Wycieczki

 

Tam, gdzie wszystko się zaczęło                   28.09.2019

    Tuż przed uroczystościami związanymi z nadaniem imienia szkole, uczniowie i rodzice odwiedzili Wadowice. Miasteczko podobne do wielu innych, a jednak wyjątkowe, bo naznaczone dzieciństwem i młodością Św. Jana Pawła II. By chłonąć atmosferę miejsca, grupa w trzech turach odwiedziła Muzeum w przebudowanym Domu Rodzinnym Karola Wojtyły. To była multimedialna podróż w czasie dla uświadomienia tym najmłodszym, że prezentowana postać , to nie mglista legenda, ale człowiek z krwi i kości. Po  wizycie w Muzeum odbył się spacer z paniami przewodniczkami. Pani Maria i pani Marta oprowadziły dwie przetasowane grupy śladem najwcześniejszego okresu życia Karola Wojtyły. Wskazały szkołę powszechną i gimnazjum wadowickie, do których uczęszczał „Lolek”. Wskazały drogę na „ Górkę” do klasztoru Karmelitów Bosych, gdzie 10-letni Karol Wojtyła przyjął szkaplerz. Wspomniały, że w tym samym klasztorze jest obraz św. Józefa, który  został przyozdobiony Papieskim Pierścieniem Ojca Świętego Jana Pawła II. Panie zwróciły uwagę na 161 granitowych tablic wmurowanych w płytę Rynku z nazwami miast i krajów, które odwiedził podczas pontyfikatu Św. JP II. W Bazylice Ofiarowania NMP wyszczególniły chrzcielnicę, przy której 20 czerwca 1920 roku został ochrzczony przyszły Papież. Znamienny w tym kościele był również  obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy, przy którym każdego dnia , przed pójściem do szkoły, modlił się Karol Wojtyła. Po długiej wycieczce przyszedł czas na: wspólne zdjęcie przed pomnikiem wielkiego Rodaka;  słodką chwilę z wadowicką kremówką i powrót do domu.

Nie sposób w drodze do Wadowic nie wstąpić do Kalwarii Zebrzydowskiej, do której wielokrotnie pielgrzymował Karol Wojtyła. Najpierw jako mały chłopiec ze swoim tatą; potem jako młodzieniec, biskup i kardynał przybywał na uroczystości, ale też prywatnie dla odprawienia Dróżek i dla odwiedzenia Matki Bożej. Przybył tu też jako Papież w czasie swojej I pielgrzymki do kraju 17 czerwca 1979r. i ostatniej - VIII - 19 sierpnia 2002r., by podziękować za 400 lat istnienia Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Sam w homilii podczas tej pielgrzymki wspominał, że zdobywał tu siły do rozwiązywania wielu problemów.

Serdeczne podziękowania dla wszystkich Przewodników, którzy 20 września 2019r. krzewili wiedzę o Św. Janie Pawle II wśród podróżników z Filipowic.

mgr Jadwiga Zachara

Zielona Szkoła 2019                                  26.06.2019

   W dniach  3- 8 .06. 2019 uczniowie naszej szkoły przebywali na Węgrzech. Uczestniczyli w bogatym programie wycieczki, który przedstawiał się następująco:

Dzień 1

Przejazd do Jaszbereny. Zakwaterowanie w Hotelu Solyom

Dzień 2

Wyjazd do Proszlo – Centrum Ekologicznego ( zwiedzanie centrum, projekcja filmu 3D, rejs statkiem po rzece Cisa)

Dzień 3

Wyprawa do Jaszapati na kąpielisko, po południu wizyta w ogrodzie zoologicznym

Dzień 4

Zwiedzanie Jaszbereny – Muzeum Jaszów, centrum miasta, po południu kąpiel w basenach otwartych

Dzień 5

Wycieczka do Budapesztu- całodzienne zwiedzanie miasta z pięknymi zabytkami wpisanymi na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO – Plac Bohaterów, Wzgórze Zamkowe, Baszty Rybackie, Kościół św. Macieja, Parlament, Bazylika św. Stefana

Dzień 6

Powrót do Polski. Podziwianie krajobrazów Węgier i Słowacji.

Wyjazd był dla wszystkich niezapomnianą przygodą. Zadowoleni i pozytywnie nastawieni planujemy kolejne podróże.

mgr Lucyna Migda i mgr Małgorzata Różycka 

Wizyta w Pałacu Prezydenckim i Sejmie RP    27.05.2019

    15.05.2018 roku delegacja uczniów naszej szkoły w nagrodę za postawę patriotyczną przebywała na wycieczce w Warszawie. Uczniowie zwiedzili Pałac Prezydencki, złożyli razem z burmistrzem Gminy p. Dawidem Chrobakiem kwiaty i znicze przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz pod pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej. Zwiedzili Sanktuarium Diecezjalne bł. ks Jerzego Popiełuszki. Na koniec odwiedzili Sejm RP gdzie na żywo mogli przyglądać się obradom.

mgr Lucyna Migda

Wyjazd do Państwowego Muzeum w Oświęcimiu 26.03.2019

      Dnia 19.03.2019 r. odbyła się wycieczka najstarszych klas naszej szkoły do Oświęcimia. Głównym celem wyjazdu było zwiedzenie największego hitlerowskiego obozu zagłady w dwóch częściach – Auschwitz I i Auschwitz II Birkenau. Po przekroczeniu bramy z napisem „ arbeit macht frei’’ młodzież poczuła powagę miejsca w którym się znajdowała. Zwiedzanie obozu zaczęliśmy od budynków, w których znajdowały się liczne zdjęcia tego obiektu z czasów wojny. Uczniowie mogli tam zobaczyć pozostałe po więźniach rzeczy osobiste, takie jak: buty, walizki, przedmioty codziennego użytku, ich zdjęcia oraz pomieszczenia, w których zmuszeni byli mieszkać. Przewodnik pokazał zwiedzającym także celę św. Maksymiliana Kolbe. Jednak największe wrażenie na wszystkich wywarł pobyt w pomieszczeniu gdzie znajdowało się krematorium i komora gazowa. Następnie udaliśmy się pod ścianę straceń i blok 11 zwany blokiem śmierci. Kolejnym punktem wyjazdu był obóz Birkenau. Wejście do niego stanowiła ogromna brama wjazdowa, przez którą kiedyś przejeżdżały pociągi przywożące więźniów z całej Europy. Na terenie tego obozu uczniowie mogli zobaczyć pozostałości po barakach.

Wycieczka była dla wszystkich poruszającą lekcją historii. Ta wyprawa na pewno utkwi w pamięci młodzieży jeszcze długi czas.

mgr Lucyna Migda 

Afryka Kazika                                            13.12.2018

Uczniowie klas I-III odbyli wraz z Kazikiem ciekawą podróż do Afryki.

Brzmi ciekawie!!!!

 Jednak była to jedynie podróż do RCKB w Brzesku na imprezę edukacyjną. Sztukę wystawiał Teatr Współczesny z Krakowa. Spektakl pokazał obszerną wiedzę na temat kultury afrykańskiej, wspierał edukację międzykulturową. Zachęcał dzieci do zmiany postawy z domatora na postawę odkrywcy. Motywował do poszukiwań i podróży. Poprzez kreację głównego bohatera uczył ciekawości do świata i ludzi.

Tytułowy Kazik udowodnił, że najważniejszym skarbem z podróży nie jest złoto, lecz zdjęcia, opowieści, wspomnienia. Natomiast życzliwość to jedyny „oręż”, jaki zawsze warto mieć przy sobie.

mgr Ewa Drożdż 

Spektakl patriotyczny "Herosi Niepodległei"  11.11.2018 

9. 11.2018 r uczniowie z klas IV- VIII wzięli udział w lekcji patriotycznej zorganizowanej przez Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Spektakl ,, Herosi Niepodległej” zaprezentowało Koło Teatralne z Gromnika w ramach Festiwalu ,, Viva Polonia! Ku pokrzepieniu serc”.  Celem przedstawienia było upamiętnienie 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, a w szczególności oddanie czci tym, którzy budowali dla nas Wolną Ojczyznę. Głównymi bohaterami w trzech odsłonach byli: Wincenty Witos, Józef Piłsudski, Roman Dmowski i Ignacy Jan Paderewski – wielcy mężowie stanu- ich wizje, zmagania, wielkie nadzieje oraz realia, z którymi musieli się mierzyć w walce o odbudowę Niepodległej. Przed spektaklem uczniowie zwiedzili Dworek Paderewskiego oraz wystawę pt ,, Wokół Manru –jedynej opery Ignacego Jana Paderewskiego” a o godz. 11:11 wszyscy wspólnie odśpiewali Hymn Polski. 

Pamiętajmy, że wolność to niezwykła wartość! Nigdy nie powinniśmy zapomnieć o trudnej drodze naszej Ojczyzny do Niepodległości.

mgr Lucyna Migda

Czekoladowa wycieczka                                 26.10.2018

  To była nasza „najsmaczniejsza” wycieczka. Byliśmy w Fabryce Czekolady w Rzeszowie.

Najpierw bawiliśmy się wspólnie w strefie rozrywki. Potem mieliśmy ciekawe zajęcia z animatorem. Szukaliśmy zaginionego skarbu posługując się tajemniczym planem. Wszyscy odnaleźliśmy ukryte sprytnie w różnych miejscach pewne przedmioty. Zabawy i uciechy było co niemiara. Panie – cukierniczki przygotowały nam smaczne naleśniki z czekoladą, aby podreperować nadwątlone zabawą siły.

Najciekawszą częścią wycieczki były czekoladowe warsztaty.

Panie przebrały nas za cukierników i przystąpiliśmy do pracy. Dekorowaliśmy tabliczki czekolady; rozwiązywaliśmy matematyczne zadania, gdzie wyniki zapisywaliśmy ciepłą słodką czekoladą.

Panie pokazywały nam etapy powstawania czekolady, jej składniki i zastosowanie.

Na koniec otrzymaliśmy słodkie prezenty, które zabraliśmy do domu.

mgr E. Drożdż, mgr B. Niemiec, mgr G. Pawlik

 Wycieczka do lasu                                       15.10.2018

Najmilszą i najbardziej efektywną nauką jest przyswajanie treści programowych w rzeczywistych warunkach. Bowiem w pamięci najbardziej pozostaje wszystko to, co dane jest nam przeżyć, doświadczyć i poczuć emocje. Taki cel przyświecał organizacji wycieczki do lasu dla przedszkolaków. Dzień był piękny, słoneczny i ciepły. Kontakt z naturą, świeże powietrze, barwy jesieni, swoboda spowodowały radość w sercach i uśmiech na twarzach dzieci. Na wszystko starczyło czasu: na obserwację przyrody, zabawy integracyjne w lesie, palenie ogniska, pieczenie kiełbasek i ziemniaków, zjadanie się nimi oraz na zajęcia plastyczne. Cel został osiągnięty. Mam nadzieję, że na długo z nami pozostaną: wiedza, miłe wspomnienia i piękne zdjęcia. Dziękuję wszystkim obecnym- uczestnikom i pomocnikom. Bez Was nie byłoby to możliwe.

mgr Iwona Gurgul

Z wizytą w ,, Naukobusie”                           11.10.2018

Dnia 5 października uczniowie klas IV-VIII wraz z wychowawcami uczestniczyli w warsztatach naukowych ,,Naukobus” z Centrum Nauki Kopernik na terenie Szkoły Podstawowej im. Lanckorońskich w Zakliczynie. Z dużym zainteresowaniem samodzielnie lub pod czujnym okiem instruktorów mogli wykonywać doświadczenia, ·sprawdzać działanie prezentowanych urządzeń oraz rozwiązywać zadania logiczne. Uczniowie zainspirowani eksperymentami chętnie dzielili się wrażeniami z interaktywnej wystawy, co oznacza, że ich ciekawość do poznawania tajników nauki została rozbudzona.

mgr Lucyna Migda

Wycieczka do Morowicy i Energylandii             10.10.2018

28.09.2018 uczniowie z klas starszych udali się na ciekawą lekcję historii do Morawicy koło Krakowa. W ten sposób chcieliśmy włączyć się w ogólnopolskie obchody 100- lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Po zwiedzeniu okazałego Wzgórza  Pamięci zapalono znicz pod pomnikiem ,, Niezłomnym Ojczyzna”, poświęconego  tym, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę. Duże wrażenie na wszystkich zrobił mur z wmurowanymi cegłami z więzień, w których ginęli prześladowani przez komunistyczną władzę. Na jednej z tablic dostrzeżono nazwisko kpt. Jana Dubaniowskiego ,, Salwy” – żołnierza niezłomnego, który zginął w Rudzie Kameralnej. 

Drugą część dnia uczniowie spędzili w parku rozrywki w Zatorze, gdzie była fajna zabawa, niesamowite przeżycia i wiele emocji. 

mgr L. Migda, mgr M. Różycka mgr D. Stojowski

TRÓJMIASTO 2018                                     23.06.2018

11-14.06.2018 uczniowie szkoły podstawowej Z Filipowic brali udział w wyjeździe edukacyjnym – Zielona Szkoła - do Trójmiasta. Pogram obejmował:

Zwiedzanie najciekawszych zakątków miasta z przewodnikiem: Żuraw, Ratusz Główny Miasta, Fontanna Neptuna, Dwór Artusa, Dom Uphagenów, Bazylika Mariacka, Złota Brama, Długi Targ, nadbrzeże portowe. Rejs statkiem na Westerplatte, spacer pod pomnik II wojny światowej. Spacer na plażę i przywitanie z morzem. Wizyta w interaktywnym Muzeum Kultury Morskiej. Zwiedzanie stadionu Energa Arena Gdańsk. Zwiedzanie Gdyni – Muzeum ORP Błyskawica, Dar Pomorza. Zwiedzanie Muzeum II wojny światowej w Gdańsku. Wizyta w interaktywnym Centrum Hewelianum. Spacer na Klif Orłowo oraz molo.

Wszyscy uczestnicy wspólnie w drodze powrotnej uznali, że żal wracać i z utęsknieniem będą wyczekiwać kolejnego wyjazdu, bo ten był CUDOWNY.

mgr M. Różycka  mgr L. Migda  mgr D. Stojowski

Wizyta w Sejmie i Pałacu Prezydenckim        17.06.2018

6.06.2018 roku 6 uczniów reprezentujących szkołę na uroczystościach patriotycznych w gminie udało się na zorganizowaną przez pana Burmistrza Dawida Chrobaka wycieczkę do Warszawy. Uczestnicy zwiedzili Pałac Prezydencki i Sejm RP. Mieli okazję zobaczyć obrady sejmu na żywo oraz spotkać znane osobistości ze świata polityki z naszego regionu m. in. senatora Kazimierza Wiatra, posłów Michała Wojtkiewicza i Włodzimierza Biernackiego. Delegacje uczniów złożyły również znicze i wiązanki kwiatów pod nowo powstałym Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej oraz przy Grobie Nieznanego Żołnierza. 

mgr Lucyna Migda

Z wizytą u burmistrza                                     17.06.2018

Praca burmistrza miasta nie należy do najłatwiejszej. Przekonały się o tym  przedszkolaki, które w poniedziałek  04 czerwca odwiedziły Pana Dawida Chrobak w gabinecie.

Podczas spotkania dzieci miały szanse zapytać burmistrza o jego pracę, zobaczyć jego gabinet. Pan Burmistrz z wielka radością odpowiadał na pytania, opowiedział nam o założycielu miasta Zakliczyn, a także oddał nam swój fotel do dyspozycji. Podczas tej miłej wizyty nie zabrakło także prezentów. Włodarz miasta  rozdał dzieciom kolorowanki oraz częstował cukierkami. Wspólna fotografia zakończyła te krótkie, ale jakże przyjemne spotkanie.

Po otrzymaniu upominków dzieci ruszyły na plac zabaw, gdzie spędziły  miło czas na beztroskiej zabawie. 

Nasz wspaniała wycieczka zakończyła się pysznymi włoskimi lodami. Zmęczeni, ale w świetnych humorach wróciliśmy do naszego przedszkola. 

Dziękujemy za sympatyczna wizytę.

mgr Katarzyna Kalicka

Wycieczka do Bałtowa                              07.06.2018

Żubry, wielbłądy, lamy, alpaki, emu, watusi, kuce szetlandzkie to tylko niektóre z urokliwych zwierząt podziwianych z okien amerykańskiego schoolbusa przemieszczającego się wzdłuż  wąwozu przez 23 uczestników wycieczki do JuraParku. Ten kompleks turystyczny znajduje się we wsi Bałtów w województwie świętokrzyskim. W programie wyjazdu znalazła się też Polska w Miniaturze, czyli najciekawsze zabytki architektoniczne naszego kraju w otoczeniu kwitnących roślin i szmeru strumyków. Przekraczając bramy Sabatówki  przenieśliśmy się w świat wiedźm. Na początku śmiałkowie, którzy nie bali się wejść do tunelu odwagi otrzymali zadania do wykonania. Aby je wykonać trzeba było być bardzo spostrzegawczym. Nasz najmłodszy uczestnik – Martynka ochoczo, z uśmiechem na ustach i bez cienia trwogi pokonała ten tunel. Odważni mogli też zmierzyć się z pajęczą siecią – labiryntem stworzonym przez pająka Eustachego.   W Chatce u Tekli czarownica ugościła dzieci ,,kolorowymi karaluchami’’, zaś pozostałe czarownice wraz ze swoimi pomocnikami poprowadzili gry, zabawy i rywalizacje wśród uczestników. Kolejnym ciekawym punktem programu był spacer aleją wokół blisko 100 modeli dinozaurów oryginalnej wielkości i ciekawostki opowiadane o ich życiu przez panią przewodnik. Realistyczne prehistoryczne oceanarium wzbudziło entuzjazm wszystkich, gdyż głębia oceanu została przedstawiona za pomocą trójwymiarowego przekazu. Pomimo wczesnej pory wyjazdu nikt nie czuł zmęczenia, a zakupione pamiątki w postaci miniaturek dinozaurów i nie tylko  były atrakcją i zaproszeniem do wspólnej zabawy podczas drogi powrotnej. Za pomoc w opiece podczas wyjazdu składam podziękowanie Pani Danusi Tomoś.

mgr Barbara Niemiec

Warsztaty w Gwoźdźcu                                  31.05.2018

W piękny czwartkowy dzień uczniowie klas IV - VII wraz z wychowawcami wzięli udział w warsztatach w Gwoźdźcu. Zostaliśmy zaproszeni na nie przez "Wioskę pod kobiecą ręką", która zorganizowała dla dzieci szereg atrakcyjnych zajęć.

Uczniowie zostali podzieleni na trzy grupy, które równorzędnie uczestniczyły w zajęciach warsztatowych. Uczniowie mogli wykazać się w warsztatach:

- kulinarnych, w których zadaniem było upiec ciasteczka,

- rękodzielniczych, na których uczyli się wykonywania róż z papieru kolorowego (krepiny),

- chemicznych, gdzie pod okiem prowadzących wykonywali szereg ciekawych eksperymentów.

Po warsztatach zostaliśmy zaproszeni na przepyszny obiad wraz z deserem, który wszyscy z wielkim apetytem zjedli. Na zakończenie najstarsi uczniowie i ochotnicy wzięli udział w grze terenowej.

Bardzo  dziękujemy Paniom z "wioski", że mogliśmy uczestniczyć w tak ciekawych zajęciach i za tak miłe przyjęcie. DZIĘKUJEMY!

mgr Dariusz Stojowski 

Wycieczka do Tarnowa                               24.04.2018

       18 kwietnia nasi uczniowie odbyli wycieczkę do Tarnowa na musicale prezentowane przez Teatr Muzyczny FORTE.  W auli tarnowskiej PWSZ młodsi obejrzeli: „ Nowe szaty króla”, starsi: „ Opowieść o Lwie, Czarownicy i starej szafie”. Pobyt w Tarnowie stał się okazją do spaceru na płytę Rynku. Ciekawostka: Najstarszy w Polsce działający, ręcznie nakręcany zegar ratuszowy ( mechanizm z XVI w.) znajduje się właśnie w Tarnowie. W Ratuszu grupa młodsza uczestniczyła w spotkaniu muzealnym Akademii pod Maszkaronem. Tematem były opowieści o dawnych rycerzach. Dzieci miały bezpośredni kontakt z eksponatami i ich kopiami, przez co zgłębiały tajniki przeszłości. Miały też okazję wcielić się w rolę szlachty oraz przyodziać zbroje dzielnych rycerzy. Starsza grupa, za sprawą 32. Tarnowskiej Nagrody Filmowej, uczestniczyła w projekcie „Polska Niepodległa – Historia w ożywionych obrazach”. Uczniowie w TCK obejrzeli krótkie filmiki, będące ekranizacją wybranych dzieł malarskich i grafik, przedstawiających wydarzenia oraz postacie związane z dążeniem Polski i Polaków do odzyskania niepodległości. Projekcje były ilustrowane towarzyszącą im wystawą, ukazującą proces powstawania filmów. Obie grupy zaświeciły też znicze na Placu Katedralnym przy odlanym z brązu pomniku Jana Pawła II. Ciekawostka: Jest to jeden z pierwszych pomników Jana Pawła II na świecie! Piękna pogoda umożliwiła wycieczkowiczom degustację smakołyków na ulicy Wałowej.

mgr Jadwiga Zachara

Wycieczka do Promiennego Zamku                   09.04.2018

  W piątek 06.04.2018r. przedszkolaki z zerówką wyruszyły na wycieczkę do Promiennego Zamku w Tarnowie.

Dla niektórych przedszkolaków była to pierwsza podróż autokarem, dlatego wyjazd związany był z wieloma emocjami oraz oczekiwaniem na nowe przeżycia. Przed wyjazdem omówiliśmy sobie zasady bezpiecznego podróżowania i zachowania w czasie wycieczki.

Celem naszej wyprawy było kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie rówieśniczej poprzez wspólną zabawę, rozwijanie motoryki dużej i małej dzieci oraz stworzenie możliwości radosnego spędzenia czasu. 

W sali zabaw dzieci  mogły skorzystać z licznych atrakcji. Miały do dyspozycji mini pojazdy, dużądmuchana zjeżdżalnie, piłki, armatki na piłeczki, samochody Niezwykłą atrakcją okazał się trzy poziomowy tor przeszkód z licznymi schodkami, ślepymi przejściami, przeszkodami, zabawkami i innymi atrakcjami.Każdy, kto poczuł zmęczenie, mógł skorzystać ze spokojnego  kącika, w którym można było odpocząć i nabrać sił przy stole ze smakołykami i soczkami. 

Pobyt bardzo szybko dobiegł końca. Zadowolone, nieco zmęczone i pełne   niezapomnianych wrażeń i emocji dzieci pożegnały się z tym bajkowym miejscem i wróciły do przedszkola z nadzieją, że wkrótce ponownie odwiedzą sale zabaw.

mgr Katarzyna Kalicka

Nasza Szkoła


Stawiamy na rozwój!


Projekty i przedsi..


Obszary działania


Przedszkole


Pracownicy ZSPiP


Dla rodziców


Dla uczniów


Organizacja pracy


Zakończone projekty


Dane szkoły


Powered by dzs.pl & Hosting & Serwery