II SEMESTR 2014/2015

Konkurs czytelniczy w kl. III                                              01.04.2015

    W dniu 18.03.2015r., w klasie III odbył się konkurs czytelniczy „Znamy legendy polskie” . 

Celem konkursu było:

- rozwijanie zainteresowań czytelniczych dzieci,

- zachęcanie do poznawania legend związanych z historią różnych regionów Polski , a szczególnie Małopolski,

- doskonalenie umiejętności czytania ze zrozumieniem i zapamiętywania faktów,

- wyrabianie nawyku czytania jako formy spędzania czasu wolnego,

- kształtowanie kultury i aktywności czytelniczej.

Konkurs polegał na wykonaniu testu sprawdzającego znajomość treści ośmiu legend.

Doskonałą znajomością legend wykazały się dziewczynki.

Miejsce I w konkursie zajęła Wiktoria Skrobisz

Miejsce II- Natalia Sarwa

Miejsce III- Patrycja Molenda

Zwyciężczynie  konkursu otrzymały drobne nagrody i dyplomy, a pozostali uczniowie nagrodę pocieszenia.

Gratulujemy!                                      

Organizator konkursu –G. Pawlik 

Ciekawe spotkanie                                                                01.04.2015

 

  W ramach spotkań z ciekawymi ludźmi gościliśmy 27marca w murach naszej szkoły profesjonalistów, którzy poszerzali nasze horyzonty w dziedzinie przyrody i propagowali aktywny styl odpoczynku.

Pasjonaci z Koła PZW Zakliczyn, z cierpliwością konieczną wędkarzom, zapoznawali z tajnikami swojej dziedziny. Ich misją było zachęcenie młodych do aktywnego spędzania czasu wolnego. Uczniowie poznawali ryby zamieszkującenasze wody i sprzęt wędkarski: wędki, kołowrotek, podbierak, liczne przynęty i zanęty. Podziwiali trofea i wędkarskie okazy. Słuchali o metodach łowienia i bolesnym spotkaniu z zębami szczupaka. Członkowie koła przypominali też o bezpiecznym zachowaniu nad wodą i w wodzie. 

Miłośnikom wędkarstwa, którzy chcieli odwiedzić naszą szkołę sedecznie dziękujemy.

 

Ten dzień wyznaczyli też na spotkanie przedstawiciele ZPKWM, którzy pozytywnie odpowiedzieli na zaproszenie. Zajęcia edukacyjne ,dotyczące śladów i tropów zwierząt, przeprowadzili w dwóch gupach wiekowych. Uczniowie, dzięki bogatej prezentacji i materiałom przyrodniczym, mogli zauważyć, dotknąć i porównać. O ich uszy obiły się takie terminy jak: wypluwka (zrzutka), kuźnia dzięcioła, buchtowisko,… . Utkwiły też obrazy: świergotka łąkowego, dzięcioła dużego, myszołowa, kowalika- i tu jeszcze ciekawostka: kowalik, jako jedyny nasz ptak chodzi po pniu drzewa głową w dół. Przyrodnicy podkreślali specyfikę i walory Ciężkowicko Rożnowskiego Parku Krajobrazowego, na którego obszarze przecież mieszkamy.

Te spotkania uświadomiły, że nasza mała ojczyzna jest niezwykle różnorodna i bogata w skarby natury. Wypady rodzinne na łono przyrody wcale nie muszą wiązać się z daleką podróżą… . Czasem wystarczy po prostu : na chwilę zatrzymać się…, zaobserwować…, docenić… .

Międzynarodowy Dzień Teatru                                              28.03.2015

 Tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Teatru w szkole odbyły się 27 marca. Uczniowie klasy  pierwszej mogli się wykazać zdolnościami aktorskimi prezentując przygotowane przedstawienie         " Witamy wiosnę ". Młodzi artyści wykonali pomysłową dekorację i kostiumy. Dzieci miały okazję wzbogacić i poszerzyć wiedzę z edukacji teatralnej i przyrodniczej.

Wiemy, jak ważną rolę pełni teatr w życiu dorosłych i dzieci. Mam nadzieję, że dzieci poczuły dzisiaj magię teatru.

Poetka J. Kulmowa wyraziła to w wierszu "Po co jest teatr?".

......"To jest teatr.

A teatr jest po to,

Żeby wszystko było inne niż dotąd.

Żeby iść do domu w zamyśleniu,

w zachwycie.

I już zawsze w misce księżyc widzieć...".

Witamy Wiosnę                                                                 23.03.2015

  20 marca uczniowie Szkoły Podstawowej z entuzjazmem, radośnie pożegnali zimę, a przywitali wiosnę. Każda z klas mogła pochwalić się ciekawym, kolorowym strojem oraz  krótkim występem o tematyce wiosennej. W programie uroczystości Pierwszego Dnia Wiosny nie zabrakło piosenek w wykonaniu chóru szkolnego. Piękna pogoda sprzyjała wyruszeniu korowodem z Marzanną. Nad potokiem odbył się symboliczny obrzęd pożegnania zimy. W trosce o ekologię Marzanna uniknęła spalenia i  powróciła do szkoły. W tym dniu uczniowie mogli obserwować niecodzienne zjawisko jakim było częściowe zaćmienie słońca  wykorzystując szkiełka spawalnicze. Powitanie wiosny było niezwykle barwne i radosne, a uczniowie świetnie się bawili.

Lekcja historii w Krakowie                                                  16.03.2015

  4.03.2015 r. dla uczniów kl. IV – VI zorganizowano wyjazd edukacyjny do Krakowa. Uczniowie spacerowali po Rynku Głównym, zwiedzili Sukiennice, Kościół Mariacki i ulicą Grodzką udali się na Wawel. Na Zamku Królewskim brali udział w warsztatach historycznych Pt: ,, Złote Czasy Jagiellonów”. Uczniowie zwiedzili sale na parterze, które były mieszkaniami administratorów wzgórza, następnie przenieśli się na I piętro zobaczyć  prywatne komnaty króla Zygmunta Starego a na koniec podziwiali kompleks reprezentacyjnych komnat na II piętrze. Drugą część dnia spędzili w Multikinie Bonarka gdzie mogli dokonać wyboru jaki film chcą oglądnąć. Część zdecydowała się na ,, Pingwiny z Madagaskaru” inni ,, Asteriks i Obelisk. Osiedle Bogów”. Późnym wieczorem pełni wrażeń wszyscy wrócili do domów.     

Pierwszoklasiści w teatrze                                                    16.03.2015

    Klasa I natomiast wybrała się tego dnia na wspólny wyjazd z Rodzicami do Brzeska. Na początku udaliśmy się do kina PLANETA, gdzie obejrzeliśmy film "Pingwiny z Madagaskaru". Po półtoragodzinnej projekcji w technologii 3D pojechaliśmy się do Centrum Edukacji Dziecięcej LILILAND. Uczestniczyliśmy we wspólnych grach i zabawach. Godzina wspaniałej zabawy minęła bardzo szybko. Nadwątlone siły zregenerowaliśmy w restauracji McDonald‘s. Wróciliśmy do domu w wspaniałych nastrojach. Z niecierpliwością czekamy na kolejny wyjazd. Dziękujemy Rodzicom i Sponsorom  za pomoc i opiekę.

 

Zajęcia w terenie                                                                  07.03.2015

    4. dzień marca 2015r. był dla szkolnej braci dniem lekcji w terenie. Klasy: 2 i 3 wyjechały do Tarnowa. O godz. 9 zasiadły na widowni Teatru im. Ludwika Solskiego, by obejrzeć malowniczą adaptację powieści Frances Hodgson Burnett „Tajemniczy ogród”. Reżyser Tomasz Obara podkreśla wątki uniwersalne i podstawowe kwestie. To miłość jest wartością, z której rodzi się cała reszta: siła człowieka do zmagań i chęć do życia. Przyjaźń pomiędzy trójką bohaterów, tj. doświadczenie, o którym tak naprawdę wszyscy marzymy. Często w życiu jest tak, że uciekamy od problemu, ale problemy trzeba rozwiązywać, trzeba im stawiać czoła i podejmować wezwania. Dzieci też powinny to wiedzieć, bo one również mają swoje problemy i swoje wyzwania. To rzeczy, o których jest mowa w tym spektaklu.

O godz. 11 w tarnowskim Ratuszu uczestniczyły w warsztatach edukacyjnych „Kaligrafia, sztuka pięknego i wyraźnego pisania”. Na podstawie prezentacji poznały m.in. pismo obrazkowe, tabliczki gliniane, sposób produkcji pergaminu, pieczęcie, średniowieczne narzędzia pisarskie. Obejrzały zdolne księgi (oprawa płaszczowa, księga łańcuchowa). W części warsztatowej otrzymały inicjały swoich imion, które miały za pomocą atramentu i gęsich piór uzupełnić, i ozdobić. Wszyscy zgodnie przyznali, że łatwiej pisać długopisem.

Po tych doświadczeniach, w czasie powrotu do domu odwiedzili jeszcze tarnowską restaurację.

Ferie na basenie                                                            06.03.2015

    W połowie ferii – 20. lutego – nasi uczniowie mieli okazje spędzić czas na Tarnowskim basenie. Rekreacja tego rodzaju pozwoliła uczniom: oswajać się z wodą; relaksować się z jacuzzi; masować biczami wodnymi; zjeżdżać krętymi tunelami i szerokimi zjeżdżalniami do ciepłej wody. Wyostrzone apetyty doprowadziły w czasie powrotu do wizyty w tarnowskiej restauracji.

Feryjny wyjazd na lodowisko                                                  02.03.2015

    Dnia 19 lutego w naszej szkole dla chętnych uczniów  został zorganizowany feryjny  wyjazd na łyżwy do Tarnowa. Czas na Sztucznym Lodowisku dzieciaki  spędziły bardzo aktywnie i bawiły się doskonale . Na miejscu wypożyczyliśmy łyżwy i ruszyliśmy do próbowania swoich sił na lodzie. Okazało się, że wielu uczniów potrafi fantastycznie poruszać się po lodzie i doskonalili technikę jazdy, a ci, którzy nie umieją to chcą się nauczyć i stawiali swoje pierwsze kroki na łyżwach.  Umiejący dobrze jeździć na łyżwach pomagali tym mniej wprawionym, była to okazja do sprawdzenia koleżeńskiej pomocy. Mimo, że nie obyło się bez upadków to było dużo śmiechu i dobrej zabawy.

Projekt "Jeżdżę z głową" zakończony

26 lutego br. zakończyła się realizacja  edycji programu pn. „Jeżdżę z głową”. To inicjatywa, której celem jest organizowanie lekcji nauki jazdy na nartach , promocję bezpieczeństwa na stokach, jazdę w kasku oraz popularyzację różnych form rekreacji ruchowej wśród młodych Małopolan. Od 30 stycznia chętni uczniowie  uczestniczyli  w 5 wyjazdach szkoleniowych na stok „Jastrzębia”, gdzie każdorazowo  brali udział w trzygodzinnej nauce jazdy na nartach. W czasie przerw  na każdego czekała gorąca herbata i ciepły posiłek. Pod fachowym okiem instruktorów na stokach Stacji Narciarskiej „Jastrzębia” dzieci uczestniczące w kursie poprzez zabawę poznały tajniki techniczne, takie jak: odpowiednie stanie na nartach , naukę bezpiecznego upadania i oczywiście naukę jazdy na nartach, skręcania, hamowania i zasad bezpiecznego zachowania na stoku. Większość czasu kursanci spędzili na specjalnym doskonale przygotowanym stoku przeznaczonym dla młodych adeptów narciarstw. Dzięki przekazanej dotacji każdy uczeń miał zapewnione  wypożyczenie kompletnego sprzętu narciarskiego, opiekę instruktora oraz użytkowanie wyciągów. Podczas zakończenia programu wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy  oraz słodycze od właściciela stacji narciarskiej.

Szeroki wachlarz ćwiczeń oraz  zimowa aura sprawiły, że przez cały okres realizacji projektu uczestnikom towarzyszyła wspaniała atmosfera i  z wielkim zaangażowaniem brali udział w kolejnych wyjazdachszkoleniowych. Realizacja projektu pozwoliła naszym uczniom rozbudzić zamiłowanie do sportów zimowychoraz dostarczyła im niezapomnianych wrażeń na kolejne  lata.

HIP-HOP                                                                 20.02.2015

    Tuż przed feriami gościliśmy dwie młode osoby, które swoim zapałem wprawiły brać szkolną od 1 do 6 klasy w zbiorowy taniec. Na warsztatach goście prezentowali Hip-Hop. Opowiadali też o różnych jego odmianach. Uczniowie mieli okazje poćwiczyć kroki i przekonać się, że wymagają one koncentracji, fizycznego zaangażowania i wytrzymałości.

            Dla zaakcentowania walentynkowego święta, z inicjatywy Samorządu

 

 Uczniowskiego działała na terenie szkoły poczta, która tego dnia dostarczała życzenia.

            Nie obyło się też beż apelu, na którym obok spraw organizacyjnych przypominano o zasadach bezpiecznego zachowania.

            Rozdano też nagrody związane z Konkursem Kaligraficznym, zorganizowano przy okazji święta Dnia Ojczystego, który przypada na dzień 21. lutego. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Nagrodzonych zostało 10 prac uczniów. Większość wyróżnień otrzymali uczniowie klas młodszych, którzy są na bieżąco i pamiętają o prawidłowych połączeniach liter w wyrazach.

Nagrodzeni uczniowie:


Gabrysia Kijowska z klasy I,

Wiktor Kornaś z klasy I,

Wiktoria Wolak z klasy I,

       Angelika Jania z klasy II,

·         Julia Jurczyk z klasy II,

Marek Wróbel z klasy II,

Aleksandra Sarwa z klasy II,

Patrycja Molenda z klasy III,

Natalia Sarwa z klasy III,

Wiktoria Skrobisz z klasy III.

Bal maskowy                                                                     12.02.2015

    Po ciężkiej pracy w I semestrze nauki uczniowie kl. IV – VI niewątpliwie zasłużyli na odpoczynek oraz dobrą rozrywkę w postaci balu maskowego, który odbył się w naszej szkole w środę 11.02.2015 roku. Na bal uczniowie przynieśli samodzielnie wykonane maski i przy dźwiękach największych przebojów bawili się doskonale. Koniecznie zobacz fotogalerię.

Dzień Babci i Dziadka                                                            06.02.2015 

 

    "Dziś dla babci słońce mamy i całuski dla dziadziusia,

Dziś życzenia wnuczek składa i piosenki śpiewa wnusia"

Dzień Babci i Dziadka to najpiękniejsze dni w roku. W tych dniach obdarzani są szczególnymi dowodami miłości.

Dnia 30 stycznia w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość z okazji ich święta. Zaproszeni goście mogli poczuć się przez chwilę, jakby byli w bajkowej krainie Pani Zimy. Z jej rozkazu śnieżynki zabieliły cały świat oraz rozweselały Panią Zimę pięknym tańcem. W krainie Zimy nie mogło zabraknąć śmiesznych bałwanków, które ze swoimi miotełkami zatańczyły przed obliczem Pani Zimy i pozamiatały cały dwór. Panny służki w pięknych białych sukniach odtańczyły wraz z królową zimowy taniec w rytm dzwoneczków i wirującego śniegu. Taki spektakl przygotowaliśmy  dla swoich ukochanych babć i dziadziów w pięknej zimowej scenerii. Następnie  przedstawiliśmy „koncert życzeń”. Wiersze i piosenki wyrażały uczucia, jakie żywimy dla swoich babć i dziadziusiów. Goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa kierowane pod ich adresem. Przygotowaliśmy i wręczyliśmy medale oraz dyplomy dla najwspanialszych na świecie babć i dziadziów. Włożyliśmy wiele wysiłku, aby jak najlepiej wyrazić swoją miłość i szacunek. Gościom towarzyszyły radość, uśmiech oraz łzy wzruszenia. Następnie Pani Dyrektor zaprosiła wszystkich na poczęstunek przygotowany przez panie kucharki i naszych rodziców. A później były wspaniałe tańce przebierańce przy akompaniamencie Pana Tadeusza Malika. Mamy nadzieję, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci zarówno dzieci jak i dziadków!

Paniom kucharkom, wszystkim Rodzicom, którzy włączyli się w uświetnienie tej uroczystości oraz pracownikom obsługi składamy serdeczne podziękowania. Cieszymy się, że zawsze możemy na Was liczyć!

Szczególne podziękowania kierujemy do pani Anety Galas, mamusi Glorii, za wykonanie pięknej dekoracji i pomoc w wystroju sali.

 

„Uśmiech skraca granice między ludźmi”                       30.01.2015

 

Szóstoklasiści ZSPiP w Filipowicach zainspirowani tematem lekcji na języku polskim, postanowili spontanicznie wymyślić jak najwięcej pozytywnych komunikatów i rozbudzić nimi pozytywne myślenie wśród kolegów, pracowników szkoły i gości. Uczniowie szukali też na lekcji odpowiedzi na pytania:

Co robić w wolnym czasie, by mieć dobry nastrój?

Jak być pozytywnie odbierany przez innych?

W jaki sposób rozładować stres i pozytywnie rozwiązywać problemy?

Na dolnym korytarzu, na tablicy zawisły zebrane pomysły, rady najstarszych uczniów oraz sentencje.


Pewnie niejednokrotnie wielu z nas się przekonało jak niewyreżyserowany, swobodny, odśrodkowy uśmiech wywołują krótkie, perswazyjne teksty na kapslach pewnych soków. Nasi uczniowie chcieli uzyskać swoim działaniem podobny efekt. To już sprawdzono: „uśmiech skraca granicę między ludźmi”.

Projekt został rozbudowany. Pozytywne komunikaty witają nas na klasowych drzwiach i na lustrze przy wejściu głównym. Każdy wchodzący może uświadomić sobie, jak jest wyjątkowy.

Kolejnym celem było pobudzenie wewnętrznej motywacji, kształcenia pozytywnego nastawienia do życia i umiejętności okazywania uczuć bliskim osobom; wzmacnianie relacji między ludzkich. Szóstoklasiści w ramach zadania domowego mogli przeprowadzić akcję „Tajemnicza niespodzianka”. Taka propozycja z przykładami została skierowana do wszystkich chętnych, którzy śledzili tablicę na dolnym korytarzu. Chodziło o sprawienie komuś przyjemności przede wszystkim działaniem i słowami. Być może mały cukierek podrzucony do kieszeni wraz z miłymi słowami na dołączonej karteczce zaskoczył niejedną wybraną osobę…

Te działania od września płynnie się zlały z kampanią społeczną w całej Małopolsce, która zachęcała mieszkańców regionu do poprawy szeroko rozumianych kontaktów międzyludzkich.

Podjęcie nawet drobnych działań, takich jak serdeczne powitanie, uśmiech, przyjazny gest, poświęcenie czasu na chwilową rozmowę z sąsiadem, czy zaoferowanie drobnej sąsiedzkiej przysługi – jeśli istnieje taka potrzeba - opłaca się wszystkim.

Więcej na:

https://www.facebook.com/rozmowkipolskopolskie

http://www.malopolska.pl/Wydarzenia/Strony/Aktualnosc.aspx?pid=8451

 „Wszyscy jesteśmy aniołami z jednym skrzydłem: możemy latać tylko wtedy, gdy obejmiemy drugiego człowieka.”

 Z życzeniami odkrywania piękna życia - opiekun akcji: Jadwiga Zachara

 

Konkurs przyrodniczy                                                               30.01.2015

    Uczniowie Jakub Kołacz , Oliwia Osuch kl. VI uczestniczyli w II etapie konkursu kuratoryjnego ,,Skarby przyrody i ich ochrona 

 w Szkole Podstawowej nr 14 w Tarnowie. Zmierzyli się z najlepszymi uczniami szkół z powiatów dąbrowskiego, tarnowskiego grodzkiego i ziemskiego. Czekamy na wyniki.

 

Zawody w szachach                                                               23.01.2015

    Dnia 12.01.2015 odbyły się Igrzyska Młodzieży Szkolnej Gminy Zakliczyn w szachach dziewcząt i chłopców. Na podium stanęli uczniowie naszej szkoły zajmując miejsca:

 


Filip Turczak - miejsce I

Michał Czuba - miejsce II

Natalia Gębarowska - miejsce III

 


Nasza Szkoła


Stawiamy na rozwój!


Projekty i przedsi..


Obszary działania


Przedszkole


Pracownicy ZSPiP


Dla rodziców


Dla uczniów


Organizacja pracy


Zakończone projekty


Dane szkoły


Powered by dzs.pl & Hosting & Serwery