II SEMESTR 2016/2017 cz.3

 

Z wizytą u Burmistrza                                                       03.06.2017

   Na zaproszenie burmistrza Dawida Chrobaka 1 czerwca udaliśmy się autobusem do Urzędu Miejskiego w Zakliczynie. W pokoju urzędowania burmistrz mówił nam o swojej pracy, a później odpowiadał na zadawane przez nas pytania. Mogliśmy też usiąść w fotelu burmistrza i poczuć się przez chwilę jak prawdziwy włodarz miasta. Na zakończenie spotkania zostaliśmy obdarowani cukierkami. Po wyjściu z urzędu, poszliśmy na lody, a potem wróciliśmy do przedszkola, by w dalszym ciągu świętować Dzień Dziecka.

Krystyna Kołacz 

Sukcesy w konkursie przyrodniczym                                02.06.2017

    26.05.2017 roku w Muzeum w Ciężkowicach odbył się V Międzygminny Konkurs Przyrodniczy ,,Drzewa i krzewy Polski” organizowany przez Zespół Szkolno – Przedszkolny w Paleśnicy przy współudziale Nadleśnictwa Gromnik.  Do konkursu zgłosiło się 14 szkół z gminy Gromnik, Zakliczyn, Ciężkowice i Tuchów. Drużyna w składzie: Filip Turczak i Natalia Gębarowska z kl. VI musieli wykazać się wiedzą przyrodniczą na temat drzew i krzewów oraz umiejętnością rozpoznawania gatunków po liściach, igłach, owocach czy korze z prezentacji multimedialnych i przygotowanych okazów. Zespół spisał się znakomicie zajmując I miejsce. Jednocześnie w kategorii najlepszy uczestnik konkursu Natalia Gębarowska zajęła III miejsce. O trzecie miejsce przeprowadzono dogrywkę ponieważ dwie uczestniczki uzyskały ten sam wynik.

Serdecznie gratulujemy!!!

Opiekun: Lucyna Migda 

Piękny Piknik Rodzinny 2017 za nami                               01.06.2017

    28.maja cudowna pogoda stała się bazą do spotkania rodzin na dziedzińcu naszej szkoły. Tuż po godzinie 15. pani dyrektor Iwona Gurgul przywitała wszystkich dobrym słowem, a najmłodsi przywitali przybyłych folkowym śpiewem i tańcem. Był też śpiew przy gitarze i taniec nowoczesny z pomponami. Nieco później w podzielonym na dwie części koncercie wystąpił z całym swym kunsztem chór pod kierunkiem pana Adama Pyrka, z repertuarem porywającym do …tamtych lat. Na koniec, przy akordeonie z panem Malikiem, można było pośpiewać przeboje biesiadne i potańczyć. Zieleń naszego boiska eksponowała źródło uciech dla dzieci, czyli trampoliny z uprzężami i dmuchaną zjeżdżalnię zafundowaną przez SPON Bez Barier. Poza tym kawałek murawy był pretekstem do gry w piłkę nożną i do konkursów zespołowych integrujących dzieci i rodziców.  Strażacy z OSP Filipowice dumnie prezentowali swój wypolerowany wóz i służyli gotowością do pomocy. Funkcjonariusze Straży Granicznej chętnie zapoznawali małych i większych ze swoim służbowym sprzętem i zabierali na przejażdżki quadem. Dla najmłodszych nie zbrakło słodkich prezentów od panów Radnego, Sołtysa i Burmistrza oraz drobnych upominków od Radnej. Dzieciaki  stroiły się malując twarze oraz fryzury. Wszyscy mieli możliwość zakupić kawę, herbatę, sok czy wodę a do tego wyroby cukiernicze wykonane przez kochane mamy. Na stołach zagościły ciasta, torty, muffinki, kołacze i galaretkowe deserki z lodówki. Kusił też nęcący zapach potraw z grilla i tradycyjne chłopskie jadło. Ciepła lazania i pierogi były tak pyszna, że nie zdążyły wystygnąć.  Stoiska z rękodziełem budziły podziw i chęć posiadania kunsztownych ozdób, a było w czym wybierać. Bukiety  pięknie ułożonych kwiatów , dekoracje ścienne, pojedyncze kwiaty z bibuły i krepiny tworzone na zajęciach Akademii dla Aktywnych i przez uzdolnione mamy, butelki i kalosze- zamienione w prześliczne donice zdobione techniką decoupage  i obsadzone żywymi kwiatami, gotowe do tego by zdobić domowe tarasy.  Wszystkim przyświecał jeden cel – zebranie środków na leczenie  małej sąsiadki.  Po odliczeniu kosztów dochód sięgnął 6237

Na zdrowie Emilko! 

Był też cel pośredni. Też ważny. Rozwijając w uczniach postawę szacunku dla drugiej osoby, empatii i chęci niesienia pomocy. Po pierwszej akcji charytatywnej zaproponowano naszym uczniom konkurs plastyczny „ Wolontariusz w oczach dziecka”. Galeria prac finałowych zaprezentowanych na naszym pikniku była taką klamrą spinającą wielomiesięczne działania.

Myślę, że uczniom w naszej szkole nie trzeba tłumaczyć co znaczy wolontariat. 

 Jadwiga Zachara

Krajoznawczy sukces na najwyższym szczeblu                      31.05.2017

   W dniach 26-28.05.2017 roku uczennica kl. VI Joanna Drożdż uczestniczyła w Centralnym Zlocie Laureatów XXIV Ogólnopolskiego Konkursu Krajoznawczego ,,Poznajemy Ojcowiznę”. W zlocie, który tym razem odbył się w Witnicy ( woj. lubuskie) zgodnie z wieloletnią tradycją, biorą udział uczniowie, autorzy najlepszych w Polsce opracowań krajoznawczych nagrodzonych na etapie centralnym wraz z opiekunami. Głównym celem konkursu jest zachęcenie młodych ludzi do poznania Ziemi Ojczystej. Poprzez dostrzeganie i opisywanie w ciekawy sposób obiektów krajoznawczych, tradycji kulturowych, a także wspomnień i wydarzeń historycznych, czyli tego wszystkiego co znajduje się wokół nas. Forma konkursu pozwala na rozbudzenie pasji w młodych ludziach do pięknego pisania o swoim rodzinnym kraju. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Na etapie centralnym w Warszawie oceniono 102 prace i przyznano nagrody.

Wielka Gala wręczenia nagród odbyła się w sali konferencyjnej Regionalnego Centrum Ratownictwa w Witnicy w obecności władz samorządowych, władz PTTK, Lubuskiego Kuratora Oświaty i innych zaproszonych gości. Joanna Drożdż odebrała III nagrodę laureata w kategorii prac indywidualnych szkół podstawowych za pracę ,, Szlakiem ,,Pięknego Jasia” z Doliny Dunajca”.  Dla przybyłych z różnych stron Polski laureatów największą nagrodą był pobyt na Ziemi Gorzowskiej i liczne atrakcje przygotowane przez organizatorów. Program był dobrze przemyślany i bardzo bogaty. Przez kolejne dni pobytu uczestnicy zlotu zwiedzili z przewodnikiem: ratusz, kościół, Żółty Pałacyk, Prywatne Muzeum Oręża i Chwały, Park Drogowskazów i Słupów Milowych Cywilizacji w Witnicy, Park Dinozaurów w Nowinach Wielkich oraz Edukacyjny Park Dendrologiczny w Mościcach. Spotkali się z przyrodnikiem - fotografikiem i regionalistą Piotrem Charą, który opowiadał o swojej największej pasji fotografowania ptaków wodnych. Zorganizowano również wycieczkę na terenie Parku Narodowego ,, Ujście Warty ”.Była również biesiada integracyjna przy grilu i tańce do późnej nocy.

Uczennicy naszej szkoły Joannie Drożdż gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Z wędrówek po ziemi lubuskiej zrobiłyśmy sporo zdjęć zapraszamy do obejrzenia. Dodatkowo Asia udzieliła wywiadu do TVP 3 Gorzów Wielkopolski. Zobaczcie

Relacja TVP  LINK

Opiekun: Lucyna Migda 

Szkolny Konkurs Pięknego Czytania                                     30.05.2017

   Spełniający warunki regulaminu, wytypowani w eliminacjach klasowych przedstawiciele klas I-VI, przystąpili 24.maja do pokazowego odczytania przygotowanych fragmentów prozy. Dwanaścioro uczniów urzekało swoją interpretacją i z powodzeniem przenosiło słuchaczy w świat baśni, legend i powieści.  Dyplomy i nagrody zostały przyznane w dwóch kategoriach wiekowych. Miejsce I i zaszczytny tytuł „Mistrza Pięknego Czytania” w klasach I-III otrzymała pierwszoklasistka: Julia Chrobak.  Miejsce II: Wiktor Kornaś. Miejsce III ex-aequo: Wiktoria Doskocz i Wiktoria Wolak. Miejsce I i tytuł „Mistrza Pięknego Czytania” w klasach IV-VI otrzymała: Natalia Gębarowska. Miejsce II: Michał Czuba. Miejsce III: Angelika Jania. Konkurs zorganizowała i poprowadziła p. Krysia Kołacz- opiekun Biblioteki Szkolnej.

Jadwiga Zachara 

Teatr i PSP w Tarnowie                                                            30.05.2017

   23.maja nasi uczniowie wyjechali do tarnowskiej PWSZ na widowisko muzyczne „Dzwonnik z Notre Dame” w  wykonaniu Teatru Muzycznego Forte. Pięknym piosenkom, poruszającej muzyce i grze świateł towarzyszyły rozważania związane z uczuciem odrzucenia i osamotnienia. Baśniowa opowieść o garbatym Quasimodo w kolejnej odsłonie przypomina uniwersalne przesłanie: „Nie należy oceniać ludzi po wyglądzie”.
Wizyta w Państwowej Straży Pożarnej, w Tarnowie była drugim punktem programu wycieczki do Tarnowa i miała na celu przypomnienie ważnych zasad związanych z bezpiecznym zachowaniem w momentach zagrożenia. Instruktywne filmy i pogadanka poszerzyły wiedzę o zachowaniu podczas pożaru, burzy, wypadków komunikacyjnych, klęsk żywiołowych. Niezwykle gościnni panowie strażacy oprowadzili zaciekawionych uczniów po swojej jednostce, zaprezentowali samochody, sprzęt specjalistyczny i swoją konieczną niezmordowanie ćwiczoną sprawność fizyczną. Spotkanie trwało aż 2 godziny, bo niespodzianka w postaci wody z sikawki w tak ciepły dzień cudownie chłodziła i bawiła. Wszystkim wykonującym tak wymagający zawód-misję dziękujemy za czujność, gotowość do poświęceń i rozwagę.

Jadwiga Zachara 

Cyberprzemoc                                                           24.05.2017

   W tym roku szkolnym, 12.maja2017r. po raz drugi odwiedził naszą szkołę mł. asp. Wojciech Klisiewicz z Komisariatu Policji w Wojniczu. Zaproszony przez wychowawcę klasy 6. przybliżył uczniom temat cyberprzemocy. Wyjaśniał co robić w przypadku, gdy padniemy ofiarą przemocy w internecie, bo rówieśnicze akty przemocy elektronicznej mogą wyglądać niewinnie, ale potrafią wyrządzać bardzo dużą krzywdę. Filmiki instruktażowe pokazywały jak ważne jest utworzenie mocnego hasła, by uniknąć włamania na konta e-mailowe, do bloga, profilu w serwisie społecznościowym. Uświadamiał, że cyberprzemoc to nie tylko ofiary, ale również sprawcy, którymi bardzo często są właśnie młodzi internauci. Niezwykle ważna jest więc świadomość możliwych konsekwencji - również prawnych - takich działań (obrażanie, poniżanie w sieci) oraz podkreślanie wagi poszanowania nie tylko własnej, ale i cudzej prywatności. Cyberprzemoc nie kończy się wraz z wyłączeniem komputera czy telefonu, ale przenosi się na szkolne życie.  Grożenie komuś popełnieniem przestępstwa (np. pozbawieniem życia) przez internet, bądź też kierowanie do dziecka za pomocą narzędzi dostępnych w sieci gróźb w celu zmuszenia go do konkretnego działania, zainspirowało do przedstawienia - przy okazji wizyty pana policjanta - prezentacji na temat niebezpiecznych gier komputerowych i szokującej NIEgry „Niebieski wieloryb”, która może się skończyć autentycznym samobójstwem. Pamiętajcie drodzy uczniowie: w „realu” mamy tylko jedno życie.

Jadwiga Zachara 

Mistrz Matematyki 2017                                                       15.05.2017

 

    9 maja 2017 r. odbył się w Paleśnicy XIV Gminny Konkurs Matematyczny „Mistrz Matematyki 2017” dla klas III. Jego celem było rozbudzanie i rozwijanie u uczniów zainteresowań matematyką oraz wspieranie ich uzdolnień. Konkurs składał się z dwóch etapów: szkolnego, w którym zostały wytypowane dwie osoby  i gminnego. Naszą szkołę reprezentowały dziewczynki z klasy trzeciej: Amelia Gnatkiewicz i Wiktoria Wolak, które uplasowały się tuż za podium.

Zdolnym i pracowitym matematyczkom GRATULUJEMY.

Wychowawczyni klasy: Ewa Drożdż 

Międzyszkolny Konkurs Pieśni Powstańczej                          10.05.2017

    ,,Patrz Kościuszko na nas z nieba…” Pod takim hasłem w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Paleśnicy 5 maja po raz pierwszy odbył się  Międzyszkolny Konkurs Pieśni Powstańczej w 200. Rocznicę śmierci patrona tejże szkoły. Celem konkursu była popularyzacja wśród dzieci i młodzieży pieśni patriotycznej skomponowanej w czasie największych  polskich zrywów niepodległościowych – powstań: kościuszkowskiego, listopadowego, styczniowego.

Naszą szkołę reprezentowała solistka  – Angelika Jania- uczennica IV klasy, która zaśpiewała dwa utwory.

Wykonanie każdego utworu poprzedziła informacja o jego genezie i autorze zarówno tekstu, jak i muzyki,  którą wygłosiła Monika Kołacz – również uczennica IV klasy. Ponadto Monika wykonała akompaniament do jednego z utworów na dzwonkach. Za udział w konkursie dziewczęta otrzymały wyróżnienie.

Barbara Niemiec

Promocja czytelnictwa                                                    10.05.2017

    Kto czyta książki, żyje podwójnie.”

/Umberto Eco/

Czytanie rozwija wyobraźnię i chroni dziecko przed uzależnieniem od telewizji czy komputerów. Jak co roku podejmujemy różnorodne działania, aby zachęcić uczniów do czytania książek. Uczniowie  klasy I w drugim półroczu są pasowani na czytelników. W tym roku była to nieliczna grupka, ale aktywnie uczestnicząca w zajęciach poprzedzających samą uroczystość pasowania. Rozwiązywali zagadki i krzyżówki o bibliotece, żywo uczestniczyli w pogadance na temat właściwego zachowania w bibliotece. Ślubowali, że będą szanować książki i złożyli podpisy pod tekstem ślubowania. Ku pamięci otrzymali dyplomy pasowania i tematyczne upominki. Każdy, korzystając z wolnego dostępu do półek, mógł sam zdecydować, jaką książkę wypożyczyć.             Do uczniów kl. IV-VI zwrócono się z pytaniem jakie książki chcieliby wybrać do biblioteki. Odzew był wspaniały. Uczniowie bardzo poważnie podeszli do zadania. W ten sposób powstała lista książek zaproponowanych przez uczniów. Poznaliśmy tym samym zainteresowania czytelnicze naszych uczniów. Są to książki przygodowe, podróżnicze i fantastyczne. Wśród wielu ciekawych pozycji znalazła się seria książek o Harrym Potterze, książki W. Cejrowskiego, K. Maya, A. Szklarskiego; A. Radzikowskiej „ Nela Mała Reporterka”, A. Maleszki „Magiczne drzewo”.          24.kwietnia zakupione oraz podarowane książki można było oglądać na korytarzu szkolnym i następnie je wypożyczyć. Uczniowie z ochotą oglądali i wypożyczali książki.        

 

   Zachętą do uważnego czytania lektur, kształtowania umiejętności rozumienia czytanego tekstu i wykorzystania zdobytej wiedzy są gry planszowe z serii „ Między nami graczami”. Uczniowie rozwijają w ten sposób właściwe zachowania społeczne  poprzez promowanie zasad fair play. Szeroko rozumianą kulturę czytania rozwijają gazetki ścienne na temat pisarzy i treści analizowanych lektur. W kwietniu piątoklasiści zapraszali rodziców najmłodszych dzieci do czytania swoim pociechom wierszowanych opowiastek. Pomysł powstał na lekcjach j. pol. i został zrealizowany na zajęciach dodatkowych.    Kolejną zachętą do czytania książek jest Szkolny Konkurs Pięknego Czytania, zaplanowany na koniec maja. Uczniowie przejdą eliminacje wewnątrz klas, by następnie przedstawiciele z każdej klasy zaprezentowali uroczyście swoje dokonania interpretacyjne przed całą społecznością szkolą.   Uzupełnieniem tych działań są gazetki ścienne na dolnym korytarzu z zaczepnym pytaniem: „Czy warto czytać książki?” i rzeczowymi argumentami potwierdzającymi tę wartość.

Krystyna Kołacz 

Obchody 3 Maja w Zakliczynie                                              10.05.2017

    W tym roku mija 226 lat od uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Obchody rocznicowe odbywały się w Zakliczynie. Reprezentanci naszej szkoły: Gabrysia Salamon, Wiktoria Skrobisz i Filip Furczak uczestniczyli w uroczystej mszy świętej w kościele pw. św. Idziego Opata w Zakliczynie. Zebrana tam młodzież i dorośli byli świadkami pięknej lekcji historii i patriotyzmu dzięki wysłuchanej homilii. Po mszy świętej przybyłe delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II.

Dziękujemy rodzicom uczniów biorących udział w tej uroczystości za zorganizowanie transportu i swoją obecność.

Barbara Niemiec 

Szósta klasa na Szkolnym Festiwalu Nauki w Paleśnicy      06.05.2017

    Na zaproszenie Dyrekcji Szkoły w Paleśnicy uczniowie kl. VI uczestniczyli w Szkolnym Festiwalu Nauki. W programie był występ ekipy Pana Korka z niezwykłym pokazem pt: ,,Kuchenne rewolucje czyli fizyk w kuchni”. Młodzi naukowcy wykonywali eksperymenty z wykorzystaniem produktów spożywczych i urządzeń mających zastosowanie w kuchni. Przedstawiono niezwykłe właściwości wody, mleka, ryżu i keczupu. Podczas pokazów Pana Korka uczniowie mieli możliwość zdobyć praktyczną wiedzę dotyczącą praw fizyki. Na festiwalu były też inne atrakcje. Zainteresowani przyrodą mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę w konkursach. Odróżniali głosy ptaków i ssaków oraz rozpoznawali polskie drzewa po korze, liściu i sadzonce. Inni z zaciekawieniem oglądali stoisko z pokazami fizycznymi, gdzie można było zobaczyć modele robotów i drona, który szybował po sali gimnastycznej. Celem festiwalu było zainteresowanie uczniów tematyką, którą zajmuje się szeroko rozumiana nauka. Według uczniów naszej szkoły cel ten został osiągnięty. Dziękujemy bardzo za zaproszenie, dzięki któremu mogliśmy poszerzyć wiedzę o otaczającym nas świecie. 

Wychowawczyni: Lucyna Migda 

Kocham, lubię, szanuję...                                                                           wartości każdego z nas ujęte w piosence                             06.05.2017

  Pod takim hasłem zorganizowany był VI Charytatywny Koncert Piosenki Przedszkolnej  poświęcony dziewczynkom: Basi i Emilce. Koncert odbył się w Sali Widowiskowej ZCK w Zakliczynie, gdzie : Julka, Marysia, Madzia, Amelka, Sylwunia żywiołowo zaśpiewały piosenkę  „Poszło dziewczę po ziele” połączoną z układem tanecznym. Dziewczynki prezentowały się PIĘKNIE! Zobaczcie zdjęcia. 

Finał akcji charytatywnej - „Dla Emilki”                                  04.05.2017

    Są takie chwile, kiedy czyjaś pomocna dłoń jest niezbędna, czyjaś obecność jest ratunkiem , wybawieniem, otuchą, pocieszeniem.


11 kwietnia, tuż przed Świętami Wielkanocnymi sfinalizowaliśmy szkolną akcję charytatywną na rzecz  Emilki Wojtas. Tego właśnie dnia odwiedziła nas czteroletnia Emilka wraz ze swoją mamą.  Pani dyrektor i przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego ,w obecności całej braci szkolnej, przekazali na ręce pani  Sylwii Wojtas  uzbierane środki na leczenie c

órki w kwocie 5233zł i 20 Euro . 

 Jest to efekt  niezwykłego zaangażowania wielopokoleniowej społeczności. Pieczołowitość, entuzjazm i takt koordynatorki tej akcji – p. Krysi Kołacz – wywarły pozytywny odzew wśród nas i ludzi dookoła. Samorząd Uczniowski z opiekunem zaprosili uczniów  na owocowe przysmaki, sprzedawali też plecione w każdym wolnym czasie bransoletki i breloczki.  Pracownicy szkoły upiekli ciasta i ciasteczka na kiermasz, który się odbył podczas wywiadówki szkolnej; rodzice wspierali akcję kupując opakowania z ciastem. Rada Rodziców z własnej inicjatywy wykonywała kiermasze ze stroikami świątecznymi lub pysznymi wypiekami i z uzbieranych funduszy również dołożyła spory datek. Członkinie Akademii dla Aktywnych przygotowały dekoracyjne tulipany z filcu, które stanowiły symbol podziękowania dla kupujących ciasta i zasilających przygotowaną na ten cel skarbonkę. Do drugiego maja każdy mógł przekazać 1% podatku na rzecz Emilki, robiąc roczne rozliczenie podatkowe.

 

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym : uczniom, pracownikom szkoły, Radzie Rodziców i wszystkim  rodzicom szkoły oraz Akademii dla Aktywnych. Małej Emilce życzymy powrotu do zdrowia a rodzicom Emilki dużo siły, optymizmu i miłości bez miary, bo „ miłość zmienia oblicze świata, a świat zorganizowany przez miłość zmienia nas samych”.

Jadwiga Zachara 

 

Czytający rodzice                                                                     04.05.2017

  W kwietniu gościliśmy w naszym przedszkolu Panią Renatę – mamę Bartoszka. Pani Renatka zadbała o to, by czytana książeczka była ciekawa i pouczająca. Na koniec naszego spotkania otrzymaliśmy  słodkie co nieco. Z całego serca dziękujemy Pani Renatce za włączenie się w naszą akcję, poświęcony nam czas i zapraszamy ponownie. 


Nasza Szkoła


Stawiamy na rozwój!


Projekty i przedsi..


Obszary działania


Przedszkole


Pracownicy ZSPiP


Dla rodziców


Dla uczniów


Organizacja pracy


Zakończone projekty


Dane szkoły


Powered by dzs.pl & Hosting & Serwery