Gość miesiąca

 

Spotkanie z podróżnikiem                               06.03.2020

Tym razem pan Marcin Janik poszerzał horyzonty uczniowskiej wiedzy opowiadając o trzytygodniowej wyprawie w Himalaje Nepalu. Duża elastyczność, pomimo piętrzących się trudności, pozwoliła zwiedzić Mu  Annapurnę – dziesiąty najwyższy szczyt Ziemi (8091m npm).Przywiezione ,w postaci zdjęć i pamiątkowych przedmiotów, dokumenty pomagały uczniom  poznać nieco bliżej kulturę i historię omawianych miejsc.  
mgr Jadwiga Zachara

Wizyta Świętego Mikołaja                            16.12.2019

6 grudnia to dzień poświecony św. Mikołajowi. Nasi uczniowie mieli możliwość poznać życiorys św. Mikołaja – biskupa Miry żyjącego na przełomie III i IV wieku. Według średniowiecznej hagiografii wsławił się On cudami i dyskretną pocą biednym i potrzebującym. Kierując się tym kluczem, zachęcaliśmy uczniów, by w tym roku sami- w drobnych, słodkich gestach życzliwości- stawali się Mikołajami. Odzew był donośny. Uczniowie przynosili w darze ulubione tabliczki czekolady. Zostały one przekazane do dyspozycji szkolnym wolontariuszom. Słodkie tabliczki jeszcze przed świętami trafią w ręce podopiecznych. Oczywiście nasi uczniowie też zostali obdarowani upominkami od świętego Mikołaja. Taki po prostu łańcuch dobroci. Przy okazji dziękujemy pomocnikom św. Mikołaja i samemu Mikołajowi. Poza tym uczniowie przez moment byli podobni do św. biskupa, pozując w pomysłowej fotobudce wykonanej przez p. Natalię Rosiek. 
mgr Jadwiga Zachara

Spotkanie z Siostrą Janiną                        05.11.2019

„(…) miłość i wzajemna zgoda są znakiem, że się kroczy drogą dobrą i miłą Bogu”  [Św. Aniela Merici]

25 października 2019r. odwiedziła nas Siostra Janina Olchawa. Pochodząca z Filipowic absolwentka tejże szkoły, wstąpiła do zgromadzenia Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej w roku 1962. Podjęła tym samym misję ewangelizacji przez wychowanie i nauczanie, przede wszystkim dzieci i młodzieży . W naszej szkole Siostra Janina rozpoczęła spotkanie od śpiewanej modlitwy w języku francuskim. Następnie opowiedziała uczniom o swojej wieloletniej działalności misyjnej w Senegalu, gdzie - licząc od 1980 roku- przebywała ponad ćwierć wieku. Pracowała wtedy jako nauczycielka w  Collége Sainte Ursule w Thiès, a także w ubogim rejonie Léhar (diecezja Thiès), gdzie uczyła katechezy oraz zajmowała się pracą parafialną. Opowiedziała też o ostatnich latach swojej pracy w greckiej szkole, gdzie katolicy są prześladowaną mniejszością.  Siostra Janina, przykładem założycielki urszulanek- Św. Anieli Merici, prosiła i uświadamiała słuchaczy: „ Działajcie, nie traćcie czasu, wierzcie, wysilajcie się, ufajcie, a bez wątpienia ujrzycie rzeczy cudowne. (…) słowa i czyny niech będą wyrazem miłości”. Ucząc się pomagać w domu, w szkole każdy z nas staje się misjonarzem. 

 mgr Jadwiga Zachara 

Mrówka z wizytą u pierwszoklasistów      22.10.2019

    17 października policjanci tarnowskiej komendy wraz z maskotką  - Mrówką odwiedzili najmłodszych uczniów naszej szkoły. W ramach projektu ,,Bezpieczna droga do szkoły'' policjanci uczyli dzieci  bezpiecznie poruszać się po drogach, uświadamiali o zagrożeniach użytkowników dróg jakimi są piesi i rowerzyści. W sposób teoretyczny i praktyczny każdy uczeń mając za opiekuna Mrówkę i pod Jej czujnym okiem sprawdzał swoją wiedzę przechodząc po pasach i odpowiednio reagując na światła sygnalizacji świetlnej. Uczniowie otrzymali też kamizelki odblaskowe, a Mrówka poczęstowała wszystkich słodką ,,krówką''. Sympatyczna maskotka została z żalem pożegnana przez dzieci słowami ,,Pa, pa Mrówko! Do zobaczenia!''

mgr Barbara Niemiec 

Co to jest owad?                                            17.06.2018

Już drugi raz w tym roku nasi uczniowie mieli możliwość wyruszyć w fascynującą podróż do świata przyrody. Z pomocą mikroskopu szukali podobieństw między pająkiem i skorpionem, dowiadywali się do czego służą pokładełka i ile nóg ma stonoga.

mgr Jadwiga Zachara 

Dzień Ziemi                                               29.04.2018

       Dzień Ziemi obchodzony 22 kwietnia jako Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi to coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania ochrony środowiska. Również nasza szkoła uczciła to święto i  zorganizowała akcje promujące ekologię.   Obchody Dnia Ziemi rozpoczęliśmy od  spotkania z zaproszonym gościem  p Markiem Malinowskim, który jest Leśniczym z Nadleśnictwa Gromnik. Leśny edukator przeprowadził ciekawą lekcję przyrody, która umożliwiła uczniom poznanie pracy leśników, lepsze poznanie zwierząt naszych lasów a także uwrażliwił na otaczające nas piękno natury. Uczniowie byli bardzo aktywni w odgadywaniu rodzajów gatunków drzew oraz odgłosów zwierząt z wielkim zainteresowaniem poszerzyły swoją wiedzę na tematy leśno - ekologiczne. Po spotkaniu rozpoczął się wyczekiwany pokaz mody ekologicznej. Modelki i modele wspaniale zaprezentowali przygotowane przez siebie kreacje  z surowców wtórnych. Wszystkie stroje  były piękne i pomysłowe.   Podsumowaniem tego dnia było posadzenie drzewek przez przedstawicieli każdej klasy w szkolnym ogrodzie. Obchody Dnia Ziemi w naszej szkole stały się świetną okazją do edukacji ekologicznej i integracji szkolnej. Nauka przez zabawę okazała się bardzo skuteczna, co powoduje, że uczniowie chętnie uczestniczą w tej i innych podejmowanych inicjatywach. 

mgr Lucyna Migda i mgr Małgorzata Różycka

Mali strażacy - od przedszkola do strażaka    24.04.2018

21 kwietnia w naszej szkole odbyło się pierwsze spotkanie małych strażaków. Pierwsza część spotkania odbyła się na sali gimnastycznej, gdzie przyszli adepci uczyli się maszerować oraz mieli możliwość posłuchania strażackiej orkiestry.

Druga część miała miejsce na boisku szkolnym gdzie strażacy pokazali dzieciom jak wyposażony jest wóz strażacki, opowiedzieli jak wygląda ich praca. Każde dziecko miało okazję wsiąść do wozu strażackiego oraz uczestniczyć w ćwiczeniach praktycznych z użyciem węża strażackiego.

 

Mamy nadzieje, że drużyna małych strażaków będzie rosła w siłę. 
Zajęcia prowadzone w formie zabawy, będą tak skonstruowane, by dzieci nabywały pewnej wiedzy, umiejętności oraz uczyły się określonych zachowań.

 

Drużyna podczas specjalnych zajęć przeciwpożarowych będzie się uczyć prawidłowego zachowania w sytuacji zagrożenia, dbać o sprawność fizyczną, a przede wszystkim dobrze się bawić. 

mgr Katarzyna Kalicka

Budzimy biologa                                                                31.01.2018

    18 stycznia doświadczeni biolodzy przeprowadzili w naszej szkole warsztaty przyrodnicze. Zajęcia odbywały się w małych grupkach. Zainteresowani uczniowie poruszali ciekawe zagadnienia, oglądnęli prezentację multimedialną i przy pomocy mikroskopów spotkali się z mikroświatem.

mgr J Zachara 

Prelekcja „ Indonezja – wulkany, warany, orangutany…”     30.01.2018

      16 stycznia br. gościliśmy w naszych szkolnych murach podróżnika , geografa i miłośnika gór - pana Marcina Janika . Tematem dwugodzinnego spotkania była Indonezja – kraj wyspiarski leżący na styku Azji i Australii. Gość opowiedział uczniom ciekawą historię o swojej dwumiesięcznej podróży zrealizowanej w 2016r. po wybranych wyspach Indonezji ( Sumatra, Jawa, Bali, Lombok, Sumbawa, Komodo, Krakatau). Były wiadomości o warunkach naturalnych, środowisku, przyrodzie, kulturze i religii ludów zamieszkujących poszczególne wyspy. Najwięcej uwagi pan Marcin poświęcił zjawiskom wulkanicznym, relacjonując wspinaczki na kilka aktywnych wulkanów. Przedstawił także kilka unikalnych gatunków zwierząt , jakie udało się tam spotkać. Zwrócił też uwagę uczniów na zagrożenia dla tamtejszego środowiska naturalnego, wynikające z rabunkowej gospodarki leśnej oraz na zagrożenia dla ludności zamieszkującej Indonezję, spowodowane żywiołami naturalnymi, tj. wybuchy wulkanów, trzęsienia ziemi czy fale tsunami.

Zainteresowanych podróżami pana Marcina Janika odsyłamy do jego strony: https://podrozezyeti.wordpress.com/moje_podroze/

mgr J Zachara

Miłość i dobroć cuda czyni                                                  06.12.2017

      O tym jak nieuczciwość  obłudnej krowy rani, dowiedziała  się nie tylko sierotka Paulinka, ale i widzowie, którzy 28 listopada br. mieli sposobność  obejrzeć baśniowe przedstawienie pt.Krowa Kłamczucha, przygotowane przez Teatr Kukiełkowy z Nowego Sącza. Na szczęście baśnie zwykle kończą się szczęśliwie.  Ta zasiała w serduszkach małych widzów niestarzejącą się prawdę , że miłość i dobroć cuda czynią.

J. Zachara

Bezpieczne zachowanie w obecności psa                              15.06.2017

    9.czerwca  gościliśmy w naszej szkole hodowcę i trenera psów- p. Anetę Bors. Odwiedziła nas ze swoimi owczarkami niemieckimi. Uświadamiała, że przyjmując pod swój dach czworonożnego przyjaciela trzeba wiedzieć , że stajemy się za niego odpowiedzialni, dlatego praca nad posłuszeństwem to obowiązek każdego właściciela psa.

Kontrolowanie zachowań naszego pupila i ustalanie zasad zapewnia mu przede wszystkim bezpieczeństwo.
Nie możemy wymagać od naszego psa niczego więcej niż sami go nauczymy, to od nas zależy czy nasze wspólne życie będzie wspaniałą przygoda, czy ciągłą udręka z nieposłusznym, rozbrykanym psem.
Praca z psem, to nie tylko nauka komend, ale tez świetna forma spędzania wolnego czasu z naszym pupilem, to budowanie więzi i poprawnej relacji. Pani Aneta uczulała , by nigdy nie podchodzić do obcych psów, bo mogą zaatakować. Należy taką chęć ustalić z właścicielem psa. Wzorowo wyszkolony i przyzwyczajony do dzieci owczarek pani Anety chodził przy nodze i prezentował wszystkie wydane przez Nią komendy („siad”, „waruj”, „powstań”).

Krąg, który tworzyli uczniowie, by słuchać cennych wskazówek, wielokrotnie się zawężał i obnażał  odśrodkową potrzebę bycia najbliżej piesków; potrzebę głaskania, miętolenia i  tulenia.

9.czerwca to „Dzień Przyjaciela”, a pies to wg wielu:  najlepszy przyjaciel człowieka. Pięknie się złożyło, że właśnie tego dnia p. Aneta znalazła dla nas czas i zapewne rozbudziła w wielu serduszkach chęć świadomego posiadania kompana do spacerów, zabaw, a nawet zwierzeń.  

„Ktokolwiek myśli, że jesteś niewiele wart – to i tak dla swojego psa jesteś centrum wszechświata.” – Pam Brown „Na świecie nie ma lepszego psychiatry od szczeniaka liżącego cię po twarzy” – Edward Abbey „Jest twoim przyjacielem, wspólnikiem, obrońcą, jest twoim psem. Ty jesteś jego życiem, jego miłością, jego przywódcą. On będzie twój, wierny i szczery, do ostatniego tchnienia. Musisz okazać się godny takiego oddania – jesteś mu to winien” . – anonim

Jadwiga Zachara 

Cyberprzemoc                                                           24.05.2017

   W tym roku szkolnym, 12.maja2017r. po raz drugi odwiedził naszą szkołę mł. asp. Wojciech Klisiewicz z Komisariatu Policji w Wojniczu. Zaproszony przez wychowawcę klasy 6. przybliżył uczniom temat cyberprzemocy. Wyjaśniał co robić w przypadku, gdy padniemy ofiarą przemocy w internecie, bo rówieśnicze akty przemocy elektronicznej mogą wyglądać niewinnie, ale potrafią wyrządzać bardzo dużą krzywdę. Filmiki instruktażowe pokazywały jak ważne jest utworzenie mocnego hasła, by uniknąć włamania na konta e-mailowe, do bloga, profilu w serwisie społecznościowym. Uświadamiał, że cyberprzemoc to nie tylko ofiary, ale również sprawcy, którymi bardzo często są właśnie młodzi internauci. Niezwykle ważna jest więc świadomość możliwych konsekwencji - również prawnych - takich działań (obrażanie, poniżanie w sieci) oraz podkreślanie wagi poszanowania nie tylko własnej, ale i cudzej prywatności. Cyberprzemoc nie kończy się wraz z wyłączeniem komputera czy telefonu, ale przenosi się na szkolne życie.  Grożenie komuś popełnieniem przestępstwa (np. pozbawieniem życia) przez internet, bądź też kierowanie do dziecka za pomocą narzędzi dostępnych w sieci gróźb w celu zmuszenia go do konkretnego działania, zainspirowało do przedstawienia - przy okazji wizyty pana policjanta - prezentacji na temat niebezpiecznych gier komputerowych i szokującej NIEgry „Niebieski wieloryb”, która może się skończyć autentycznym samobójstwem. Pamiętajcie drodzy uczniowie: w „realu” mamy tylko jedno życie.

Jadwiga Zachara

Gość miesiąca - wedkarz                                                                                  24.04.2017

  21.kwietnia gościliśmy miłośnika i znawcę wędkarstwa pana Czesława Mytnika. Uczniowie mieli okazję przyswajać terminy związane z tą dziedziną oraz dotykać, poruszać, zarzucać wszystko, co znajdowało się na bogatej ekspozycji przygotowanej przez pana wędkarza.  

Muzycy - rówieśnicy                                                                                        24.04.2017

  19 kwietnia 2017r. odwiedzili naszą szkołę uczniowie szkoły muzycznej I stopnia. Przy akompaniamencie zaprezentowali rówieśnikom swoje popisowe utwory na fletach, trąbce, gitarze, puzonie i skrzypcach. Prowadzący minikoncert nauczyciele zaprosili zainteresowanych na dzień otwarty do Paleśnicy - filii szkoły z Domosławic - przypadający na wtorek, 9.maja.

 Gość miesiąca                                                                                     23.03.2017

     21. marca gościliśmy kierowcę rajdowego. Pan Łukasz Kalicki kiedyś uczył się w naszej szkole. 


Niezwykle ciepły opanowany, miły. Jest pasjonatem kierownicy. Szybka jazda z tatą w dzieciństwie przyczyniła się do rozbudzenia w nim takiej formy aktywności. Uczniowie dowiedzieli się o wymaganych walorach kombinezonu, butów i kasku. Mieli okazję usiąść za kierownicą Hondy Civic VTi i na miejscu pilota. Interesowało ich specyficzne, bo wzmocnione, wyposażenie samochodu rajdowego; rodzaj paliwa; spalanie, napisy na samochodzie, najbliższy termin rajdu… Nie zabrakło autografów na pamiątkowych kartach. Nieliczni mieli okazję z panem Łukaszem wejść w zakręt „na ręcznym”. Dziękujemy za żywe emocje i wiedzę poza książkową. Życzymy sukcesu na najbliższym rajdzie już za miesiąc.

Jadwiga Zachara 

Gość miesiąca; o profilaktyce zachowań agresywnych                     25.01.2017

     17.stycznia 2017r.naszą szkołę odwiedziły dwie panie z PPPP- Filia w Wojniczu. Przeprowadziły warsztaty w dwóch grupach wiekowych. P. pedagog-Monika Karpińska rozmawiała z młodszymi uczniami o przyczynach, przejawach, skutkach agresji i sposobach  radzenia sobie ze złymi emocjami. P. psycholog- Magdalena Podolańska kładła w starszych klasach nacisk na skutki psychologiczne cyberprzemocy. Internet jest dynamicznie zmieniającym się środowiskiem (nowe usługi, nowe serwisy, nowe zagrożenia). Dla dziecka- oprócz źródła wiedzy i rozrywki- jest miejscem , w którym często rozgrywa się jego życie społeczne i towarzyskie. Nawet jeśli młodzież potrafi swobodnie korzystać z Internetu, nie oznacza to, że sama z siebie opanuje techniczne i społeczne aspekty bezpieczeństwa online. Ograniczeniem jest m.in. niezdolność do dostrzegania odległych konsekwencji swoich zachowań. Zadaniem dorosłych jest bezpieczne wprowadzanie dziecka w świat poprzez edukację, co też- wspierając rodziców- czynimy.

Gość miesiąca                                                                                                19.12.2016

      9. grudnia odwiedzili nas przedstawiciele ZPKWM z Tarnowa, którzy prowadzą Ośrodek Edukacji Ekologicznej w miejscowości Polichty. W ramach jesiennych opowieści o przyrodzie pani przyrodnik skupiła się tym razem na gatunkach ptaków i ssaków zamieszkujących nasz region. Mówiła o:

·         etyce obserwowania ptaków,

·         cechach charakterystycznych sikorek, szpaków, wróbli, kowalików

·         wykuwaniu dziupli i o bezpiecznych skrzynkach lęgowych

·         popielicy szarej, borsukach, sarenkach i zającach.

Uczniowie mieli okazję na filmikach z ukrytej kamery poznać życie nocą tych ostatnich zwierząt. Mogli też z bliska obejrzeć budki dla ptaków. Powyższe zabiegi mają:

·         budzić wrażliwość na otaczającą nas przyrodę,

·         rozwijać spostrzegawczość,

·         ćwiczyć umiejętność samodzielnego obserwowania środowiska naturalnego.

Serdecznie dziękujemy za poświęcony czas i barwny przekaz.

Mikołaj w przedszkolu i szkole                                                               9.12.2016

      Mikołajki to czas radości i wielkich marzeń dla nas wszystkich. Pomimo braku białego puchu, na uroczystości 5 grudnia w naszym przedszkolu  pojawił się długo oczekiwany przez nas gość- Mikołaj – kochany przez wszystkich. Cały rok czekaliśmy na ten dzień, aby wręczył nam prezenty. Bardzo ucieszyliśmy się z tej niezwykłej wizyty. Podczas spotkania śpiewaliśmy Mikołajowi piosenki, recytowaliśmy wierszyki, a dziewczynki z przedszkola zatańczyły śnieżynkowy taniec. Obecni na uroczystości rodzice z zachwytem obserwowali nasze występy. Gdy Mikołaj obdarował nas wspaniałymi upominkami, pożegnaliśmy go, ale na naszych twarzach jeszcze długo gościł uśmiech.

Serdecznie dziękujemy Paniom: Paulinie Malik, Gabrysi Gondek oraz Magdalenie Kornaś za zakup zabawek.

Szczególne podziękowania kierujemy do Pani Pauliny Malik za zakup słodyczy i wykonanie paczek, a firmie Ogrodniczej Kazimierza Malika za zasponsorowanie   owoców do paczek.Rada Rodziców także obdarowała nas mikołajkowymi upominkami. Dziękujemy

Mikołaj pamiętał również o uczniach w szkole. Dziękujemy Radzie Rodziców za wsparcie finansowe św. Mikołaja,… przecież wiadomo, że sam nie dałby rady udźwignąć takiego przedsięwzięcia. 

Gość Miesiąca - rzeźbiarz                                                                          21.10.2016

    19. października zgodził się odwiedzić naszą szkołę rzeźbiarz ludowy z Faściszowej - p. Stanisław Socha. Na sali wraz z Nim zagościły Jego lipowe dzieła o różnych gabarytach.  Uczniowie mieli okazję usłyszeć o pasji, która zakiełkowała w sercu pana Stanisława już w szkole podstawowej i trwa do dzisiaj. Natchnienie czerpie z bliskiego kontaktu z przyrodą. Odgaduje ukryte kształty w korzeniach i pniach dębów, olch i lip. Rzeźbi piłą motorową i dłutem.  Jego rzeźby zdobią nasze Pogórze, ale kolekcjonowane i użytkowane są też w Europie. Pan Stanisław pozwolił każdemu uczniowi dłutem pracować w drzewie i naprawdę byli chętni. Może te warsztaty wyłowią rzeźbiarskie talenty?...  Dziękujemy za poświęcony nam czas i promowanie z życzliwym uśmiechem lokalnej tradycji, która jest niezwykłą wartością w środowisku.


Nasza Szkoła


Stawiamy na rozwój!


Projekty i przedsi..


Obszary działania


Przedszkole


Pracownicy ZSPiP


Dla rodziców


Dla uczniów


Organizacja pracy


Zakończone projekty


Dane szkoły


Powered by dzs.pl & Hosting & Serwery