Ponadnarodowa Mobilność

 

Podsumowanie projektu "Ponadnarodowa Mobilność Uczniów"              01.09.2022

      Dnia 24 czerwca podczas uroczystej akademii podsumowaliśmy realizację projektu „Ponadnarodowa Mobilność Uczniów”.

Przypomnijmy...  W III edycji – w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) nasza szkoła tzn. Szkoła Podstawowa im. Świętego Jana Pawła II w Filipowicach od 1 września 2021 r. rozpoczęła realizację projektu Ponadnarodowa Mobilność Uczniów „Szkoła w Filipowicach otwarta na Świat. Poznajemy kulturę, historię, język innego narodu” finansowanego przez Europejski Fundusz Społeczny w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER).

Projekt był realizowany przez okres 12 miesięcy od 1.09.2021 do 31.08.2022. Skierowany był do uczniów klas VI, VII oraz VIII. Głównym celem projektu było wzmocnienie kompetencji kluczowych w tym naukę języków obcych, rozwijanie umiejętności uczenia się, nabycie nowych kompetencji niezbędnych do rozwoju osobistego i aktywnego obywatelstwa europejskiego. 

Na realizację projektu Szkoła otrzyma 134 350 zł.

Koordynatorem projektu był pan Dariusz Stojowski, a osobami współdziałającymi były: pani Izabela Łącka, pani Irena Kusion oraz pani Krystyna Kołacz. 

W skrócie:

W projekcie wzięło udział łącznie 24 uczniów ( dwie grupy wyjazdowe po 12 uczniów), którzy wraz z opiekunami ( 4 opiekunów) wyjechali do szkoły partnerskiej Ave Maria Casa Madre w Granadzie w Hiszpanii. 

Wyjazd edukacyjny trwał 7 dni, podczas którego uczniowie w czasie zajęć formalnych i nieformalnych wraz z uczniami szkoły przyjmującej wymieniali się informacjami na temat swoich szkół, miejscowości i krajów. 

W ramach przygotowania do wyjazdu uczniowie uczestniczyli w zajęciach z języka angielskiego i hiszpańskiego, historii, geografii, kultury Hiszpanii oraz w zajęciach, podczas których uczniowie dowiedzą się jak radzić sobie w trudnych sytuacjach. W sumie przeprowadzono po 26 godzin zegarowych zajęć w każdej grupie.

Na podsumowaniu nastąpiło uroczyste rozdanie certyfikatów dla uczestników projektu. Osobą, która dokonała wręczenia dokumentów była pani dyrektor Irena Kusion. Na tej uroczystości obecni byli: Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak, Zastępca Burmistrza Dawid Drukała, Sołtys i Radny Rady Miejskiej Zygmunt Olchawa, Główny Inspektor Oświaty Agnieszka Malisz, Przewodnicząca Komisji Oświaty Ewa Nijak, Przewodnicząca Rady Rodziców - Marta Garbacz, emerytowani pracownicy szkoły, społeczność szkolna oraz rodzice. 

Na koniec przytoczę słowa naszej pani dyrektor Ireny Kusion:

„Jest to satysfakcja, dla naszej kadry pedagogicznej, uczniów, rodziców. Cieszę się, że nauczyciele naszej szkoły, która znajduje się w małej miejscowości, napisali ciekawy międzynarodowy projekt 

i pozyskali środki finansowe, pozwalające nam wyjechać do innego kraju. To sygnał dla nas wszystkich, że nieważne gdzie się mieszka, ważne, że chce się iść do przodu.” 

Słowa te są bardzo wymowne, pokazują, że jeżeli ma się chęci to wszystko można.

A co się działo najlepiej zobrazują zdjęcia, które można znaleźć w artykułach na naszej podstronie dotyczącej projektu: 

ZSPiP w Filipowicach - Ponadnarodowa Mobilność (dzs.pl)

mgr Dariusz Stojowski 

Lekcja wychowawcza o Grenadzie - Hiszpania 28.06.2022

Powroty zawsze są trudne, ale tym razem nie mogliśmy się doczekać, aby zrelacjonować nasz pobyt koleżankom i kolegom, którzy zostali w szkole. Uczestnicy mobilności w ramach godzin wychowawczych udali się do klas młodszych i tych które nie wyjechały na mobilność, aby przedstawić krótką prezentacje z pobytu, opowiedzieć o Grenadzie w Hiszpanii oraz o projekcie „Ponadnarodowej mobilności uczniów” który był sfinansowany przez Europejski Fundusz Społeczny oraz PO WER. Zajęcia udało się przeprowadzić we wszystkich oddziałach szkoły. W trakcie tych spotkań uczestnicy mobilności opowiedzieli o historii szkoły partnerskiej i o samej szkole, jak wglądają zajęcia i jak są prowadzone. Opowiadali o zajęciach z rówieśnikami hiszpańskimi i o integracji międzynarodowej. Zaprezentowali Grenadę waz z licznymi zabytkami i atrakcjami które udało się zwiedzić. Uczniowie chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami oraz odpowiadali na liczne pytania zadawane przez słuchaczy, którzy z wielkim zainteresowaniem wsłuchiwali się w słowa uczestników wyjazdu.

mgr Izabela Łącka i mgr Dariusz Stojowski  

Witaj Hiszpanio!                                                    21.06.2022

Od 1 września 2021 r. Szkoła Podstawowa im. Świętego Jana Pawła II w Filipowicach rozpocznie realizację projektu Ponadnarodowa Mobilność Uczniów „Szkoła w Filipowicach otwarta na Świat. Poznajemy kulturę, historię, język innego narodu” finansowanego przez Europejski Fundusz Społeczny w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER). Na ten projekt uzyskała dofinansowanie w wysokości 134 350 PLN którego głównym celem był wyjazd do Hiszpanii.

Zanim doszło do wyjazdu, uczniowie (2 grupy po 12 uczniów w różnych terminach) wzięli udział w cyklu spotkań przygotowawczych, które dotyczyły:

doskonalenia warsztatu językowego, gdzie uczniowie przede wszystkim ćwiczyli sprawności porozumiewania się w różnych sytuacjach w języku angielskim oraz poznali podstawy języka hiszpańskiego,

poznania regionu naszego gospodarza w tym historii i tradycji,

sposobu radzenia sobie z rozłąką z bliskimi, gdyż dla ogromnej większości uczestników był to nie tylko pierwszy wyjazd poza granice kraju, ale również pierwszy tak samodzielny.

Ze względu na zawirowania jesienno-zimowe spowodowane pandemią COVID-19 uzyskaliśmy zgodę, aby dwie grupy wyjechały w tym samym terminie na mobilność. Według założeń każda grupa miała przygotowany osobny program i przydzieloną grupę uczniów ze szkoły partnerskiej.

Spakowani i pełni optymizmu wyruszyliśmy po przygodę w niedzielę 5 czerwca o godzinie 3 nad ranem w stronę lotniska Balice. W drodze do Malagi mieliśmy jedną przesiadkę w Wiedniu.

Sama Malaga przywitała nas bardzo gorąco, i to dosłownie. W drodze z lotniska do Granady podziwialiśmy góry Sierra Nevada, urokliwe małe miasteczka oraz palmy, które zdawały się jako nieliczne wytrzymać dochodzącą do 40 stopni temperaturę.

Granada okazała się sporym miastem, położonym na wzgórzach, która miała zarówno nowoczesna część jak i historyczną, do której zmierzaliśmy. Droga wiodła krętymi, wąskimi i kamienistymi uliczkami, czasami wręcz niemożliwymi do przejazdu, jednak szybko przekonaliśmy się o sprawności naszego kierowcy. Po przybyciu na miejsce, zostaliśmy rozlokowani do swoich pokoi w internacie, który mieścił się na terenie szkoły. Po obiedzie, ruszyliśmy w stronę centrum miasta, do którego mieliśmy ok 30 min piechotą. Tego dnia nie było przewidzianych żadnych zajęć, więc czas spędziliśmy spacerując i napawając się widokami.

Każdy dzień naszego projektu zaczynaliśmy od wspólnego śniadania w szkolnej stołówce. Następnie, w zależności od planu dnia braliśmy udział w zajęciach lub wyjazdach. 

I tak, w poniedziałek poznawaliśmy szkołę, która nas gościła czyli Ave Maria Casa Madre. Szkoła położona jest u podnóża pałacu Alhambra, w historycznych dzielnicach Albayzin i Sacromonte. Budynki szkoły rozlokowane są na długości 1 km, otoczone lasami. Zobaczyliśmy jak wyglądała pierwsza klasa, którą założył Don Andreas Manjon w 1889 roku, a była to bardzo charakterystyczna klasa, ponieważ została wykuta w skale! Obecnie mieści się tam muzeum szkoły i jej założyciela. Bardzo nas zaciekawiła forma prowadzenia lekcji na zewnątrz, gdzie widzieliśmy makiety geograficzne, biologiczne, muzyczne, matematyczne a nawet językowe.

Dzień zakończyliśmy wspólnymi zajęciami sportowymi i integracją z młodzieżą.

We wtorek wyruszyliśmy do centrum nauki Parque de las Ciencias. W obserwatorium mieliśmy okazję obejrzeć i posłuchać historii o dinozaurach, a następnie zwiedzaliśmy ciekawe ekspozycje. W międzyczasie mieliśmy przerwę na lunch oraz lody, które uczniowie sami chętnie zamawiali używając języka angielskiego lub hiszpańskiego. Po odpoczynku udaliśmy się do motylarni oraz muzeum wiedzy ogólnej, by o 16 wkroczyć w zaczarowany świat podwodnej otchłani oraz tropikalnej dżungli.  

W środę zwiedzaliśmy kompleks pałacowy Alhambra, który wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Codziennie mogliśmy podziwiać ten pałac z dziedzińca szkoły, który wieczorem podświetlony wydawał się jeszcze piękniejszy. Jednak to, co zobaczyliśmy za jego murami przerosło nasze oczekiwania: wspaniałe ogrody z różnorodną roślinnością i pałac złożony z setek komnat z misternie zdobionymi fasadami przypominał ten z baśni tysiąca i jednej nocy. Po zwiedzaniu udaliśmy się aleją parkową w stronę dobrze nam znanego już centrum miasta.

Piątego dnia naszego pobytu zostaliśmy w szkole. Wtedy to odbywał się tam coroczny Festiwal Zabaw, coś na wzór naszego Dnia Dziecka, z tym że jak zostaliśmy poinformowani przez nauczycieli, zajęcia te miały nie tylko sprawić frajdę każdemu dziecku, ale uczyć je współpracy, dyscypliny i organizacji. Czyli fundamentalnych zasad założyciela szkoły, przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Były więc gry zespołowe oraz indywidualna kreatywność w połączeniu z integracją z młodszymi uczniami.

Tego samego dnia dwie grupy naszych uczniów wraz z opiekunami, miały okazję wziąć udział w zajęciach z języka angielskiego. Nieskromnie śmiem twierdzić, że nasi uczniowie reprezentowali najwyższy poziom języka angielskiego, natomiast Michał Wszołek został przez jednego z nauczycieli nazwany 'fenomenem'.

Po lunchu udaliśmy się na wycieczkę z przewodnikiem po najbliższej okolicy. Szkoła znajduje się w historycznym miejscu, Sacromonte, które słynie z flamenco oraz jaskiń, w których mieszkają ludzie. Krętymi uliczkami, wchodziliśmy na coraz to wyższe partie aby w końcu podziwiać panoramę całego miasta. Na koniec naszej wędrówki, przewodnik zabrał nas do herbaciarni, która jako jedyna jest nieprzerwanie czynna od XV wieku.

Ostatniego, szóstego dnia pobytu, wyruszyliśmy rano do nadmorskiej miejscowości Salobrena. Na miejscu najpierw udaliśmy się na ruiny średniowiecznego zamku. Jak na zamek przystało i ten znajdował się na wzgórzu, które w pocie czoła (temperatura tego dnia sięgała 40 stopni) zdobyliśmy. A na samym szczycie-piękny widok na zatokę Morza Śródziemnego wraz z plantacjami awokado, ananasami oraz mango tuż przy plaży. Zwieńczeniem wyprawy było plażowanie z kąpielą w morzu. Chętni uczniowie wraz z opiekunami udali się do pobliskiej restauracji na przysmaki z owoców morza.

Tego dnia w szkole odbyło się uroczyste pożegnanie klas ósmych przyjmującej nas szkoły. Nie tylko zaskoczyła nas wieczorna godzina tej uroczystości co sama forma wizualna: czerwony dywan i wieczorowe stroje dały poczucie ważności wydarzeniu. Były podziękowania dla nauczycieli wraz z prezentami, które musiały być zaprezentowane wszystkim zgromadzonym.

Tego dnia nie położyliśmy się już spać, gdyż o 1 nad ranem wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu.  Lot odbył się planowo o godzinie 6 rano i już po 9 byliśmy we Frankfurcie. Tutaj czeka na nas przesiadka, a w międzyczasie odpoczynek i ostatnie zakupy. W Balicach wylądowaliśmy o 14.00. Odbiór bagażu i powrót do Filipowic do których przyjechaliśmy o godzinie 16.30, gdzie na wszystkich już czekali z utęsknieniem rodzice. 

Zapraszamy wszystkich do zapoznania się ze stroną facebook na której umieszczaliśmy relację z naszej podróży: Ponadnarodowa Mobilność | Facebook.

mgr Izabela Łącka i mgr Dariusz Stojowski

HISZPANIO -  jesteśmy gotowi, przybywamy!                 01.06.2022

Wyjazd uczniów wraz z opiekunami do Grenady w południowej części Hiszpanii, na który nasza szkoła otrzymała dofinansowanie w kwocie 134 350 zł, odbędzie się w dniach 5 czerwca – 11 czerwca.

W ramach projektu Ponadnarodowa Mobilność: „Szkoła w Filipowicach otwarta na świat. Poznajemy kulturę, historię, język innego narodu”, 24 uczniów naszej szkoły wzięło udział w cyklu spotkań przygotowujących do wyjazdu do Grenady w Hiszpanii.

W trakcie spotkań uczniowie doskonalili umiejętność swobodnego komunikowania się w języku angielskim, poznawali historię i kulturę regionu Andaluzji wraz z jej położeniem oraz poznali podstawowe zwroty w języku hiszpańskim.

Spotkania odbywały się w soboty na terenie szkoły a frekwencja wśród uczestników była wręcz wzorowa.

W trakcie trwania zajęć udało się nam opracować słownik polsko-hiszpańsko-angielski, prezentację multimedialną o naszej szkole i regionie a także scenariusz lekcji wychowawczej dotyczącej kultury hiszpańskiej w tym Grenady. Pracując w mieszanych grupach i parach uczniowie mieli przedsmak różnych sytuacji językowych z jakimi przyjdzie się im zmierzyć po przylocie do Grenady.

W związku z wyjazdem uczestnicy mobilności w dniu pikniku szkolnego zaangażowali się w rozdawanie ulotek i broszur informujących o przedsięwzięciu. 

Początkowo uczniowie wraz z opiekunami mieli wyjechać w dwóch oddzielnych grupach, jednak pandemia, a wraz z nią ograniczenia w przemieszczaniu się, spowodowały że wyjazd jednocześnie dwóch grup odbędzie się na początku czerwca. 

Jesteśmy wszyscy bardzo podekscytowani i z niecierpliwością czekamy dnia wylotu.

Hola España, llegamos.

mgr Izabela Łącka

Zajęcia przygotowawcze do mobilności          28.03.2022

  W ramach projektu Ponadnarodowa Mobilność: Szkoła Podstawowa w Filipowicach otwarta na świat, 14 uczniów naszej szkoły, którzy zakwalifikowali się do pierwszej grupy wzięło udział w cyklu spotkań przygotowujących do wyjazdu do Grenady.

 W trakcie spotkań uczniowie doskonalili umiejętność swobodnego komunikowania się w języku angielskim, poznawali historię i kulturę regionu Andaluzji do którego się wybieramy wraz z jej położeniem oraz poznali podstawowe zwroty w języku hiszpańskim.

Spotkania odbywały się w soboty na terenie szkoły a frekwencja wśród uczestników była wręcz wzorowa.

Pracując w mieszanych grupach i parach uczniowie mieli przedsmak różnych sytuacji językowych z jakimi przyjdzie się im zmierzyć po przylocie do Grenady.

W trakcie trwania zajęć udało się nam opracować słownik polsko-hiszpańsko-angielski, prezentację multimedialną o naszej szkole i regionie a także powstanie scenariusza lekcji wychowawczej dotyczącej kultury hiszpańskiej w tym Grenady.

Początkowo uczniowie wraz z opiekunami mieli wyjechać w dwóch oddzielnych grupach, jednak pandemia a wraz z nią ograniczenia w przemieszczaniu się spowodowały że wyjazd jednocześnie dwóch grup odbędzie się na początku czerwca.

Następna grupa rozpoczyna przygotowania już w kwietniu.  

mgr Izabela Łącka 

Rekrutacja II grupy do projektu"Ponadnarodowej Mobilności Uczniów"                             01.02.2022

  Rozpoczęła się rekrutacja II grupy do projektu Ponadnarodowa Mobilność Uczniów. Uczniowie, którzy chcą brać udział w projekcie składają Kartę zgłoszenia uczestnika wypełnioną i podpisaną przez siebie i rodziców w sekretariacie szkoły do dnia 15.02.2022 r. do godziny 12.00. Regulamin rekrutacji jest dostępny na stronie internetowej szkoły zspipfilipowice.dzs.pl w zakładce Ponadnarodowa Mobilność oraz w szkole na tablicy poświęconej mobilności. Wyniki rekrutacji będą dostępne na stronie szkoły 25.02.2022r.

Regulamin rekrutacji

Karta zgłoszenia uczestnika 

mgr Dariusz Stojowski 

Rekrutacja do projektu"Ponadnarodowej Mobilności Uczniów"                             27.09.2021


  Rozpoczęła się rekrutacja do projektu Ponadnarodowa Mobilność Uczniów. Uczniowie, którzy chcą brać udział w projekcie składają Kartę zgłoszenia uczestnika wypełnioną i podpisaną przez siebie i rodziców w sekretariacie szkoły do dnia 8.10.2021 r. do godziny 12.00. Regulamin rekrutacji jest dostępny na stronie internetowej szkoły zspipfilipowice.dzs.pl w zakładce Ponadnarodowa Mobilność oraz w szkole na tablicy poświęconej mobilności. Wyniki rekrutacji będą dostępne na stronie szkoły 15. 10. 2021r.

Regulamin rekrutacji

Karta zgłoszenia uczestnika 

mgr Dariusz Stojowski 

 

Szkolenie z "Ponadnarodowej Mobilności Uczniów"  23.09.2021

  W dniu 16.09.2021r. koordynator projektu „Szkoła w Filipowicach otwarta na Świat. Poznajemy kulturę, historię, język innego narodu” Dariusz Stojowski wziął udział w szkoleniu dla instytucji rozpoczynających realizację przedsięwzięć w ramach „Ponadnarodowej mobilności uczniów” III nabór 2020. 

Podczas szkolenia koordynator zapoznał się szczegółowo z elementami umowy finansowej pomiędzy FRSE, a Realizatorem Przedsięwzięcia. Prowadzący spotkanie zwrócili uwagę na załączniki umowy, identyfikację wizualną, zasadę równości szans i dopuszczalne zmiany w Przedsięwzięciu. Następnie przedstawiono kwestie jakościowe zarządzania Przedsięwzięciem. Przedstawiono etapy realizacji projektu, harmonogram, omówiono współpracę z organizacjami przyjmującymi, wzór umowy między instytucją przyjmującą a wysyłającą, zasady rekrutacji uczestników, przygotowanie do wyjazdu oraz monitorowanie postępów uczestników. W dalszej części spotkania koordynator zapoznały się szczegółowo z umową pomiędzy organizacją wysyłającą a opiekunem i z zasadami uczestnictwa ucznia w mobilności ponadnarodowej, a także raportowaniem w trakcie realizacji Przedsięwzięcia. Ostatnia część spotkania dotyczyła zarządzaniem przedsięwzięciem w kwestiach finansowych.

mgr Dariusz Stojowski 

Ponadnarodowa Mobilność Uczniów              1.06.2021

Od 1 września 2021 r. Szkoła Podstawowa im. Świętego Jana Pawła II w Filipowicach rozpocznie realizację projektu Ponadnarodowa Mobilność Uczniów „Szkoła w Filipowicach otwarta na Świat. Poznajemy kulturę, historię, język innego narodu” finansowanego przez Europejski Fundusz Społeczny w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER).

Projekt będzie realizowany przez okres 12 miesięcy od 1.09.2021 do 31.08.2022. Jest on skierowany do uczniów klas VI, VII oraz VIII. Głównym celem projektu jest wzmocnienie kompetencji kluczowych w tym naukę języków obcych, rozwijanie umiejętności uczenia się, nabycie nowych kompetencji niezbędnych do rozwoju osobistego i aktywnego obywatelstwa europejskiego. Na realizację Projektu Szkoła otrzyma 134 350 zł.

W projekcie weźmie udział łącznie 24 uczniów, którzy wraz z opiekunami wyjadą do szkoły partnerskiej w Granadzie w Hiszpanii (dwa wyjazdy: luty 2022 i marzec 2022). Wyjazdy edukacyjne będą trwały 7 dni, podczas których uczniowie w czasie zajęć formalnych i nieformalnych wraz z uczniami szkoły przyjmującej będą wymieniać się informacjami na temat swojej szkoły, miejscowości i kraju. W ramach przygotowania do wyjazdu uczniowie będą brali udział w zajęciach z języka angielskiego i hiszpańskiego, historii, geografii, kultury Hiszpanii oraz w zajęciach, podczas których uczniowie dowiedzą się jak radzić sobie w trudnych sytuacjach.

admin.

Uczniowie z Filipowic dwukrotnie pojadą do Hiszpanii              25.05.2021

 

Uczniowie wraz z opiekunami Szkoły Podstawowej im. Św. Jana Pawła II w Filipowicach dwukrotnie wyjadą do Hiszpanii, gdzie spotkają się ze swoimi rówieśnikami i będą mieć z nimi wspólne zajęcia w języku angielskim. Możliwe to jest dzięki otrzymaniu blisko 135 tys. zł na realizację projektu „Szkoła w Filipowicach otwarta na świat. Poznajemy kulturę, historię, język innego narodu”.

Międzynarodowa współpraca młodzieży finansowana jest z Europejskiego Funduszu Społecznego, a konkurs na projekty zakładające wyjazdy grup uczniów wraz z opiekunami do krajów Unii Europejskiej, w którym wystartowała szkoła z zakliczyńskiej gminy, ogłosiła Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji.  Czytaj więcej...


Nasza Szkoła


Stawiamy na rozwój!


Projekty i przedsi..


Obszary działania


Przedszkole


Pracownicy ZSPiP


Dla rodziców


Dla uczniów


Organizacja pracy


Zakończone projekty


Dane szkoły


Powered by dzs.pl & Hosting & Serwery