Bezpieczeństwo

 

Wycieczka do remizy strażackiej                  23.11.2019

Wycieczka do remizy strażackiej. Było super! Tyle ciekawych rzeczy dowiedzieliśmy się od druha Tomka i Kacpra. Tyle ciekawych sprzętów mogliśmy dotknąć, założyć, spróbować zadania i cukierków, poczuć atmosferę i smak niesienia pomocy. Dziękujemy! Pan Tomek zaszczepił w nas chęć bycia strażakiem. Dla niego i wszystkich druhów OSP Filipowice dedykujemy wiersz:

Hej, strażaku Hej, strażaku włącz syrenę załóż hełm!

Ogień bucha gdzieś za lasem aż tam, hen!

Hej, strażaku pompę włączaj pożar gaś!

Białym dymem już zasnuty cały las!

Hej, strażaku wodę pompuj, ile sił!

Przyduś ogień. Dym obłaskaw. Sadze zmyj!

mgr Iwona Gurgul

Próbna ewakuacja                                  05.11.2019

  Sygnał oznaczający konieczność ewakuacji, ostrzegł przebywających w szkole dokładnie w południe  23 października 2019r . Łączny czas potrzebny na przeprowadzenie wyjścia uczniów i pracowników szkoły w wyznaczone miejsce ewakuacji, a także przeliczenie osób i sprawdzenie pomieszczeń nie przekroczył 10 minut. Ewakuacja przebiegła bez większych problemów i w ocenie straży pożarnej sprawnie. Zawsze zmobilizowani i życzliwi panowie strażacy z OSP w Filipowicach, podnosząc umiejętności uczestników ćwiczeń, przypomnieli znowu o zasadach udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym.

Prezentowane scenki opatrzone rzetelnym komentarzem i praktyczne wskazówki wpajane najmłodszym, pomagają w przyszłości zachować im chłodny umysł i sprawność działania w chwili zagrożenia życia. 

mgr Jadwiga Zachara

Mrówka z wizytą u pierwszoklasistów      22.10.2019

    17 października policjanci tarnowskiej komendy wraz z maskotką  - Mrówką odwiedzili najmłodszych uczniów naszej szkoły. W ramach projektu ,,Bezpieczna droga do szkoły'' policjanci uczyli dzieci  bezpiecznie poruszać się po drogach, uświadamiali o zagrożeniach użytkowników dróg jakimi są piesi i rowerzyści. W sposób teoretyczny i praktyczny każdy uczeń mając za opiekuna Mrówkę i pod Jej czujnym okiem sprawdzał swoją wiedzę przechodząc po pasach i odpowiednio reagując na światła sygnalizacji świetlnej. Uczniowie otrzymali też kamizelki odblaskowe, a Mrówka poczęstowała wszystkich słodką ,,krówką''. Sympatyczna maskotka została z żalem pożegnana przez dzieci słowami ,,Pa, pa Mrówko! Do zobaczenia!''

mgr Barbara Niemiec  

Spotkanie z Mrówką                          23.10.2018

18.10.2018 r.  w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów klasy pierwszej z panią policjantką z Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie oraz sympatyczną maskotką „Mrówką” w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły z mrówkami”.  Podczas spotkania uczniowie w sposób teoretyczny oraz praktyczny utrwalili podstawowe przepisy ruchu drogowego obowiązujące pieszych i rowerzystów. Uczyli  się jak prawidłowo przechodzić przez ulicę, jak zachowywać się w jej pobliżu, jak bezpiecznie podróżować samochodem oraz autobusem. Dzieci  bardzo aktywnie uczestniczyły w zajęciach, odpowiadały na zadawane pytania i dzieliły się swoimi spostrzeżeniami. Na końcu spotkania uczniowie otrzymali słodycze oraz kamizelki odblaskowe z prośbą, aby zakładali je w czasie wycieczek oraz podczas poruszania się po drogach w szczególności okresie jesienno-zimowym. 

mgr Grażyna Pawlik

Bezpieczniejsi                                         05.10.2018

26. września br. naszą szkolną społeczność odwiedzili: p. burmistrz Dawid Chrobak i asp. Adam Kula. Wręczyli uczniom klas I-III odblaskowe kamizelki z herbem gminy. 

mgr Jadwiga Zachara

Kierowco zwolnij pod szkołą!                          23.09.2018

 

Początek września- początek roku szkolnego, wzmożony ruch na drogach dzieci idących do szkoły, jadących na rowerach, rodziców wiozących samochodami swoje dzieci do przedszkola i szkoły. 12 września w godzinach porannych wolontariusze SKW przeprowadzili akcję „Kierowco zwolnij przed szkołą”. Ola i Bartek rozdawali ulotki przypominające o ograniczaniu prędkości w okolicach szkoły. Akcja przebiegła bardzo sprawnie. Rodzice i nauczyciele, na czele z Panią Dyrektor, z uśmiechem i aprobatą reagowali na działania wolontariuszy. Z obserwacji poczynionych w tym dniu, można stwierdzić, że nasi kierowcy są świadomi jak ważna jest ostrożność i czujność w pobliżu szkoły. Dziękujemy.

Opiekun SKW

O przezorności także w wakacje                  23.06.2018

Tuż przed czasem wolnym od podręczników i ćwiczeń, dnia 18 czerwca 2018 r. pan dzielnicowy- asp. Adam Kula i p. sierż. Justyna Witek przeprowadzili z uczniami ważną rozmowę. Jej celem było kształtowanie prawidłowych zachowań oraz postaw wśród uczniów. Funkcjonariusze policji przypomnieli obecnym zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, prawidłowego przejścia przez jezdnię. Omówili jak należy zachować się, gdy ktoś nieznajomy próbuje nawiązać kontakt, gdy dziecko zgubi się podczas jakiegoś festynu. Utrwalali z uczniami  zasady bezpieczeństwa podczas zabawy w domu, na podwórku i nad wodą. Taka wiedza to budowanie rozwagi w młodych sercach i nauka przyjmowania odpowiedzialności za przyszłość.  

mgr Jadwiga Zachara

"Rodzice i dzieci powietrze bez śmieci"            30.05.2018

  Uczniowie klasy II i III od lutego do maja brali udział w projekcie „Rodzice i dzieci powietrze bez śmieci”, którego inicjatorem jest  Fundacja PGNiG  I. Łukasiewicza. Nadrzędnym celem tego projektu jest edukacja na temat przyczyn zanieczyszczeń powietrza, ze szczególnym uwzględnieniem tych, na które mamy największy wpływ, tak zwanej „niskiej emisji”. Niska emisja to dymy wydostające się z kominów domów, rur wydechowych samochodów oraz dymy powstające przy spalaniu śmieci, liści i traw.  To właśnie ona jest jedną z głównych przyczyn powstawania smogu.

Program skierowany jest do najmłodszych uczniów, ponieważ to właśnie w tym wieku tworzą się nawyki, które pozostają z nami na całe życie.

Uczniowie podczas zajęć prowadzonych przez wychowawców w sposób aktywny, przeprowadzając doświadczenia i eksperymenty zdobywali wiedzę na temat  powietrza i jego zanieczyszczeń,  przyczyn powstawania smogu i jego szkodliwości, sposobów walki z nim, jak również radzenia sobie z jego obecnością. Dzięki zdobytej wiedzy dzieci  stały się „ambasadorami” walki ze smogiem w swoich domach.

mgr Grażyna Pawlik

Spektakl profilaktyczny „Bajkowy przekładaniec”       23.11.2017

      16 XI 2017 r. uczniowie kl. II i III wzięli udział w spektaklu profilaktycznym w Szkole Podstawowej w Zakliczynie, zorganizowanym przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w ramach realizowanego projektu „Przemoc to niemoc”. 

Rozśpiewany spektakl pt. Bajkowy przekładaniec” w przystępny sposób, w bajkowej formie, opowiada o niebezpieczeństwach współczesnego świata np. „ nie ufaj fałszywym przyjaciołom - również tym w Internecie”, o sposobach postępowania np. „duży powinien szanować mniejszego, starszy młodszego, silniejszy słabszego i odwrotnie.  Mówi również o prawach i obowiązkach każdego człowieka, „nikt siłą nie ma prawa  zmuszać nikogo do niczego, a zwłaszcza do zrobienia czegoś niedobrego…” oraz o wielu ważnych rzeczach, niezbędnych w naszym życiu: poczucia humoru, akceptacji siebie i odmienności innych, pracowitości i wiary w sens spełniania marzeń. Ciekawa scenografia, kostiumy, rekwizyty, interaktywna, forma przedstawienia  sprawiły, że dzieci aktywnie i niezwykle emocjonalnie uczestniczyły w tym rozśpiewanym spektaklu. Bawiąc się, utrwalały ważne treści wychowawcze i przestrogi kierowane do nich każdego dnia w domu i w szkole.

G. Pawlik

Prelekcja na temat bezpieczeństwa             31.10.2017

      26.10.2017r. w ramach akcji „ Odblaskowa szkoła” nasi uczniowie wysłuchali prelekcji na temat bezpiecznego zachowania w ruchu drogowym. Przeprowadzili ją: wieloletni funkcjonariusz Wydziału Ruchu Drogowego KMP z Tarnowa- asp. sztab. Tomasz Marek i dzielnicowy tego rejonu- mł. asp. Wojciech Klisiewicz. Panowie uświadamiali potrzeby: zapinania pasów, oświetlania rowerów i noszenia odblasków na wierzchnich ubraniach. Przestrzegali przed brawurą na drodze, która gubi i przynosi tragiczne żniwo.

Przy okazji wizyty panowie policjanci zostali poproszeni o wręczenie dyplomów wszystkim uczestnikom szkolnego konkursu plastycznego pod hasłem „ Jestem na drodze- muszę być widoczny”. Panowie wręczyli też przygotowane przez koordynatora akcji nagrody za I miejsce w dwóch kategoriach wiekowych oraz za wyróżnienie .

I miejsce w klasach młodszych zajęła Sandra Tomoś

I miejsce w klasach starszych zajęła Julia Jurczyk

Wyróżnienie za pracę przestrzenną otrzymała Nikola Olchawa

 

Uwaga:  Bezwzględne jest ogólne używanie logiki i zdrowego rozsądku na drodze.

J. Zachara 

 Odblaskowa szkoła                                                               31.10.2017

          Uczniowie ZSPiP w Filipowicach są uczestnikami VIII edycji konkursu „ Odblaskowa szkoła”. W tym celu odbyła się na terenie szkoły seria zajęć polegająca na uświadomieniu i promowaniu bezpiecznych zachowań w ruchu drogowym. Zbliża się czas zliczenia i podsumowania działań.

Przede wszystkim uczniowie utrwalali zasady poruszania się po lokalnych drogach, które nie mają chodników, ścieżek rowerowych ani sygnalizacji świetlnej. Czytaj cały tekst

J. Zachara

Policjanci z Mrówką znowu w nasze szkole                             21.10.2017

          Policyjna pani profilaktyk wspólnie z maskotką firmy Sufigs odwiedzili naszą szkołę 12 października 2017r. Najmłodsi uczniowie wysłuchali prelekcji uczącej jak być świadomym, bezpiecznym uczestnikiem ruchu drogowego. Poznawali podstawowe przepisy dla pieszych, rowerzystów i podczas podróży samochodem. Olbrzymia mrówka rozdała uczniom elementy odblaskowe i pod okiem pani policjant wspierała uczniów w praktycznym treningu przechodzenia na drugą stronę jezdni. W związku z akcją „ Bezpieczna droga dla seniora” uczniowie dostali dodatkowo specjalne opaski odblaskowe dla swoich babć i dziadków.

Nasza szkoła bierze udział w VIII edycji konkursu „ Odblaskowa szkoła”, więc uczniowie ćwiczyli na zajęciach z nauczycielami zasady bezpiecznego poruszania się po drodze do i ze szkoły. Rozwiązali pozytywnie testy na ten temat; sami tworzyli i przypinali do plecaków odblaski i uczestniczyli w szkolnym konkursie plastycznym pt. „ Jestem na drodze- muszę być widoczny”.

Na spotkaniu chętnie dzielili się zapamiętaną wiedzą na temat potrzeby noszenia odblasków i zasad związanych z zachowaniem na drodze i w jej pobliżu. Krótka inscenizacja przygotowana przez szóstoklasistów ubogaciła spotkanie, ukazując bolesne skutki lekkomyślnego zachowania na drodze. Została skomentowana przez panią policjantkę i była nośnym antyprzykładem.

J. Zachara 

 Ćwiczenia ewakuacyjne                                                        21.10.2017

           12 października szkolna brać usłyszała ostry, ciągły dźwięk dzwonka w trakcie lekcji. Był to alarm, który zapowiadał natychmiastową ewakuację. Uczniowie wraz z opiekunami opuścili budynek ustalonymi szlakami ewakuacyjnymi i zgromadzili się w szyku na boisku szkolnym. Symulacja przewidywała też zasłabnięcie jednego z uczniów spowodowane zadymieniem dolnych pomieszczeń szkoły. Dzielna Straż Pożarna pojawiła się bezzwłocznie! W swych szczelnych maskach dzielni panowie strażacy odszukali zbłądzonego nieszczęśnika i udzielili mu niezbędnej pomocy. Pożar też został ugaszony.  Po chwilach grozy uczniowie poznawali specjalistyczny sprzęt będący wyposażeniem wozów strażackich. Wszyscy zgromadzili się na sali gimnastycznej, gdzie oglądali filmiki instruktażowe, słuchali wykładu doświadczonych strażaków, przypominali sobie zasady udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym i głośno utrwalali numery alarmowe.

J. Zachara

Flashmob pierwszej pomocy                                            03.10.2017

    W dn. 28 września br.uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji społecznościowej Flashmob pierwszej pomocy organizowanej w ramach Światowego Dnia Pierwszej Pomocy. Samarytańska Federacja Organizacji Pozarządowych wraz z  Ochotniczą Strażą Pożarną w Zakliczynie przeprowadziła na Rynku w Zakliczynie dla uczniów szkół z terenu gminy Zakliczyn akcję propagującą pierwszą pomoc.  Najmłodsi uczniowie zabrali ze sobą  pluszowe misie, które pomogły  w nauce zasad ratowania życia, zaś starsi uczniowie ćwiczyli na fantomach doskonaląc udzielanie pierwszej pomocy. Udział we Flashmobie był cenną lekcją dla uczniów uświadamiającą ważność działań ratujących życie.

Opiekunowie: L. Migda, M. Różycka 

Bezpieczne zachowanie w obecności psa                              15.06.2017

    9.czerwca  gościliśmy w naszej szkole hodowcę i trenera psów- p. Anetę Bors. Odwiedziła nas ze swoimi owczarkami niemieckimi. Uświadamiała, że przyjmując pod swój dach czworonożnego przyjaciela trzeba wiedzieć , że stajemy się za niego odpowiedzialni, dlatego praca nad posłuszeństwem to obowiązek każdego właściciela psa.

Kontrolowanie zachowań naszego pupila i ustalanie zasad zapewnia mu przede wszystkim bezpieczeństwo.
Nie możemy wymagać od naszego psa niczego więcej niż sami go nauczymy, to od nas zależy czy nasze wspólne życie będzie wspaniałą przygoda, czy ciągłą udręka z nieposłusznym, rozbrykanym psem.
Praca z psem, to nie tylko nauka komend, ale tez świetna forma spędzania wolnego czasu z naszym pupilem, to budowanie więzi i poprawnej relacji. Pani Aneta uczulała , by nigdy nie podchodzić do obcych psów, bo mogą zaatakować. Należy taką chęć ustalić z właścicielem psa. Wzorowo wyszkolony i przyzwyczajony do dzieci owczarek pani Anety chodził przy nodze i prezentował wszystkie wydane przez Nią komendy („siad”, „waruj”, „powstań”).

Krąg, który tworzyli uczniowie, by słuchać cennych wskazówek, wielokrotnie się zawężał i obnażał  odśrodkową potrzebę bycia najbliżej piesków; potrzebę głaskania, miętolenia i  tulenia.

9.czerwca to „Dzień Przyjaciela”, a pies to wg wielu:  najlepszy przyjaciel człowieka. Pięknie się złożyło, że właśnie tego dnia p. Aneta znalazła dla nas czas i zapewne rozbudziła w wielu serduszkach chęć świadomego posiadania kompana do spacerów, zabaw, a nawet zwierzeń.  

„Ktokolwiek myśli, że jesteś niewiele wart – to i tak dla swojego psa jesteś centrum wszechświata.” – Pam Brown „Na świecie nie ma lepszego psychiatry od szczeniaka liżącego cię po twarzy” – Edward Abbey „Jest twoim przyjacielem, wspólnikiem, obrońcą, jest twoim psem. Ty jesteś jego życiem, jego miłością, jego przywódcą. On będzie twój, wierny i szczery, do ostatniego tchnienia. Musisz okazać się godny takiego oddania – jesteś mu to winien” . – anonim

Jadwiga Zachara 

Teatr i PSP w Tarnowie                                                            30.05.2017

   23.maja nasi uczniowie wyjechali do tarnowskiej PWSZ na widowisko muzyczne „Dzwonnik z Notre Dame” w  wykonaniu Teatru Muzycznego Forte. Pięknym piosenkom, poruszającej muzyce i grze świateł towarzyszyły rozważania związane z uczuciem odrzucenia i osamotnienia. Baśniowa opowieść o garbatym Quasimodo w kolejnej odsłonie przypomina uniwersalne przesłanie: „Nie należy oceniać ludzi po wyglądzie”.
Wizyta w Państwowej Straży Pożarnej, w Tarnowie była drugim punktem programu wycieczki do Tarnowa i miała na celu przypomnienie ważnych zasad związanych z bezpiecznym zachowaniem w momentach zagrożenia. Instruktywne filmy i pogadanka poszerzyły wiedzę o zachowaniu podczas pożaru, burzy, wypadków komunikacyjnych, klęsk żywiołowych. Niezwykle gościnni panowie strażacy oprowadzili zaciekawionych uczniów po swojej jednostce, zaprezentowali samochody, sprzęt specjalistyczny i swoją konieczną niezmordowanie ćwiczoną sprawność fizyczną. Spotkanie trwało aż 2 godziny, bo niespodzianka w postaci wody z sikawki w tak ciepły dzień cudownie chłodziła i bawiła. Wszystkim wykonującym tak wymagający zawód-misję dziękujemy za czujność, gotowość do poświęceń i rozwagę.

Jadwiga Zachara 

Cyberprzemoc                                                           24.05.2017

   W tym roku szkolnym, 12.maja2017r. po raz drugi odwiedził naszą szkołę mł. asp. Wojciech Klisiewicz z Komisariatu Policji w Wojniczu. Zaproszony przez wychowawcę klasy 6. przybliżył uczniom temat cyberprzemocy. Wyjaśniał co robić w przypadku, gdy padniemy ofiarą przemocy w internecie, bo rówieśnicze akty przemocy elektronicznej mogą wyglądać niewinnie, ale potrafią wyrządzać bardzo dużą krzywdę. Filmiki instruktażowe pokazywały jak ważne jest utworzenie mocnego hasła, by uniknąć włamania na konta e-mailowe, do bloga, profilu w serwisie społecznościowym. Uświadamiał, że cyberprzemoc to nie tylko ofiary, ale również sprawcy, którymi bardzo często są właśnie młodzi internauci. Niezwykle ważna jest więc świadomość możliwych konsekwencji - również prawnych - takich działań (obrażanie, poniżanie w sieci) oraz podkreślanie wagi poszanowania nie tylko własnej, ale i cudzej prywatności. Cyberprzemoc nie kończy się wraz z wyłączeniem komputera czy telefonu, ale przenosi się na szkolne życie.  Grożenie komuś popełnieniem przestępstwa (np. pozbawieniem życia) przez internet, bądź też kierowanie do dziecka za pomocą narzędzi dostępnych w sieci gróźb w celu zmuszenia go do konkretnego działania, zainspirowało do przedstawienia - przy okazji wizyty pana policjanta - prezentacji na temat niebezpiecznych gier komputerowych i szokującej NIEgry „Niebieski wieloryb”, która może się skończyć autentycznym samobójstwem. Pamiętajcie drodzy uczniowie: w „realu” mamy tylko jedno życie.

Jadwiga Zachara 

Odblaskowe przedszkolaki                                                                   1.12.2016

 

    Pan Kaziu Kijowski tatuś Bartoszka ufundował  nam kamizelki odblaskowe. Będziemy je zakładać na każde wyjście poza teren przedszkola, dzięki temu będziemy widoczni z daleka. Bardzo dziękujemy!.

Ewakuacja!!!                                                                                         21.10.2016

    W ramach corocznych obowiązkowych ćwiczeń, 12. 10. 2016r. została przeprowadzona akcja ewakuacyjna. Niespodziewany, ale znany głos alarmowy, o godzinie 10.00 spowodował, że wszyscy obecni w szkole musieli opuścić ustalonym szykiem budynek. Po ugaszeniu zgłoszonego pożaru uczniowie poznawali wyposażenie ratownicze strażaków; oswajali się z  zasadami i zachowaniami udzielania pierwszej pomocy; oglądnęli podczas prelekcji film instruktażowy, w którym ratownikami byli ich rówieśnicy. Za sprawną organizację dziękujemy panom : Krzysztofowi Damianowi,  Tomaszowi Damianowi, Marcinowi Piechnikowi i wszystkim biorącym udział w akcji strażakom OSP Filipowice.

„Wolni od azbestu”- prelekcja                                                         20.10.2016

     3 października 2016 r. uczniowie klas I-III  wzięli udział w prelekcji „Pozbądź się azbestu” w ramach projektu „Demontaż i bezpieczne składowanie wyrobów zawierających azbest z obszaru województwa małopolskiego”. Celem prelekcji było zaznajomienie najmłodszych uczniów z tematyką poprawy stanu środowiska naturalnego, oraz wpływem azbestu na zdrowie i życie człowieka. Uczniowie dowidzieli się  co to jest azbest, gdzie jest wykorzystywany, dlaczego i kiedy azbest jest szkodliwy oraz w jaki sposób dokonuje się demontażu, transportu i unieszkodliwiania wyrobów zawiera


Nasza Szkoła


Stawiamy na rozwój!


Projekty i przedsi..


Obszary działania


Przedszkole


Pracownicy ZSPiP


Dla rodziców


Dla uczniów


Organizacja pracy


Zakończone projekty


Dane szkoły


Powered by dzs.pl & Hosting & Serwery