Kompetencje kluczowe

 

 

 

PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ A ROZWÓJ DZIECKA W WIEKU PRZEDSZKOLNYM

 

                   Rozwijanie kompetencji kluczowych w zakresie przedsiębiorczości

 

Zespół nauczycieli ds. ewaluacji powołany przez dyrektora przedszkola przeprowadził diagnozę we wrześniu w roku szkolnym 2019/2020r na temat kompetencji w zakresie przedsiębiorczości. Celem było poszukiwanie odpowiedzi na pytanie: na ile przedsiębiorczość ma wpływ na rozwój dziecka w wieku przedszkolnym?.

 

Na podstawie wniosków z przeprowadzonej diagnozy dokonano wyboru pracy w obszarze  kompetencji kluczowej- przedsiębiorczości. Szczególną uwagę zamierza poświecić się współpracy w grupie, łączeniu wiedzy w różnych dziedzinach, wykorzystywaniu aktywnych metod nauczania i nowoczesnych technologii podczas zajęć. Nauczyciele beda stale poszerzać swoją wiedzę poprzez liczne szkolenia w obszarze:,,Rozwijanie kompetencji kluczowych u dzieci”.

 

Został powołany koordynator mgr Katarzyna Kalicka odpowiedzialny za realizacje opracowanego planu wspomagania w zakresie tej kompetencji.

 

Plan wspomagania rozwijania kompetencji kluczowych w zakresie przedsiębiorczości składa się   z wielu zadań, które są realizowane w bieżącym roku szkolnym. Działania te będą wprowadzane  w życie przez nauczycieli przedszkola: mgr Katarzynę Kalicką, Annę Łukasik i nauczyciela oddziału zerowego mgr Iwonę Gurgul.

Dyrektor przedszkola w ramach nadzoru pedagogicznego, będzie przeprowadzać obserwacje nauczycieli i czuwać nad przebiegiem realizacji zadań zawartych w planie wspomagania.

 

Dnia 19 grudnia 2019r w przedszkolu zostało zrealizowane przez mgr Katarzynę Kalicką pierwsze działanie z zakresu kształcenia kompetencji kluczowych w zakresie przedsiębiorczości akcja ,,Skarbonka’’- kiermasz świąteczny. W akcje włączyły się dzieci z oddziału zerowego wraz z rodzicami.

 

Celem tej akcji jest nauczenie dzieci przedsiebiorczego myślenia, wprowadzenie w umiejętność gospodarowania finansami.

 

W latach 60. przeprowadzono słynny eksperyment, zwany ,,testem pianki”. Przedszkolakom przedstawiono propozycje: mogą zjeść jedna słodką piankę teraz albo poczekać i dostać dwie. Dzieci, które potrafiły odczekać 15 minut, by zjeść dwie pianki, 20 lat później osiągały wyższe wyniki w nauce i lepiej radziły sobie ze stresem. Doświadczenie to podpowiada, jak nauczyć dziecko oszczędzania- naleŻy pracować nad jego umiejętnością odraczania przyjemności.

 

Pierwsza akcja małej przedsiębiorczości polegała na sprzedaży pierniczków świątecznych,

a zebrane pieniądze przeznaczone na występy magika. Akcja cieszyła się dużym powodzeniem. Ciasteczka zniknęły w bardzo szybkim tempie 

Dziękujemy wszystkim za okazane wsparcie. Kolejne działania przed nami.

 

Kolejnym zrealizowanym zadaniem z kompetencji kluczowych w zakresie przedsiębiorczości był udział w akcji społecznej ,,Marzycielska poczta”. Przedszkolaki i dzieci z oddziału zerowego tworzyły pocztówki i kartki dla dzieci przebywających w szpitalach.

 

Przed nami jeszcze wiele innowacyjnych zajęć, ciekawych spotkań w ramach zajęć dydaktycznych związanych z nietypowymi zawodami. Akcja ,,Sprzątanie Świata”, pomoc ptakom, kiermasz Wielkanocny itp. Wszystkie zrealizowane działania w planie wspomagania rozwoju kompetencji kluczowych u dzieci bedą na bieżąco opisywane na stronie przedszkola i oddziału zerowego.  


 


Nasza Szkoła


Stawiamy na rozwój!


Projekty i przedsi..


Obszary działania


Przedszkole


Pracownicy ZSPiP


Dla rodziców


Dla uczniów


Organizacja pracy


Zakończone projekty


Dane szkoły


Powered by dzs.pl & Hosting & Serwery