Wycieczki

 

Klasa 8 na strzelnicy i lodowisku                  04.02.2024

  

26.01.2024 r klasa ósma uczestniczyła w wyjeździe do Centralnego Ośrodka Sportu Strzeleckiego w Tarnowie. Zajęcia na strzelnicy odbyły się pod okiem wykwalifikowanego instruktora. Uczniowie zostali zapoznani z zasadami bezpieczeństwa, zasadami celowania oraz typowymi błędami w technice strzelania. Każda osoba mogła oddać 30 strzałów. Wyniki zostały zapisanie i przeliczone na punkty. Młodzież doskonale radziła sobie z celnym strzelaniem z broni długiej.

Kolejnym punktem programu była wizyta w Tarnowskim Ośrodku Sportu i Rekreacji na lodowisku. Uczniowie mieli okazję doskonalić swoje umiejętności jazdy na łyżwach oraz udzielać cennych rad kolegom, którzy zaczynali swoją przygodę na lodowisku. Zabawa była wyśmienita, wszystkim dopisywały humory. Wyjazd zaliczony do udanych był doskonałym czasem na integrację zespołu.

mgr Lucyna Migda

Wizyta w teatrze                                                15.12.2023

      

7 grudnia najmłodsi uczniowie naszej szkoły wyruszyli na spotkanie z Jasiem i Małgosią do tarnowskiego teatru. Baśń, którą wszyscy znają, opublikowana przez braci Grimm, opowiada o dwójce dzieci pozostawionych przez macochę w lesie, które dotarły do chatki z piernika złej czarownicy. Scenariusz oglądanego spektaklu opierał się na przeświadczeniu, że złe uczynki biorą się z braku miłości, przyjaźni i akceptacji ze strony innych. Zakończenie baśni być może zaskoczyło dzieci, gdyż zła czarownica nie poniosła dotkliwej kary ginąc w piecu, ale przepraszała  za swoje uczynki i obiecywała poprawę. Otrzymała drugą szansę na szczęśliwe życie bez krzywdzenia innych. Piękna muzyka, wesołe piosenki, kolorowa scenografia i kostiumy, efekty specjalne  dopełniały całości. Aplauz zaś wzbudził Jaś ( Kamil Urban), który przybijał piątki z dziećmi zgromadzonymi na widowni. Spektakl podobał się wszystkim widzom.
mgr Barbara Niemiec 

Warsztaty w Lusławicach                             25.10.2023

  W tym roku obchodzimy 90. rocznicę urodzin Krzysztofa Pendereckiego. Oprócz koncertów polskich orkiestr, chórów, solistów i zespołów kameralnych Międzynarodowe Centrum Muzyki  K. Pendereckiego zaproponowało najmłodszym warsztaty edukacyjne ,,Skomponuj zielnik’’.

19 października uczniowie z klas I- III spotkali się z panią przewodnik, która opowiadała o hobby najpierw Krzysia, a potem profesora Krzysztofa Pendereckiego, oprowadzała po Centrum, gdzie mogli zobaczyć różne batuty używane przez kompozytora. Ciekawostką była szklana ściana, a za nią  nuty i zapiski wykonane kolorowymi kredkami przez samego mistrza.  Śpiewanie  piosenki tematycznie związanej z Krzysztofem Pendereckim, zabawy muzyczno- ruchowe uatrakcyjniły zajęcia. Uczniowie wzbogacili też swoje słownictwo  o trudne słowa: dendrolog, arboretum i maestro. Punktem kulminacyjnym było otrzymanie przewodników służących do stworzenia swojego pierwszego zielnika poprzez odkrywanie najciekawszych okazów drzew, ważnych dla kompozytora, a rosnących w lusławickim Arboretum. Historia tworzenia zielników sięga XVI wieku, a same zielniki nazywano suchymi ogrodami. Krzysztof Penderecki od najmłodszych lat robił zielniki z dziadkiem. Mówił tak: „Mój dziadek był bardzo zainteresowany drzewami, często chodziliśmy na spacery. Zawsze opowiadał mi o drzewach, robiliśmy zielniczki, pomagał mi je robić (...) Robiłem je zawsze z dziadkiem, bo on się na tym znał i wprowadzał mnie we wszystkie tajniki”. Mawiał również: ,,Mieszkać mogę wszędzie, a żyć tylko w Lusławicach’’. Na 16 h powierzchni Krzysztof Penderecki zgromadził ponad 2000 gatunków drzew i krzewów. Tworzenie Arboretum zajęło mu przeszło 40 lat. Niektórzy nazywają  ten ogród 9. symfonią. Dyrygent uwielbiał klony i buki. I liście z tych drzew oprócz liścia tulipanowca, platana, dębu i miłorzębu znalazły się w postaci cieni na kartach zielnika otrzymanego przez dzieci na warsztatach. Krzysztof Penderecki interesował się też labiryntami. Ogromny entuzjazm wywołał mały labirynt skomponowany wg włoskiej sztuki ogrodowej. Zbudował też drugi większy złożony z 15 tysięcy grabów zbudowany wg planu wyrytego na kamieniu znalezionym w ruinach XIII wiecznej kaplicy we Francji, na którego plan kompozytor natrafił w książce poświęconej labiryntom. To wyjątkowe miejsce kompozytor traktował jak muzyczne dzieło. Podkreślał, że posadzenie drzewa jest jak postawienie akordu w symfonii.

mgr Barbara Niemiec 

Powstań i żyj... stając się sobą                    13.10.2023

 11 października klasa 8 wraz ze swoją Wychowawczynią, Panią Lucyną Migdą i Katechetką, Panią Natalią Rosiek uczestniczyła w III Forum dla Młodzieży organizowanym przez Wydziały Duszpasterstwa Młodzieży i ds. Nowej Ewangelizacji.
Modlitwa i taniec, słuchanie słowa Bożego i konferencji, adoracja i spowiedź, czyli Powstań  i żyj – odbyło się z udziałem 1800 ósmoklasistów. Czas ósmej klasy to czas wyborów, na pewno najlepszy na usłyszenie takich treści, które nadadzą wartość ich myśleniu o sobie, zbudują ich na przyszłość, a oni będą to podawali dalej i budowali innych. To ogromnie ważne dzisiaj, kiedy młodzi tak wiele słyszą tego, co ich burzy, co nie jest prawdą na ich temat, a mało - że są potrzebni, wartościowi, ważni, że Komuś na nich zależy, że Ktoś ich kocha bez względu na wszystko.  społeczna popularyzująca sport i zdrowie.
mgr Natalia Rosiek 

Wycieczka do Muzeum Auschwitz – Birkenau  6.10.2023

 29 września 2023 r. uczniowie klasy 7 i 8 wzięli udział w wycieczce do miejsca pamięci Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu. Nie była to typowa wycieczka szkolna, gdyż uczniowie odwiedzili największy cmentarz świata, miejsce przepełnione ludzką tragedią.

Uczniowie poznali historię założenia obozu. Zobaczyli baraki; krematoria; miejsce straceń; stosy osobistych rzeczy więźniów; budynki zwane blokami; pozostałości po komorach gazowych; rampy rozładunkowe, na które przywożono więźniów; celę śmierci, w której życie oddał ojciec Maksymilian Maria Kolbe. Na chwilę zatrzymali się pod ścianą straceń, gdzie minutą ciszy
 uczcili pamięć pomordowanych ofiar hitlerowskiego obozy zagłady.

Młodzież w skupieniu i powadze uczestniczyła w żywej lekcji historii, dzięki której poznała zjawisko holokaustu na tle wydarzeń II wojny światowej.

Hitlerowski obóz koncentracyjny Auschwitz – Birkenau to miejsce, które każdy z nas powinien odwiedzić chociaż raz w życiu.

mgr Lucyna Migda 

Wycieczka do Iwkowej                                 30.06.2023

 W środę 21 czerwca, w ostatni tydzień roku szkolnego, klasy I-III wybrały się na wycieczkę edukacyjną do Bacówki „Biały Jeleń” do Iwkowej. Dzieci wraz z opiekunami zostali serdecznie przywitani przez gospodarzy i poczęstowani pyszną świeżuteńką drożdżówką oraz herbatą z sokiem własnej roboty. Od samego początku było miło i sympatycznie. 

Następnie dzieci wzięły udział w plastycznych warsztatach edukacyjnych. Każdy uczestnik otrzymał zestaw do malowania oraz lnianą torbę, na której powstawały piękne malowidła. Podczas warsztatów malowania lnianych tkanin dzieci miały możliwość tworzenia własnych wzorów i kompozycji na naturalnych materiałach lub mogły skorzystać z przygotowanych szablonów. Len to jedno z najstarszych surowców używanych w produkcji tkanin, które charakteryzuje się wyjątkową trwałością i estetyką. Na warsztatach dzieci korzystały z farb akrylowych, które są łatwe w użyciu i szybko schną. Wykonane torby mogą być wspaniałą pamiątką lub prezentem dla bliskiej osoby.

Kolejnym punktem programu była przejażdżka konno. Sympatyczne panie instruktorki czuwały nad bezpieczną jazdą, nawet ci, którzy troszkę się bali wsiąść na konia, decydowali się i z zadowoleniem i dumą kończyli przejażdżkę. Potem Pani Gospodarz oprowadziła uczniów po całym gospodarstwie. Zobaczyli stajnię, w której mieszkają konie, między innymi Wega i Parys, na których dzieci jeździły. Dalej mieszkał osioł Edek, świnki wietnamskie, koza domowa, gęsi.

Miejsce zrobiło na uczestnikach ogromne wrażenie. Bacówka posiada wiele przedmiotów dawnych - narzędzi rolniczych, które dzieci mogły zobaczyć z bliska. Atutem tego miejsca są również piękne widoki. Na koniec wszyscy mogli odpocząć przy ognisku, poczęstować się kiełbaską. Chętni zakupili pamiątki i wszyscy wrócili zmęczeni, ale bardzo zadowoleni z wyjazdu.

mgr Krystyna Kołacz

Wycieczka do Warszawy                             30.06.2023

  7 czerwca uczniowie naszej szkoły, wchodzący w skład Pocztu Sztandarowego oraz uczniowie z Ukrainy uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. W wyjeździe brali udział przedstawiciele innych szkół z gminy Zakliczyn. Zwiedzili Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, gdzie uczestniczyli w wirtualnej trasie edukacyjnej obejmującej pamiątki związane z osobą Marszałka Józefa Piłsudskiego. Następnie udali się pod Stadion PGE Narodowy. Spacerowali również po Łazienkach Królewskich. Ostatnim punktem programu była wizyta w Sejmie RP, podczas którego uczniowie zapoznali się z pracą posłów i funkcjonowaniem izby niższej naszego parlamentu.

 

 mgr Lucyna Migda

Wycieczka do Tarnowa klas I-III                   30.03.2023

   15 marca uczniowie klas I-III pojechali wraz ze swoimi wychowawcami na wycieczkę do Tarnowa. Zgodne z programem najpierw był spektakl w Kinie Marzenie. Tak, tak, to nie pomyłka- spektakl w kinie. Było to przedstawienie profilaktyczne „Przygody zazdrosnego Liliputka” przygotowane przez Teatr Króla – Profilaktyka Uzależnień i Edukacja. Dzieci mogły w trakcie przedstawienia wypowiadać się, gdy postacie tego potrzebowały. Poprzez zabawę poznawały zasady dobrego wychowania: nie kłam, nie bądź zazdrosny, nie zazdrość, pomóż drugiemu, nie używaj brzydkich słów. Tematykę profilaktyki uzależnień dostosowano do wieku widza. Dzieciom bardzo podobało się przedstawienie. Kolejny punkt programu to zabawy w Promiennym Zamku, miejscu dobrze znanym dzieciom z poprzednich lat. Po dwugodzinnych różnorodnych zabawach, uczniowie z uśmiechami na twarzach wrócili do swoich domów.

mgr Krystyna Kołacz 

W Dzień Świętego Mikołaja                              13.12.2022

     Dokładnie w Dzień Świętego Mikołaja zaplanowano dla uczniów klas 4-8 wyjazd do tarnowskiej kręgielni. Uczniowie poznali zasady popularnej gry sportowej i w przepisowym obuwiu ćwiczyli na sześciu torach umiejętność strącania kręgli. Wyzwanie wymagało skupienia od każdego gracza, bo miał on: kulę z trzema dziurami na palce, dziesięć kręgli do strącenia w dwóch rzutach z odpowiedniego oddalenia i dziesięć rund w serii. Wydarzenie było okazją do zmierzenia się z własną kondycją fizyczną; przy tym kształciło pozytywny stosunek do rywala i wymagało przestrzegania zasad bezpieczeństwa w nowej sytuacji.
mgr Jadwiga Zachara

Spotkanie Formacyjne dla klas 8                  22.11.2022

    Dnia 18 listopada 2022 r. nasi ósmoklasiści wraz z Paniami: Wychowawczynią i Katechetką wzięli udział w I Spotkaniu Formacyjnym dla klas 8. Spotkało się tam około 2200 kandydatów do bierzmowania z 86 parafii diecezji tarnowskiej. To wydarzenie ewangelizacyjne przygotowane w tarnowskiej "Jaskółce", odbywało się pod hasłem: "Powstań i żyj".

Był czas na wspólną zabawę i integrację, ale także budowania ducha, dzielenia się wiarą, formacji i wspólnej modlitwy.  Pierwszą część spotkania poprowadzili świeccy młodzi ludzie: Alicja Miszkurka z tarnowskiej kurii, Magdalena Drozd - prowadząca Diecezjalne Warsztaty Muzyczne, Agata Rujner - znana z bloga "Prawie morały" i anglojęzyczny John ze Wspólnoty Tymoteusza z Gubina. Z młodzieżą spotkał się także bp Artur Ważny. Podczas konferencji pytał młodych m.in. o to, czy to prawda, że młodzi ludzie spędzają w internecie średnio 5 godzin dziennie. Wielu z nich mówiło, że więcej. - A wiecie, ile kilometrów spędzacie w internecie? Policzyli, że palec młodego człowieka poruszany po smartfonie dziennie robi 8 km - mówił biskup, przypominając młodym, że świat z internetu jest nierealny, a często zdarza się, że dla młodych ludzi jest ucieczką od tego rzeczywistego, w którym co trzeci młody Polak według kolejnych statystyk czuje się samotny.

Spotkanie zakończyło się Adoracją oraz Komunią Świętą.

mgr Natalia Rosiek i mgr Jadwiga Zachara

Koncert w ZSP w Zakliczynie                            22.11.2022

    W środę 16 listopada uczniowie klasy ósmej wraz z wychowawcą gościli w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. J. Piłsudskiego w Zakliczynie. Wysłuchali koncertu pieśni patriotycznych, który był przepleciony projekcją zdjęć i bogatym komentarzem na temat poszczególnych pieśni. Koncert ukazał szerszemu gronu uzdolnienia artystyczne uczniów tamtejszej szkoły – także naszych absolwentek i absolwentów, którzy realizując się edukacyjnie pięknie popularyzują kulturę słowa. Wszyscy goście obejrzeli wystawę IPN: Akcja „Reinhardt” i polscy sprawiedliwi uzupełnioną wykładem historyka – p. Bogusława Litwy o Żydach żyjących także kiedyś na tym terenie, o ich kulturze i zagładzie.

mgr Jadwiga Zachara

Wycieczka do Nowego Sącza                             16.11.2022

       9 listopada klasy I-III uczestniczyły w wycieczce do Nowego Sącza w ramach Przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę”. Kwota dotacji wyniosła 5 000 zł. Uczestnicy wycieczki z samego rana, w świetnych nastrojach, w towarzystwie słonecznej pogody, wyruszyli poznawać zakątki Polski. Program wycieczki był bardzo bogaty. Uczniowie pod opieką swoich wychowawców, wraz z przewodnikiem, zwiedzali największy Skansen Małopolski -Sądecki Park Etnograficzny. Podczas zwiedzania poznawali historię, zwyczaje i losy różnych grup etnograficznych: Lachów, Pogórzan, Górali, Łemków, Niemców i Cyganów Karpackich. Następnie odbył się spacer po Miasteczku Galicyjskim –zwiedzanie dawnej remizy strażackiej, zakładu fryzjerskiego, krawieckiego, pracowni fotografa i zegarmistrza.  

Po wspólnym posiłku uczniowie pojechali do Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Tam zwiedzali interaktywną wystawę w Domu Gotyckim. Na koniec, może już trochę zmęczeni, pojechali na seans filmowy pt. „Nel i tajemnica kurokota”. Dzieciom bardzo podobał się film. W świetnych nastrojach wrócili do domów.  

mgr Krystyna Kołacz 

Wycieczka do Szczawnicy                                 11.11.2022

       Dnia 12 października klasy IV –VIII udały się na wycieczkę do Szczawnicy.  Nasz przewodnik poprowadził nas przez Wąwóz Homole, Durbaszkę (gdzie w schronisku mogliśmy skosztować przepysznych zapiekanek i chwilę odpocząć) aż do Palenicy. Nasz spacer trwał około 5 godzin pośród pięknych, jesiennych krajobrazów Pienin. Nie obyło się od kilku upadków, ale zostały potraktowane z wielkim humorem. Następnie ze szczytu Palenicy zjechaliśmy kolejką krzesełkową do centrum Szczawnicy, gdzie zakupiliśmy mnóstwo pamiątek. Jak zawsze pomimo zmęczenia, humory dopisywały i apetyt na więcej takich wędrówek wzrósł.

mgr Natalia Rosiek 

Integracyjna wycieczka klas I-III              22.10.2022

Uczniowie we wrześniu wrócili do szkoły po dwumiesięcznym wypoczynku, przerwie od szkolnych obowiązków. Wakacje to czas, w którym rozluźniają się relacje koleżeńskie. Tak, więc wrzesień i październik powinniśmy wykorzystać na odbudowanie tych relacji. Taki cel przyświecał wychowawcom klas I-III, którzy zabrali swoich uczniów do Piaski Drużków do Osady Indiańskiej. Piękna słoneczna pogoda sprawiła, że wyruszyli w wyśmienitych nastojach. Na miejscu czekali na nich gospodarze przebrani w stroje indiańskie. Uczniowie i wychowawczynie również zostali ubrani w takie stroje. Wszystko to sprawiło, że poczuli się jak w prawdziwej wiosce indiańskiej. Rozpoczęła się wspaniała zabawa na świeżym powietrzu. Gospodarze przygotowali mnóstwo gier, zabaw i różnych konkurencji. Dzieci strzelały z łuku, łowiły rybki, przechodziły sprawnościowy tor przeszkód. Było także przeciąganie liny. Sympatyczni gospodarze przygotowali pyszne kiełbaski, soczki i słodkie rogaliki. W indiańskim tipi odbyły się zajęcia z rozpoznawania drzew iglastych. Uczniowie mieli tyle energii w sobie, że nawet spacer po lesie w drodze powrotnej, odbyli z wielką radością. W świetnych nastrojach wrócili do domów.

mgr Krystyna Kołacz 

 


Nasza Szkoła


Stawiamy na rozwój!


Projekty i przedsi..


Obszary działania


Przedszkole


Pracownicy ZSPiP


Dla rodziców


Dla uczniów


Organizacja pracy


Zakończone projekty


Dane szkoły


Powered by dzs.pl & Hosting & Serwery