I SEMESTR 2017/2018 cz. 3

Jeżdżę z głową 2018                                        12.02.2018

      07 stycznia br. zakończyła się realizacja kolejnej edycji programu pn. „Jeżdżę z głową”. To projekt  którego celem jest organizowanie lekcji nauki jazdy na nartach, promocję bezpieczeństwa na stokach, jazdę w kasku oraz zachęcenie młodzieży do aktywnych form spędzania wolnego czasu, m.in. na stokach narciarskich. Chętni uczniowie uczestniczyli w 5 wyjazdach szkoleniowych na stok „Jastrzębia”. Pod fachowym okiem instruktorów na stokach Stacji Narciarskiej „Jastrzębia” dzieci uczestniczące w kursie poprzez zabawę poznały tajniki techniczne, takie jak: odpowiednie stanie na nartach, naukę bezpiecznego upadania, skręcania, hamowania. Większość czasu kursanci spędzili na specjalnym doskonale przygotowanym stoku przeznaczonym dla młodych adeptów narciarstw. Dzięki przekazanej dotacji każdy uczeń miał zapewnione wypożyczenie kompletnego sprzętu narciarskiego, opiekę instruktora oraz użytkowanie wyciągów. Podczas zakończenia programu wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz słodycze od właściciela stacji narciarskiej.

mgr M Różycka 

Lekcja patriotyzmu w muzeum Wincentego Witosa                   7.02.2018

    2 .02. 2018 r. uczniowie kl. IV – VII wybrali się na wycieczkę do kina i muzeum. Pierwszym punktem wyjazdu było kino 3D w Galerii Tarnovia, gdzie uczestnicy relaksowali się w wygodnych fotelach sali kinowej i oglądali film pt: ,,Cudowny chłopak”, który okazał się dawką niezapomnianych wrażeń.

W związku z przypadającą w tym roku 100 rocznicą Odzyskania Niepodległości i 144 rocznicą urodzin wielkiego patrioty drugą część wycieczki spędziliśmy w Wierzchosławicach - rodzinnej miejscowości Wincentego Witosa. Uczniowie zwiedzili dom, w którym urodził się przyszły premier. Podziwiali meble, narzędzia rolnicze i naczynia sprzed lat. Następnie obejrzeli całe gospodarstwo Witosa gdzie mieszkał wraz ze swoją żoną i córką. Uczestniczyli również w lekcji muzealnej podczas której zapoznali się z życiem i działalnością polityczną ważnej postaci historycznej. Ostatnim punktem programu była wizyta na cmentarzu gdzie został pochowany Wincenty Witos. Wycieczka była dla wszystkich wspaniałą lekcją historii i patriotyzmu.

mgr L Migda 

"Maryja wychowawczynią pokoleń"                                      5.02.2018

    W dniu 31 stycznia 2018 roku w Sali Lustrzanej na ulicy Wałowej w Tarnowie odbył się koncert laureatów Konkursu Maryjnego pt. „Maryja wychowawczynią pokoleń”. Wydarzenie zorganizowała Katolicka Szkoła Podstawowa im. bł. Karoliny Kózka w Tarnowie. Patronat honorowy objął biskup ordynariusz naszej diecezji – ks. Andrzej Jeż. Jednym z wyróżnionych uczestników był uczeń klasy VII Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Filipowicach – Filip Turczak. Jego wiersz „Pani Fatimska” został doceniony przez wymagające jury.

Serdecznie gratulujemy młodemu poecie oraz jego Rodzicom.

Pani Fatimska

mgr R Pawłowska 

Bal karnawałowy w przedszkolu                                          5.02.2018

    „Jest karnawał, w karnawale wszyscy urządzają bale” -   w naszym przedszkolu również dnia 31 stycznia odbył się wspaniały bal karnawałowy. W środę sala przedszkolna wyglądała  bajecznie i kolorowo, przystrojona w serpentyny i balony. Dzieci przebrane w różnorodne, kolorowe stroje wspaniale bawiły się w rytm muzyki z dziecięcej płytoteki a później przy akompaniamencie i śpiewie Pana Tadeusza Malika. Podczas trwania zabawy odbyły się różne  konkursy i zabawy sportowe w których wszyscy chętnie brali udział. Niezliczone Elzy,  księżniczki, pielęgniarka, towarzyszący im piraci, strażacy, policjanci, smok, a także inne  postacie z kreskówek opanowały na kilka godzin nasze przedszkole. Na twarzach małych tancerek i tancerzy malował się uśmiech. W trakcie karnawałowych szaleństw można było posilić się pysznym ciastem i babeczkami przygotowanymi przez naszych rodziców a o owoce i soczki zadbała Rada Rodziców. Wspólna zabawa przysporzyła wiele radości naszym pociechom, a to było głównym celem naszego balu

 

Ala Pyrek 

Dzień Babci i Dziadka w przedszkolu                                   1.02.2018

    24.01.2018 r był dniem poświęconym Babciom i Dziadkom naszych przedszkolaków. Dzieci postanowiły okazać swoją miłość i wdzięczność poprzez występy i przygotowały dla dziadków bal na scenie.

Najmłodsi w rytm Marsza Radeckiego na kuchennych instrumentach” gotowali potrawy”, starsze dziewczynki w tańcu z mopami „zadbały o czystość pomieszczeń” a praczki w swoim układzie tanecznym - o pachnącą świeżość ubrań. Jak na prawdziwy bal przystało nie zabrakło również kapeli. Utalentowane muzycznie przedszkolaki, świetnie grające na instrumentach, ucharakteryzowane jak prawdziwe gwiazdy zaprezentowały utwór „ Ona tańczy dla mnie”. Wszystko połączyły piosenki, wiersze, życzenia oraz krótka, wzruszająca retrospekcja na temat: jak to kiedyś poznawali się babcia z dziadkiem i mama z tatą. Występy zaowocowały rozbrzmiewającym śmiechem i łzami babć. Cieszymy się z tych wzruszeń i życzymy, by tylko takie zdarzały się w Waszym życiu i Waszych sercach!

Dziękujemy wszystkim, którzy ochoczo nam pomogli w przygotowaniu tej uroczystości.

mgr Iwona Gurgul 

Budzimy biologa                                                                31.01.2018

    18 stycznia doświadczeni biolodzy przeprowadzili w naszej szkole warsztaty przyrodnicze. Zajęcia odbywały się w małych grupkach. Zainteresowani uczniowie poruszali ciekawe zagadnienia, oglądnęli prezentację multimedialną i przy pomocy mikroskopów spotkali się z mikroświatem.

mgr J Zachara 

 

Akcja „Góra Grosza” zakończona                           30.01.2018

W tym roku, podsumowując akcję „Góra Grosza”, możemy pochwalić się kwotą 235,77zł. Może nie jest to rekord, ale najważniejsze jest to, że w naszej szkole nikt nie pozostaje obojętny i każdy na miarę swoich możliwości włącza się w zbiórkę pieniędzy. Pomagamy tym dzieciom, które z różnych powodów nie wychowują się w domach rodzinnych. Dziękujemy wszystkim uczniom od przedszkola do klasy VII za udział w akcji oraz wychowawcom za koordynowanie zbiórek w klasach.

Szkolne Koło Wolontariatu op. mgr K Kołacz

Szkoła Młodych Patriotów                                                                        30.01.2018

W związku ze zbliżającą się 100 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości  MEN ogłosiło obecny rok szkolny 2017/2018 ,, Rokiem dla Niepodległej”. W związku z tym nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego konkursu ,, Szkoła młodych patriotów” organizowanym  przez Studium Prawa Europejskiego w Warszawie. Celem konkursu jest krzewienie wśród uczniów postaw patriotycznych w kontekście historii państwa i narodu polskiego. Do wykonania mamy 8 z 10 zadań.

Jednym z nich  było przygotowanie plakatu pt. ,,100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości”. Uczniowie kl. IV – VII na lekcjach plastyki z wielkim zaangażowaniem wykonywali różnymi technikami  plakaty. Wystawa prac zdobi korytarz szkolny i codziennie przypomina o tak ważnym wydarzeniu. Zapraszamy do obejrzenia galerii prac.

mgr L Migda

Prelekcja „ Indonezja – wulkany, warany, orangutany…”     30.01.2018

      

      16 stycznia br. gościliśmy w naszych szkolnych murach podróżnika , geografa i miłośnika gór - pana Marcina Janika . Tematem dwugodzinnego spotkania była Indonezja – kraj wyspiarski leżący na styku Azji i Australii. Gość opowiedział uczniom ciekawą historię o swojej dwumiesięcznej podróży zrealizowanej w 2016r. po wybranych wyspach Indonezji ( Sumatra, Jawa, Bali, Lombok, Sumbawa, Komodo, Krakatau). Były wiadomości o warunkach naturalnych, środowisku, przyrodzie, kulturze i religii ludów zamieszkujących poszczególne wyspy. Najwięcej uwagi pan Marcin poświęcił zjawiskom wulkanicznym, relacjonując wspinaczki na kilka aktywnych wulkanów. Przedstawił także kilka unikalnych gatunków zwierząt , jakie udało się tam spotkać. Zwrócił też uwagę uczniów na zagrożenia dla tamtejszego środowiska naturalnego, wynikające z rabunkowej gospodarki leśnej oraz na zagrożenia dla ludności zamieszkującej Indonezję, spowodowane żywiołami naturalnymi, tj. wybuchy wulkanów, trzęsienia ziemi czy fale tsunami.

Zainteresowanych podróżami pana Marcina Janika odsyłamy do jego strony: https://podrozezyeti.wordpress.com/moje_podroze/

mgr J Zachara

Nie zmuszajmy dzieci do aktywności,

lecz wyzwalajmy aktywność,
nie każmy myśleć,
lecz twórzmy warunki do myślenia.
Nie żądajmy, lecz przekonujmy.
Pozwólmy dziecku pytać
i powoli rozwijajmy jego umysł tak,
by samo widzieć chciało.

Janusz Korczak

        

              O nas słów kilka

https://lh3.googleusercontent.com/-DrH_xZVf9F4/USS1wat9PwI/AAAAAAAANVA/kIqG7VtPh_M/s640/P1080057.JPG

Przedszkole w Filipowicach jest przedszkolem publicznym i wraz ze Szkołą Podstawową tworzy Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola. Jest placówką, w której wszyscy starają się o to, aby każde dziecko odnalazło się w nowym dla siebie środowisku.

Ponieważ zabawa jest główną formą aktywności dziecka, w naszym przedszkolu edukacja odbywa się poprzez zabawę. Z wieloletniego doświadczenia wiemy, że dzieci najbardziej intensywnie się wtedy uczą. Zachowujemy równowagę między zabawą kierowaną przez nauczycieli a zabawą swobodną. Dla nas ważne jest, aby nasze przedszkole kojarzone było z ciepłem, radością, aktywnością twórczą i kreatywnością, w którym wszystkie dzieci razem się bawią, ... czytaj więcej.

Bale Karnawałowe                                                                              21.01.2018

      12 stycznia 2018r. na sali gimnastycznej, która została zmieniona w przepiękną salę balową odbyła się zabawa karnawałowa dla uczniów z klas I-III. Dzieci z radością czekały na ten dzień. Przebrały się za różne postacie bajkowe. Mieliśmy zatem księżniczki, cygankę, rycerza, spidermana, pszczółkę. Był królik, kotek oraz policjanci. Zabawa taneczna przeplatana była różnymi konkursami. Jednak główną atrakcją zabawy był konkurs na Króla i Królową Balu. Wybór zwycięzców nie był łatwy, ponieważ wszyscy wspaniale się bawili. Ostatecznie Królem i Królową zostali: Nikola Nowak z kl. II oraz Kuba Pajor z klasy III. 

Naszą zabawę uświetnił pyszny poczęstunek i pięknie udekorowana sala, za co serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców.

G. Pawlik 

   15 stycznia 2018r. w identycznej scenerii odbył się bal karnawałowy klas starszych.

Zabawa taneczna przeplatana była różnymi zabawami, które przygotowane były i prowadzone przez Samorząd Uczniowski. Podobnie było z oprawą muzyczną, za którą odpowiedzialni byli uczniowie najstarszej klasy w szkole. Na zakończeniu balu wszyscy uznali, że zabawa była wyśmienita.  

Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców za pyszny poczęstunek i pięknie udekorowaną salę. 

Administrator 

 Mali odkrywcy                                                                       10.01.2018

         Odkrywać, to znaczy wiedzieć to, co wszyscy wiedzą, myśleć tak, jak nikt dotąd nie myślał”.

Albert SzendGyorg

 

Wszystkie dzieci są badaczami i odkrywcami, czerpią wiele radości w zdobywaniu i poszerzaniu swojej wiedzy.

Dlatego na naszych dzisiejszych zajęciach zamieniliśmy się w małych odkrywców i przeprowadziliśmy wiele ciekawych eksperymentów ukazujących, różne tajemnice wody.

Poznaliśmy regulamin małego badacza, słuchaliśmy zagadek, rozwiązywaliśmy problemy różnymi metodami, wyciągaliśmy wnioski, ćwiczyliśmy spostrzegawczość, wytrwałość i koncentrację uwagi.  Mieliśmy przy tym wiele radości i śmiechu.

Eksperymenty zaprezentowane grupie:

– „Gorąca czy zimna?” – obserwacja pojemników wypełnionych zimną i gorącą wodą z widoczną         parą.
–,,Jaka jest woda”-w słoikach 3 rodzaje wody( z kranu, mineralna, z rzeki) Dzieci przekazują słoiki z rąk do rąk i odgadują jaka jest woda w słoiku.

-„Czy się zmieści?”- Przelewanie tej samej ilości wody do pojemników różnej wielkości i różnego kształtu.
– „Wyleje się czy nie?”- w formie magicznej sztuczki, zakrycie wypełnionej w 3/4 wodą szklanki i szybkiego odwrócenia jej do góry dnem(woda się nie wylewa).
– „Czy woda zniknie?” – Doświadczenie kilkudniowe, codziennie sprawdzanie poziomu wody w            naczyniu         (parowanie).
– „Co się rozpuści?” – Obserwacja substancji sypkich i stałych w wodzie.
– „Co pływa, a co tonie?” – Obserwacja przedmiotów różnej wielkości i różnego ciężaru wrzuconych do naczynia z wodą.

W przerwach bawiliśmy się wesoło zabawami Metodą Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne.

Na zakończenie wykonaliśmy prace plastyczną, nawiązująca do dzisiejszych zajęć oraz  dostaliśmy odznaki małego  badacza J

K Kalicka

Już pływam - jesień 2017                                                                    05.01.2018

      Dnia 08 grudnia  2017 r. zakończyła się  kolejna edycja kursu nauki pływania w ramach  projektu „Już pływam”. W kursie nauki pływania wzięło udział  17 uczniów naszej Szkoły z klas I-VI. Zajęcia odbywały się na Krytej Pływalni w Bochni. Kurs był realizowany w cyklu dziesięciu dwugodzinnych  lekcji na basenie. Realizacja projektu umożliwiła zdobycie podstawowych umiejętności pływania, zapoznanie z zasadami bezpieczeństwa na różnego rodzaju kąpieliskach, promowanie aktywności  ruchowej, utrwalania nawyków prozdrowotnych oraz znaczenia nauki pływania w profilaktyce zdrowotnej, poprawę kondycji i podniesienie ogólnej sprawności fizycznej uczniów, stwarzając tym samym szansę dla rozwoju sportowych talentów. 

M. Różycka 

Wigilia 2017                                                                       01.01.2018

    21 grudnia 2017 r. wszystko było bardziej podniosłe, świąteczne. Pani dyrektor złożyła bożonarodzeniowe życzenia i zaprosiła wszystkich na szkolną wigilię, która tego roku odbyła się w sali gimnastycznej. Po uroczystym obiedzie cała społecność szkolna rozpoczeła śpiewanie kolęd i pastorałki przez akompaniamencie szkolnego chóru. Wszyscy uczniowie w świątecznych strojach i nastrojach wykazywali dużą powagę i życzliwości wobec siebie.

Administrator

KONKURSY ŚWIĄTECZNE – „Bombkowe Święta” i „Szopka Bożonarodzeniowa”                         01.01.2018

   Jak co roku w naszej szkole odbył się konkurs plastyczny pt. ”Bombkowe Święta” na ozdobę choinkową lub oryginalną bombkę, którą można będzie zawiesić na choince. Uczniowie klas I –VII wykazali się wysokimi umiejętnościami plastycznymi i oryginalnością prac. Bombki były oryginalne, piękne i starannie wykonane. Wszystkie bombki zawisły na naszej choince pięknie ją zdobiąc.

W ramach popularyzacji tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia został zorganizowany konkurs plastyczny pt. „Szopka Bożonarodzeniowa”. Konkurs przeznaczony był dla chętnych uczniów klas I-III i IV-VII. Technika wykonania prac była dowolna, jednak przeważały szopki wykonane na wzór betlejemski.. Wykonane szopki były wyjątkowe i na swój sposób piękne.  Wszystkie szopki zostały pokazane na wystawie pokonkursowej.

Uroczyste wręczenie dyplomów pamiątkowych i nagród dla wszystkich uczestników konkursu odbyło się 21 grudnia 2017 r. podczas Wigilii Szkolnej.

M. Różycka 

Z kolędą                                                                                 01.01.2018

    12 grudnia w Szkole Podstawowej w Faściszowej spotkały się zespoły wokalne ze szkół podstawowych z  Gminy Zakliczyn na XVI Międzyszkolnym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek. Celem Przeglądu jest kultywowanie i rozwijanie tradycji wspólnego kolędowania i popularyzacja polskich kolęd i pastorałek. Naszą szkołę reprezentowała liczna grupa uczniów począwszy od przedstawicieli z klasy V, a skończywszy na siódmej, w składzie: Aleksandra Bieniek, Bartłomiej Byrgiel, Angelika Jania, Julia Jurczyk, Monika Kołacz, Aleksandra Mordawska, Aleksandra Sarwa, Marek Wróbel, Patrycja Molenda, Nadia Wójtowicz, Joanna Drożdż, Natalia Gębarowska, Filip Mróz, Gabriela Salamon, Filip Turczak. Zespół zaśpiewał dwa utwory: Lulejże, mi lulej i Spójrz na Jezusa. Jak co roku dla jednej zwycięskiej szkoły przyznana zostaje nagroda publiczności. W tym roku taka nagroda trafiła w ręce naszych uczestników. Radość była ogromna.

Podziękowania za poświęcony czas i transport niech przyjmą Państwo: Renata Mordawska,  Bożena Salamon, Zbigniew Wróbel i Maciej Turczak. Panu Turczakowi dziękuję również za udostępnienie zdjęć.

B. Niemiec 

Międzynarodowy Dzień Wolontariatu                           20.12.2017

     „Człowiek jest wielki nie przez to, 

co ma, nie przez to, kim jest, 

lecz przez to, czym dzieli się z innymi" 

/Jan Paweł II/

      Słowa Świętego Jana Pawła II to motto Szkolnego Koła Wolontariatu. Dnia 8 grudnia obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Z tej okazji uczniowie klasy IV przygotowali scenkę, mówiącą o tym, że czynienie dobra to prosta sprawa. Każdy z nas to robi na co dzień, nie nazywając tego wolontariatem. Potwierdzeniem były dobre uczynki, którymi pochwalili się uczniowie klas I-III. Starsi uczniowie napisali listy, życzenia, wiersze do osób starszych i samotnych.

     Na początku roku szkolnego został ogłoszony konkurs na logo Szkolnego Koła Wolontariatu. Spośród dostarczonych prac wybrano jedną, której współautorkami były uczennice klasy IV: Gabrysia Kijowska i Gabrysia Sobecka. Dziewczynki otrzymały drobne upominki. Następnie Pani Dyrektor wręczyła legitymacje członkom SKW. 

     Dziękujemy wszystkim, którzy wspierają naszą działalność. Zapraszamy do udziału w akcjach: Góra Grosza, zbiórka zakrętek dla Basi, zbiórka makulatury, płyt CD i DVD, klocków lego oraz baterii.

Szkolne Koło Wolontariatu

Wizyta Świetego Mikołaja w przedszkolu                                17.12.2017

         Wizyta Świętego Mikołaja to długo oczekiwany przez nas dzień. Tegoroczna aura zasiała w naszych serduszkach niepokój i pytanie: czy uda i się Mikołajowi dotrzeć do naszego przedszkola? Ale brak białego puchu nie zniechęcił Go i ku radości  wszystkich nas przybył do nas wraz ze Śnieżynką  i Reniferem. Powitaliśmy Gościa tańcem, piosenkami i wierszami. On w zamian - obdarował każdego z nas pięknym  prezentem. A kiedy nadszedł czas pożegnania -  na naszych twarzach jeszcze przez długi czas gościł uśmiech i szczęście. Szkoda tylko, ze ten wyjątkowy Gość odwiedza nas tylko raz w roku....

Mamom : P. Malik, G. Gondek, M. Kornaś, K. Ojczyk   należącym do drużyny Mikołaja serdecznie dziękujemy za zakup i przygotowanie prezentów dla dzieci,  Radzie Rodziców za zabawki do oddziałów przedszkolnych, a Śnieżynce za dodatkowe prezenty dla przedszkola.

Dziękujemy  Firmie Ogrodniczej Kazimierza Malika za zasponsorowanie owoców do paczek. 

 

A. Pyrek I. Gurgul

„Jak obyczaj każe stary ...”                                   12.12.2017

     „ Jak obyczaj każe stary, wedle Ojców naszych wiary, w czasie poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia życzymy wszystkim pensjonariuszom: Błogosławieństwa Bożego, zdrowia i marzeń spełnienia.”

Dnia 9 grudnia 2017 roku uczniowie naszej szkoły pod opieką pani Krystyny Kołacz  odwiedzili Dom Pogodnej Jesieni, aby złożyć pensjonariuszom życzenia oraz przekazać wykonane własnoręcznie świąteczne stroiki. Uczennica klasy VII odczytała list, napisany 
z okazji obchodzonego w szkole Dnia Wolontariatu, a skierowany do osób starszych. Nasza wizyta wzruszyła wszystkich obecnych i wprowadziła w nastrój świątecznego oczekiwania.

Wszystkim zaangażowanym dziękuję za poświęcenie swojego czasu i obecność. Szczególne podziękowania kieruję do Akademii dla Aktywnych, na czele z panią Ulą Mróz, za wspólny czas spędzony przy wykonywaniu stroików.

R. Pawłowska

Nie wszystko skarbem, co nas kusi                                      12.12.2017

    … pamiętajcie miłe dzieci, co bajka szepcze Wam do uszka. Nie wszystko złoto co się świeci, a skarby w Waszych są serduszkach…

Teatr Każdej Sztuki  goszczący w naszej szkole 12.12.2017r.,przedstawił Baśń o złocistym ptaku wg Braci Grimm. Barwna scenografia i oprawa muzyczna wciągnęły młodszych i starszych uczniów w fabułę. Z zacięciem  śledzili oni historię


Nasza Szkoła


Stawiamy na rozwój!


Projekty i przedsi..


Obszary działania


Przedszkole


Pracownicy ZSPiP


Dla rodziców


Dla uczniów


Organizacja pracy


Zakończone projekty


Dane szkoły


Powered by dzs.pl & Hosting & Serwery