Wycieczki

 

Wycieczka do Nowego Sącza                           11.02.2020

W ostatnim tygodniu przed feriami uczniowie klasy V i VI udali się  wraz ze swoimi wychowawczyniami na wycieczkę do Nowego Sącza. Celem wyjazdu była integracja uczniów i wzmocnienie więzi koleżeńskiej orazrozwijanie aktywności fizycznej. Uczniowie wyruszyli w świetnych nastrojach, podekscytowani zaplanowanym pobytem w parku trampolin. Zachowując wszelkie zasady bezpieczeństwa wykonywali salta, skakali z wysokości, przechodzili ekstremalne tory przeszkód. Dwie godziny minęły bardzo szybko, uczniowie  nie chcieli opuszczać obiektu. Kolejnym punktem wycieczki był seans filmowy w Kinie Sokół „Doktor Dolittle”. Film również bardzo się uczniom podobał. Pełni wrażeń i zadowolenia z uśmiechami na twarzach wrócili wszyscy do domów. 
mgr Jadwiga Zachara i mgr Krystyna Kołacz

Andrzejki w podziemnej scenerii                  15.12.2019


Tegoroczne Andrzejki najmłodsi uczniowie naszej szkoły spędzili w najstarszej Kopalni Soli w Bochni. Swój pobyt w  kopalni rozpoczęliśmy od słodkiego poczęstunku i obejrzenia pouczającego teatrzyku, którego główną bohaterką była Kruszynka-cyrkowa słonica. Bajka ta przypomniała nam jak  bardzo ważna w życiu każdego z nas jest przyjaźń, wzajemna pomoc,  akceptacja  siebie i innych. Kolejnym punktem naszej wycieczki były wróżby w niezwykłej, magicznej solnej komorze, w której wróżka przepowiadała nam przyszłość oraz zabawa w podziemnej dyskotece. Po tej ciekawej, udanej zabawie  wraz z przewodnikami udaliśmy się  na zwiedzanie kopalni. Podziemna ekspozycja multimedialna sprawiła, że zwiedzanie miało charakter podróży w czasie. Spotkanie z polskimi królami, żupnikami genueńskimi, a także duchem mnicha cysterskiego stanowiły niezwykłą przygodę. Za pomocą  interaktywnych inscenizacji, przestrzennych słuchowisk oraz opowiadaniu  przewodników poznaliśmy średniowieczne techniki wydobywania soli, zwyczaje górnicze oraz inne aspekty życia kopalni. Mieliśmy wrażenie  jakby praca górników odbywała się tuż obok nas. Widzieliśmy unikalne komory solne, piękne wykute w soli kaplice, rzeźby solne oraz narzędzia i urządzenia górnicze. Pięciogodzinny pobyt w kopani okazał się nie tylko świetną zabawą, ale również niezwykłą przygodą i  interesującą lekcją. Andrzejki spędzone w niezwykłej, podziemnej scenerii na długo pozostaną nam w pamięci.
mgr Grażyna Pawlik

Koncert w NOSPR                                             26.11.2019

17 listopada 2019r. społeczność naszej szkoły miała niebywałą przyjemność gościć w Sali Koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. A jak do tego doszło? Otóż, miesiąc wcześniej, podczas świętowania 130 lat istnienia szkoły i przy tej okazji nadania imienia i sztandaru szkole, jednym z przybyłych gości był ksiądz Władysław Pachota. Będąc absolwentem tej placówki, z sentymentalnym wzruszeniem przeżywał jubileusz. Będąc do tego artystą profesjonalistą, zauważył ogrom pracy włożony w całe trójwymiarowe przedsięwzięcie.

Warto nadmienić, że za tak piękne spięcie w całość szeregu zadań i zdarzeń w każdym szczególe była odpowiedzialna p. Krystyna Kołacz. Na specjalne wyróżnienie zasługują również prowadzące całą uroczystość panie Katarzyna Kalicka i Natalia Rosiek.       

Ksiądz Władysław jest założycielem i dyrygentem Dziewczęcego Chóru Katedralnego  Puellae Orantes. Kierując do p. dyrektor Ireny Kusion wyrazy uznania, zaprosił uczniów na koncert Vivat Polonia do Katowic. Należący do europejskiej elity młodzieżowy chór wystąpił tam z Orkiestrą Simfonia Galicya. Gościem specjalnym był maestro Chikara Imamura. Bogaty repertuar dzieł polskich kompozytorów, kameralność i doskonała akustyka sali z pewnością skróciły dystans między muzykami a słuchaczami. Znajoma twarz dyrygenta- księdza Władysława – napełniła wysublimowanym podziwem i szacunkiem.  

Ksiądz Władysław Pachota od lat jako duchowny, jako rodak, jako człowiek wielkiego formatu  wspiera naszą szkołę. Na kartach Kroniki Szkolnej niejednokrotnie zaznaczał to ówczesny dyrektor p. Zdzisław Górnikiewicz.   Np. zapis z roku 1999  […] W listopadzie organizacja charytatywna z Holandii, z ks. Władysławem Pachotą z Tarnowa, a pochodzącym z Filipowic, przywiozła dla szkoły szereg darów. Dzieci otrzymały przybory szkolne, zeszyty, odzież, a najmłodsi bardzo dużo różnych zabawek. Szkoła otrzymała stoliki i krzesła, co umożliwiło wymianę mocno zniszczonego i wyeksploatowanego posiadanego wyposażenia. Nadwyżkę przywiezionych stolików i krzeseł przekazaliśmy innym szkołom w gminie.[…]  Pan dyrektor zapisał innym razem informacje o doposażeniu kuchni  w naczynia do spożywania posiłków (talerze, kubki). Zaznaczył też, że w trudnych czasach braków finansowych  przekazanie ceramicznych płytek przez księdza przyczyniło się do remontu łazienek szkolnych.

Księdzu Władysławowi dziękujemy za każdą serdeczność skierowaną  w naszą stronę.

mgr Jadwiga Zachara

Wyjazd do kina na film ,,Legiony”             25.11.2019

 W czasach zapomnienia pamiętali.  W czasach nienawiści kochali. W czasach niewoli walczyli.

W czwartek 14.11.2019 roku uczniowie kl. VII – VIII wybrali się do kina Marzenie w Tarnowie na film pt. ,, Legiony”. Celem wyjazdu było rozwijanie zainteresowań historią oraz uczczenie 101 rocznicy Odzyskania Niepodległości  przez Polskę. Film opowiada o młodych ludziach, którzy w imię zasad, wyznaczonych wartości i ideałów nie wahali się rzucić  w wir walki przeciwko europejskim tyranom. Bohaterowie filmu to pokolenie lat 1914 -1916, które wywalczyło Polsce niepodległość. Legiony to również opowieść o przyjaźni, marzeniach, gorącym uczuciu i dorastaniu w trudnych czasach. Film bardzo wszystkim się spodobał. Była to wspaniała lekcja historii i patriotyzmu.

mgr Lucyna Migda

Tam, gdzie wszystko się zaczęło                   28.09.2019

    Tuż przed uroczystościami związanymi z nadaniem imienia szkole, uczniowie i rodzice odwiedzili Wadowice. Miasteczko podobne do wielu innych, a jednak wyjątkowe, bo naznaczone dzieciństwem i młodością Św. Jana Pawła II. By chłonąć atmosferę miejsca, grupa w trzech turach odwiedziła Muzeum w przebudowanym Domu Rodzinnym Karola Wojtyły. To była multimedialna podróż w czasie dla uświadomienia tym najmłodszym, że prezentowana postać , to nie mglista legenda, ale człowiek z krwi i kości. Po  wizycie w Muzeum odbył się spacer z paniami przewodniczkami. Pani Maria i pani Marta oprowadziły dwie przetasowane grupy śladem najwcześniejszego okresu życia Karola Wojtyły. Wskazały szkołę powszechną i gimnazjum wadowickie, do których uczęszczał „Lolek”. Wskazały drogę na „ Górkę” do klasztoru Karmelitów Bosych, gdzie 10-letni Karol Wojtyła przyjął szkaplerz. Wspomniały, że w tym samym klasztorze jest obraz św. Józefa, który  został przyozdobiony Papieskim Pierścieniem Ojca Świętego Jana Pawła II. Panie zwróciły uwagę na 161 granitowych tablic wmurowanych w płytę Rynku z nazwami miast i krajów, które odwiedził podczas pontyfikatu Św. JP II. W Bazylice Ofiarowania NMP wyszczególniły chrzcielnicę, przy której 20 czerwca 1920 roku został ochrzczony przyszły Papież. Znamienny w tym kościele był również  obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy, przy którym każdego dnia , przed pójściem do szkoły, modlił się Karol Wojtyła. Po długiej wycieczce przyszedł czas na: wspólne zdjęcie przed pomnikiem wielkiego Rodaka;  słodką chwilę z wadowicką kremówką i powrót do domu.

Nie sposób w drodze do Wadowic nie wstąpić do Kalwarii Zebrzydowskiej, do której wielokrotnie pielgrzymował Karol Wojtyła. Najpierw jako mały chłopiec ze swoim tatą; potem jako młodzieniec, biskup i kardynał przybywał na uroczystości, ale też prywatnie dla odprawienia Dróżek i dla odwiedzenia Matki Bożej. Przybył tu też jako Papież w czasie swojej I pielgrzymki do kraju 17 czerwca 1979r. i ostatniej - VIII - 19 sierpnia 2002r., by podziękować za 400 lat istnienia Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Sam w homilii podczas tej pielgrzymki wspominał, że zdobywał tu siły do rozwiązywania wielu problemów.

Serdeczne podziękowania dla wszystkich Przewodników, którzy 20 września 2019r. krzewili wiedzę o Św. Janie Pawle II wśród podróżników z Filipowic.

mgr Jadwiga Zachara

Zielona Szkoła 2019                                  26.06.2019

   W dniach  3- 8 .06. 2019 uczniowie naszej szkoły przebywali na Węgrzech. Uczestniczyli w bogatym programie wycieczki, który przedstawiał się następująco:

Dzień 1

Przejazd do Jaszbereny. Zakwaterowanie w Hotelu Solyom

Dzień 2

Wyjazd do Proszlo – Centrum Ekologicznego ( zwiedzanie centrum, projekcja filmu 3D, rejs statkiem po rzece Cisa)

Dzień 3

Wyprawa do Jaszapati na kąpielisko, po południu wizyta w ogrodzie zoologicznym

Dzień 4

Zwiedzanie Jaszbereny – Muzeum Jaszów, centrum miasta, po południu kąpiel w basenach otwartych

Dzień 5

Wycieczka do Budapesztu- całodzienne zwiedzanie miasta z pięknymi zabytkami wpisanymi na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO – Plac Bohaterów, Wzgórze Zamkowe, Baszty Rybackie, Kościół św. Macieja, Parlament, Bazylika św. Stefana

Dzień 6

Powrót do Polski. Podziwianie krajobrazów Węgier i Słowacji.

Wyjazd był dla wszystkich niezapomnianą przygodą. Zadowoleni i pozytywnie nastawieni planujemy kolejne podróże.

mgr Lucyna Migda i mgr Małgorzata Różycka 

Wizyta w Pałacu Prezydenckim i Sejmie RP    27.05.2019

    15.05.2018 roku delegacja uczniów naszej szkoły w nagrodę za postawę patriotyczną przebywała na wycieczce w Warszawie. Uczniowie zwiedzili Pałac Prezydencki, złożyli razem z burmistrzem Gminy p. Dawidem Chrobakiem kwiaty i znicze przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz pod pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej. Zwiedzili Sanktuarium Diecezjalne bł. ks Jerzego Popiełuszki. Na koniec odwiedzili Sejm RP gdzie na żywo mogli przyglądać się obradom.

mgr Lucyna Migda

Wyjazd do Państwowego Muzeum w Oświęcimiu 26.03.2019

      Dnia 19.03.2019 r. odbyła się wycieczka najstarszych klas naszej szkoły do Oświęcimia. Głównym celem wyjazdu było zwiedzenie największego hitlerowskiego obozu zagłady w dwóch częściach – Auschwitz I i Auschwitz II Birkenau. Po przekroczeniu bramy z napisem „ arbeit macht frei’’ młodzież poczuła powagę miejsca w którym się znajdowała. Zwiedzanie obozu zaczęliśmy od budynków, w których znajdowały się liczne zdjęcia tego obiektu z czasów wojny. Uczniowie mogli tam zobaczyć pozostałe po więźniach rzeczy osobiste, takie jak: buty, walizki, przedmioty codziennego użytku, ich zdjęcia oraz pomieszczenia, w których zmuszeni byli mieszkać. Przewodnik pokazał zwiedzającym także celę św. Maksymiliana Kolbe. Jednak największe wrażenie na wszystkich wywarł pobyt w pomieszczeniu gdzie znajdowało się krematorium i komora gazowa. Następnie udaliśmy się pod ścianę straceń i blok 11 zwany blokiem śmierci. Kolejnym punktem wyjazdu był obóz Birkenau. Wejście do niego stanowiła ogromna brama wjazdowa, przez którą kiedyś przejeżdżały pociągi przywożące więźniów z całej Europy. Na terenie tego obozu uczniowie mogli zobaczyć pozostałości po barakach.

Wycieczka była dla wszystkich poruszającą lekcją historii. Ta wyprawa na pewno utkwi w pamięci młodzieży jeszcze długi czas.

mgr Lucyna Migda 

Afryka Kazika                                            13.12.2018

Uczniowie klas I-III odbyli wraz z Kazikiem ciekawą podróż do Afryki.

Brzmi ciekawie!!!!

 Jednak była to jedynie podróż do RCKB w Brzesku na imprezę edukacyjną. Sztukę wystawiał Teatr Współczesny z Krakowa. Spektakl pokazał obszerną wiedzę na temat kultury afrykańskiej, wspierał edukację międzykulturową. Zachęcał dzieci do zmiany postawy z domatora na postawę odkrywcy. Motywował do poszukiwań i podróży. Poprzez kreację głównego bohatera uczył ciekawości do świata i ludzi.

Tytułowy Kazik udowodnił, że najważniejszym skarbem z podróży nie jest złoto, lecz zdjęcia, opowieści, wspomnienia. Natomiast życzliwość to jedyny „oręż”, jaki zawsze warto mieć przy sobie.

mgr Ewa Drożdż 

Spektakl patriotyczny "Herosi Niepodległei"  11.11.2018 

9. 11.2018 r uczniowie z klas IV- VIII wzięli udział w lekcji patriotycznej zorganizowanej przez Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Spektakl ,, Herosi Niepodległej” zaprezentowało Koło Teatralne z Gromnika w ramach Festiwalu ,, Viva Polonia! Ku pokrzepieniu serc”.  Celem przedstawienia było upamiętnienie 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, a w szczególności oddanie czci tym, którzy budowali dla nas Wolną Ojczyznę. Głównymi bohaterami w trzech odsłonach byli: Wincenty Witos, Józef Piłsudski, Roman Dmowski i Ignacy Jan Paderewski – wielcy mężowie stanu- ich wizje, zmagania, wielkie nadzieje oraz realia, z którymi musieli się mierzyć w walce o odbudowę Niepodległej. Przed spektaklem uczniowie zwiedzili Dworek Paderewskiego oraz wystawę pt ,, Wokół Manru –jedynej opery Ignacego Jana Paderewskiego” a o godz. 11:11 wszyscy wspólnie odśpiewali Hymn Polski. 

Pamiętajmy, że wolność to niezwykła wartość! Nigdy nie powinniśmy zapomnieć o trudnej drodze naszej Ojczyzny do Niepodległości.

mgr Lucyna Migda

Czekoladowa wycieczka                                 26.10.2018

  To była nasza „najsmaczniejsza” wycieczka. Byliśmy w Fabryce Czekolady w Rzeszowie.

Najpierw bawiliśmy się wspólnie w strefie rozrywki. Potem mieliśmy ciekawe zajęcia z animatorem. Szukaliśmy zaginionego skarbu posługując się tajemniczym planem. Wszyscy odnaleźliśmy ukryte sprytnie w różnych miejscach pewne przedmioty. Zabawy i uciechy było co niemiara. Panie – cukierniczki przygotowały nam smaczne naleśniki z czekoladą, aby podreperować nadwątlone zabawą siły.

Najciekawszą częścią wycieczki były czekoladowe warsztaty.

Panie przebrały nas za cukierników i przystąpiliśmy do pracy. Dekorowaliśmy tabliczki czekolady; rozwiązywaliśmy matematyczne zadania, gdzie wyniki zapisywaliśmy ciepłą słodką czekoladą.

Panie pokazywały nam etapy powstawania czekolady, jej składniki i zastosowanie.

Na koniec otrzymaliśmy słodkie prezenty, które zabraliśmy do domu.

mgr E. Drożdż, mgr B. Niemiec, mgr G. Pawlik

 Wycieczka do lasu                                       15.10.2018

Najmilszą i najbardziej efektywną nauką jest przyswajanie treści programowych w rzeczywistych warunkach. Bowiem w pamięci najbardziej pozostaje wszystko to, co dane jest nam przeżyć, doświadczyć i poczuć emocje. Taki cel przyświecał organizacji wycieczki do lasu dla przedszkolaków. Dzień był piękny, słoneczny i ciepły. Kontakt z naturą, świeże powietrze, barwy jesieni, swoboda spowodowały radość w sercach i uśmiech na twarzach dzieci. Na wszystko starczyło czasu: na obserwację przyrody, zabawy integracyjne w lesie, palenie ogniska, pieczenie kiełbasek i ziemniaków, zjadanie się nimi oraz na zajęcia plastyczne. Cel został osiągnięty. Mam nadzieję, że na długo z nami pozostaną: wiedza, miłe wspomnienia i piękne zdjęcia. Dziękuję wszystkim obecnym- uczestnikom i pomocnikom. Bez Was nie byłoby to możliwe.

mgr Iwona Gurgul

Z wizytą w ,, Naukobusie”                           11.10.2018

Dnia 5 października uczniowie klas IV-VIII wraz z wychowawcami uczestniczyli w warsztatach naukowych ,,Naukobus” z Centrum Nauki Kopernik na terenie Szkoły Podstawowej im. Lanckorońskich w Zakliczynie. Z dużym zainteresowaniem samodzielnie lub pod czujnym okiem instruktorów mogli wykonywać doświadczenia, ·sprawdzać działanie prezentowanych urządzeń oraz rozwiązywać zadania logiczne. Uczniowie zainspirowani eksperymentami chętnie dzielili się wrażeniami z interaktywnej wystawy, co oznacza, że ich ciekawość do poznawania tajników nauki została rozbudzona.

mgr Lucyna Migda

Wycieczka do Morowicy i Energylandii             10.10.2018

28.09.2018 uczniowie z klas starszych udali się na ciekawą lekcję historii do Morawicy koło Krakowa. W ten sposób chcieliśmy włączyć się w ogólnopolskie obchody 100- lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Po zwiedzeniu okazałego Wzgórza  Pamięci zapalono znicz pod pomnikiem ,, Niezłomnym Ojczyzna”, poświęconego  tym, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę. 


Nasza Szkoła


Stawiamy na rozwój!


Projekty i przedsi..


Obszary działania


Przedszkole


Pracownicy ZSPiP


Dla rodziców


Dla uczniów


Organizacja pracy


Zakończone projekty


Dane szkoły


Powered by dzs.pl & Hosting & Serwery