Ważne przedsięwzięcia

 

Pomagamy Marcelkowi - Dziękujemy za okazane serce 5.03.2021

     „Jakże byłoby pięknie, gdyby każdy z nas mógł wieczorem powiedzieć: dzisiaj zrobiłem gest miłości wobec drugiego” [Papież Franciszek]

Możemy już podsumować dotychczasowe działania na rzecz Marcelka Kubali. Moi drodzy Marcelek w tym czasie, gdy czytacie ten artykuł, jest już ze swoimi Rodzicami w Chicago i przygotowuje się do operacji przeszczepu wątroby. Akcje przeprowadzone dla Marcelka na terenie szkoły i przed kościołem przez wolontariuszy SKW, pozwoliły zebrać łączną kwotę: 4 276,84 zł i 2 dolary amerykańskie. Dziękujemy za zaangażowanie i okazane serce. 

Kwota 8 milionów, którą potrzebuje Marcelek,  jeszcze nie została zebrana, dlatego nie ustajemy w pomaganiu: zbieramy zakrętki. Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy systematycznie przynoszą naprawdę duże ilości zakrętek. Można także przynosić baterie. Jeszcze raz dziękujemy i nadal liczymy na WAS. 

mgr Krystyna Kołacz

Dzień Babci i Dziadka 2020                             29.02.2020

Babcia i Dziadek to słowa, które kojarzą się każdemu dziecku z miłością, ciepłem, troską i radością. Z okazji ich święta, przedszkolaki przygotowały dla nich program artystyczny. Podczas występu mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, śpiewali piosenki z życzeniami, tańczyli i recytowali wiersze. To było naprawdę wyjątkowe i wzruszające spotkanie, niejednej babci i niejednemu dziadkowi, łezka kręciła się w oku. Po występie swoim najbliższym dzieci wręczyły niespodzianki samodzielnie przygotowane w przedszkolu. Po części artystycznej szacowni goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek. Ta wyjątkowa uroczystość, pełna radości, śmiechu i dumy pokazuje jak ważne są takie spotkania, a wspólny czas bezcenny.
mgr Katarzyna Kalicka

"Szkoła pamięta"  o Święcie Zmarłych         30.10.2019

   „Zbliżają się dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby i zapalamy znicze. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań” – napisał w specjalnym  liście do dyrektorów Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski, zachęcając do udziału w akcji „Szkoła pamięta”.

Organizatorzy akcji odnieśli się do ważnych wydarzeń 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Zainicjowana akcja sprawiła, że nasza szkoła dołączyła do społeczności pielęgnujących pamięć o historii.

Jak co roku uczniowie pod opieką wychowawców oddali cześć Kazimierzowi Pachocie uczestnikowi bitwy pod Monte Cassino oraz zmarłym pracownikom szkoły, zapalając symboliczne znicze i składając kwiaty na ich grobach.

mgr Lucyna Migda

Piknik Rodzinny 2019 - podsumowanie      01.06.2019

    Dnia 17 maja 2019 roku na terenie naszej szkoły odbył się Piknik Rodzinny. Zależało nam na tym, by wszyscy przybyli goście, społeczność Filipowice, a w szczególności nasi uczniowie spędzili ten czas w przyjaznej i rodzinnej atmosferze. Wierzymy, że cel został osiągnięty, o czym świadczyły uśmiechnięte twarze wszystkich uczestników.

W słoneczne popołudnie zebraliśmy się więc na głównym placu szkoły. Imprezę uroczyście rozpoczęła Pani Dyrektor Szkoły – Irena Kusion. Przywitała wszystkich serdecznie, po czym opowiedziała o zmianach, jakie w ostatnim czasie zaszły w naszej szkole. Jednocześnie podkreśliła, że przed nami już kolejne plany i przedsięwzięcia (m.in. obchody 130-lecia szkoły, nadanie imienia ZSPiP). Następnie głos zabrał Burmistrz gminy Zakliczyn – Dawid Chrobak. Podziękował za zaproszenie, a następnie przyglądał się występom naszych uczniów. Zaprezentowali oni układy taneczne, scenki teatralne, wierszyki i piosenki, a także Rady nie od parady (historyjki z ciekawym morałem). Występujący zasłużyli na gromkie brawa.

W tym niezwykłym dniu każdy mógł liczyć na moc atrakcji i wrażeń. Wokół placu szkoły zorganizowano różnorodne stoiska. Każdy mógł nacieszyć swoje podniebienie grillowanymi smakołykami czy kluskami z mięsem przygotowanymi przez panie kucharki. Zwolennicy słodkości mieli z kolei szeroki wybór, bo czekały na nich gofry, ciasta i desery przygotowane przez rodziców. Wśród tych słodkości na szczególną uwagę zasługują kremówki. Pojawiły się na naszym pikniku nie bez powodu. Kremówki to ulubione ciasto Jana Pawła II, który to został wybrany na patrona naszej szkoły. Wśród tych dobroci nie zabrakło lodów, serwowanych dla ochłody. Mogliśmy również spróbować pyszności pań 
z Koła Gospodyń Wiejskich. Ponadto, wśród tak bogatego zaplecza gastronomicznego, zaprezentowaliśmy stoisko z rękodziełami, które zachwycały oko niejednego gościa. Zdecydowaną atrakcją naszego pikniku był „Szczęśliwy los”. Ów los uśmiechnął się do każdego, kto wziął udział w loterii, gdyż na wszystkich czekały wyjątkowe nagrody.

Należy podkreślić, że dzieci spędziły ten czas nie tylko rodzinnie, ale 
i aktywnie. Rozegrano m.in. turniej szachowy, nie zabrakło też różnych innych konkurencji sportowych. Z kolei najmłodsi mogli skorzystać z dmuchanej zjeżdżalni albo wziąć udział 
w malowaniu twarzy.

Na uwagę zasługuje również galeria obrazów Pana Zdzisława Górnikiewicza. Uczestnicy pikniku mogli podziwiać piękne pejzaże przedstawiające najbliższe okolice. Zebrane obrazy zaprezentowano w sali gimnastycznej. Dodatkowo można było zobaczyć także prace przygotowane przez klasy I-VIII. Tematyka tych prac dotyczyła życia papieża Jana Pawła II. Wyprawa do takiej niezwykłej galerii była na pewno wyjątkowym punktem programu tego pikniku.

Równie wyjątkowym punktem programu tej imprezy był występ Ochotniczej Straży Pożarnej z Filipowic. Z wielkimi emocjami i dużym zainteresowaniem wszyscy oczekiwali tegoż pokazu. Strażacy spisali się na medal, bo przybliżyli dzieciom jak wygląda ich praca, 
z jakimi trudnymi sytuacjami zmagają się na co dzień. Była to dla dzieci cenna lekcja, która zapewne na długo zapadnie w ich pamięci.

Dziękujemy wszystkim za liczne przybycie, radosną zabawę i wspólne ucztowanie. Oczywiście to niezwykłe wydarzenie nie mogłoby mieć miejsca, gdyby nie doskonała organizacja i wsparcie ludzi dobrego serca. W tym miejscu dziękujemy wszystkim tym, którzy przyczynili się do tego, by uczynić ten dzień wyjątkowym i niezapomnianym. 

mgr Angelika Winiarska

Spotkanie wigilijne                                        9.01.2019

    "Dobroć jest bramą do szczęścia"

Dnia 21 grudnia w naszej placówce odbyło się uroczyste spotkanie wigilijne z udziałem całej społeczności szkolnej. Swoją obecnością zaszczycił nas Burmistrz Dawid Chrobak.

W pierwszej części spotkania Dyrektor Szkoły- pani Irena Kusion powitała serdecznie zebranych gości oraz złożyła świąteczne życzenia.  Głos zabrał również Burmistrz Dawid Chrobak.

Po takim wstępie zaangażowani uczniowie wprowadzili widownię w świat baśni H. Ch. Andersena, przedstawiając jedną z piękniejszych i wzruszających historii pt. ,,Dziewczynka z zapałkami’’. U niektórych widzów można było dostrzec kręcącą się w oku łezkę poruszenia. Przedstawienie przeplatane było kolędami, pastorałkami w wykonaniu chóru szkolnego oraz utalentowanych solistek: Julki Pajor oraz Wiktorii Doskocz. Baśń zakończyła się inaczej niż u pana Andersa, gdyż dziewczynka spotkała na swojej drodze wiele życzliwych osób. Jedną z nich był Święty Mikołaj, który z pomocą tytułowej bohaterki rozdał wszystkim zgromadzonym cukierki.  Interpretacja zachwyciła i poruszyła serca widzów; wywołała gromki aplauz na sali. Rozniecona iskierka miłości zaowocowała jeszcze wspólnym śpiewem kolęd.

Kolejnym punktem spotkania było wręczenie przez Panią Dyrektor nagrody za wykonanie szopki bożonarodzeniowej. Nagrodę otrzymała uczennica z klasy pierwszej Julia Pajor. Następnie Pani Dyrektor zaprosiła wszystkich zebranych na wspólny obiad wigilijny.

mgr Urszula Mróz

Akcja Lekki Tornister w naszej szkole      14.12.2018

Akcja Lekki Tornister to ogólnopolska akcja, która ma na celu zwrócić uwagę na niezmieniający się problem przeciążonych plecaków uczniów. 

Głównym celem akcji jest dostarczanie dzieciom, nauczycielom oraz rodzicom wiedzy 

i narzędzi, dzięki, którym będą mogli dokonywać świadomego wyboru wpływającego na jakość życia oraz dbania o prawidłową sylwetkę. Konieczne jest zwrócenie uwagi na problem przeciążonych plecaków uczniów i związanych z nim wad postawy, a w konsekwencji bólów kręgosłupa, zmniejszenia pojemności płuc oraz schorzeń ortopedycznych i neurologicznych.

W naszej szkole nauczyciele podjęli wyzwanie i wraz z dziećmi zważyli plecaki. Niestety, zdecydowana większość uczniów miała plecaki, których waga wynosiła ok. 5-6 kg. Można wnioskować, że problem dotyka głównie dzieci w wieku wczesnoszkolnym. To właśnie ta grupa miała  najcięższe plecaki. 

Niezbędne było więc podjęcie rozmowy z uczniami na temat tego, dlaczego ich plecaki są zbyt ciężkie i czym to skutkuje. Nauczyciele zaproponowali uczniom, żeby część podręczników, narzędzi czy zeszytów pozostawiali w klasowych szafkach. Głównym celem rozmowy było pokazanie dzieciom, że powinny zawsze przemyśleć, co pakują i czy jest to rzeczywiście niezbędne w danym dniu na lekcjach. Równie ważne było poinstruowanie podopiecznych, w jaki sposób powinni nosić plecaki, by nie narazić się na wady postawy. 

Dzięki akcji Lekki Tornister w szczególny sposób zwrócono uwagę dzieci na problem przeciążonych tornistrów. Wzrost świadomości wśród najmłodszych to niewątpliwie droga do sukcesu. Wierzymy, że również rodzice zaangażują się wspólnie z nami – nauczycielami w tę akcję. Kontrolowanie zwartości plecaków najmłodszych to również kierunek ku pożądanej zmianie. 

Lekki tornister? Szkoła w Filipowicach zdecydowanie jest na ,,tak”! 

Więcej informacji o akcji dostępna jest na stronie:  http://lekkitornister.org/

mgr Angelika Winiarska

Pomagamy ...                                                   26.10.2018

  Po raz kolejny nasza szkoła włączyła się w działalność dobroczynną na rzecz potrzebujących w ramach akcji charytatywnej „Szkoło Pomoż i Ty”. W miesiącu wrześniu Samorząd Uczniowski rozprowadzał kalendarzyki -cegiełki. Dzięki ofiarności uczniów, nauczycieli i rodziców udało się w tegorocznej akcji zebrać kwotę w wysokości 144,30 groszy. Cała zgromadzona suma została przekazana Fundacji Pomóż i Ty z siedzibą w Gdańsku. Wszystkim darczyńcom dziękujemy za wsparcie i  przekazane środki.  

Samorząd Uczniowski

Integracja przy ognisku                      10.10.2018

W czwartek 27  września  o godz. 16.00 na terenie szkoły odbyło się spotkanie integracyjne rodziców i uczniów klasy V przy ognisku. Organizatorem spotkania była wychowawczyni pani Krystyna Kołacz i pani Renata Kijowska; na spotkaniu obecna też była pani dyrektor – Irena Kusion. 

Było ono zorganizowane z kilku ważnych powodów. Pierwszy: naszą klasę opuścił kolega Patryk , który był z nami od przedszkola i z którym przeżyliśmy wspaniałe chwile. Na pożegnanie dostał piłkę, na której wszyscy się podpisaliśmy.

A drugim powodem był Dzień Chłopaka. Chłopcy dostali dyplomy wraz z drobnymi upominkami przygotowanymi przez naszą koleżankę Gabrysię i jej mamę panią Renatę. Piekliśmy kiełbaski i chleb popijając sokiem lub wodą, można też było skorzystać ze słodkiego poczęstunku.

Nasz kolega Filip przygrywał na akordeonie, więc było wesoło. Znakomita atmosfera przyczyniła się do lepszego poznania kolegów, koleżanek oraz zacieśnienia znajomości.

Było miło i wesoło. Pod koniec spotkania wspólnie zgasiliśmy ogień i wszyscy rozeszliśmy się do swoich domów.

Michał Wszołek uczeń klasy V

Piknik Rodzinny 2018                              05.06.2018

  W dniu 26.05.2018r.w naszej szkole odbył się Piknik, gdzie wspólnie świętowaliśmy DZIEŃ RODZINY.Uroczystego otwarcia imprezy dokonała Pani Dyrektor,  która powitała przybyłych gości i zaprosiłado wspólnej zabawy.

W pierwszej kolejności goście zostali zaproszeni do obejrzenia i wysłuchania krótkiej części artystycznej. Wiersze, piosenki, skecze wykonane przez dzieci skradły serca naszym rodzicom. Mali artyści udowodnili, że chociaż jeszcze są mali, to już mają duży potencjał do występowania na dużych scenach. Bez tremy, z pewnością i wdziękiem popłynęły muzyczne dźwięki prosto do serc widowni.

Na uczestników rodzinnego pikniku czekało dużo atrakcji. Na boisku szkolnym pojawiła się ogromna dmuchana zjeżdżalnia, oraz rodeo byk dla odważnych.

Ciekawe atrakcje to: kącik urody gdzie dzieci mogły zaszaleć z kolorowymi włosami, i pięknie wymalowanymi paznokciami, malowanie twarzy, loteria fantowa przygotowana przez Radę Rodziców i wspaniałych sponsorów, gdzie czekały bardzo atrakcyjne nagrody dla szczęśliwie wybranych. Dużym powodzeniem cieszyły się przejażdżki autobusem ,,ogórkiem”,  czy quadem przywiezionym przez naszych gości ze straży granicznej.

Wsparciem dla podniebienia były lody i domowe gofry z bogatymi dodatkami, domowe wypieki, przepyszne desery wykonane przez rodziców, kluski z mięsem, wiejski stół, gdzie można było skosztować pysznego chleba z domowym smalcem,  kawa i herbata.

Niecodzienną atrakcją były otwarte warsztaty kulinarne prowadzone przez Stowarzyszenie ,,Pod bocianim gniazdem” ze Stróż. A konkurencja w lepieniu pierogów, gdzie można było zobaczyć w akcji nasza Panią Drektor cieszyła się dużym powodzeniem.

Było dużo śmiechu, zabawy z rodzicami, zabawy z chustą animacyjną, przeciąganie liny przez dzieci i rodziców, a także liczne konkurencje sportowe, mecz piłki siatkowej.

Piknik stał się okazją do swobodnych rozmów i miłego spędzenia czasu na świeżym powietrzu.  Takie spotkania niewątpliwie wzmacniają więzi emocjonalne dziecka z rodziną, integrują rodziców ze szkoła oraz stwarzają okazję do aktywnego spędzania wolnego czasu.

Niezwykłą niespodziankę na nasz piknik przywiózł ze sobą Pan Paweł Smoleń z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, przekazał naszej szkole 10 komputerów. Serdecznie dziękujemy.

Pan Paweł zasponsorował, także  voucher na 3-dniowy pobyt w spa jednocześnie uatrakcyjniając naszą loterie fantową. Dziękujemy, a zwyciężczyni loterii Pani Małgosi gratulujemy i życzymy miłego wypoczynku.

Cieszymy się, że mogliśmy się razem spotkać i okazać sobie życzliwość i radość z bycia razem. Gorąco dziękujemy wszystkim, który w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji festynu.

Dziękujemy PANI DYREKTOR, NAUCZYCIELOM, PRACOWNIKOM SZKOŁY, NASZYM WSPANIAŁYM SPONSOROM, RADZIE RODZICÓW, RODZICOM, SZANOWNYM GOSCIOM ZA OGROM PRACY.

Dziękujemy całej społeczności za tak wspaniały udział w tym naszym wspólnym świętowaniu. 

Do zobaczenia za rok.

mgr Katarzyna Kalicka 

Pożegnanie zimy w przedszkolu                  08.04.2018

  Już 21 marca, a za oknem jest jeszcze zimowo - mróz, śnieg, brak słońca.  Trudno uwierzyć, że puka do nas wiosna.  Głośno stuka do przedszkolnych drzwi i liczy na dzieciaki, że pomogą jej zwyciężyć i wygonić zimę. Wie, że na nich zawsze może liczyć. Po wstępie pełnym zagadek, rebusów, zabaw przywołujących ciepło i rozgrzewających atmosferę w szranki stanęły dwa zespoły: jeden to dzielne przedszkolaki udekorowane opaskami z kwiatów, a drugi to zmęczone i wycieńczone  jak zima - panie przedszkolanki.  Gdzie sprawiedliwość? …. krzyczała  Zima, gdy jej zespół poniósł spektakularną klęskę.  Wtedy dzieci spokojnie odpowiedziały - sprawiedliwość właśnie nadeszła! …. Przecież w kalendarzu mamy już wiosnę. Teraz jest jej pora panowania. Uciekaj Zimo!

mgr Iwona Gurgul

Szkoła z misją       "Zbieraj - pomagaj"                         22.02.2018

      W szkolny rytm zajęć włączyliśmy od września lekcje z: wrażliwości; dobrego serca; zaangażowania dla dobra innych. Kształtujemy przez to postawę obywatelską akceptacji dla drugiego człowieka, jak również postawę tolerancji także dla innych narodów.  Możemy realizować miłość do bliźnich z najbliższego otoczenia i najodleglejszych zakątków świata, bowiem powołany został Szkolny Klub Wolontariatu, a poza tym nasza szkoła bierze udział w projekcie charytatywno- ekologicznym. 

 SZKOAZMISJĄ.PL to projekt dla dzieci i młodzieży będący inicjatywą lubelskiego oddziału Sekretariatu Misji Zagranicznych Księży Sercanów. Zachęcamy Was Drodzy Uczniowie  do zbierania zniszczonych telefonów komórkowych, zużytych baterii lub niepotrzebnych płyt CD i DVD. Takie zachowanie chroni wodę i glebę przed skażeniem metalami ciężkimi oraz kształtuje w Was - młodych osobach- postawy dobroczynne. Pieniądze pochodzące ze sprzedaży tzw. elektrośmieci przeznaczane są na realizację projektów misyjnych, np. utrzymanie sercańskiego przedszkola na Filipinach lub wiercenie studni w sercańskiej parafii w Czadzie.   

Przypominamy, że oznaczone pojemniki czekają na ternie szkoły, na uzupełnienie.

Ciekawostka: Jedno ze zdjęć zostało wykonane przez świecką misjonarkę, Annę Warchoł, która kiedyś odwiedziła naszą szkołę.

mgr J. Zachara  

Z kolędą                                                                                 01.01.2018

    12 grudnia w Szkole Podstawowej w Faściszowej spotkały się zespoły wokalne ze szkół podstawowych z  Gminy Zakliczyn na XVI Międzyszkolnym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek. Celem Przeglądu jest kultywowanie i rozwijanie tradycji wspólnego kolędowania i popularyzacja polskich kolęd i pastorałek. Naszą szkołę reprezentowała liczna grupa uczniów począwszy od przedstawicieli z klasy V, a skończywszy na siódmej, w składzie: Aleksandra Bieniek, Bartłomiej Byrgiel, Angelika Jania, Julia Jurczyk, Monika Kołacz, Aleksandra Mordawska, Aleksandra Sarwa, Marek Wróbel, Patrycja Molenda, Nadia Wójtowicz, Joanna Drożdż, Natalia Gębarowska, Filip Mróz, Gabriela Salamon, Filip Turczak. Zespół zaśpiewał dwa utwory: Lulejże, mi lulej i Spójrz na Jezusa. Jak co roku dla jednej zwycięskiej szkoły przyznana zostaje nagroda publiczności. W tym roku taka nagroda trafiła w ręce naszych uczestników. Radość była ogromna.

Podziękowania za poświęcony czas i transport niech przyjmą Państwo: Renata Mordawska,  Bożena Salamon, Zbigniew Wróbel i Maciej Turczak. Panu Turczakowi dziękuję również za udostępnienie zdjęć.

B. Niemiec

„Jak obyczaj każe stary ...”                                   12.12.2017

     „ Jak obyczaj każe stary, wedle Ojców naszych wiary, w czasie poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia życzymy wszystkim pensjonariuszom: Błogosławieństwa Bożego, zdrowia i marzeń spełnienia.”

Dnia 9 grudnia 2017 roku uczniowie naszej szkoły pod opieką pani Krystyny Kołacz  odwiedzili Dom Pogodnej Jesieni, aby złożyć pensjonariuszom życzenia oraz przekazać wykonane własnoręcznie świąteczne stroiki. Uczennica klasy VII odczytała list, napisany 
z okazji obchodzonego w szkole Dnia Wolontariatu, a skierowany do osób starszych. Nasza wizyta wzruszyła wszystkich obecnych i wprowadziła w nastrój świątecznego oczekiwania.

Wszystkim zaangażowanym dziękuję za poświęcenie swojego czasu i obecność.

R. Pawłowska 

Wizyta Świętego Mikołaja                                                    12.12.2017


      Na mapie wędrówki Świętego Mikołaja znalazła się również nasza szkoła. Uczniowie w napięciu od rana wyczekiwali dźwięku dzwonka i z entuzjazmem zgromadzili się na sali gimnastycznej. Mikołaj wraz z Rudolfem i Śnieżynką przydźwigali za sobą wory z gustownie opakowanymi prezentami. Cała paleta wdzięcznych, ulotnych westchnień, elektryzujących pomruków i radosnych okrzyków unosząca się w tym momencie, w sali utwierdzała tylko w przekonaniu jak bezcenne są dary od serca dla serca. Uśmiechnięte twarze i resztę utrwaliliśmy na zdjęciach. Słodki łakoć dostali również opiekunowie. Ponadto społeczność uczniowska otrzymała nowe piłkarzyki.

Wszystkim mamom z Rady Rodziców należącym do drużyny Mikołaja serdecznie dziękujemy.

Administrator

Obchody Niepodległości w Zakliczynie         17.11.2017

      Narodowe Święto Niepodległości – polskie święto, obchodzone co roku 11 listopada, dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego w 1918 r. W tym dniu delegacja naszej szkoły - Natalia Gębarowska, Joanna Drożdż i Filip Turczak reprezentując całą społeczność szkolną uczestniczyli w uroczystości patriotyczno –religijnej w Zakliczynie. O godz. 9: 30 wzięli udział we Mszy św. w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym pw. św. Idziego opata w Zakliczynie wraz z wiernymi, władzami samorządowymi na czele z Panem Burmistrzem- Dawidem Chrobakiem, harcerzami i pocztami sztandarowymi. Po przemarszu w asyście Strażackiej Orkiestry Dętej "Filipowice”, nastąpiło złożenie wiązanek i zniczy pod pomnikiem ofiar wojen i prześladowań stalinowskich.

M. Różycka


Nasza Szkoła


Stawiamy na rozwój!


Projekty i przedsi..


Obszary działania


Przedszkole


Pracownicy ZSPiP


Dla rodziców


Dla uczniów


Organizacja pracy


Zakończone projekty


Dane szkoły


Powered by dzs.pl & Hosting & Serwery