I SEMESTR 2017/2018 cz.2

 

 

Czary mary w przedszkolu                                                      06.12.2017

      W środę 29.11 przedszkole doświadczył nalot czarownic. W odwiedziny zawitały czarownice Ala, Małgorzata, Marta oraz trzy piękne cyganki i jeden cygan. Myślicie że było strasznie? - Wcale nie! Goście wnieśli do przedszkola radość, zadowolenie, śmiech, zabawę. Swoimi czarami, doświadczeniami i wróżbami sprawili, że był to niezwykły dzień pełen emocji dla dzieci. Każdy przedszkolak miał okazję dowiedzieć się kim będzie w przyszłości, spróbować rozwikłać magiczne zagadki, potańczyć przy muzyce i sprawdzić swoje siły w konkurencjach. Barw  dodały kolorowe maski zakupione przez Panią G. Gondek i M. Olchawę. Nie mogło w taki dzień zabraknąć również smakołyków czyli pysznych ciastek upieczonych przez kochające mamy – Panią M. Drożdż i  W. Pajor. Wisienką na torcie był drobny upominek od Rady Rodziców w postaci czekoladowego jajka z niespodzianką.

 

Za pomoc w organizacji tego magicznego dnia serdecznie wszystkim Mamom dziękujemy.

I. Gurgul i A. Pyrek

Pluszowe misie - nasi najlepsi przyjaciele                30.11.2017

      Duże, małe, kolorowe, puchate i mięciutkie. Pluszowe misie opanowały nasze przedszkole. „Przybyły” z nami, aby się bawić świętować i uczyć. 

W dniu 27.11.2017r. uczestniczyliśmy w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Tego dnia każdy z nas przyszedł do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem –  Misiem, a każdy był piękny i wyjątkowy.

W sali zrobiło się tłoczno i wesoło,  a nasi goście usiedli na honorowym miejscu. Miś towarzyszył nam podczas zabaw ruchowych, tanecznych, a także z uwagą słuchaliśmy o nim wierszy i piosenek.

Odbył się też konkurs:, kto najszybciej zliże miodek z talerzyka, a później kosztowaliśmy ulubionego przysmaku niedźwiadków – miodku, bardzo nam smakował. Następnie złożyliśmy misiom życzenia, odśpiewaliśmy „Sto lat” oraz zrobiliśmy portret naszego bohatera. Na koniec każdy z nas przytulił swojego pluszaka, pogłaskał go i wyszeptał mu coś miłego do ucha.

Ten dzień w przedszkolu pełen był uśmiechu, wspólnej zabawy oraz radosnych przeżyć. 

A. Pyrek I. Gurgul 

Konkurs myśliwski                                                            27.11.2017

      17 listopada 2017r. uczennice Aleksandra Sarwa z kl. V i Patrycja Molenda z kl. VI reprezentowały naszą szkołę w IV Międzygminnym Konkursie Przyrodniczym - „Na leśnych tropach” w Muzeum w Ciężkowicach. Uczennice znalazły się tuż za podium  osiągając wysoki wynik w kategorii zespołowej i indywidualnej. W konkursie brało udział 22 uczniów z 11 szkół powiatu tarnowskiego. Konkurs składał się z trzech etapów- I etap indywidualny – test wiedzy o lesie i znajomości słownictwa łowieckiego, II-etap zespołowy – rozpoznawanie gatunków zwierząt na prezentacji multimedialnej, III – etap zespołowy- opis sylwetki zwierzęcia z użyciem nazw łowieckich. Konkurs przebiegał w miłej atmosferze. Na koniec każdy z uczestników otrzymał dyplom i nagrodę książkową. Gratulujemy!

Lucyna Migda 

Podsumowanie akcji „Szkoło, pomóż i Ty”           23.11.2017

      Już po raz kolejny nasza szkoła odpowiedziała na apel i wzięła udział w akcji charytatywnej „Pomóż i Ty”. Tegoroczna akcja ma na celu pomóc 17-letniej Oliwii Kielusiak, która pomimo przepukliny oponowo-rdzeniowej i niedowładu kończyn dolnych jest aktywną i wzorową uczennicą z pasjami. Oliwia uwielbia sport i taniec. Specjalistyczny sprzęt rehabilitacyjny 

tj. aktywny sportowy wózek inwalidzki oprócz rehabilitacji ułatwi Oliwii realizację jej pasji poprzez udział w kursach tańca i zawodach sportowych. Koszt takiego sprzętu to około 15 000 zł. W związku z tym przedsięwzięciem zostały rozprowadzone przyjemne dla oka i przydatne cegiełki – pomoce edukacyjne z matematyki, języka polskiego i języka angielskiego uatrakcyjnione fotografiami zwierząt. Dzięki ofiarności i zaangażowaniu uczniów oraz nauczycieli udało się uzbierać kwotę w wysokości 171 zł, która w całości została przekazana Fundacji na Rzecz Osób Niewidomych i Niepełnosprawnych „Pomóż i Ty”.

M. Budzyn

Spektakl profilaktyczny „Bajkowy przekładaniec”       23.11.2017

      16 XI 2017 r. uczniowie kl. II i III wzięli udział w spektaklu profilaktycznym w Szkole Podstawowej w Zakliczynie, zorganizowanym przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w ramach realizowanego projektu „Przemoc to niemoc”. 

Rozśpiewany spektakl pt. Bajkowy przekładaniec” w przystępny sposób, w bajkowej formie, opowiada o niebezpieczeństwach współczesnego świata np. „ nie ufaj fałszywym przyjaciołom - również tym w Internecie”, o sposobach postępowania np. „duży powinien szanować mniejszego, starszy młodszego, silniejszy słabszego i odwrotnie.  Mówi również o prawach i obowiązkach każdego człowieka, „nikt siłą nie ma prawa  zmuszać nikogo do niczego, a zwłaszcza do zrobienia czegoś niedobrego…” oraz o wielu ważnych rzeczach, niezbędnych w naszym życiu: poczucia humoru, akceptacji siebie i odmienności innych, pracowitości i wiary w sens spełniania marzeń. Ciekawa scenografia, kostiumy, rekwizyty, interaktywna, forma przedstawienia  sprawiły, że dzieci aktywnie i niezwykle emocjonalnie uczestniczyły w tym rozśpiewanym spektaklu. Bawiąc się, utrwalały ważne treści wychowawcze i przestrogi kierowane do nich każdego dnia w domu i w szkole.

G. Pawlik

Obchody Niepodległości w Zakliczynie         17.11.2017

      Narodowe Święto Niepodległości – polskie święto, obchodzone co roku 11 listopada, dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego w 1918 r. W tym dniu delegacja naszej szkoły - Natalia Gębarowska, Joanna Drożdż i Filip Turczak reprezentując całą społeczność szkolną uczestniczyli w uroczystości patriotyczno –religijnej w Zakliczynie. O godz. 9: 30 wzięli udział we Mszy św. w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym pw. św. Idziego opata w Zakliczynie wraz z wiernymi, władzami samorządowymi na czele z Panem Burmistrzem- Dawidem Chrobakiem, harcerzami i pocztami sztandarowymi. Po przemarszu w asyście Strażackiej Orkiestry Dętej "Filipowice”, nastąpiło złożenie wiązanek i zniczy pod pomnikiem ofiar wojen i prześladowań stalinowskich.

M. Różycka 

Międzyszkolny Konkurs Poezji i Pieśni Patriotycznej 17.11.2017

 

  9 listopada 2017r. w Zespole Szkolno- Przedszkolnym im. Tadeusza Kościuszki w Paleśnicy został przeprowadzony konkurs pod hasłem „ Sławię Cię Ziemio Ojczysta poezją i pieśnią”. Upowszechniając piękno mowy ojczystej nasi uczniowie reprezentowali szkołę w obu kategoriach konkursowych. Piękny wiersz Wisławy Szymborskiej pt. „ Gawęda o miłości ziemi ojczystej” przygotował i przedstawił uczeń klasy IV- Michał Wszołek. Piosenkę partyzancką pt. „ Idą leśni „ zaśpiewał ucharakteryzowany chór szkolny.

J. Zachara 

Historia magistra vitae                            17.11.2017

      Pokolenia Polaków – przez długie 123 lata niewoli – czekały na ten dzień, Dzień Niepodległości. Dziś (10.11.2017r.) - w 99.rocznicę- wszyscy uczniowie z klasy IV w poczuciu odpowiedzialności przypomnieli młodszym i starszym kolegom, jak nasi przodkowie pracowali, poświęcali się, tworzyli kulturę narodową i ojczyste dzieje. Trzeba pamiętać, że solą naszej niepodległości jest krew i blizna. Każdy Polak powinien z dumą troszczyć się o dobro, o siłę i sprawiedliwość w ojczystym domu.


 

 Wzbogacając w sobie patriotyczne wartości piętnaścioro chętnych uczniów naszej szkoły wzięło udział w V Małopolskim Dyktandzie Niepodległościowym „ Po polsku o historii”. Dwie prace po eliminacjach szkolnych zostały wraz z protokołem przekazane do Komisji Wojewódzkiej.

J. Zachara

Prelekcja na temat bezpieczeństwa             31.10.2017

      26.10.2017r. w ramach akcji „ Odblaskowa szkoła” nasi uczniowie wysłuchali prelekcji na temat bezpiecznego zachowania w ruchu drogowym. Przeprowadzili ją: wieloletni funkcjonariusz Wydziału Ruchu Drogowego KMP z Tarnowa- asp. sztab. Tomasz Marek i dzielnicowy tego rejonu- mł. asp. Wojciech Klisiewicz. Panowie uświadamiali potrzeby: zapinania pasów, oświetlania rowerów i noszenia odblasków na wierzchnich ubraniach. Przestrzegali przed brawurą na drodze, która gubi i przynosi tragiczne żniwo.

Przy okazji wizyty panowie policjanci zostali poproszeni o wręczenie dyplomów wszystkim uczestnikom szkolnego konkursu plastycznego pod hasłem „ Jestem na drodze- muszę być widoczny”. Panowie wręczyli też przygotowane przez koordynatora akcji nagrody za I miejsce w dwóch kategoriach wiekowych oraz za wyróżnienie .

I miejsce w klasach młodszych zajęła Sandra Tomoś

I miejsce w klasach starszych zajęła Julia Jurczyk

Wyróżnienie za pracę przestrzenną otrzymała Nikola Olchawa

 

Uwaga:  Bezwzględne jest ogólne używanie logiki i zdrowego rozsądku na drodze.

J. Zachara 

 Odblaskowa szkoła                                                               31.10.2017

          Uczniowie ZSPiP w Filipowicach są uczestnikami VIII edycji konkursu „ Odblaskowa szkoła”. W tym celu odbyła się na terenie szkoły seria zajęć polegająca na uświadomieniu i promowaniu bezpiecznych zachowań w ruchu drogowym. Zbliża się czas zliczenia i podsumowania działań.

Przede wszystkim uczniowie utrwalali zasady poruszania się po lokalnych drogach, które nie mają chodników, ścieżek rowerowych ani sygnalizacji świetlnej. Czytaj cały tekst

J. Zachara 

Dzień Edukacji Narodowej w Filipowicach                                31.10.2017

          17 października 2017 r. w murach szkoły ZSPiP w Filipowicach obchodzono wyjątkowy Dzień Edukacji Narodowej. Licznie zgromadzeni uczniowie klas starszych, w bogatym programie artystycznym poszukiwali odpowiedniego sposobu na podziękowanie „za uprawę tegoż ugoru , jakim są uczniowskie czerepy”.  Nie zabrakło żartobliwych pytań, poważnych recytacji, cennych wskazówek i pięknych życzeń okraszonych śpiewem i tańcem.  W to święto zapisane doniośle w historii, zaszczycili szkołę swoją obecnością -przywitani ciepło przez p. Dyr. Irenę Kusion - goście: p. Dawida Chrobaka- Burmistrza Miasta i Gminy Zakliczyn; p. Dawid Drukała- Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Zakliczyn; p. Agnieszka Malisz- Główny Inspektor Oświaty Gminy Zakliczyn; p. Zofia Górnikiewicz- Prezes ZNP oddział Zakliczyn; p. Anna Moj- Przewodnicząca Rady Gminy; Józef Wojtas- Radny Rady Gminy; Zygmunt Olchawa- Sołtys Filipowic; emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły; służące pomocą Panie z Akademii Dla Aktywnych . Dopełnieniem całości było wręczenie nagród Nauczycielom, za wyróżniającą pracę dydaktyczno- wychowawczą i wyjątkowe podziękowanie dla p. Mieczysława Chrobaka, który przez ponad 45 lat związał  swoje życie z murami tej szkoły i przeżywał z nią wszystkie radosne i smutne chwile. Na stanowisku w każdej chwili; znał najmniejszy zakamarek szkoły i obejścia. Presja szybkich zmian nigdy nie zatarła w nim łagodności i kojącego spokoju. Zawsze skromny i cichy z pogodnym uśmiechem stawiał czoła wszelkim przeciwnościom i zaradzał codziennym potrzebom szkoły. Wspólne lata pracy pięknie w przemówieniu przedstawił były Dyr. szkoły-  p. Zdzisław Górnikiewicz. Po życzeniach wszyscy obecni zostali zaproszeni przez p. Dyr. na uroczysty posiłek.

J. Zachara

Wyjazdowa lekcja przyrody                                               30.10.2017

          W środę 25.10.2017r. uczniowie kl. IV –VI z wychowawcami udali się do Muzeum Przyrodniczego im. Krystyny i Włodzimierza Tomków w Ciężkowicach celem rozwijania zainteresowań przyrodniczych oraz pogłębiania wiadomości dotyczących życia zwierząt leśnych i wodnych. Wysłuchali wielu ciekawostek dotyczących życia i uwarunkowań żywieniowych zwierząt występujących w lasach naszej okolicy prezentowanych przez pana przewodnika. Podziwiały zgromadzone trofea: niedźwiedzia brunatnego, żubra, łosia, rysia, żbika, jelenia itp. Dużą ciekawość wśród uczniów rozbudzały tablice interaktywne: szklana podłoga, pod którą odtworzone zostały fragmenty siedlisk i wybrane zbiorowiska roślinne, budowa ciała ptaka – podświetlony plafon z żywicowym modelem upierzenia ciała ptaka, sterowany mechaniką sensoryczną, zestaw 8 fotoramek z prezentacjami opisującymi główne rzędy i rodziny ptaków zgromadzonych w muzeum. Na koniec dzieci udały się podwodną łodzią – batyskafem po dnie rzeki Białej, poznając dno rzeki, występujące ryby oraz naturalne zapory.

Kolejnym etapem wyjazdu była wyprawa do Rezerwatu Przyrody ,, Skamieniałe Miasto”, unikatowym na skalę europejską obszarze Natura 2000. Wszyscy dzielnie przemierzyli nowo otwarty Szlak Nietoperzy, podziwiając po drodze skały o osobliwych kształtach m.in. ,,Borsuk” , ,,Piekiełko” ,,Piramidy””. Odważni przeciskali się przez wąską szczelinę. Podsumowaniem wyjazdu był poczęstunek w postaci grillowanych kiełbasek przygotowanych przez pracowników Muzeum Przyrodniczego. Wyjazd dostarczył uczniom wielu wrażeń i emocji ale był przede wszystkim ciekawą lekcją przyrody.

L. Migda 

Baśnie braci Grimm                                                     29.10.2017

        24 października najmłodsi uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni przez PANTEATR w świat magii i niezapomnianej przygody odkrywając na nowo bogatą twórczość Braci Grimm.

Bracia Wilhelm i Jacob, którzy przeszli do historii literatury, jako sławni Bracia Grimm, w publikowanych baśniach, zmierzali do odtworzenia najstarszego wzorca motywów baśniowych, gdzie dobro jest nagradzane, a zło ukarane. Nie inaczej przedstawiała się historia Roszpunki.

Piątka wspaniałych artystów oczarowała wymagającą dziecięcą publiczność humorem, muzyką, efektami specjalnymi, światłem i słowem.

B. Niemiec 

DZIEŃ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH, PAMIĘTAMY...        26.10.2017

 

 
 Palą się znicze ...

Przypominają,

Że ktoś odchodzi,
Inni zostają.
Pośród cmentarzy
Cichych uliczek 
Jak wierna pamięć –
Palą się znicze …
 
Ryszard Przymus „Znicze”

    Od kilku dni można już zauważyć na cmentarzach przygotowania do zbliżającego się Dnia Wszystkich Świętych. Wiele osób odwiedzających swoich bliskich sprząta już groby, zapala znicze oraz stawia kwiaty by w ten sposób uczcić pamięć zmarłych oraz oddać im cześć. W geście szacunku, a przede wszystkim z woli serca członkowie Szkolnego Klubu Wolontariatu wybrali się w ubiegły piątek na pobliski cmentarz by uporządkować znajdujący się na nim opuszczony grób Bronisława Kubrychta, utalentowanego nauczyciela, wychowawcy oraz autora patriotycznych materiałów i wierszy. Bronisław Kubrycht zmarł nagle, ale otoczony przez ukochanych uczniów, których opiece zawierzył swój samotny grób. Uczniowie naszej szkoły pamiętają i nie przechodzą obojętnie obok tej prośby. Tylko od nas zależy, co ocalimy i o czym będziemy pamiętać…

Spacerując w ciszy i refleksji pomiędzy grobami nie pomijajmy tych opuszczonych. Zapalmy znicz, a jego płomień niech da nam nadzieję, że i o nas ktoś kiedyś będzie pamiętał. 

M. Budzyn 

Był to bardzo zdrowy dzień pomarańczowy                          27.10.2017

          Urodziny Marchewki, to dzień pełen zdrowia, kolorów i radości. Wszyscy  ubrani byliśmy w „marchewkowe” kolory, a na głowy założyliśmy opaski z wizerunkiem marchewki. W trakcie zajęć dowiedzieliśmy się jakie ważne wartości odżywcze posiada marchew i dlaczego należy ją jeść w różnej postaci. Potem odbył się bal, jak na prawdziwe urodziny przystało. Tańczyliśmy z warzywami zaproszonymi na tą uroczystość, chrupaliśmy surowe marchewkowe chipsy.  Sami wykonaliśmy surówkę marchewkowo – jabłkową, która wyszła znakomicie.  Po takiej dawce witamin, śmiechu i zabawy na pewno wszyscy będziemy zdrowi i piękni.

I.Gurgul i A. Pyrek 

Ślubowanie i pasowanie uczniów klasy I                              26.10.2017

          20 października2017 roku to ważna data w życiu naszej szkoły. Tego dnia 10 uczniów klasy pierwsze zdało swój pierwszy szkolny egzamin i zostało pasowanych na uczniów Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Filipowicach. Rozpoczęcie nauki w szkole jest wielkim przeżyciem dla dziecka i jego rodziny. Dzieci poznają nowe środowisko, jakim jest szkoła i muszą sprostać nowym wymaganiom, jakie stawiają przed nimi nauczyciele i szkoła.

Uroczystość ślubowania odbyła się w sali gimnastycznej, która przybrała na ten dzień odświętny wygląd. Tego dnia uczniowie przybyli do szkoły w strojach galowych. Nie zabrakło też Gości oraz Rodziców pierwszaków. Na początek Dyrektor I. Kusion skierowała do uczniów ciepłe słowa, witając ich wśród braci uczniowskiej. Potem przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego powitali pierwszoklasistów w szkolnej rodzinie i zaoferowali swą pomoc w razie trudności.

Następnie uczniowie klasy I pod kierunkiem wychowawczyni przedstawili program słowno-muzyczny, w którym zaprezentowali swoje artystyczne umiejętności.

Kolejnym punktem było uroczyste ślubowanie uczniów: „Przyrzekamy uczyć się pilnie. Przyrzekamy szanować wszystkich. Będziemy się starali być dobrymi kolegami i koleżankami. Chcemy swoją nauką i zachowaniem sprawiać radość rodzicom i nauczycielom”.

Po ślubowaniu zostali pasowani przez Panią Dyrektor  przy pomocy symbolicznego ołówka. Wychowawczyni wręczyła dzieciom pamiątkowe dyplomy, starsi Koledzy i Rodzice obdarowali ich ciekawymi upominkami. Pasowani uczniowie przypieczętowali swą przynależność do wspólnoty uczniowskiej odciskiem kciuka prawej ręki na aktach ślubowania i wypiciem „czarodziejskiego napoju mądrości”. Życzenia i gratulacje złożyli uczniom wszyscy zgromadzeni Goście. Uroczystość zakończyła się odśpiewaniem hymnu szkoły. Końcowym elementem tej doniosłej uroczystości było wykonanie pamiątkowych zdjęć oraz spotkanie w klasie.

E. Drożdż 


Nasza Szkoła


Stawiamy na rozwój!


Projekty i przedsi..


Obszary działania


Przedszkole


Pracownicy ZSPiP


Dla rodziców


Dla uczniów


Organizacja pracy


Zakończone projekty


Dane szkoły


Powered by dzs.pl & Hosting & Serwery