacyjnej w Placówce Wsparcia Dziennego w Filipowicach.                                15.04.2018

 

   W okresie od 02.10.2017-02.09.2020 uczestnicy zajęć w Placówce Wsparcia Dziennego w Filipowicach korzystają z zajęciach rozwijających :

W roku 2018  dodatkowa oferta dotyczy zajęć rozwijających kompetencje kluczowe w obszarach:

 

Porozumiewanie się w języku angielskim- 

Niezbędna wiedza, umiejętności i postawy powiązane z tą kompetencją:

- znajomość słownictwa i gramatyki funkcjonalnej oraz świadomość głównych typów interakcji słownej i rejestrów języka.

- Poznanie norm społecznych oraz aspektów kulturowych związanych z danym językiem.

- Rozumienie komunikatów słownych, prowadzenie dialogów oraz czytanie, rozumienie i pisanie tekstów.

- Właściwe korzystanie z pomocy oraz uczenie się języków również w nieformalny sposób w ramach uczenia się przez całe życie.

 

Kompetencje informatyczne -

 obejmują one umiejętne i krytyczne wykorzystywanie technologii społeczeństwa informacyjnego w pracy, rozrywce i porozumiewaniu się. Opierają się one na podstawowych umiejętnościach w zakresie: wykorzystywania komputerów do uzyskiwania, oceny, przechowywania, tworzenia, prezentowania i wymiany informacji oraz do porozumiewania się i uczestnictwa w sieciach współpracy za pośrednictwem Internetu.

 

Świadomość obywatelską -


      

Są to kompetencje osobowe, interpersonalne i międzykulturowe obejmujące pełny zakres zachowań przygotowujących osoby do skutecznego i konstruktywnego uczestnictwa w życiu społecznym i zawodowym, szczególnie w społeczeństwach charakteryzujących się coraz większą różnorodnością.  Kompetencje obywatelskie przygotowują osoby do pełnego uczestnictwa w życiu obywatelskim oraz poczuwanie się do aktywnego i demokratycznego w nim  uczestnictwa.

 

Zapraszamy do fotorelacji z przeprowadzonych zajęć.

mgr Iwona Gurgul 

Bal mikołajkowy                                                                  9.12.2016

   I w tym roku św. Mikołaj pamiętał o podopiecznych SPON"Bez Barier".  04.12.2016 wszyscy spotkaliśmy się na corocznym balu mikołajowym. Najważniejszymi gośćmi byli oczywiście dzieci i młodzież w jakikolwiek sposób związani ze Stowarzyszeniem. Do tego grona zaliczają się uczestnicy zajęć z PWD, osoby niewpełni sprawne ale również nasi darczyńcy, rodzice, pracownicy, zaproszeni goście oraz zarząd na czele z prezesem Jerzym Woźniakiem. Czas oczekiwania na św. Mikołaja upłynął na zabawach tanecznych,oglądaniu wyczynów iluzjonisty, smakowaniu obiadu i deseru, konkursach, występach dzieci z Placówek Wsparcia Dziennego. .. Czekaliśmy, czekaliśmy..... i doczekaliśmy się. Gość w czerwonej szacie przybył z prezentami. Każdy otrzymał prezent. Dziękujemy! 

                                                                               Iwona Gurgul      

Powróćmy do tamtych chwil.                                                      7.09.2016

 Wakacje się skończyły.  Jestem przekonana, że wszyscy uczniowie i nauczyciele naszej szkoły są z tego zadowoleni ;).Dlaczego miałoby być inaczej? Wracamy!  -  więc jesteśmy zdrowi, mamy dobrą pracę, możemy sobie wytyczać kolejne cele, te osobiste i szkolne. Możemy zdobywać wiedzę i umiejętności, budować wspaniałe relacje z rówieśnikami , kształtować swoją przyszłość…. już tu ….już teraz i spędzać miło czas. Przecież w naszej szkole, to wszystko jest możliwe.

Wspomnijmy tylko jeszcze  radosne chwile jakie przeżyliśmy podczas wakacji.  Wielu uczniów naszej szkoły pojechało na kolonię letnią do Wysowej zorganizowaną przez zaprzyjaźnione SPON „ Bez Barier”. To dzięki nim każde wakacje dla wielu z nas są niepowtarzalne, jedyne!.  Zapraszam do fotorelacji :

Iwona Gurgul 

Wartość Placówek Wsparcia Dziennego                               23.02.2016

     Coroczna sprawozdawczość  z pracy Palcówek Wsparcia Dziennego  zachęciła mnie do napisania paru słów.  Pomyślałam , że warto wspomnieć  w szerszym środowisku o wydarzeniach i instytucjach dzięki którym sporo dzieci i rodzin ma możliwość skorzystania z dobrodziejstw tej działalność. 

Placówki Wsparcia Dziennego można by prościej nazwać – popołudniowymi świetlicami o rozszerzonych  zadaniach. Każdego dnia  zatrudnieni nauczyciele sprawują opiekę nad dziećmi przez cztery godziny dziennie. Wraz z nimi uczniowie odrabiają lekcje, organizują  czas wolny , uczestniczą w zajęciach rozwijających , wyjeżdżają na wycieczki. 

Rozszerzone zadania o których wspomniałam wyżej to: codzienny posiłek jaki każdy otrzymuje w postaci suchego prowiantu i deseru,  to opieka specjalistyczna – logopedy i pedagoga,  to wycieczki i kolonie letnie, to okolicznościowe  imprezy, to odwóz dzieci wieczorem do domów wynajętym busem i to wszystko za darmo.

Jako dyrektor szkoły, który ma to szczęście, iż Placówka Wsparcia Dziennego funkcjonuję w budynku szkoły,  stwierdzam, że jest to ogromna wartość dodana.  Dzięki niej realizuję i wzbogacam szereg zadań należących do zadań szkoły, a mianowicie:

Zapewniam i rozszerzam opiekę po lekcjach;  Korzystam z pomocy specjalistów i wspieram w ten sposób realizację zadania pomocy psychologiczno- pedagogicznej;  Dbam o klienta czyli rodziców, bo  w sytuacja  awaryjnych umożliwiam pozostawienie dziecka do godzin późniejszych;  Wzbogacając bazę Palcówki w sprzęt i pomoce dydaktyczne jednocześnie wzbogacam bazę szkoły;  Realizuję zadanie współpracy z instytucjami;  Organizując kolonię i wycieczki …. myślę o swoich uczniach.  Naprawdę czuję komfort, że Placówka Wsparcia Dziennego swoją siedzibę ma w mojej szkole i że na taką współpracę łaskawym okiem patrzy Prezes Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „ Bez Barier „ Jerzy Woźniak. To właśnie SPON Bez Barier jest organizacją , która stara się o pieniądze na finansowanie tej działalności. Mam nadzieję, że po tym artykule Prezes nie zmieni zdania .....na co liczę i bardzo mu dziękuję.

W gminie Zakliczyn funkcjonują dwie Placówki Wsparcia Dziennego. Jedna w szkole w Filipowicach, a druga w Zakliczynie. W Zakliczynie są jeszcze miejsca dla chętnych uczniów. Tutaj jest trudniej zdobyć beneficjenta, bo świetlice szkolne działają długo i pokrywają się w czasie  swoją działalnością z naszą placówką. Może trzeba rozważyć  zamianę lokalizacji na inną? ….np: na szkołę, która nie ma swojej świetlicy? Wtedy, ta działalność naprawdę ma sens.

Na zakończenie chcę i muszę poinformować, że Placówki Wsparcia Dziennego finansowane są ze środków : Starostwa Powiatowego, Budżetu Gminy i środków własnych SPON Bez Barier.

Iwona Gurgul

Kolonia ze Stowarzyszeniem "Bez Barier" zawsze all inclusive 6.09.2015

 

   Również w tym roku nasze dzieci z placówek wsparcia dziennego wyjechały na kolonię letnią do ośrodka wczasowego w Wysowej – Zdrój. Grupa liczyła 30 uczestników i czterech opiekunów.  Jak zwykle wybraliśmy Ośrodek Wczasów Rodzinnych „ Zacisze”. Jesteśmy stałymi bywalcami tego zakątka od wielu lat. Nigdzie nie czujemy się tak dobrze jak tam w swobodnej i rodzinnej atmosferze.  Tydzień pobytu obfitował w wiele wydarzeń, którym towarzyszyły emocje. I o  to chodziło. Dzięki nim wszystko długo pozostaje w pamięci.  Na to właśnie liczą wychowawczynie z kolonii oraz zarząd Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „ Bez Barier” na czele z prezesem Jerzym Woźniakiem.

 

Pobyt trwał zbyt krótko , ale wrażeń, radości i  opowiadania zdarzeń wystarczy na cały rok. Wiem to, bo co roku słyszę jęki i pytanie: dlaczego już musimy wracać?  I co roku staram się wyjaśnić, że to i tak bardzo duży koszt.  Ważne, by zapamiętali fajne chwile i ludzi dzięki którym mieli okazję przeżyć tydzień pełny przygód takich jak:

 

- wycieczki do lasu, centrum Wysowej, parku zdrojowego , jaskini solnej,

- podchody, chrzest kolonijny, który w tym roku w dużej części przygotowywany był przez najstarszych uczestników,

- bieg nocą w stronę lasu,

- wspaniałą orkiestrę i tańce wywijańce trzy razy w tygodniu przy porywającej muzyce,

- wieczorne śpiewanie z gitarą i przy ognisku,

- zabawy integracyjne w stodole i na sali  gier stołowych,

- spinaczki w parku linowym i spotkania nad strumieniem,

- nowe kontakty i przyjaźnie, …a może coś więcej,

- piękną pogodę, kąpiele w basenie,

- spotkania, rozmowy, relacje na ciszy poobiedniej ……i pyszne jedzenie.

                                                                                                                             Iwona Gurgul

Wakacje z " Bez Barier" - NAJ,NAJ, NAJLEPSZE!         03.09.2014  

 

  Trzydzieścioro podopiecznych dwóch Placówek Wsparcia Dziennego kolejny raz pojechało na tygodniowy wypoczynek kolonijny do Ośrodka Wczasów Rodzinnych w Wysowej. Jak zwykle było super!
Prawdziwość tego stwierdzenia można dostrzec na zdjęciowej fotorelacji  w poniższym albumie. Uśmiechnięte buzie, mnogość  atrakcji, ciekawe przedsięwzięcia, aktywność  uczestników, radosna atmosfera,  kontrolowana swoboda, pyszne jedzenie, integracja uczestników  wszystko to królowało każdego dnia.

Dobroczyńcą , dzięki któremu mogliśmy spędzić te niezapomniane chwile było Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „ Bez Barier” na czele z dr Jerzym Woźniakiem. Również dzięki niemu na miejsce najmłodszych dzieci z PWD Filipowice, których rodzice zdecydowali, że są za mali na survivalowe przygody pojechało w nagrodę paru najlepszych uczniów Szkoły Podstawowej. To Stowarzyszanie sfinansowało całość pobytu i opiekę wychowawców.

Dla ciekawych napiszę, że survivalowych atrakcji i emocji było dużo: Samodzielne spanie w domkach na leśnej polanie, przebieżki i ćwiczenia gimnastyczne nocą, chrzest kolonijny dla twardzieli, długie wędrówki, kąpiele w zimnej basenowej wodzie, wystrzałowe dyskoteki jedna nawet do 23. 00.

Dla uczestników o słabszych nerwach i tych którzy mieli ochotę na wycieszenie emocji proponowany był, kryty basen z ciepłą wodą , zwiedzanie pijalni i parku zdrojowego, seanse w jaskini solnej, sala gier, park linowy. W efekcie wszyscy skorzystali z całej palety propozycji.

Dziś siedząc w ławkach szkolnych odliczamy kolejne dni do wakacji i następnego wyjazdu….. i  bardzo, bardzo dziękujemy SPON Bez barier!

                                                                                             Wdzięczne uczniaki

 

 

Pomagamy, bo chcemy!

 

Codziennie po lekcjach gromada uczniów zostaje kilka godzin na zajęciach świetlicowych. W wyposażonych salach w pomoce dydaktyczne i materiały do zajęć, uczniowie wspólnie z wychowawcami odrabiają zadania, uczą się na następny dzień do lekcji, organizują czas wolny tak , by sprawiał im radość i rozwijał umiejętności. Tematyka zajęć pozwala każdemu z nich znaleźć coś dla siebie. Jedni lubią zajęcia plastyczne, manualne, inni szlifują talent taneczny lub wokalny jeszcze inni rozładowują zgromadzone zasoby energii na sali gimnastycznej podczas gier zespołowych. Dla wszystkich atrakcją jest korzystanie z komputerów i wyjazdy do kina, na basen.

 Dodatkowo z dziećmi, które tego potrzebują  pracują specjaliści: psycholog, logopeda, pedagog, rehabilitant prowadząc indywidualne zajęcia terapeutyczne.

Praca socjoterapeutyczna prowadzona w formie warsztatów daje możliwość spojrzenia z właściwej perspektywy na przytoczony problem.

            Przedstawioną codzienność wzbogaca posiłek wyczekiwany przez wszystkich. Jest to czas na rozmowy przy stole, regenerację sił i pałaszowanie. Do suchego prowiantu przygotowanego przez kucharkę zawsze dodany jest słodki przysmak.

            W wakacje co roku organizujemy wyjazdy na kolnie letnie do Ośrodka Wczasów Rodzinnych w Wysowej na tygodniowy pobyt z przygodą i przyrodą. Jesteśmy stałymi bywalcami tego ośrodka od czterech lat i jak dotąd nie zawiodła nas pogoda i miejsce. Dużo atrakcji, zabawowa atmosfera, infrastruktura sprzyjająca rozrywce i rekreacji oraz pyszne jedzenie spowodowały, że w kolejne wakacje mamy ochotę znów tam zawitać.

Nie zapominamy również o podopiecznych Ośrodka Pobytu Dziennego. W czasie wakacji i ferii dla nich organizujemy pobyt stacjonarny okraszony atrakcyjnymi wycieczkami do ZOO, Promiennego Zamku, kina, placów zabaw itp.

Do stałej naszej działalności należy również organizacja dużych imprez o zasięgu lokalnym: bal mikołajkowy oraz majowy piknik rodzinny.

 

            Świetlice o których mowa, to dwie Placówki Wsparcia Dziennego umiejscowione w szkołach w Zakliczynie i Filipowicach, oraz Ośrodek Pobytu Dziennego dla dzieci niepełnosprawnych niedawno przeniesiony z Wróblowic do Środowiskowego Domu Pomocy Społecznej w Stróżach. Wszystkie trzy Placówki prowadzone są przez Stowarzyszanie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „ Bez Barier”, którego prezesem jest dr Jerzy Woźniak.

W chwilach zwątpienia, to on powtarza: „Pomagamy, bo chcemy! …nie dlatego, że musimy”. Systematycznie piszemy wnioski, startujemy w konkursach, grantach  i staramy się o środki. Dzięki tym staraniom niezmiennie od 10 lat opiekujemy się rokrocznie około sześćdziesięciorgiem dzieci z terenu gminy Zakliczyn. Tylko w tych Placówkach w mniejszym lub większym wymiarze dajemy pracę 20 osobom i najważniejsze - stwarzamy bezpieczne miejsca, w których dzieci mogą pozostać po lekcjach i mają zapewnione optymalne warunki. Rodzice nie muszą się martwić o jedzenie, opiekę, transport, wypoczynek, atrakcje i o pieniądze, by im to wszystko zapewnić.

Głównym zadaniem Placówek jest wspieranie rodziny w trudach dnia codziennego. Wspieranie nie jest jednoznaczne z wyręczaniem. Aktywność rodziców jest niezbędna chociażby w obszarach takich jak : codzienna nauka, opieka medyczna lub specjalistyczna.  Pracując w Placówkach z dziećmi realizujemy częściowo te zadania, ale możliwości wypracowania wymiernych efektów z tak liczną grupą i przy ograniczonej ilości godzin sprowadzają naszą działalność jedynie do wpierania zadań należących do rodziców.

Zapisane do Placówek dzieci nie mają pobytu zapewnionego na stałe. Zasadą jest rekrutacja, która polega na monitorowaniu sytuacji i rotacji zapisanych uczestników jeśli zaistnieje taka potrzeba lub jest większa ilość chętnych niż miejsc. Jeśli zapisane dziecko nie uczęszcza na zajęcia zostaje skreślone z listy uczestników, by zwolnić miejsce temu, które na systematyczny pobyt ma ochotę.

            Na zakończenie napiszę : Miło jest usłyszeć pytanie zadane przez podopiecznych - Czy ta świetlica nie mogłaby być czynna dłużej lub także w soboty? 

Wtedy czuję, że to ma sens i cieszy mnie fakt, iż dzieci widzą wartość dodatnią tego co robimy.

 

                                                                                                                      Iwona Gurgul


 

Jak ryby w wodzie                                       20.02.2014

Ferie 2014

Tegoroczne ferie z powodu remontów w ZSPiP organizowane były w formie wyjzdowej, tym samym stały się bardziej atrakcyjne. Dzieci miały mozliwośc uczestniczy w kilku wycieczkach na basen oraz do Promiennego Zamku. Nikt nie narzekał z powodu zmiany. 

W Promiennym Zamku                                      24.02.2014

 

 

 

 

 Wycieczka do Promiennego Zamku w Tarnowie - ta atrakcja zawsze jest trafiona. Luz, zabawa, swoboda, ruch, pocczucie bezpieczeństwa i nieograniczona radość! Takimi cechami można określić każdorazowy pobyt w tym miejscu. Zdjecia mówią same za siebie.

 

 

 

 

Nie damy się wrześniowo- jesiennej nostalgii.               19.09.2013

Obowiązki szkolne nie straszne uczniom tej szkoły! Uśmiech nadal gości na naszych buziach pomimo powrotu do szkolnych ławek. Wspominając wakacje powracamy do zdjęć, które utrwaliły  radosne chwile na wakacyjnym, tygodniowym wyjeździe dzieci z Placówek Wsparcia Dziennego z Filipowic i Zakliczyna. Wszyscy uczestnicy Placówek pojechali na kolonię do Ośrodka Wczasów Rodzinnych w Wysowej. Zdjęcia mówią same za siebie. Było super! Jesteśmy stałymi bywalcami tego ośrodka od czterech lat i jak dotąd nie zawiodła nas pogoda i miejsce. Dużo atrakcji, zabawowa atmosfera, sprzyjająca rozrywce i rekreacji  infrastruktura  oraz pyszne jedzenie spowodowały, ze w kolejne wakacje mamy ochotę znów tam zawitać.

Wypoczynek dla dzieci był całkowicie za darmo. Koszty pokrywało SPON „ Bez Barier” ze zdobytych środków z Fundacji  Inicjatyw Obywatelskich.

Zobaczcie zdjęcia.

Ferie za nami!

https://lh4.googleusercontent.com/-XtwAr8rSIG4/UNNsWiIu0pI/AAAAAAAAKAw/HQ1qx3S4U4Y/s640/IMG_0088.JPGW tym roku podopieczni z trzech placówek wspólnie integrowali się w PWD w Filipowicach.Sprzyjająca atmosfera i infrastruktura pomogła w radosnym przeżywaniu zabaw i zajęć.  Większa ilość uczestniczących niż na co dzień pozwoliła na zorganizowanie turnieju w siatkę na sali gimnastycznej i zabaw integracyjnych w bogatszym kręgu. Dzieci korzystały z komputerów i nowej sali świetlicowej gdzie każdy z uczestników mógł znaleźć coś dla siebie.  Jedni wykonywali przygotowane przez wychowawców zajęcia plastyczne, inni grali w gry dydaktyczne jeszcze inni układali klocki, czy puzzle. Spontaniczną zabawę od czasu do czasu przerywała jedynie pani logopeda i kucharka, które porywały dzieci do ćwiczeń i smakołyków.  Dodatkowo wykorzystując dogodne warunki pogodowe i polne drogi suto zasypane śniegiem  zorganizowano wspaniałego kuligu, który był uwieńczeniem wolnych dni od nauki.  Po takich feriach pozytywnie doładowywani wróciliśmy do obowiązków.

I. Gurgul


Nasza Szkoła


Stawiamy na rozwój!


Projekty i przedsi..


Obszary działania


Przedszkole


Pracownicy ZSPiP


Dla rodziców


Dla uczniów


Organizacja pracy


Zakończone projekty


Dane szkoły


Powered by dzs.pl & Hosting & Serwery