Niepodległa


 

Ku Waszej pamęci...                                         06.03.2019

     ,,Ku Waszej pamięci, Żołnierze Wyklęci”

Kim byli?

,,Oszukani, porzuceni, nieugięci!

Opluwani, poniżeni i wyklęci!

Pozbawieni swoich domów, swojej ziemi!

Poszli walczyć, żeby zginąć, albo zmienić!”

 

Pierwszego marca bieżącego roku po raz kolejny obchodziliśmy w Polsce  Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Jest to święto ustanowione przez Sejm RP w dniu 3 lutego 2011 roku jako forma oddania hołdu poległym i pomordowanym żołnierzom, którzy po 1944 roku nie zgodzili się, aby Polską rządziła komunistyczna władza z nadania Moskwy. Za tę postawę wielu zapłaciło najwyższą cenę – cenę życia. Dlatego tak ważne jest, aby „Wyklęci” żyli w naszej pamięci i byli dla nas wzorem patriotyzmu.

W naszej szkole uczciliśmy święto „Żołnierzy Niezłomnych” licznymi działaniami. Na szkolnym korytarzu pojawiła się okazjonalna dekoracja, upamiętniająca bohaterów, którzy tworzyli polskie, powojenne podziemie niepodległościowe. Stworzona została także mini – wystawa pt. Jan Dubaniowski ,, Salwa” prezentująca prace plastyczne uczniów. 

Cała społeczność szkolna wzięła udział w uroczystej akademii, w czasie której uczniowie zostali zapoznani z genezą tego święta oraz historią i losami żołnierzy. Całość uroczystości uświetnił pokaz filmu o kpt.Janie Dubaniowskim ,,Salwie” przygotowany przez ucznia kl. VIII Filipa Turczaka oraz pieśni patriotyczne w wykonaniu chóru.

Ponadto grupa chętnych uczniów z Rudy Kameralnej posprzątała teren wokół pomnika i miejsca pamięci przed uroczystościami. Delegacje uczniów reprezentowały szkołę na uroczystościach gminnych w Zakliczynie oraz powiatowych w Rudzie Kameralnej składając wiązanki kwiatów i znicze.

mgr Lucyna Migda

Pokaz historyczny ,,Ku niepodległej ”      22.02.2019

15.02.2019 roku grupa artystyczna ,,Rekonstrukto” odwiedziła naszą szkołę prezentując występ ,,Ku niepodległej”- opowieść o tym, jak bohaterowie walczyli o wolność, honor i ojczyznę.  Podczas nietypowej lekcji uczniowie poznali okoliczności powstań narodowych, I wojny światowej, sytuację Polaków pod zaborami, rolę marszałka Piłsudskiego oraz jego legionów, kulturę i sztukę patriotyczną. Można było przymierzyć stroje z epoki, wziąć do ręki replikę broni używanych przez powstańców i w czasie I wojny światowej. Podczas pokazu uczniowie świetnie się bawili, ćwiczyli sztukę fechtunku, poznali  podstawy musztry wojskowej. Ta nietypowa lekcja historii stanowi dowód na to, że historia może być ciekawa i pasjonująca i na pewno pozostanie na dłużej w pamięci.  

mgr Lucyna Migda

Rozstrzygnięcie konkursów patriotycznych     11.12.2018

Szkoła włączyła się do ogólnopolskiego projektu Szkoła dla Niepodległej i realizuje działania związane z 100 rocznicą odzyskania niepodległości.

Jednym z zadań był konkurs plastyczny ,, Wolność , godność, solidarność, prawa człowieka”. Uczniowie kl IV – VII na lekcjach plastyki w grupach wykonywali plakaty wykazując się zdolnościami plastycznymi oraz znajomością historii naszego państwa. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem i pomysłowością wykonywali swoje prace, które teraz zdobią ich klasy.

I miejsce kl. V

I miejsce kl. VII

II miejsce kl. IV

III miejsce kl. VI

Konkurs wiedzy ,, Polska Niepodległa”

Konkurs przeprowadzono w dwóch grupach: kl. V-VI i kl. VII- VIII. Do konkursu zgłosiło się 15 uczniów zainteresowanych historią, szczególnie historią Polski czasów odzyskania niepodległości.

Zwycięzcy w kategorii klas V- VI:

I miejsce – Julia Czech kl. VI

II miejsce – Gabriela Sobecka kl. V

III miejsce – Angelika Jania kl. VI

Zwycięzcy w kategorii klas VII – VIII

I miejsce – Michał Czuba

II miejsce – Natalia Gębarowska

III miejsce – Filip Turczak

III miejsce – Filip Mróz

Uroczystego wręczenia dyplomów i nagród dokonał p. Burmistrz Dawid Chrobak podczas akademii z okazji Dnia Wolontariatu. 

mgr Lucyna Migda

  

Pisali po polsku o historii                              29.11.2018

W radosnej atmosferze obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w VI Dyktandzie Niepodległościowym ,, Po polsku o historii”. W etapie szkolnym w klasach IV – VI dyktando pisało 9 osób a w klasach VII –VIII 11.

 Do etapu wojewódzkiego zakwalifikował się Michał Wszołek uczeń kl. V uzyskując 91 punktów. W obecnej edycji Konkursu wartości progowe przejścia do etapu wojewódzkiego to 90 punktów dla uczniów najmłodszych. 7 listopada w Krakowie przy ul. Basztowej w salach Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st. im. I. J. Paderewskiego zmierzył się z najlepszymi w swojej kategorii wiekowej z województwa małopolskiego. Michałowi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

mgr Lucyna Migda i mgr Jadwiga Zachara

Święto Niepodległej w naszej szkole             11.11.2018

  Uczniowie naszej szkoły uczcili tegoroczne obchody 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez przypomnienie tych ważnych wydarzeń podczas akademii, dnia 9 listopada, na szkolnej sali gimnastycznej. Przedstawienie wyreżyserowali i prowadzili  ósmoklasiści. Szkolny chór uświetnił pieśniami patriotycznymi występ. Swoim talentem i zaangażowaniem wykazały się również przedszkolaki z oddziału „0”.

Po uroczystej akademii w ramach obchodów 100lecia niepodległości uczniowie klas IV-VIII wzięli udziałw w spektaklu historycznym "Herosi Niepodległej" zorganizowanym przez Koło Teatralne z Gromnika  w miejscu bardzo szczególnym, gdyż w Kąśnej Dolnej.  W miejscu gdzie jeden z "ojców niepodległej" mieszkał przez krótki okres swojego życia, a był nim Ignacy Paderewski. 

admin

Prezydent u nas!                                     15.11.2018

  Uczeń naszej szkoły: Szymon Gałek, został wyróżniony przez pana Burmistrza- Dawida Chrobaka. 4. listopada 2018r. - w parze z uroczą krakowianką - przywitał przybyłego do Zakliczyna Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – Andrzeja Dudę. Okoliczność niebywała, bo związana z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Nasz uczeń w stroju krakowskim wręczył Panu Prezydentowi pamiątkową statuetkę, która ma w stolicy przypominać o Zakliczynie i naszych małych Filipowicach. 

mgr Jadwiga Zachara

Niepodległa                                                    15.11.2018

  11 listopada delegacja z naszej szkoły uczestniczyła obchodach Narodowego Święta Niepodległości w Zakliczynie. Narodowe Święto Niepodległości – polskie święto obchodzone co roku 11 listopada dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym roku jest to okrągła setna rocznica.

Uczniowie wraz z opiekunem uczestniczyli w Mszy św. w intencji Ojczyzny.

Następnie rozpoczęła się manifestacja patriotyczna: przemarsz z asystą Strażackiej Orkiestry Dętej „ Filipowice” z kościoła pw. św. Idziego Opata pod pomnik w Rynku, złożenie wiązanek pod Pomnikiem Poległych i Pomordowanych za Wolną Ojczyznę, koncert SOD” Filipowice „ pod ratuszem, koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Chóru Złota Jesień z MDK w Bochni, wspólne śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego na Rynku przed ratuszem, odtańczenie Poloneza.

mgr Ewa Drożdż
 

Na górze Mogiła                                             10.11.2018

  Przy budce i kamiennym krzyżu; na mogile partyzantów; przed pomnikiem w dolinie; na grobie zastrzelonego w pobliżu Władysława Mossoczego… Wśród licznie zgromadzonej młodzieży, delegacja naszej szkoły oddała hołd żołnierzom AK i partyzantom. Zostali oni pomordowani 74 lata wcześniej przez hitlerowców, właśnie na zalesionej górze Mogiła. Zgromadzeni uczestniczyli w uroczystej Eucharystii.

mgr Jadwiga Zachara

W "Czarnym Lesie"                                      26.10.2018

  Delegacja uczniów szkoły w składzie: Patrycja Molenda, Kamil Nowak i Natalia Sarwa brała udział w uroczystościach patriotyczno – religijnych upamiętniających ofiary potyczki stoczonej w listopadzie 1914 roku między żołnierzami armii austro-węgierskiej i rosyjskiej w Charzewicach.

mgr Lucyna Migda

Dla pamięci: Jamna                                         05.10.2018

Ten kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości. 

                                                                   Józef Piłsudski (z książki Myśli, mowy i rozkazy) 

W 74. rocznicę pacyfikacji Jamnej, delegacja z naszej szkoły oddała hołd bohaterom. Złożyła kwiaty i zapalone znicze przy pomniku pomordowanych mieszkańców i żołnierzy AK. Przy tysiącletnim dębie uczestniczyła w Eucharystii, której przewodniczył o. Andrzej.

mgr Jadwiga Zachara 

Interaktywnie o Niepodległej!                    03.10.2018

24 września 2018 roku chętni uczniowie z klas IV – VIII wraz ze swoimi wychowawcami zwiedzili wystawę Mobilnego Muzeum Multimedialnego w Zakliczynie, przygotowaną z inicjatywy Prezydenta RP pana Andrzeja Dudy z okazji Narodowych Obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

Ekspozycja ukazała szeroką panoramę II Rzeczypospolitej. Wiele miejsca poświęcono wybitnym Polakom i rodzimym wynalazkom. W trakcie zwiedzania uczniowie poznali biografie sześciu Ojców Niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego Wojciecha Korfantego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego i Wincentego Witosa. Mieli okazję doświadczyć wirtualnej podróży  po rozmaitych sferach życia Rzeczypospolitej. Dodatkowym elementem wystawy była plenerowa  gra planszowa „Dumni z niepodległej”. Po obejrzeniu ekspozycji i zrobieniu sobie unikatowej fotografii uczniowie złożyli swoje podpisy do pamiątkowej Księgi Niepodległości. Dla wszystkich uczestników była to bardzo interesująca lekcja historii.

mgr Lucyna Migda

Nasza Szkoła


Stawiamy na rozwój!


Projekty i przedsi..


Obszary działania


Przedszkole


Pracownicy ZSPiP


Dla rodziców


Dla uczniów


Organizacja pracy


Zakończone projekty


Dane szkoły


Powered by dzs.pl & Hosting & Serwery