II SEMESTR 2016/2017 cz.2

"Witaj Maj, Trzeci Maj!"                                                                        29.04.2017

      Dnia 28.04.2017 roku odbyła się uroczysta akademia z okazji 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Aby upamiętnić ten fakt w historii Polski uczniowie przygotowali część artystyczną o patriotycznej i rocznicowej wymowie.

Uroczystość tę zainicjowało odśpiewanie hymnu narodowego, po którym odbyła się część artystyczna poprzedzona prezentacją multimedialną dotyczącą ówczesnego okresu. Słowem i pieśnią uczniowie przybliżyli wydarzenia związane z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja. Chór szkolny zaśpiewał piękne patriotyczne pieśni. Uczniowie przypomnieli o obchodzonym 2 maja Dniu Flagi państwowej i apelowali o zawieszenie przed domami polskiej flagi, symbolu naszego narodu. Wykonane własnoręcznie flagi rozdali uczniom młodszych klas, aby mogli zabrać je do domów.

Uczestnicząc w akademii otrzymaliśmy możliwość przypomnienia sobie całej historii dotyczącej tego zdarzenia. 

Oto fakty:      Gdy wiosną 1791 roku w kraju przeciwnicy reform podburzali zacofaną szlachtę, szukali poparcia u obcych dworów -  musieliśmy działać szybko i zdecydowanie. 3 maja 1791roku król Stanisław August i przywódcy stronnictwa patriotycznego zgłosili konstytucję, która została przyjęta przez aklamację. Miała ona na celu zachowanie całości i suwerenności państwa, zagwarantowanie przywilejów szlachty, duchowieństwa i mieszczan, wprowadzenie nowej formy ustroju państwa. Rocznica ta obchodzona jest przez ponad dwa stulecia i nie przeszkodziły w tym represje, ani rozbiory. Przez te wszystkie lata Polacy widzą w niej symbol patriotycznych dążeń do odrodzenia. Kilkadziesiąt lat temu, jak i dziś rocznica ta obchodzona jest z dumą i świadomością jej znaczenia dla narodu polskiego.

Świetna prezentacja i inscenizacja sprawiły, że uczniowie oglądali je z powagą i zaciekawieniem. Głównym celem akademii było wyrobienie wśród uczniów szacunku do dziedzictwa kulturowego, historycznego i tradycji narodowych.

Koordynatorzy: Ewa Drożdż, Grażyna Pawlik i DS

"Poznajemy Ojcowiznę"-uczniowie naszej szkoły kolejny raz najlepsi! 27.04.2017

      W siedzibie PTTK w Tarnowie 26.06.2017 roku odbyło się uroczyste podsumowanie eliminacji oddziałowych i wojewódzkich Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego ,,Poznajemy Ojcowiznę”, w którym od trzech lat niestrudzenie uczestniczą uczniowie naszej szkoły. Głównym celem konkursu jest:

- zachęcenie młodych ludzi do poznawania Ziemi Ojczystej, jej przeszłości i dnia dzisiejszego

- pogłębianie wiadomości o miejscu zamieszkania

- rozwijanie umiejętności dostrzegania walorów krajoznawczych, kulturowych swojego regionu

- dokumentowanie poznanych obiektów

Organizatorzy konkursu wojewódzkiego podkreślali wagę kultywowania wartości patriotycznych wśród uczniów, zachęcali do dalszego poznawania i opisywania swojej Małej Ojczyzny. Dla laureatów przygotowali dyplomy i nagrody książkowe. 

W tegorocznej edycji w kategorii prac indywidualnych szkół podstawowych na etapie wojewódzkim I miejsce zajęła Joanna Drożdż za pracę ,,Szlakiem ,,Pięknego Jasia z Doliny Dunajca”, III miejsce w tej samej kategorii zajął Michał Czuba – tytuł pracy ,, Rodzinny dom”.

Wśród opracowań multimedialnych praca Filipa Turczaka pt : ,, Pamięci kpt Jana Dubaniowskiego ,,Salwa” zajęła II miejsce, natomiast blog o Zamku w Melsztynie prowadzony przez Natalię Gębarowską III miejsce. 

Po zakończeni u części oficjalnej, która odbyła się w niezwykle ciepłej atmosferze laureaci konkursu wojewódzkiego wybrali się na wycieczkę z przewodnikiem po zabytkowym Tarnowie.

Na koniec miło nam poinformować, że praca Asi Drożdż została desygnowana na finał ogólnopolski i rywalizowała z pracami uczniów z całej Polski. Członkom Jury obradującym w Warszawie spodobał się temat o pięknym ,, Jasiu ” z doliny Dunajca  i przyznali naszej uczennicy nagrodę. Jaką dowiemy się 26 -28.05.2017 w Witncy na Centralnym Zlocie Laureatów.

Gratulujemy wszystkim laureatom naszej szkoły i życzymy dalszych sukcesów!

Opiekun: Lucyna Migda 

 Konkurs - Pisanka                                                                               27.04.2017

        W ramach  popularyzacji  tradycji związanych ze Świętami Wielkanocnymi oraz rozwojem zdolności plastycznych u dzieci został zorganizowany konkurs plastyczny pt. „Najpiękniejsza pisanka wielkanocna”. Konkurs przeznaczony był dla chętnych uczniów klas I-III i IV-VI . Każdy uczestnik mógł zgłosić do konkursu jedną samodzielnie wykonaną  techniką dowolną pracę, która musiała mieć formę przestrzenną. Pisanki były oryginalne, piękne i starannie wykonane.  Do najciekawszych należy zaliczyć prace wykonane w technice   quillingu, decoupage oraz zdobione tasiemkami, wstążkami, cekinami, bibułą itp.  

Wszyscy artyści otrzymali upominki, a kolorowe pisanki wielkanocne można było  podziwiać  na wystawie pokonkursowej.

Organizator: Małgorzata Różycka 

Szkolny konkurs "Znam polskie parki narodowe"                                26.04.2017

       20.04.2017 roku chętni uczniowie z kl. V i VI stanęli w szranki konkursu pod hasłem ,, Znam polskie parki narodowe”. Celem konkursu było: rozwijanie zainteresowań przyrodniczych i kształtowanie właściwych postaw człowieka wobec przyrody. Zakres tematyczny konkursu obejmował elementy treści podstawy programowej przedmiotu przyroda oraz wiadomości wykraczające poza program nauczania z zakresu znajomości polskich parków narodowych. W czasie godzinnego testu uczniowie zmierzyli się z trzydziestoma pytaniami. Na koniec wyłoniono laureatów, których nagrodzono i uhonorowano dyplomami podczas obchodów Dnia Ziemi. Oto wyniki:

I miejsce – Natalia Sarwa kl. V

II miejsce – Natalia Gębarowska kl. VI

II miejsce – Patrycja Molenda kl. V

III miejsce – Filip Turczak kl. VI

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

Koordynator: Lucyna Migda

Muzycy - rówieśnicy                                                                                     26.04.2017

      19 kwietnia 2017r. odwiedzili naszą szkołę uczniowie szkoły muzycznej I stopnia. Przy akompaniamencie zaprezentowali rówieśnikom swoje popisowe utwory na fletach, trąbce, gitarze, puzonie i skrzypcach. Prowadzący minikoncert nauczyciele zaprosili zainteresowanych na dzień otwarty do Paleśnicy - filii szkoły z Domosławic - przypadający na wtorek,9.maja.

DZIEŃ ZIEMI                                                                                                 24.04.2017

  Dzień Ziemi obchodzony 22 kwietnia jako Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi to coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania ochrony środowiska. Również nasza szkoła uczciła to święto i  zorganizowała różnego rodzaju akcje promujące ekologię.      Obchody Dnia Ziemi rozpoczęliśmy od  spotkania z gościem miesiąca -  p Czesławem Mytnikiem przedstawicielem  Zakliczyńskiej Szkółki Wędkarskiej , który podzielił się z nami wszystkimi swoimi doświadczeniami i przeżyciami związanymi ze swoją ogromną pasją, którą jest oczywiście wędkarstwo. Spotkaniu przyświecało pragnienie szerzenia wiedzy i praktycznych umiejętności związanych z łowieniem ryb, a także poszanowaniem flory i fauny okolicznych rzek. Uczniowie poznali różne rodzaje ryb oraz mogli pooglądać różnoraki sprzęt wędkarski.

Po spotkaniu rozpoczął się wyczekiwany pokaz mody ekologicznej. Modelki i modele wspaniale zaprezentowali przygotowane przez siebie  z surowców wtórnych kreacje. Wszystkie stroje  były piękne i pomysłowe.  Chętni uczniowie mogli pochwalić się swoją wiedzą podczas konkursu przyrodniczego pt. „Znam polskie parki przyrodnicze”  przeprowadzonego w klasach starszych  oraz konkursu ekologicznego w klasach młodszych. Edukacyjna część artystyczna przygotowana przez  klasę IV zachęcała wszystkich do dbania o  naszą planetę , a Madzia Drożdż zwyciężczyni między przedszkolnego konkursu recytatorskiego  „Przedszkolak w świecie przyrody”  recytując  wiersz pt. ”Śmieci”  przekonywała  wszystkich do troski o środowisko naturalne i segregowanie śmieci. Szczególnego nastroju tej uroczystości dodał chór szkolny śpiewając   piosenki o  tematyce ekologicznej. Podsumowaniem tego dnia było posadzenie drzewek przez przedstawicieli każdej klasy w szkolnym ogrodzie. Obchody Dnia Ziemi w naszej szkole stały się świetną okazją do edukacji ekologicznej i integracji szkolnej. Nauka przez zabawę okazała się bardzo skuteczna, co powoduje, że uczniowie chętnie uczestniczą w tej i innych podejmowanych inicjatywach. 

  Koordynator : M. Różycka


Konkurs recytatorski przedszkolaków                                                      07.04.2017

    06 kwietnia w Publicznym Przedszkolu w Lusławicach odbył się  V między przedszkolny konkurs recytatorski  „Przedszkolak w świecie przyrody.” Ocenie podlegał dobór repertuaru, interpretacja tekstu, oraz ogólne wrażenie artystyczne. Madzia Drożdż w  grupie  dzieci młodszych  zajęła pierwsze miejsce za recytację wiersza  „ Śmieci” (autor nieznany), a Marysia Garbacz z oddziału zerowego  zajęła miejsce drugie za recytacje wiersza „Czysty las.”  Dziewczynki otrzymały pamiątkowe dyplomy, książeczki oraz słodycze.  Serdecznie gratulujemy. 

 

Wychowywać to kochać i wymagać                                                              05.04.2017

  30.marca 2017 podczas wywiadówki szkolnej gościliśmy p. pedagog Monikę Karpińską i p. psycholog Annę Juśko. Przeprowadzona przez panie prelekcja ma w przesłaniu wiele cennych spostrzeżeń i wskazówek dla słuchaczy. Oto niektóre z nich :

- Wychowanie to długotrwały proces, który zaczyna się w momencie narodzin. – Do ok. trzeciego roku życia dziecko odbiera świat przez emocje a nie przez słowa. – Rodzina wychowuje dziecko w sposób naturalny przez stopniowe wdrażanie do ogólnie przyjętych w społeczeństwie norm zachowania. – W obrazie świata małego dziecka rodzice stanowią niemal wszystko. – W odpowiedzialnym wychowaniu ważne są: bezpieczeństwo, uporządkowanie, akceptacja, szacunek, cierpliwość. – Powtarzalność daje poczucie bezpieczeństwa. – Pochwała to niesamowita nagroda. – Konsekwencje to nie kara. – Obowiązki kształtują charakter od najmłodszych lat. – Czasami walka jest tym, czego w życiu potrzeba. Pozwólmy dzieciom (walczyć) zmagać się  z obowiązkami. Ponoszony trud, poszukiwanie pomocnych rozwiązań: usamodzielniają. Wywiązanie się z obowiązku daje dziecku radość i wiarę w swoje możliwości, a to największa nagroda.

Nawyki poprawiające relacje rodzinne:

-    Budowanie tradycji ( pozdrowienia, gesty odróżniające nas od innych rodzin). – Wspólne posiłki. – Wspólne sprzątanie. – Duch zespołu (rodzinne kibicowanie). – Pielęgnacja duchowości (rozmowa także na trudne tematy; budowanie swoich myśli). – Gesty (przytulenie, łaskotki). – Wzajemny szacunek.

Jadwiga Zachara 

Zawody w piłce ręcznej                                                                                    03.04.2017

  Dnia 31.03.  w hali ZSPiG w Zakliczynie odbyły się Igrzyska młodzieży Szkolnej Gminy Zakliczyn w piłce ręcznej chłopców, gdzie reprezentacja naszej szkoły w składzie:  Filip Mróz, Michał Czuba , Waldemar Spieszny, Filip Turczak, Kacper Kornaś, Kołacz Arek, Dominik Gałek, Igor Wójtowicz  weszli na  podium zajmując  II miejsce.

Gratulujemy

Konkurs recytatorski                                                                                        03.04.2017

  30.03.2017 r.  w Szkole Podstawowej w Gwoźdźcu odbył się V Przegląd Recytacji Wierszy Pisarzy Polskich , w tym roku  poświęcony  twórczości Tadeusza Śliwiaka.

Celem przeglądu było :

- popularyzowanie –twórczości  Tadeusza Śliwiaka

- kształtowanie wrażliwości na piękno języka polskiego,

- dbałość o kulturę słowa,

- rozwijanie zdolności recytatorskich,

- uczenie zdrowej rywalizacji.

Naszą szkołę, w tym przeglądzie reprezentowała Wiktoria Doskocz z kl. II oraz Nikola Nowak z kl. I. Dziewczynki recytowały wiersz pt. „Gadatliwe żabki”. Udany występ zapewnił im sukces, znalazły się w grupie laureatów III  miejsca.  W nagrodę  otrzymały dyplomy, nagrody książkowe oraz upominki .

Gratulujemy!                                                                                                    Wych. kl. II  Grażyna Pawlik

Czytający rodzice                                                                     01.042016

   Kolejny już rok zapraszamy Rodziców do włączenia się w akcję „Cała Polska czyta dzieciom - nasi rodzice też”. Dotychczas nasze przedszkole odwiedziły pani Gabrysia- mama Marcelka, pani Renata- mama Dianki, oraz pani Aneta- mama Alanka.. Nasi goście zadbali o to, by czytane pozycje były ciekawe i nas zainteresowały. W miłej atmosferze przenieśliśmy się  w świat bajek, wyobraźni i kolorowych ilustracji. Z całego serca dziękujemy za włączenie się w naszą akcję i poświęcony nam czas, oraz słodkie niespodzianki. Mamy nadzieję, że kolejni rodzice odpowiedzą na nasze zaproszenie i dołączą do grona Czytających Gości.

Czekamy na Was!

Informacja dla rodziców                                                                              24.03.2017

  „Drodzy rodzice przypominany o akcji charytatywnej na rzecz Emilki Wojtas, która odbędzie się dnia 30.03.2017 r o godzinie 16.00 na wywiadówce szkolnej.

Bądźcie przygotowani! Wybór będzie bogaty. Poczytajcie o naszych propozycjach:

1) Poczęstunek : kawa lub herbata + ciasto. Będziecie smakować wypieki przygotowane przez pracowników ZSPiP podczas prelekcji pedagoga. Tutaj nie będzie sprzedaży, tylko możliwość ofiarowania datków do puszki.

2)„Kuferek obfitości", czyli paczki z plackami, jak na weselach. Ciast jest dużo. Sądzę, że na to również wystarczy. Kto będzie chciał może sobie takie smakołyki zakupić. Koszt jednego wypełnionego opakowania minimum 20 zł.

3) Filcowe dekoracje- tulipany, przygotowane przez uczestników Akademii Dla Aktywnych i sprzedawane razem z plackami. Koszt tulipana ? Bezcenny! 
Tulipanami wydajemy resztę .... w podziękowaniu za Waszą hojność. Miejcie przy sobie grubsze banknoty ;)... i lekką rękę do zakupów.

Iwona Gurgul

 Śniadanie daje moc                                                                                         29.03.2017

Uczniowie ZSPiP w Filipowicach brali udział w konkursie „Misje Śniadaniowe”, który został przeprowadzony w ramach ogólnopolskiego programu edukacyjnego Śniadanie Daje Moc.

 

Zależało nam, aby wspólnie przygotowany i spożyty posiłek połączyć z przypomnieniem ważnej roli śniadania, zwłaszcza dla młodych rozwijających się organizmów, ale także zasad zdrowego odżywiania, wartości odżywczych warzyw, owoców i wybranych produktów.

Dzięki zaangażowaniu uczniów, nauczycieli i rodziców możemy wspólnie edukować najmłodszych na temat zasad zdrowego odżywiania ze szczególnym uwzględnieniem roli śniadania w diecie dziecka.

       Koordynator: E. Drożdż.

Mistrz ortografii                                                                                 24.03.2017

  „W podziemnym królestwie krasnoludków”….tak zaczyna się dyktando, które w tym roku przygotowały p. p. G.Gwiżdż i G.Ogonek dla uczniów klas trzecich naszej gminy.    

W dniu dzisiejszym w Szkole Podstawowej im Lanckorońskich w Zakliczynie odbył się IV Gminny Konkurs Ortograficzny „ Mistrz Ortografii”. Adresowany był dla uczniów klas trzecich naszej gminy. Wzięło w nim udział 12 uczniów wyłonionych w eliminacjach szkolnych, spośród wszystkich uczniów z terenu gminy. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie poprawnie napisać tekst dyktanda p.t.” W podziemnym królestwie krasnoludków”.

Celem konkursu było kształtowanie wśród uczniów nawyku posługiwania się poprawną polszczyzną, rozbudzanie wrażliwości językowej. Konkursowi przewodniczyła emerytowana nauczycielka p. E. Jednorowska. Dyktanda sprawdziła i oceniła komisja złożona z nauczycieli wszystkich szkół biorących udział w konkursie. Wyłoniono trzech zwycięzców. Pierwsze miejsce zajęła uczennica z Paleśnicy, drugie uczennica z Zakliczyna, a trzecie, premiowane Amelka Gnatkiewicz z Filipowic. Tuż za podium uplasowała się nasza druga uczestniczka konkursu Wiktoria Wolak.

Dyplomy i nagrody od Burmistrza Miasta i Gminy Zakliczyn wręczyli: p .A.Malisz oraz dyrektor ZSPiG  p. J.Gwiżdż.

Gratulujemy wiedzy i umiejętności uczestnikom konkursu.

Wychowawczyni E. Drożdż.

ŻEGNAJ ZIMO, WITAJ WIOSNO                  24.03.2017

       „Czym powitać cię wiosenko, gdy zielona wracasz znów, 

                chyba tańcem i piosenką, bo to milsze jest od słów…” 

      

 Pierwszy dzień wiosny w przedszkolu jest dniem wyjątkowym, radosnym i długo przez wszystkich oczekiwanym.  Ubrani w zielone stroje, w wystrojonej sali, przywitaliśmy wiosnę tańcem i piosenką. W wielkiej misce z wodą utopiliśmy Marzannę przyniesioną przez Marcelka,  życząc jej miłej podróży „za siódmą rzekę , za siódmy las". Jeszcze tego samego dnia, słońce zaczęło mocno przygrzewać a my zaczęliśmy wierzyć, że wiosna  zagościła już na dobre.


Nasza Szkoła


Stawiamy na rozwój!


Projekty i przedsi..


Obszary działania


Przedszkole


Pracownicy ZSPiP


Dla rodziców


Dla uczniów


Organizacja pracy


Zakończone projekty


Dane szkoły


Powered by dzs.pl & Hosting & Serwery