Ekologia

 

Ekodoradca w naszej szkole                           17.06.2018

21 maja klasy 4-7 brały udział w lekcji przeprowadzonej przez Ekodoradcę. Dowiedzieli się o stanie jakości powietrza w naszej gminie, przyczynach zanieczyszczeń oraz sposobach na walkę z nimi. Spotkanie związane było z międzynarodowym projektem unijnym LIFE. 

mgr Jadwiga Zachara

"Rodzice i dzieci powietrze bez śmieci"         30.05.2018

  Uczniowie klasy II i III od lutego do maja  brali udział w projekcie „Rodzice i dzieci powietrze bez śmieci”, którego inicjatorem jest  Fundacja PGNiG  I. Łukasiewicza. Nadrzędnym celem tego projektu jest edukacja na temat przyczyn zanieczyszczeń powietrza, ze szczególnym uwzględnieniem tych, na które mamy największy wpływ, tak zwanej „niskiej emisji”. Niska emisja to dymy wydostające się z kominów domów, rur wydechowych samochodów oraz dymy powstające przy spalaniu śmieci, liści i traw.  To właśnie ona jest jedną z głównych przyczyn powstawania smogu.

Program skierowany jest do najmłodszych uczniów, ponieważ to właśnie w tym wieku tworzą się nawyki, które pozostają z nami na całe życie.

Uczniowie podczas zajęć prowadzonych przez wychowawców w sposób aktywny, przeprowadzając doświadczenia i eksperymenty zdobywali wiedzę na temat  powietrza i jego zanieczyszczeń,  przyczyn powstawania smogu i jego szkodliwości, sposobów walki z nim, jak również radzenia sobie z jego obecnością. Dzięki zdobytej wiedzy dzieci  stały się „ambasadorami” walki ze smogiem w swoich domach.

mgr Grażyna Pawlik 

Dzień Ziemi                                               29.04.2018

       Dzień Ziemi obchodzony 22 kwietnia jako Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi to coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania ochrony środowiska. Również nasza szkoła uczciła to święto i  zorganizowała akcje promujące ekologię.   Obchody Dnia Ziemi rozpoczęliśmy od  spotkania z zaproszonym gościem  p Markiem Malinowskim, który jest Leśniczym z Nadleśnictwa Gromnik. Leśny edukator przeprowadził ciekawą lekcję przyrody, która umożliwiła uczniom poznanie pracy leśników, lepsze poznanie zwierząt naszych lasów a także uwrażliwił na otaczające nas piękno natury. Uczniowie byli bardzo aktywni w odgadywaniu rodzajów gatunków drzew oraz odgłosów zwierząt z wielkim zainteresowaniem poszerzyły swoją wiedzę na tematy leśno - ekologiczne. Po spotkaniu rozpoczął się wyczekiwany pokaz mody ekologicznej. Modelki i modele wspaniale zaprezentowali przygotowane przez siebie kreacje  z surowców wtórnych. Wszystkie stroje  były piękne i pomysłowe.   Podsumowaniem tego dnia było posadzenie drzewek przez przedstawicieli każdej klasy w szkolnym ogrodzie. Obchody Dnia Ziemi w naszej szkole stały się świetną okazją do edukacji ekologicznej i integracji szkolnej. Nauka przez zabawę okazała się bardzo skuteczna, co powoduje, że uczniowie chętnie uczestniczą w tej i innych podejmowanych inicjatywach. 

mgr Lucyna Migda i mgr Małgorzata Różycka

DZIEŃ ZIEMI                                                                                                 24.04.2017

  Dzień Ziemi obchodzony 22 kwietnia jako Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi to coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania ochrony środowiska. Również nasza szkoła uczciła to święto i  zorganizowała różnego rodzaju akcje promujące ekologię.      Obchody Dnia Ziemi rozpoczęliśmy od  spotkania z gościem miesiąca -  p Czesławem Mytnikiem przedstawicielem  Zakliczyńskiej Szkółki Wędkarskiej , który podzielił się z nami wszystkimi swoimi doświadczeniami i przeżyciami związanymi ze swoją ogromną pasją, którą jest oczywiście wędkarstwo. Spotkaniu przyświecało pragnienie szerzenia wiedzy i praktycznych umiejętności związanych z łowieniem ryb, a także poszanowaniem flory i fauny okolicznych rzek. Uczniowie poznali różne rodzaje ryb oraz mogli pooglądać różnoraki sprzęt wędkarski.

Po spotkaniu rozpoczął się wyczekiwany pokaz mody ekologicznej. Modelki i modele wspaniale zaprezentowali przygotowane przez siebie  z surowców wtórnych kreacje. Wszystkie stroje  były piękne i pomysłowe.  Chętni uczniowie mogli pochwalić się swoją wiedzą podczas konkursu przyrodniczego pt. „Znam polskie parki przyrodnicze”  przeprowadzonego w klasach starszych  oraz konkursu ekologicznego w klasach młodszych. Edukacyjna część artystyczna przygotowana przez  klasę IV zachęcała wszystkich do dbania o  naszą planetę , a Madzia Drożdż zwyciężczyni między przedszkolnego konkursu recytatorskiego  „Przedszkolak w świecie przyrody”  recytując  wiersz pt. ”Śmieci”  przekonywała  wszystkich do troski o środowisko naturalne i segregowanie śmieci. Szczególnego nastroju tej uroczystości dodał chór szkolny śpiewając   piosenki o  tematyce ekologicznej. Podsumowaniem tego dnia było posadzenie drzewek przez przedstawicieli każdej klasy w szkolnym ogrodzie. Obchody Dnia Ziemi w naszej szkole stały się świetną okazją do edukacji ekologicznej i integracji szkolnej. Nauka przez zabawę okazała się bardzo skuteczna, co powoduje, że uczniowie chętnie uczestniczą w tej i innych podejmowanych inicjatywach. 

  Koordynator : M. Różycka

Sprzątanie Świata                                                               19.09.2016

     Wrzesień to miesiąc, w którym jak co roku włączamy się w akcję "Sprzątania Świata", która jest dla dzieci  aktywną formą edukacji ekologicznej. Jest rzeczywistą lekcją ochrony środowiska, dzięki której uczymy się bardziej przyjaznego stosunku do naszej planety.W dniu 16 września uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami w atmosferze emocjonalnego zaangażowania uczestniczyli w akcji i porządkowali  z odpadów najbliższą okolicę. Wszyscy uczestnicy akcji otrzymali plastikowe worki na śmieci i ochronne rękawiczki. Cieszymy się, że śmieci z roku na rok jest coraz mniej.

Sukces w konkursie przyrodniczym                                         09.06.2016

       IV Międzygminny Konkurs Przyrodniczy ,, Drzewa i krzewy Polski” zorganizowany przez Zespół Szkolno – Przedszkolny w Paleśnicy, Nadleśnictwo Gromnik przy współudziale Muzeum Przyrodniczego w Ciężkowicach odbył się 06.06.2016 roku. W przyrodniczej rywalizacji uczestniczyło 12 szkół z 5 gmin. Uczniowie rozwiązywali  test sprawdzający wiedzę przyrodniczą,  rozpoznawali  gatunki drzew i krzewów naszych lasów na przygotowanej prezentacji multimedialnej oraz na podstawie przygotowanych okazów botanicznych.  Zespół w składzie Natalia Gębarowska i Filip Turczak z kl. V  zdobyli  III miejsce w konkursie. Znaleźli się tuż za Paleśnicą i Ciężkowicami. Rywalizacja była zacięta ponieważ wszystkie szkoły do konkursu przygotowywały się solidnie. Dyplomy,  nagrody oraz sadzonkę drzewa  wręczali burmistrz Ciężkowic  pan Zbigniew Jurkiewicz, burmistrz Zakliczyna pan Dawid Chrobak,  nadleśniczy  Nadleśnictwa Gromnik pan Eugeniusz Piech oraz Dyrektor Szkoły  w Paleśnicy pan Sylwester Gostek. Gratulujemy uczniom i życzymy dalszych sukcesów.

Dzień Ziemi 2016                                                                         27.04.2016

     „…I najbardziej chronić trzeba i osłaniać te zapachy, światło, śpiewy nie do sprzedania.”

/ Joanna Kulmowa/

Pamiętając, że jesteśmy częścią natury, 22 kwietnia podsumowaliśmy działania związane z kształtowaniem aktywnych proekologicznych postaw. Klasy 0-3, uczestnicząc w programie edukacji ekologicznej, przeżywały z ekoprzewodnikiem „ Przygodę z Potworem Śmieciotworem”. Po cyklu zajęć uczniowie zaprezentowali swoje pomysły na powtórne wykorzystanie opakowań szklanych i plastikowych w domu i w ogrodzie. Zachwycili też rytmicznymi wierszykami o potrzebie segregacji odpadów. Starsi uczniowie na wystawie plastycznej pochwalili się konstrukcjami przestrzennymi z surowców wtórnych. Potrzebę ochrony środowiska uświadamiał też goszczący w naszych murach przyrodnik uczestniczący w programie ochrony podkowca małego i innych gatunków nietoperzy w południowej Polsce. Przekonywał, że możliwe jest takie prowadzenie gospodarki, które godzi chęć rozwoju z zachowaniem naturalnego dziedzictwa przyrody i kultury. Uczniowie wiedzą, że kieszeń jest naszym pierwszym koszem; że należy gasić lampę, gdy jest widno; zakręcać kran, gdy myją zęby; zachowywać spokój podczas wypraw do lasu; nie deptać i nie łamać roślin. Osłona drzew i krzewów jest potrzebna nie tylko ptakom i ssakom. Realizując cenne wskazówki uczniowie pozbierali śmieci z najbliższego otoczenia i na szkolnym terenie rekreacyjnym wspólnie zasadzili 6 tuj. Na koniec, by dodać sobie zdrowego wigoru, degustowali: sałatki owocowe, świeżo wyciśnięte soki i wieloskładnikowe koktajle owocowo- warzywne na bieżąco przygotowywane przez zaangażowany SU.

Inne dni, w których szczególniej pamiętamy przyrodę: Światowy Dzień Wody – 22 marca; Światowy Dzień Ptaków – 1 kwietnia; Święto Niezapominajki – 11 kwietnia; Światowy Dzień Zwierząt – 4 października; Dzień Drzewa – 10 października.

Żyj zdrowo                                                                                   18.12.2014

    Pod tym hasłem 12. 12. 2014r w naszej szkole zorganizowany został Dzień Zdrowego Odżywiania. Zarówno uczniowie jak i nauczyciele mogli częstować się przygotowanymi sałatkami owocowymi. Podczas akcji uczniowie kl. IV – VI wypisywali hasła promujące zdrowe odżywianie np.  Chcesz być zdrów jak ryba jedz warzywa, Zdrowe jedzenie jest dzisiaj w cenie, Chcesz mieć ciało mocne zdrowe jedz sałatki owocowe.Dodatkowo uczennice z Samorządu Uczniowskiego częstowały wszystkich smacznymi i zdrowymi jabłkami. Tak przygotowana promocja pomogła uczniom dostrzec rolę prawidłowego odżywiania.

 

"Czysta Małopolska" - projekt ekologiczny dotyczący selektywnego gospodarowania odpadami.

 

  W ramach kampanii edukacyjnej na temat segregacji odpadów w naszej szkole uczniowie uczestniczyli w różnych działaniach ekologicznych: CZYTAJ WIĘCEJ 

 


Koordynator akcji w szkole: Lucyna Migda

"rzeżuchowe C"                                                      24.03. 2014

     W szkole tu i tam pojawiają się symbole odradzającego się życia i sił witalnych. W klasie 1, na stoliku rozkwitły pełnią kolorów żonkile, przebiśniegi, hiacynt i krokusy, a zielone listki natki i cybuszki dymki przypomniały najmłodszym uczniom, że czas na witaminowe kanapki. Z inicjatywy swojej wychowawczyni – pani Basi Niemiec pierwszoklasiści w oryginalny sposób działając, poznali literkę „C”. Mianowicie utworzyli literkę siejąc rzeżuchę w tym kształcie. Ta na ich parapecie od razu wzięła się do życia. Po tygodniu hojnie odwdzięczyła się zielenią. Podopieczni utrwalali znajomość litery komponując i spożywając smakowite wiosenne kanapki posypane dorodną, wyhodowaną w klasie, rzeżuchą.

Taka dawka witamin z natury dodaje sił witalnych każdemu, więc: SMACZNEGO J.

Przy okazji rzeżucha zawiera witaminy C, A, B1, sole mineralne i olejki eteryczne. Zwyczaj jej wysiewania na Wielkanoc datuje się od czasów Władysława Jagiełły. W Europie poznano ją dzięki Rzymianom. 

Mali kucharze                                                                       28.02.2014

    Dnia 26 lutego wybraliśmy się do przedszkolnej kuchni, by spotkać się z paniami kucharkami. W czasie wyprawy dowiedzieliśmy się, na czym polega praca kucharki. Panie pokazały nam  wyposażenie kuchni, zapoznały z różnymi rodzajami naczyń i sprzętów kuchennych, a także opowiedziały o swojej codziennej pracy. Następnie mieliśmy możliwość zadawania pytań, które nasunęły nam  się podczas spotkania. Na zakończenie panie kucharki zachęciły nas do spożywania różnorodnych posiłków i poczęstowały słodkościami.

Dziękujemy naszym paniom  za przepyszne jedzonko i czekamy na kolejne spotkania.                

      Po przyjściu do sali zabraliśmy się za przygotowanie soku z owoców i warzyw. Uczyliśmy się jak kroić owoce i warzywa na odpowiednie kawałki, a potem patrzyliśmy jak soczek wylewa się z sokowirówki.

Byliśmy ze swojej pracy bardzo zadowoleni. Oprócz dobrej zabawy, było smacznie i zdrowo. 

Woda - nie marnuj!                         13.12.2013 

     10 XII uczniowie klasy VI z nauczycielem przyrody panią Lucyną Migda udali się do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Paleśnicy gdzie uczestniczyli w warsztatach ekologicznych „Woda – nie marnuję”. Projekt został dofinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Uczniowie pobrali próbki z pobliskiej Paleśnianki,  następnie  z pomocą edukatorów prowadzili doświadczenia badające czystość wody. Na zakończenie otrzymali papierowe kropelki wody, gdzie złożyli pisemną deklarację, że będą oszczędzać wodę.

Dżungla w butelce

W kwietniu uczniowie klasy III, natchnieni pomysłem wychowawcy- p. Basi  Niemiec- postanowili założyć miniaturowe ogródki. Wykazując się kreatywnością i mając na uwadze recykling, wykorzystali butelki po wodzie, nacinając je w przemyślany sposób, aby utworzyć podstawę i daszek. Środek butelki wyłożyli warstwami żwiru i ziemi, a potem posadzili rośliny. Efekty zaangażowania w pielęgnację roślin widać na zdjęciach. 

Festiwal Recyklingu w  Krakowie                      14.06.2013

          Chętni uczniowie z kl. III- VI pod opieką wychowawczyń Lucyny Migda i Małgorzaty Różyckiej udali się 8.06.2013 na wycieczkę do Krakowa.

Podczas wyjazdu dzieci miały szansę wspiąć się na Kopiec Kościuszki i podziwiać piękną panoramę miasta. Zwiedzić wystawy: Kościuszkowską i Figur woskowych. Wziąć udział w XI Krakowskim Festiwalu Recyklingu poświęconemu promocji zbiórki surowców wtórnych. Pomimo załamania pogody z zainteresowaniem oglądali pokazy sprawności służb specjalnych i tresury psów. Uczestniczyli w grach, zabawach i konkursach z zakresu ochrony środowiska.

Na rynku krakowskim uczniowie uczestniczyli w atrakcjach przygotowanych w ramach Coca Cola Cup. Ostatnią atrakcją przygotowaną w ramach wyjazdu było podziwianie występów utalentowanych muzycznie osób niepełnosprawnych podczas koncertu finałowego 9 Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im Marka Grechuty, organizowanego przez Fundację Anny Dymnej ,,Mimo Wszystko’’. W koncercie brała udział mieszkanka naszej sąsiedniej  miejscowości Julia Bagińska, którą mocno wspieraliśmy okrzykami i brawami. Gratulujemy Juli umiejętności  wokalnych i wspaniałego występu z Kayah. Festiwalowi towarzyszyła wspaniała atmosfera i fantastyczni ludzie, których mieliśmy okazję zobaczyć z bliska.

Dziękujemy p. Dyrektor GZOSiP Małgorzacie Jaworskiej za zorganizowanie bezpłatnej wycieczki dla naszych dzieci.

 I Międzyszkolny Konkurs Przyrodniczy ,,Drzewa i krzewy Polski’’ w Paleśnicy   13.06.2013

           Światowy Dzień Środowiska, ogłoszony przez ONZ na dzień  5.06.2013r, zaakcentowany został w Szkole Podstawowej w Paleśnicy finałem I Międzyszkolnego Konkursu Przyrodniczego - „Drzewa i krzewy Polski”. Miał on na celu zainteresować uczniów krajowymi gatunkami drzew i krzewów, zwrócić ich uwagę na bioróżnorodność ekosystemów leśnych i zachęcić do doskonalenia umiejętności rozpoznawania gatunków. Zmagania konkursowe przebiegały w dwóch etapach.

Pierwszy z nich został przeprowadzony w naszej szkole i wyłonił trzyosobowy zespół  w składzie: Joanna Bieniek kl. VI, Rafał Krzyżak kl. VI i Weronika Teper kl. IV  reprezentujący szkołę w finale.

Etap finałowy konkursu, który odbył się w Paleśnicy składał się z trzech części. Najpierw uczniowie rozwiązywali test z wiedzy o lesie, pisany indywidualnie. W kolejnych fazach konkursu jego uczestnicy  pracowali w zespołach. Tym razem zadania polegały na rozpoznawaniu przedstawionych gatunków na prezentacji multimedialnej, a następnie na podstawie przygotowanych okazów. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą i doskonałymi umiejętnościami praktycznymi.  W celu wyłonienia zwycięskiego zespołu uzyskane wyniki uczniów zarówno z części indywidualnej jak i zespołowej zostały zsumowane . Poziom uczniów okazał się tak wyrównany, że konieczna była dogrywka w formie bardzo trudnej konkurencji, gdyż  nasi uczniowie musieli rozpoznać gatunek drzewa na podstawie fragmentu kory. W końcowej klasyfikacji zajęliśmy III miejsce. Uczniowie otrzymali, ufundowane przez Nadleśnictwo Gromnik, ciekawe i cenne nagrody oraz sadzonkę drzewa, a także upominki od Pana Burmistrza Jerzego Soski i Pana Dyrektora SP w Paleśnicy Sylwestra Gostka.

Marsz dla Ziemi

< „Więcej kwiatów i zieleni

Niech nasz świat się wreszcie zmieni.

Niechaj będzie po wsze czasy

 Najpiękniejszym domem naszym”,

podczas happeningu ulicami Zakliczyna.

 Listy dla Ziemi

 
Tegoroczny Dzień Ziemi odbył się w naszej szkole 23.04.2013r. Włączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji ekologicznej ,,Listy dla Ziemi”. Głównym celem było zapoznanie uczniów z problemem powstawania śmieci i nauka radzenia sobie z nimi poprzez segregację, recykling oraz świadome wybory konsumenckie. Cała społeczność szkolna bardzo aktywnie włączyła się w organizację i przebieg tego dnia, na który składały się:

 

- projekcja filmu edukacyjnego promującego recykling i segregację śmieci

- akcja pisania listów do osób dorosłych zachęcających do proekologicznych postaw

- wystawa ekologiczna ,, Z odzysku - cuda z surowców wtórnych”

- sprzątanie brzegu rzeki Rudzianka

Całość zakończyła się zabawą w zielonych strojach na placu szkolnym, w rytm piosenki ,,Ziemia – zielona wyspa”. Akcji towarzyszyła piękna pogoda i dobry nastrój motywujący do ekologicznych działań.

Dbamy o Ziemię                                                  24. 03. 2013.

        Przedszkolaki wraz z oddziałem „O” przyłączyły się do akcji ekologicznej „Listy dla Ziemi”. Podczas przeprowadzonych zajęć dzieci dowiedziały się, jakie działania człowieka zagrażają środowisku przyrodniczemu i jak temu zaradzić. 

      Dzieci słuchały opowiadania „Nieszczęśliwy kosz”, a następnie wypowiadały się w jaki sposób można zaradzić  kłopotom smutnego  kosza. Ubrane w ochronne rękawice posegregowały śmieci do odpowiednich pojemników. Przy piosenkach o treści ekologicznej dzieci bawiły się , tańczyły i dmuchały na kolorowe bibułowe kwiaty.

Następnie w grupach wykonywały prace plastyczne  z odpadów.

      W kolejnym dniu na podstawie wysłuchanego opowiadania „Franklin sadzi drzewo”( Paulette Bourgeois i Brenda Clark) dzieci dowiedziały się o znaczeniu drzew dla środowiska przyrodniczego i człowieka. Nakoniec cyklu zajęć o Ziemi dzieci na placu szkolnym posadziły sadzonki drzew.

 Dzień Wiosny

         Tak bardzo tęskno nam wszystkim za wiosną, że już 20.marca delegacja uczniów, topiąc w pobliskim potoku ekologiczną marzannę, przepędzała porządnie zasiedziałą zimę. Przyroda płaci ogromną cenę za postęp techniczny, a człowiek jest cząstką natury…; dlatego cała szkolna brać, tego dnia brała czynny udział w bloku zajęć z edukacji ekologicznej, który dynamicznie prowadziła p. dyrektor. Każdy przedszkolak w ten dzień ubrał na siebie coś zielonego. Uczniowie w zespołach klasowych stroili „Panią Wiosnę”, która na wybiegu sali gimnastycznej, modelowym krokiem- czasem z rumieńcem- w takt wiosennej muzyki, prezentowała się w całej swej krasie. Niestety, budzącą się do życia przyrodę szpecą tu i ówdzie porozrzucane śmieci. By uwidocznić ten problem, po sali paradowały też postaci odziane w… surowce wtórne, które często lądują w jednym koszu, co z kolei spowalnia lub uniemożliwia recykling. Po prelekcji ekologicznej i filmiku, uświadomieni uczniowie, uzbrojeni w rękawiczki jednorazowe, bojowo przystąpili do segregacji zgromadzonych śmieci. Następnie zapanowała pajdokracja, do której przygotowała uczniów p. Magda Budzyn. Starsi uczniowie skeczami bawili wszystkich obecnych. Unoszący się z kuchni zapach smażonej kiełbaski, nęcąc nozdrza zgłodniałych, znaczył porę obiadową i smakowite podsumowanie obchodów Pierwszego Dnia Wiosny w naszej szkole.

Włączamy się w  największą akcję ekologiczną w Polsce.

Fundacja ekologiczna ARKA przygotowała w dniach 15–30 kwietnia 2013 autorską akcję ekologiczną LISTY DLA ZIEMI. Ma w niej uczestniczyć około milion osób. Do akcji przystąpiła nasza gmina. Głównym elementem inicjatywy jest pisanie przez dzieci tematycznych listów do dorosłych. W tym roku tematyką będzie gospodarka odpadowa i recykling. Po napisaniu listów dzieci zanoszą je do dorosłych (rodziców, dziadków itd.) i razem podejmą się prostych działań ekologicznych. W ten sposób edukacja będzie miała podwójny wymiar. Uczniowie - chcąc napisać list - będą musieli zapoznać się z omawianym tematem, dorośli - zainteresowani tym, co ich pociechy robią w szkole - przeczytają przyniesione listy i razem ze swoimi dziećmi będą mieli szansę zrobić coś dla środowiska.

 

 Tym, którzy wciąż poszukują natchnienia dla swojego listu, przypominamy zasadę 3R:

 

 - reduse czyli redukuj ilość śmieci, np. unikając kupowania zbędnych rzeczy

 - reuse czyli używaj przedmiotów wielokrotnie i naprawiaj je

 - recycle czyli oddawaj odpady do ponownego przetworzenia.

 

Szykujcie zatem pomysły na listy i ekologiczne działania, które będzie można realizować w domach.

Dzień Ziemi 12.05.2012

Ten projekt narodził się w głowie p. B. Niemiec jużjesienią ubiegłego roku, a swój finał znalazł teraz. Wramach zajęć z edukacji ekologicznej drugoklasiściprzygotowali dla przedszkola i zerówki scenkę oleniwej róży i ogrodniku, który pielęgnował wiosnąrośliny.

Najmłodsi aktywnie rozpoznawali świeżo wykiełkowane warzywa: koperek,pietruszka, szczypiorek i groch. Na zakończenie młodzi ogrodnicy zasadzilisamodzielnie wyhodowane kasztanowce. Kasztany jesienią były przezdrugoklasistów zebrane i przygotowywane do rozsady. W założonych „kartachbadacza” grupa zapisywała wnioski z kilkumiesięcznych obserwacji.

Nieocenieni rodzice chętnie włączyli się do pracy. Kompletowali stroje nawystęp i przypominali dzieciom choćby o podlewaniu „podopiecznych”.

Świętu Ziemi towarzyszył także konkurs plastyczny „Dbamy o Ziemię – nasząplanetę”, dla klas 1-6. Wielu uczniów zaprezentowało pomysłowe prace płaskie iprzestrzenne z użyciem odpadów nadających się do recyklingu.

Galerię prac można jeszcze podziwiać na korytarzu szkolnym.


Nasza Szkoła


Stawiamy na rozwój!


Projekty i przedsi..


Obszary działania


Przedszkole


Pracownicy ZSPiP


Dla rodziców


Dla uczniów


Organizacja pracy


Zakończone projekty


Dane szkoły


Powered by dzs.pl & Hosting & Serwery