I SEMESTR 2011/2012

Zabawa karnawałowa

Czy wiecie , że karnawał, zapusty, to okres zimowych balów? Tak, tak. Rozpoczyna się najczęściej w dniu Trzech Króli, a kończy we wtorek (tzw. ostatki) przed Środą Popielcową, która oznacza początek Wielkiego Postu i oczekiwania na Wielkanoc. Od głębokiej przeszłości utrzymywało się przekonanie, że im wyższe będą skoki, tym wyżej będzie rodziło zboże. Między innymi dlatego Karnawał jest tak ściśle związany z tańcami.

W naszej szkole bal był oczekiwany z niecierpliwością, a już szczególnie na ostatnich godzinach lekcyjnych. Przypadł na dzień 7 lutego. Ci, którzy przygotowywali przebrania i maski w końcu mogli w nich wirować. Były tańce , zabawy i śpiew.

Najmłodsi i szkolniacy z klas 1-3, bawili się przy sprawdzonych melodiach z płyt. Nad dobrym samopoczuciem i właściwym tempem zabaw czuwali: pani dyrektor- I. Gurgul, p. B. Niemiec, p. A. Pyrek p. D. Stojowski - niezwykle opanowany w chwilach krytycznych spec od podłączania i montowania;) Gaszeniem pragnienia imprezowiczów zajęły się panie: E. Drożdż i G. Pawlik.

DJ Kacper, który już kiedyś zawładnął konsolą i tym razem na szkolnym parkiecie roznosił dźwięki na życzenie klas starszych. W tej materii trzeba naprawdę się orientować, by nadążać za zmiennym gustem muzycznym młodzieży i określić co dziś właśnie jest hitem. Pani Magdalena Budzyn urządziła uczestnikom taniec na gazetach i z balonami. Asem z rękawa był konkurs jedzenia lentylek pałeczkami oraz karaoke. Pani E. Misiak i pan D. Stojowski wspierali całe przedsięwzięcie.

W obu grupach zorganizowano konkurs strojów karnawałowych.

W klasach 1-3, najbarwniej ubrana była, wg jury, klasa 2.

Samorząd uczniowski pod opieką p. L. Migdy wyłonił też indywidualnych zwycięzców:

Monika Kaczor – czarownica,

Seweryn Soska – pirat,

Gabrysia Kubacka – Japonka.

W klasach 4-6, najbarwniej ubrana była, wg jury, klasa 5.

Pani dyrektor wyróżniła Rafała Krzyżaka – Afrykanina. W tak mroźny czas szczególnie ocieplał on klimat na sali.

W podsumowaniu życzymy smacznych pączków i faworków.

Konkurs walentynkowych serc - rozstrzygnięty!

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU SERC WALENTYNKOWYCH

KL. I – III

I MIEJSCE - JOANNA DROŻDZ KL.I, PIOTR WRÓBEL KL. II

II MIEJSCE - WIKTORIA CZUBA KL. II, KACPER KURAŚ KL.I

III MIEJSCE - KRYSTIAN KRUPA KL. I, TOMASZ GAŁEK KL.II

WYRÓŻNIENIA

JAKUB KOŁACZ KL. III, MONIKA KACZOR KL. II

NATALIA GĘBAROWSKA KL.I,FILIP MRÓZ KL.I

KL.IV – VI

I MIEJSCE - JOANNA BIENIEK KL.V

II MIEJSCE – ALEKSANDRA MRÓZ KL. IV

OCENIAŁA KOMISJA W SKŁADZIE

JADWIGA ZACHARA

ALA PYREK

EWA MISIAK

Śpiewamy kolędy!

W dniu 1 lutego 2012 roku po raz XI odbył się konkurs kolęd i pastorałek dla uczniów Gminy Zakliczyn. Pomysłodawcą konkursu była Szkoła Podstawowa w Faściszowej, zaś uroczystość miała miejsce w sali Ratusza w Zakliczynie.
Nasi uczniowie w składzie:
Monika Kaczor klasa II – anioł,
Tomasz Gałek klasa II – śmierć,
Seweryn Soska klasa III – Żyd,
Aleksandra Mróz klasa IV – anioł,
Maciej Spieszny klasa IV – pastuszek z gwiazdą,
Joanna Bieniek klasa V – diabeł,
Jakub Mędrek klasa V – król,
Karolina Soska klasa VI – Maryja,
Magdalena Kopeć klasa VI – pastuszek,
Łukasz Ojczyk klasa VI – pastuszek,
tworzyli barwną grupę kolędniczą, która zaprezentowała publiczności trzy kolędy: „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, „W żłobie leży” i „Gdy śliczna Panna”.
Jako jedyna grupa spośród wszystkich uczestników przygrywała sobie na instrumentach dętych. I tak: Asia i Kuba – na trąbkach, Ola na flecie. Madzia i Łukasz posługując się już trochę zapomnianymi w szkołach instrumentami – metalofonami tworzyli akompaniament dla solistki Karoliny śpiewającej „Gdy śliczna Panna”. Uczniowie wraz z opiekunami dziękują osobom życzliwym szkole w Filipowicach za zrozumienie i umożliwienie dojazdu na konkurs. Dziękujemy.
B. Niemiec 
 

Dzień Babci i Dziadka

Dziękuję!

- Drogim Babciom i Dziadkom za tak liczne przybycie. Znaczy to, że doceniają nasz trud i pomimo niewygód chcą być z nami.
- Ali Pyrek, Krystynie Kołacz i wszystkim nauczycielom za zaangażowanie w proces przygotowań, za wzajemną współpracę, zrozumienie i duże chęci.
- Panu Górnikiewiczowi za bezustanne wsparcie duchowe i hojność podczas licytacji bombek.
- Uli Mróz za uszycie barwnych strojów do tańców oraz tła dekoracji.
- Paniom z kuchni. Dzięki ich pracy było pysznie, tanio i pomimo trudnych warunków sprawnie organizacyjnie.
- Paniom sprzątającym i Panu Mieciowi. Świetnie przygotowaliście szkołę do imprezy i po jej zakończeniu pracując do późnych godzin, by zajęcia nazajutrz mogły przebiegać bez przeszkód.
- Rodzicom, głównie pracowitym mamom - w chwili grozy czyli na jadalni, gdzie z powodu tłoku nie można było swobodnie przejść między krzesełkami, one ratowały sytuację. Z dystansem i na wesoło podeszły do problemu. Powiedziały : Pani dyrektor… będziemy przesuwać talerze – damy radę ! Wiedziałam, że mówią prawdę.
- Strażakom i Państwu Salamonom za przywóz ławek, ( bez nich nie wiem gdzie usiadłoby ponad sto gości), pieczenie udek i kromkę chleba.
- Uczniom za kulturę zachowania, a występującym za piękne przedstawienie.
- Władzom, za to, że byli. Jeżeli przygotowania kosztują trzy miesiące systematycznej pracy dobrze jest pokazać jej efekt decydentom.

Nie mam jeszcze informacji zwrotnej od rodziców, dziadków, babć. Mam odczucia, które mówią, że jesteśmy o krok do przodu. Goście przy dźwiękach muzyki bawili się do 20.00. Z licytacji bombek choinkowych wykonanych przez uczniów zebraliśmy 610 zł. Dobre i to! Daje to już perspektywę, że będzie za co wynająć dmuchaną zjeżdżalnię na piknik rodzinny. Wypracowaliśmy w szkole schemat organizacji imprez- każdą następną zorganizujemy bardziej świadomie. Na Radzie Pedagogicznej jednogłośnie wszyscy postawili mi kontra, gdy stwierdziłam, że możemy trochę obniżyć poprzeczkę.
Obejrzyjcie zdjęcia. Mówią same za siebie.
Iwona Gurgul

„Postępujmy codziennie naprzód,
A chociaż powoli postępować będziemy,
Zawsze jednak spory kawał drogi zrobimy.”
(św. F. Salezy)

Zaproszenie

Zespół Szkoły Podstawowej

i Przedszkola w Filipowicach serdecznie

zaprasza babcie i dziadków uczniów

na uroczystość z okazji

Dnia Babci i Dziadka,

która odbędzie się dnia 25 I 2012 roku o godzinie 13 00

w budynku szkoły.

Mamy nadzieję, że zaszczycą nas

Państwo swoją obecnością.

Uczniowie, Dyrekcja i Grono Pedagogiczne

ZSPiP w Filipowicach


W bożonarodzeniowym klimacie

Dzisiejszy dzień obfitował nie tylko na pięknie ustrojonych stołach. Wiele się działo. Obiad był pyszny i iście świąteczny. Panie z kuchni przygotowały tradycyjne menu : barszcz z uszkami, ziemniaki z rybą i surówka a na deser mandarynki. PYCHA! Wszyscy złożyliśmy sobie życzenia i odśpiewaliśmy kolędy. Stoły przyozdobione były stroikami wykonanymi przez klasy w konkursie stroików bożonarodzeniowych. Pierwsze mieisce zdobyła klasa V, drugie egzekwo klasa IV i II. Organizatorem tego konkursu był Samorząd Szkolny wraz z opiekunem Panią Lucyną Migdą. Następnie na uroczystym apelu rozstrzygnięto konkursy w których uczniowie walczyli o odznaki i medale. Były to: turniej mikołajkowy w grze w siatkę, konkurs bombek choinkowych i konkurs stroików. Całość uzupełnił występ teatralny w sztuce „ Przydrożna kapliczka".
Wszyscy życzymy - WESOŁYCH ŚWIĄT

Podsumowanie akcji " Góra grosza"

Samorząd Uczniowski zorganizował i przeprowadził akcję ,,Góra Grosza”.

Uczniowie całej szkoły włącznie z przedszkolakami w dniach 21. XI – 2. XII 2011 roku z wielkim zaangażowaniem codziennie przynosili do skarbonek grosiki. W sumie zebrano 274,46 złotych.

Uczniowie SU starannie zapakowali pieniądze do paczki, którą ciężko było podnieść. Ważyła 16,5kg. Pieniądze zostały przekazane na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną.

 

Teatrzyk o treści dydaktyczno-wychowawczej pt "Witaj Szkoło"

Scena teatralna „ Kurtyna” z Krakowa zaprezentowała spektakl przygotowany z myślą o dzieciach najmłodszych. Przedstawia zalety chodzenia do szkoły i poznawania nowych dziedzin nauki. Ukazuje zagrożenia dla zdrowia dziecka, wynikające z braku aktywności fizycznej (wady postawy) i złego odżywiania (otyłość). Spektakl porusza również wątek przyjaźni między rówieśnikami oraz szacunku dzieci do rodziców i nauczycieli. W spektaklu występują: Piotruś, uczeń klasy 2 (którego mama zapisuje do nowej szkoły), jego koleżanka Weronika (która oprowadza go po szkole) oraz Mama Piotrusia, Nauczycielka Wychowania Fizycznego i Nauczycielka Plastyki. Przedstawienie zawiera dużo interakcji. W każdej scenie, dzieci zapraszane są do udziału w spektaklu. Wspólnie z naszym bohaterem ćwiczą, malują, odpowiadają na pytania zadawane przez nauczycieli (aktorów). W spektaklu występują piosenki związane z tematyką programu.

Konkurs na najciekawszą bombkę choinkową rozstrzygnięty

Dzieci i młodzież włożyli wiele starań, by efekt ich pracy był tak spektakularny. Podejrzewamy, że i rodzice mieli w tym swój udział. Wykonane bombki choinkowe są o WIEEEELE ładniejsze niż te ze sklepów. Jaka satysfakcja dla szkoły! Wśród nas rosną talenty, które mają zręczne ręce. Najciekawsze prace zostały nagrodzone odznakami, a wszystkie bombki zawieszono na szkolnej choince przy głównym wejściu. Organizatorem tej akcji była pani M. Różycka.

 

Mikołajki

 

Z niecierpliwością uczniowie wypatrywali św. Mikołaja, który na szczęście zawitał w progi szkoły. Radości co niemiara sprawił nie tylko najmłodszym, ale także rodzicom asystującym Mikołajowi i nauczycielom. Na wszystkich twarzach prominiały uśmiechy spełnienia.

 

 

 

 

Mikołajkowy Turniej Piłki Siatkowej

Szóstego grudnia, po zajęciach lekcyjnych odbył się Mikołajkowy Turniej Piłki Siatkowej dziewcząt i chłopców, który zorganizowała p. M. Różycka. Zgodnie z regulaminem, każda grupa biorąca udział w rozgrywkach, musiała podać nazwę swojego zespołu. W turnieju wzięły udział trzy drużyny chłopców, z których zwycięstwo wywalczył: Piast Filipowice. W kategorii dziewcząt turniej rozegrały dwie drużyny. Po laur sięgnęły; Cheeta Girls. Turniejowi towarzyszyła sportowa rywalizacja, a kibice wielkim aplauzem zagrzewali zawodników do walki.

Andrzejki

Dnia 23 listopada uczestniczyliśmy w szkolnej zabawie andrzejkowej. Samorząd uczniowski, pod opieką p. L. Migdy, przygotował zabawy dla przedszkolaczków, młodszych i starszych klas. Szkolne cyganki prowadziły atrakcyjne konkursy i wróżby. Oprawę muzyczną opracował pan Adam Pyrek. O szczegóły spytajcie pociechy.

Klasy 4-6 bawiły się w rytm muzyki serwowanej przez DJ-a Kacpra. Składanki nie dawały wytchnienia nawet zagorzałym dotąd podpieraczom ścian. Naprawdę… parkiet trzeszczał bardziej niż przy rozgrywkach meczowych. Nad całym przedsięwzięciem czuwała pani dyrektor.

Na ten dzień przypadała też wywiadówka… z niespodzianką. Pani dyr. i grono pedagogiczne zaprosili rodziców na wieczór andrzejkowy z poczęstunkiem. Pan Tadeusz Malik - wirtuoz akordeonu, brawurowo nadawał melodie piosenkom biesiadnym. Nogi same rwały się do tańca, ale daliśmy odpocząć podłodze ;) Poprzestaliśmy na hucznym śpiewie i kołysaniu. Swoją obecnością zaszczycił nas przewodniczący Rady Gminy Zakliczyn - Józef Wojtas.

Dziękujemy przybyłym rodzicom i gościom. W najbliższym czasie liczymy na wyższą frekwencję.

Andrzejki (znane też jako Jędrzejki lub Jędrzejówki) – wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja Apostoła, patrona Szkocji, Grecji i Rosji. Pierwsza polska wzmianka literacka o nim pojawiła się w 1557 za sprawą Marcina Bielskiego. Dzień ten przypada na końcu lub na początku roku liturgicznego. Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem.Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były dla niezamężnych dziewcząt (męskim odpowiednikiem andrzejek były katarzynki). Początkowo andrzejki traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie, w odosobnieniu; w czasach późniejszych przybrały formę zbiorową, organizowaną w grupach rówieśniczych panien na wydaniu, zaś współcześnie przekształciły się w niezobowiązującą zabawę gromadzącą młodzież obojga płci.

Niektóre andrzejkowe wróżby i zabiegi magiczne

Indywidualne

  • dziewczyny wysiewały w garnkach lub na skrawku pola ziarna lnu i konopi, które zagrabiano męskimi spodniami, w nadziei, że sprowadzi to do domu kandydata na męża (Kresy Wschodnie)
  • jeśli dziewczyna pościła przez cały dzień i modliła się do świętego Andrzeja, to we śnie mógł ukazać się jej przyszły ukochany (powszechne)
  • jeśli ucięta przez pannę w dniu świętego Andrzeja gałązka wiśni lub czereśni

Zaproszenie!

W dniu 23.11.2011 ( środa ) odbędzie się wywiadówka.

16.15 – spotkanie z wychowawcami w klasach- dzieci młodsze

16.30 – spotkanie z wychowawcami w klasach – dzieci starsze

16.45 - zebranie ogólne z dyrektorem na sali gimnastycznej

17.00 – wieczór andrzejkowy

 

Prosimy o liczne przybycie.

 

OMNIBUS „SKOK” Jaworzno - już wiemy!

18 listpoada 16-osobowa grupa uczniów z ZSPiP w Filipowicach wraz z 2 opiekunami wyruszyła do ZSPiG w Zakliczynie na konkurs OMNIBUS „SKOK” Jaworzno. Do konkursu zgłoszono 152 uczniów.

Spośród najmłodszej grupy uczestników ( 52 dzieci ) jury przyznało III miejsce Gabrysi Kubackiej z klasy drugiej za pracę plastyczną.

Uczniom piszącym test tym razem nie udało się zdobyć znaczących miejsc.

 

Święto Niepodległości w naszej szkole.

Przemówienie dyrektora szkoły Pani Iwony Gurgul

„ Mam zaszczyt powitać wszystkich na uroczystej akademii z okazji 93 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Uroczystości poświęconej Ojczyźnie i wolności. 11 listopada to symbol miłości Ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa.

Oddając szacunek symbolom narodowym, oddajemy go wszystkim Polakom, tym, którzy odeszli i tym, którzy żyją obecnie. Tak się składa, że Święto Niepodległości obchodzimy w listopadzie. Listopad to czas szczególnej refleksji nad przemijaniem. Niedawno sprzątaliśmy groby naszych zmarłych, zanosiliśmy kwiaty, paliliśmy znicze. Chcieliśmy w ten sposób pokazać, że pamiętamy... również o żołnierzach, którzy w różnym czasie oddali życie za ojczyznę... nigdy nie wrócili do swoich domów ….. Dziś nazywamy ich bohaterami, bo walczyli o wolność moją i twoją.

Po przedstawieniu przygotowanemu przez uczniów pod przewodnictwem Pani Krysi Kołacz i Basi Niemiec wszyscy odśpiewamy hymn państwowy. Wiecie jaką należy przyjąć postawę. Wasi dziadkowie pamiętają czasy, gdy za śpiewanie hymnu można było stracić życie. My mamy wolność i proszę byśmy go zaśpiewali pełną piersią”.

Prace na '' SKOK''

Dnia 18 listopada 2011r. w Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Zakliczynie o godz. 10:00 po raz kolejny rozpocznie się konkurs „OMNIBUS SKOK Jaworzno’’ organizowany przez Spółdzielczą Kasę Oszczędnościowo-Kredytową „Jaworzno”.

W konkursie biorą udział uczniowie szkół podstawowych i gimnazjum.

W I grupie wiekowej, klasy I-III przedstawiają przygotowane wcześniej prace plastyczne o tematyce związanej z oszczędnością, gospodarnością nawiązującej do reklamy SKOK „Jaworzno”.

Druga grupa wiekowa – uczniowie klas IV-VI piszą w tym czasie test, który zawiera m.in. zadania matematyczne dostosowane do wieku uczestników konkursu. Poza samym testem uczniowie mogą zaprezentować wiersze, scenki reklamowe, projekty reklam, prezentacje multimedialne, które również podlegają ocenie i są nagradzane.


Z klas młodszych po eliminacjach szkolnych do drugiego etapu zakwalifikowali się uczniowie :

Kl. I – Filip Turczak.

Kl. II – Monika Kaczor, Gabriela Kubacka, Tomasz Gałek.

Kl. III – Anna Matras, Patrycja Kubacka, Jakub Salamon.

Z klas IV-VI zgłosili się uczniowie:

Kl. IV – Aleksandra Mróz, Dominik Padoł, Patryk Wróbel.

Kl. V – Joanna Bieniek, Wojciech Kopeć, Tomasz Ogórek.

Kl. VI – Magdalena Kopeć, Karolina Soska, Łukasz Ojczyk.

PAMIĘTAMY - 11 listopada

Pierwszy dzień listopada jest w Polsce dniem wolnym od pracy, co powoduje, że wiele osób podróżuje nawet na wielkie odległości, aby odwiedzić groby swoich bliskich.

Ludzie odwiedzają cmentarze, aby ozdobić groby kwiatami, zapalić znicze i pomodlić się w intencji swoich zmarłych. Uczniowie naszej szkoły wraz z wychowawcami też wygospodarowali czas, by odwiedzić w zadumie pobliski cmentarz. To święto ma charakter religijny, głównie katolicki, ale dobrym zwyczajem obchodzi je także wiele osób innych wyznań, albo nie wyznających żadnej religii. Jest to wyrazem pamięci oraz oddania czci i szacunku zmarłym.

Owoce w szkole

Owoce w szkoleW okresie jesienno-zimowym powinniśmy wzmacniać organizm naturalnymi witaminami.Poza tym owoce o warzywa w codziennej diecie są konieczne, by utrzymać estetyczną, zdrową sylwetkę.

O to chce dbać też nasza szkoła. Program „Owoce w szkole” realizujemy od października tego roku. Proponujemy jabłko - jako stały asortyment w szkolnym sklepiku. Cieszy nas widok uczniów ”wcinających” na przerwie jabłuszko, gruszkę, marchewkę czy pomidora. To na pewno zasługa świadomych, troskliwych rodziców, którzy takie „łakocie” pakują swym pociechom. Bo (!) trzeba pamiętać, że nastolatek wynosi nawyki żywieniowe z domu. Jeśli jako matka podjadasz słodycze, pijesz słodkie napoje, unikasz jedzenia śniadań, nie lubisz ćwiczyć, to nie oczekuj od swoich pociech, że one będą inne. Rodzic ma bardzo duży wpływ na to, jak świat w tym i żywienie postrzega dziecko, jakie wyrabia sobie nawyki. Jako zwiastun walki z otyłością,, planujemy warsztaty i konferencje dla dzieci i rodziców, dotyczące zdrowego odżywiania. Prosimy rodziców o pomysły. Chcemy zdrowo żyć!

Statystyki: W roku 2000 polscy badacze określili jaki odsetek dzieci i młodzieży (7-17 lat) ma problem z nadwagą i otyłością w naszym kraju. Okazuje się, że już 13,5% chłopców, a 11,4% dziewczynek ma problem z nadwagą. Otyłych jest 2,8% chłopców i około 1% dziewczynek. Czy wśród nich jest także Twoje dziecko.

14 października

Dzień Edukacji Narodowej, zwany popularnie Dniem Nauczyciela, obchodzony 14 października, jest świętem państwowym upamiętniającym powstanie Komisji Edukacji Narodowej. W naszej szkole, w tym dniu swoje święto obchodzą też pierwszoklasiści. W tym roku szesnaścioro uczniów ( 11 chłopców i 5 dziewczynek) złożyło uroczyste ślubowanie. Pani Dyrektor pasowała ich na uczniów klasy pierwszej SP w Filipowicach. Krótki program artystyczny przedstawili także trzecio- i czwartoklasiści, składając na koniec życzenia nauczycielom i pracownikom szkoły. Po uroczystej akademii rodzice wręczyli swoim pociechom słodkie upominki; ufundowali też poczęstunek.

Piątoklasiści przedszkolakom

29 września, to ogłoszony przez Polską Izbę Książki, Dzień Głośnego Czytania.

 

Aby szerzyć tę ideę piątoklasiści, pod opieką polonisty  p. J Zachary przedstawili przedszkolakom własne interpretacje pięciu utworów znanych poetów: Jana Brzechwy i Juliana Tuwima.

 

Jesienna sceneria, bujany fotel i barwne stroje optymistycznie nastroiły widzów. Maluchy brały też udział w zabawach ruchowych i zasiały magiczne ziarenk.

Dzień Chłopaka

Samorząd Uczniowski zorganizował - tradycyjnie już- dyskotekę z okazji Dnia Chłopaka. Męska część uczniów brała udział w licznych zabawach i konkursach, przygotowanych przez pomysłowe koleżanki. Wszyscy tak byli zabsorbowani zabawą, że nikt nie miał czasu klikać fotek.

Początek roku szkolnego

1 września zainaugurowaliśmy nowy rok szkolny. Po uroczystej mszy św. o godz. 8:00, zgromadziliśmy się w na sali gimnastycznej naszej szkoły. Gość: Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Zakliczyn - Stanisław Żabiński oficjalnie przywitał nową Panią Dyrektor: Iwonę Gurgul, życząc owocnej współpracy ze środowiskiem.

Powracamy, po wakacyjnym wypoczynku, do wytężonej pracy. Wszyscy z zapałem rozpoczynamy przygodę z nauką.


Nasza Szkoła


Stawiamy na rozwój!


Projekty i przedsi..


Obszary działania


Przedszkole


Pracownicy ZSPiP


Dla rodziców


Dla uczniów


Organizacja pracy


Zakończone projekty


Dane szkoły


Powered by dzs.pl & Hosting & Serwery