Biblioteka

 

Książka uczy, wychowuje...                            26.02.2021

W piątek 5 lutego uczniowie klasy I zostali uroczyście pasowani na czytelników naszej biblioteki szkolnej. Najpierw musieli rozwiązać kilka zagadek, odpowiedzieć na pytania dotyczące biblioteki, szkoły i książek. Świetnie bawili się przy poprawianiu tytułów bajek, które pomieszał chochlik. Za prawidłowe odpowiedzi uczniowie otrzymywali wesołe emotki. Gdy zapoznali się z regulaminem  biblioteki, rozpoczęło się uroczyste ślubowanie i pasowanie największą książką jaka znajduje się w bibliotece. Na zakończenie pierwszoklasiści złożyli podpisy pod tekstem ślubowania i na kartach czytelniczych. Na pamiątkę otrzymali dyplomy oraz Wyprawki Czytelnicze, w skład których wchodzą: książka „Pierwsze abecadło”, broszura informacyjna dla rodziców   „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” oraz kreatywny alfabet. Pakiet ten pochodzi z projektu „Mała książka- wielki człowiek” realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego  pod Patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka.

Mamy nadzieję, że pierwszoklasiści zapamiętali słowa rymowanki:

                     „Książka uczy, wychowuje,

                      rozwesela smutne dni.

                      Szanuj książki a zobaczysz,

                      że w życiu pomogą Ci”.

mgr Krystyna Kołacz

"Pomagamy Marcelkowi - pomaganie przez czytanie 12.02.2021

     Zapraszamy do udziału w kiermaszu książeczek dla dzieci z przedszkola i klas I-III. Piękne książeczki w bardzo atrakcyjnych cenach. Już od złotówki można nabyć książeczki do kolorowania, czytania.

Dochód ze sprzedaży przeznaczony zostanie dla chorego Marcelka Kubali. Kiermasz rozpoczniemy we wtorek 16 lutego 

mgr Krystyna Kołacz 

Pasowanie na czytelnika                                 05.03.2020

21 lutego zgromadzonych na sali gimnastycznej uczniów przywitała gromadka zbudzonych krasnoludków. Szczególnie witani byli uczniowie klasy pierwszej, gdyż tego dnia mieli zostać pasowani na czytelnika. Zanim nadeszła ta uroczysta chwila pierwszoklasiści poznali zasady obchodzenia się z książkami i wykazali się znajomością baśniowych bohaterów.  W obecności Duszka Bibliotecznego  ślubowali z powagą traktować obowiązki czytelnika. Po tym Pani Dyrektor i Pani Krysia ze szkolnej biblioteki, w asyście baśniowych postaci wręczyły świeżo pasowanym czytelnikom wymowne dyplomy i „Pierwsze czytanki”.  Pierwszoklasiści przypieczętowali  tę chwilę wdzięczną piosenką. Warto dodać, że pasowanie na czytelnika w naszej szkole odbyło się nieprzypadkowo w Dniu Języka Ojczystego. Dodatkowo, w tym dniu, dwie starsze uczennice otrzymały dyplomy  za udział w Wojewódzkim Konkursie Literacko – Historycznym: „Przeszłość nie jest krainą, którą łatwo opuścić. Literackie wspomnienia z historii mojej rodziny”.

Język polski jest skarbnicą naszej historii, kultury i doświadczeń. Każdy z nas powinien zadbać o „dobre polskie słowo” i poprawną polszczyznę. A jak?  W jeden zasadniczy sposób :pracować nad sobą i dużo czytać, bo literatura utrwala i kształtuje język. Drodzy Uczniowie, zapraszamy do biblioteki.

mgr Jadwiga Zachara

Biblioteka Szkolne Centrum Kultury           12.05.2019

     Na uroczystości z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja zostały wręczone uczniom dyplomy i nagrody za udział w konkursach bibliotecznych organizowanych w ramach projektu Biblioteka- Szkolne Centrum Kultury.

            Konkurs „Moje zakończenie” polegał na napisaniu nowego zaskakującego zakończenia wybranej książki/opowiadania. Oto zwycięzcy:

-w kategorii klas I-III:

I miejsce: Magdalena Foryś klasa III

II miejsce: Julia Krupa klasa III

Wyróżnienie: Julia Chrobak klasa III, Kacper Chrobak klasa III

-w kategorii klas IV-VIII:

I miejsce: Amelia Gnatkiewicz klasa V

II miejsce: Gabriela Kijowska klasa V, Małgorzata Matracz klasa VII

III miejsce: Wiktor Kornaś klasa V, Filip Krupa klasa V

Wyróżnienie: Małgorzata Wróbel klasa V, Gabriela Sobecka klasa V.

            Kolejny konkurs literacko –plastyczny polegał na  napisaniu opowiadania i opatrzeniu go ilustracjami. Oto zwycięzcy:

--w kategorii klas I-III:

I miejsce: Alan Budzelewski klasa I, Sabina Jaszczur klasa I

II miejsce: Diana Salamon  klasa II, Julia Krupa klasa III

III miejsce: Julia Chrobak klasa III, Nikola Nowak klasa III, Julia Pajor klasa I

-w kategorii klas IV-VIII:

I miejsce: Kasandra Łach klasa VI, Aleksandra Bieniek klasa VI

II miejsce: Julia Jurczyk klasa VI, Natalia Sarwa klasa VII

III miejsce: Aleksandra Sarwa klasa VI.

            Prace uczniów klas I-III wykonywane były w szkole na zajęciach świetlicowych. Uczniowie wykazali duże zaangażowanie i determinację. Wszystkie nagrodzone prace są bardzo ciekawe, staranne i pomysłowe. Nagrody ufundowała szkoła oraz Starostwo Powiatowe. Uczestnikom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnych konkursach organizowanych przez bibliotekę szkolną.

mgr Krystyna Kołacz 

BIBLIOTEKA - Szkolne Centrum Kultury        02.03.2019

  Nasza biblioteka szkolna bierze udział w Ogólnopolskim Konkursie dla szkół wszystkich rodzajów i stopni, pod nazwą BIBLIOTEKA - SZKOLNE CENTRUM KULTURY. Konkurs przeprowadzony zostanie w okresie od 14 grudnia 2018 r. do 14 czerwca 2019 r. Szkoły, które wykonają zadania przewidziane regulaminem konkursu, otrzymają certyfikaty Biblioteka – szkolne centrum kultury i zaświadczenia o ukończeniu kursu.

Pierwsze zadanie polegało na przeprowadzeniu konkursu pt.” Ilustracja okładki do wybranej książki”. Konkurs skierowany był do uczniów klas IV-VIII. Jury oceniało prace w dwóch kategoriach wiekowych: klasy IV-VI i klasy VII-VIII.

A oto zwycięzcy:

I kategoria: klasy IV-VI

I miejsce Julia Jurczyk kl. VI

II miejsce Julia Czech kl.VI

III miejsce Aleksandra Bieniek kl.VI

Wyróżnienia: Gabriela Kijowska kl.V

Michał Wszołek kl.V

II kategoria: klasy VII-VIII

I miejsce Natalia Gębarowska kl.VIII

II miejsce Małgorzata Matracz kl. VII

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody. Gratulujemy talentu i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.

mgr Krystyna Kołacz 

 Pasowanie na czytelnika                         02.03.2019

  „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”                                                                                           /Wisława Szymborska/

31 stycznia uzniowie klasy I dołączyli do grona czytelników biblioteki szkolnej. Uczestniczyli w zajęciach, na których dowiedzieli się jak szanować książki, poznali regulamin biblioteki. Nauczyli się krótkiej rymowanki:

 ”Książka uczy wychowuje,

rozwesela smutne dni,

szanuj książki a zobaczysz,

że w życiu pomogą ci”.

Na koniec uczniowi złożyli uroczyste ślubowanie i podpisali karty czytelnicze. Otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki. Od tej pory chętnie odwiedzają bibliotekę i wypożyczają książki.

mgr Krystyna Kołacz 

Październik miesiącem bibliotek szkolnych   21.11.2018

Święto zostało ustanowione w 1999r. przez Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego. Najpierw był to jeden dzień, a od 2008r.- cały miesiąc. Święto ma na celu rozwijanie zainteresowań czytelniczych oraz zwrócenie uwagi na rolę biblioteki w życiu szkoły. W tym roku w bibliotece został utworzony kącik czytelniczy, gdzie w wygodnych fotelach można usiąść z ulubioną książką. W październikuodbywały się różne akcje promujące czytelnictwo. W przedszkolu i oddziale zerowym „Czarowanie słowem…”- starsi uczniowie( Wiktoria, Wiktor, Michał i Asia),przebrani za różne postacie bajkowe czytali maluchom bajki. Na długich przerwach w wybranej klasie gromadzili się uczniowie, by z uwagą wysłuchać bajek czytanych przez Michała (kl. V) i Asię(kl. VIII). Dla klas 0-III zorganizowany został konkurs plastyczny pt. „Okładka mojej ulubionej bajki”. Uczniowie z zaangażowaniem podeszli do konkursu i mogliśmypodziwiać piękne prace. Uczniowie otrzymali nagrody oraz dyplomy. 

W kategorii klas 0-I:

I miejsce: Magdalena Drożdż-kl. 0

II miejsce:  Amelia Jurczyk-kl. I

II miejsce:  Sonia Poręba –kl.0

Wyróżnienie: Sabina Jaszczur –kl. I, Amelia Olchawa- kl. I

W kategorii klas II-III:

I miejsce: Diana Salamon-kl. II

Wyróżnienie: Julia Chrobak-kl.III, Julia Krupa-kl.III

Od kilku lat prowadzona jest akcja ”Podaruj książkę bibliotece”- uczniowie przekazują do biblioteki swoje książki, których już nie czytają.

Na zakończenie miesiąca bibliotek szkolnych, 30 października, w każdej klasie od I-VIII na pierwszej godzinie lekcyjnej uczniowie słuchali fragmentów książek czytanych przez nauczycieli. Były to m.in. Baśnie, bajki, „Hela i zajęcia pozaszkolne” B. Stenka, „Blok przy Tuwima 7” E. Stadtmüller, „ Kto nie lubi Klary” A. Kowalska-Pamięta, „Dywizjon 303” A. Fiedler.

Dziękuję wszystkim uczniom,  którzy chętnie uczestniczyli w akcjach organizowanych przez bibliotekę.  Dziękuję wszystkim nauczycielom za pomoc i wsparcie.

Bibliotekarz

 


Nasza Szkoła


Stawiamy na rozwój!


Projekty i przedsi..


Obszary działania


Przedszkole


Pracownicy ZSPiP


Dla rodziców


Dla uczniów


Organizacja pracy


Zakończone projekty


Dane szkoły


Powered by dzs.pl & Hosting & Serwery