I SEMESTR 2016/2017 cz.2

Wycieczka do Tarnowa                                                                      15.12.2016

      8 grudnia 2016 r. uczniowie klas I-III uczestniczyli w wycieczce do Tarnowa.

W tarnowskim Teatrze im L. Solskiego dzieci oglądały spektakl „Przygody Koziołka Matołka” prezentowany w ramach Festiwalu Komedii MAŁA TALIA 2016.

Było to pogodne, rozśpiewane, żywiołowe i pełne uroku przedstawienie, którego główny bohater –Koziołek przemierza świat, szukając swego miejsca na ziemi.

Odwiedza egzotyczne kraje, poznaje ich mieszkańców i przeżywa wiele emocjonujących przygód-groźnych śmiesznych i pouczających. Wychodzi cało z każdej opresji i w chwale przybywa do Pacanowa, odnajdując całkiem blisko to, co dla niego najlepsze.

Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Muzeum Etnograficznym.

Podczas zajęć w muzeum dzieci miały okazję przebywać w tradycyjnej, wiejskiej chałupie  z przełomu XIX , XX wieku regionu tarnowskiego. Z wielkim zainteresowaniem słuchały opowiadania pani przewodniczki o życiu ludzi w dawnych czasach. Oglądały tradycyjne meble, naczynia, przyrządy i narzędzia wykorzystywane w gospodarstwie oraz elementy wystroju izby.

Uczniowie obejrzeli również drugą wystawę poświęconą historii i kulturze Romów.

Zarówno spektakl jak i wystawy dzieciom bardzo się podobały. 

Już pływam - jesień 2016                                                                   10.12.2016

      Dnia 05 grudnia  2016 r. zakończyła się  kolejna edycja kursu nauki pływania w ramach  projektu „Już pływam”. W kursie nauki pływania wzięło udział  8 uczniów naszej Szkoły z klas I-VI. Zajęcia odbywały się na Krytej Pływalni w Bochni. Kurs był realizowany w cyklu dziesięciu dwugodzinnych  lekcji na basenie. Realizacja projektu umożliwiła zdobycie podstawowych umiejętności pływania, zapoznanie z zasadami bezpieczeństwa na różnego rodzaju kąpieliskach, promowanie aktywności  ruchowej, utrwalania nawyków prozdrowotnych oraz znaczenia nauki pływania w profilaktyce zdrowotnej, poprawę kondycji i podniesienie ogólnej sprawności fizycznej uczniów, stwarzając tym samym szansę dla rozwoju sportowych talentów. 

 

Mikołaj w przedszkolu i szkole                                                               9.12.2016

      Mikołajki to czas radości i wielkich marzeń dla nas wszystkich. Pomimo braku białego puchu, na uroczystości 5 grudnia w naszym przedszkolu  pojawił się długo oczekiwany przez nas gość- Mikołaj – kochany przez wszystkich. Cały rok czekaliśmy na ten dzień, aby wręczył nam prezenty. Bardzo ucieszyliśmy się z tej niezwykłej wizyty. Podczas spotkania śpiewaliśmy Mikołajowi piosenki, recytowaliśmy wierszyki, a dziewczynki z przedszkola zatańczyły śnieżynkowy taniec. Obecni na uroczystości rodzice z zachwytem obserwowali nasze występy. Gdy Mikołaj obdarował nas wspaniałymi upominkami, pożegnaliśmy go, ale na naszych twarzach jeszcze długo gościł uśmiech.

Serdecznie dziękujemy Paniom: Paulinie Malik, Gabrysi Gondek oraz Magdalenie Kornaś za zakup zabawek.

Na mapie wędrówki Świętego Mikołaja znalazła się również nasza szkoła. Uczniowie w napięciu od rana wyczekiwali dźwięku dzwonka i z entuzjazmem zgromadzili się na sali gimnastycznej. Mikołaj przydźwigał za sobą dwa wory z gustownie opakowanymi prezentami dla chłopców i dziewczynek. Cała paleta wdzięcznych , ulotnych westchnień, elektryzujących pomruków i radosnych okrzyków unosząca się w tym momencie, w sali utwierdzała tylko w przekonaniu jak bezcenne są dary od serca dla serca. Uśmiechnięte twarze i resztę utrwaliliśmy na zdjęciach. Słodki łakoć dostali również opiekunowie. Wszystkim mamom z Rady Rodziców należącym do drużyny Mikołaja serdecznie dziękujemy.

 

Dzień piuszowego misia                                                                             1.12.2016

    27 listopada do przedszkola przyszliśmy ze swoim ulubionym misiem.  W tym dniu udekorowaliśmy salę na przybycie szanownych jubilatów . W sali zrobiło się tłoczno i wesoło, a nasi goście usiedli na honorowym miejscu. Miś towarzyszył nam podczas zabaw ruchowych, tanecznych, a także z uwagą słuchaliśmy o nim wierszy i piosenki. Przysmakiem każdego misia jest miód, dlatego w trakcie uroczystości nie mogło go zabraknąć. Otrzymaliśmy porcję świeżego chleba ze smacznym miodem. Odbył się też konkurs: kto najszybciej zliże miodek z talerzyka. Następnie złożyliśmy misiom życzenia, odśpiewaliśmy „Sto lat” oraz kolorowaliśmy obrazki przedstawiające naszego bohatera. Na koniec każdy z nas przytulił swojego pluszaka, pogłaskał go i wyszeptał mu coś miłego do ucha. W nagrodę każdy otrzymał misiaczka z małym „co nieco”.  Był to bardzo sympatyczny, pełen radosnych przeżyć dzień.

Dziękujemy Pani Małgosi Drożdż za obdarowanie nas misiową niespodzianką, a Pani Eli Gnatkiewicz za wykonanie misiowej dekoracji.

Odblaskowe przedszkolaki                                                                   1.12.2016

    Pan Kaziu Kijowski tatuś Bartoszka ufundował  nam kamizelki odblaskowe. Będziemy je zakładać na każde wyjście poza teren przedszkola, dzięki temu będziemy widoczni z daleka. Bardzo dziękujemy!.

 

Magia i czary w przedszkolu                                                                          29.11.2016

       Andrzejki to stary ludowy zwyczaj. W Wigilię Św. Andrzeja prześcigano się w pomysłach, by z najróżniejszych oznak wyczytać swoją przyszłość.

Tradycje wróżb przetrwały do dzisiaj. Obecnie Andrzejki są wspaniałą zabawą, dostarczającą wielu przeżyć i emocji. My również chcieliśmy sprawdzić co nas czekaw przyszłości. Zebraliśmy się w pięknie przystrojonej sali, by wspólnie się pobawić, poczarować, powróżyć. W tym dniu przybyła do nas wróżka – czarownica, która zabrała nas do świata magii i czarów. Dowiedzieliśmy się co nas czeka w niedalekiej przyszłości i tej bardziej odległej.  Było nawet czarowanie prawdziwą czarodziejską różdżką i życzenia na przyszłość. Dodatkową atrakcją było przybycie cyganek i cygana (uczniów z Samorządu Uczniowskiego), którzy przygotowali wróżby.Czas pomiędzy wróżbami urozmaicały zabawy muzyczne i konkursy.Czy wróżby się spełnią – przyszłość pokaże. Pewne jest to, że przyniosły one nam wiele radości, były okazją do wspólnej zabawy. Dziękujemy serdecznie rodzicom: Pani Małgorzacie Drożdż i Pani Wioli Pajor za pyszne ciasteczka, Radzie Rodziców za słodki upominek, a Pani Małgorzacie Kalickiej za przekazanie do przedszkola elementów świątecznej dekoracji.

 Zabawa andrzejkowa                                                                        30.11.2016

   23.i 24.listopada uczniowie naszej szkoły przeżywali jeden z najbardziej radosnych zwyczajów ludowych, czyli andrzejki. Warto wspomnieć, że na św. Katarzyny - 25.listopada - obchodzone są katarzynki, a ostatniego dnia listopada – liczące prawie dziewięć wieków – andrzejki. Uczniowie klas młodszych w czwartek bawili się w towarzystwie pana wodzireja, który kilkadziesiąt minut aktywnie zajmował ich uwagę nagradzanymi konkursami i zabawami. Poza tym uczestnicy mieli tez czas na swobodną zabawę do tanecznej muzyki i smakołyki przygotowane przez rodziców. W środę, po zajęciach lekcyjnych starsze klasy bawiły się dyskotekowo. Aby jednak zachować nastrój i symbolikę zwyczaju, dziewczynki próbowały wróżbami i zabawami poznać swego ulubionego i przeznaczonego, a chłopcy swoją ulubioną i przeznaczoną. Radości było przy tym co niemiara. Oczywiście nie zabrakło krzepiącego posiłku i słodkiego poczęstunku, bo uczniowie wyjątkowo tanecznie z atrakcyjnym odbijanym – bez podpierania ścian – się bawili.

 MASZ PROBELM ?- SPÓJRZ na niego INACZEJ                                         23.11.2016

      Program wychowawczo - profilaktyczny "Spójrz Inaczej" realizowany w naszej szkole w obecnym roku szkolnym stanowi profilaktykę dotyczącą całego procesu powstawania negatywnych zachowań u dzieci i młodzieży. Program uczy  je rozumienia siebie i innych. Rozpoznawania i zaspokajania własnych potrzeb i wyrażania emocji w konstruktywny  sposób. Lepszego radzenia sobie z różnymi problemami. 

Program  ten jest  pozytywnie zaopiniowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Polskie Towarzystwo Psychologiczne,

  Zajęcia  z dziećmi prowadzone są metodami aktywnymi na wydzielonej godzinie i obejmują pięć działów tematycznych, ważnych dla profilaktyki uzależnień.

1. Przeżywanie i wyrażanie uczuć i emocji

2. Funkcjonowanie w grupie

3. Budowanie poczucia własnej wartości

4. Rozwiązywanie problemów i konfliktów

5. Troska o zdrowie i problemy uzależnień

Zajęcia w klasach I-III poświęcone są   w dużej mierze rozumieniu swoich uczuć i emocji, braniu za nie odpowiedzialności oraz  dawaniu sobie rady z  trudnymi uczuciami, takimi jak smutek, złość czy wstyd. Kładziony jest nacisk na dbanie o pozytywną samoocenę i uczenie konstruktywnego wyrażania złości, co stanowi  podstawę profilaktyki agresji i przemocy.

Zajęcia w klasach IV-VI rozwijają w dalszym ciągu świadomość własnych uczuć i emocji. Dział dotyczący uczestnictwa  w grupie koncentruje się na zagadnieniach związanych z relacjami w grupie rówieśników oraz umiejętnościach nie ulegania naciskom rówieśników w sytuacjach, które mogą być niebezpieczne. 

Uczniowie naszej szkoły bardzo lubią tego typu zajęcia i chętnie w nich uczestniczą.

„GÓRA GROSZA 2016”                                                       18.11.2016

       Koleżanki i koledzy pragniemy poinformować, że ponownie chcemy włączyć się w ogólnopolską akcję „Góra Grosza”. W dniach 28.XI-9.XII.2016r. prosimy wszystkich uczniów szkoły i przedszkola o zaangażowanie się w zbiórkę. Będą zbierane monety groszowe. Pamiętajcie, że „jeden grosz znaczy niewiele, ale góra grosza jest największa na świecie”. Liczy się każdy grosz. Zebrane pieniądze przekażemy na pomoc dla najbardziej potrzebujących dzieci, które z różnych powodów nie mogą wychowywać się w swoich biologicznych rodzinach.

Przypominamy, że w ubiegłym roku zebraliśmy  378,67 zł.

Obchody Święta Niepodległości                                                                15.11.2016

       „Nie rzucim ziemi skąd nasz ród!

Nie damy pogrześć mowy.
Polski my naród, polski lud, 
Królewski szczep Piastowy.” 


 Narodowe Święto Niepodległości – święto państwowe w Polsce obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918, po 123 latach zaborów (1795–1918). To ważna data dla wszystkich Polaków. Święto zostało ustanowione 23 kwietnia 1937, a dzień na który przypada jest wolny od pracy i szkoły. W tym dniu organizowane są różne parady, marsze czy koncerty patriotyczne. Ludzie wychodzą na ulicę by oglądać różne defilady historyczne. Biorą w nich udział rekonstruktorzy w mundurach z czasów różnych powstań i wojen.
 
Uczniowie naszej szkoły uczcili tegoroczne obchody 98. rocznicy odzyskania niepodległości przez przypomnienie tych ważnych wydarzeń podczas akademii, dnia 10 listopada, na szkolnej sali gimnastycznej. Przedstawienie wyreżyserowali i prowadzili wszyscy piątoklasiści. Szkolny chór uświetnił pieśniami patriotycznymi występ. Swoim talentem i zaangażowaniem wykazały się również przedszkolaki i oddział „0”.

Zabawa z parasolkami                                                                                  15.11.2016

       W listopadzie zorganizowaliśmy w przedszkolu zabawy z parasolkami.  Każdy z nas przyniósł  swoją parasolkę i mógł pokazać ją innym dzieciom.  Wykorzystaliśmy je zarówno do nauki, jak i do zabawy. Naśladowaliśmy deszcz stukając paluszkami o parasolkę, przeliczaliśmy, porównywaliśmy wzory i kolory. Tańczyliśmy z parasolami do „Deszczowej piosenki”. Przy stolikach kolorowaliśmy  parasolki i ozdabialiśmy  kolorowym papierem  według własnego pomysłu. Było bardzo wesoło i kolorowo. 

Śniadanie daje moc!!!                                                                 09.11.2016

          8 listopada 2016 r uczniowie ZSPiP w Filipowicach wzięli aktywny udział w akcji edukacyjnej „ Śniadanie daje moc”. W akcję zaangażowali się również rodzice uczniów, wyrażając aprobatę oraz uznanie dla takich działań. Zaopatrzyli również swoje dzieci w zdrowe artykuły spożywcze. Uczniowie z entuzjazmem uczestniczyli w podjętej akcji, przygotowując wspólnie posiłek oraz nakrywając do stołu, a także wyrazili chęć powtórzenia takich działań.

            Wspólne śniadanie zorganizowane w klasach stworzyło możliwość rozmowy kierowanej przez wychowawców klas, na temat znaczenia zdrowego odżywiania się oraz w ogóle spożywania najważniejszego posiłku dnia, jakim jest śniadanie. Uczniowie wymieniali się uwagami na temat porannych posiłków, jak to wygląda w ich własnych domach. Akcja dała uczniom nie tylko wspaniałą zabawę, ale również szansę na integrację grupy, zwiększenie świadomości nt. Zdrowego odżywiania, roli śniadania w diecie człowieka.

            Tego dnia przeprowadzono również pogadanki na temat roli śniadania jako najważniejszego posiłku w ciągu dnia. Dzięki temu uczniowie mają siłę i energię do nauki i zabawy, lepiej się koncentrują na wykonywanych zadaniach. Dowiedzieli się również, że zdrowe odżywianie to nie tylko zdrowa żywność. Ważne jest też, by jeść pięć posiłków wciągu dnia o stałych porach i bez pośpiechu, systematycznie sięgać po nabiał, ryby i mięsa, ciemny chleb zamiast bułek, a także picie wody czy soków, zamiast szkodliwych napojów gazowanych. Mowa była też o niezbędnym ruchu oraz o unikaniu słodyczy i chipsów.

            Wierzymy, że udział w programie oraz akcji przyczyni się do zmiany nawyków żywieniowych, większej dbałości o spożywanie śniadania przez dzieci – w domu i szkole.

 

Więcej ruchu, więcej mocy,

są zasady do pomocy

porzuć chipsy, ciepły koc -

to ŚNIADANIE DAJE MOC!


Ślubowanie na pierwszaka                                                               07.11.2016

           ,,Ślubuję być dobrym Polakiem,

Dbać o dobre imię klasy i szkoły.

Będę się starać być dobrym kolegą.

Swym zachowaniem i nauką

sprawiać radość rodzicom i nauczycielom’’

Takie słowa przyrzeczenia rozbrzmiały 28 października za sprawą uczniów klasy pierwszej, którzy stali się pełnoprawnymi uczniami szkolnej społeczności. Pierwszoklasiści wygłaszali wiersze, śpiewali piosenki, a także przed przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego zdawali egzamin swojej ,,dojrzałości’’.

Zobowiązali się też do codziennej, wytrwałej pracy, do rzetelnego zdobywania wiedzy, do dbania o honor klasy, do pomagania słabszym i młodszym.

Na pamiątkę otrzymali dyplomy, a na osłodę mozolnej i czasem trudnej uczniowskiej drogi – rogi obfitości.

Wszystkim rodzicom przybyłym na uroczystość ślubowania i okazaną pomoc w jej przygotowaniu serdecznie dziękujemy!

Pasowanie na przedszkolaka                                                                27.10.2016

           Mamy już za sobą pierwszą najważniejszą uroczystość, jaką było pasowanie na przedszkolaka. Był to dla nas szczególny dzień; pierwszy publiczny występ przed licznie zgromadzoną publicznością. Podczas uroczystości zaprezentowaliśmy swoje umiejętności, które zdobyliśmy podczas krótkiego pobytu w przedszkolu. Śpiewaliśmy, tańczyliśmy, recytowaliśmy wiersze. Musieliśmy zmagać się                 z zadaniami;  przejście przez ciemny tunel oraz rozwiązanie zagadek które zadawała nam Pani Jesień, w rolę której wspaniale wcieliła się Asia Drożdż, nasza starsza koleżanka  z klasy VI.  Po skończonych konkurencjach, które wykonaliśmy bezbłędnie, zaprosiliśmy Panią dyrektor, aby zaczarowała nas na prawdziwych przedszkolaków  i starszaków. Złożyliśmy uroczystą przysięgę, a Pani dyrektor ogromnym ołówkiem dokonała aktu pasowania. Na pamiątkę otrzymaliśmy dyplomy i rożki obfitości. Nie tylko my składaliśmy uroczyste obietnice, ale również i rodzice, którzy złożyli  ślubowanie wobec swoich dzieci. Miłą niespodzianką było przygotowanie przez starszych kolegów i wychowawczynię Panią Krysię, pięknego dyplomu oraz słodkiego upominku. Na zakończenie jeszcze uczta, pyszne ciasteczka upieczone przez Panią Mariolę Kubacką oraz  ciasto i wspaniały tort ufundowany przez Panią Małgosię Kalicką. Na zakończenie rodzice  bawili się wspólnie z nami przy piosenkach z repertuaru dziecięcego. Na pewno był to niezapomniany dzień , pełen emocji i miłych wrażeń.

 Rodzicom, którzy włączyli się w uświetnienie tej uroczystości składamy gorące i serdeczne podziękowania.

Za pomoc w przygotowaniu pięknych elementów dekoracji Paniom: Gabrysi Gondek, Anecie Galas, Małgorzacie Kalickiej, Małgorzacie Drożdż .

Za pomoc przy wystroju sali - Pani Gabrysi Gondek.

Za sprawną obsługę przyjęcia Paniom; Marioli Kubackiej, Marcie i Janowi Doskoczom,  Małgorzacie Kalickiej,  Anecie Galas, Gabrysi Gondek.

Cieszymy się, że zawsze możemy na Was liczyć!

 

Święto Edukacji                                                                                       21.10.2016

    W rocznicę upamiętniającą powstanie Komisji Edukacji Narodowej ( 1773 r.) zebraliśmy się odświętnie ubrani na szkolnej sali gimnastycznej. Samorząd Uczniowski pod opieką p. Magdaleny Budzyn  podziękował pedagogom za trud włożony w nauczanie. Pani Dyrektor wręczyła wyróżnienia pracownikom. W dowód wdzięczności  nauczyciele zostali obdarowani ręcznie wykonanymi na zajęciach plastycznych przestrzennymi kartkami, które pieczołowicie dopracowała p. Krystyna Kołacz. Wybrzmiały piękne piosenki i wygrywane na cymbałach melodie, ćwiczone wytrwale na zajęciach chóru z p. Barbarą Niemiec.

Rok szkolny 2016/17 został ogłoszony przez MEN „Rokiem Wolontariatu”. Z  inicjatywy pani dyrektor ogłoszona została na pierwszym zebraniu szkolnym akcja: „ Składka zamiast kwiatka”. Dzień Edukacji Narodowej jest tym kulminacyjnym. Zgromadzone przez zespoły klasowe pieniądze, a także te ze skarbonki na szkolnym korytarzu zostają zsumowane i przeznaczone na pomoc Bartkowi- mężowi Ani. W skarbonce, dzięki dyskretnej hojności znalazło się 570,08zł. Całkowita kwota nie jest znana, gdyż przekazane koperty były zaklejone i takie wraz z życzeniami powrotu do zdrowia przekazujemy najbliższej rodzinie Bartka. Nauczyciele DZIĘKUJĄ rodzicom i uczniom za zaangażowanie, które jest wynikiem wrażliwości na nieszczęście bliźniego i piękną lekcją braterstwa.


Nasza Szkoła


Stawiamy na rozwój!


Projekty i przedsi..


Obszary działania


Przedszkole


Pracownicy ZSPiP


Dla rodziców


Dla uczniów


Organizacja pracy


Zakończone projekty


Dane szkoły


Powered by dzs.pl & Hosting & Serwery