II SEMESTR 2022/2023 cz.4

 

Gala pożegnalna klasy VIII                            25.08.2023 


    Pomysł na pożegnanie najstarszej klasy w szkole w formie „wieczorowej gali” zakiełkował po wyprawie do Hiszpanii w ramach projektu „Ponadnarodowa Mobilność Uczniów”. Ostatniego dnia pobytu w Grenadzie uczestnicy mobilności obserwowali, w goszczącej ich szkole, takie  pożegnanie klas ósmych.

Na naszym gruncie uroczystość zyskała miano: „Gali rozdania kluczy do przyszłości”  i przewodziły jej słowa patrona szkoły- św. Jana Pawła II: „ Starajcie się odważnie dążyć do pełnej miary człowieczeństwa…”.

W godzinach popołudniowych 22 czerwca muzyka w tle towarzyszyła przybywającym na dziedziniec szkoły nauczycielom, pracownikom szkoły, zaproszonym gościom, rodzicom klasy ósmej i uczniom klasy siódmej.

Punktualnie o godzinie szesnastej galę otworzyło uroczyste wejście bohaterów wydarzenia na dziedziniec. Do wyznaczonego dla nich honorowego miejsca prowadził czerwony dywan z przystankiem na krótkie przywitanie i przedstawienie swojej osoby.

Oficjalnie przy sztandarze, ósmoklasiści podziękowali pani dyrektor- Irenie Kusion i wszystkim przybyłym za obecność. Następnie złożyli uroczyste ślubowanie i przekazali, według  pielęgnowanego od lat zwyczaju, klucz młodszym o rok następcom z prośbą o godne reprezentowanie uczniowskiej społeczności. Siódmoklasiści przejmując miano najstarszych złożyli najlepsze życzenia opuszczającym mury tej szkoły koleżankom i kolegom.

Nastąpił centralny moment całego wydarzenia. Każdy uczeń klasy ósmej otrzymał od nauczycieli symboliczny „klucz do przyszłości” i cenną wskazówkę, by kierować się w życiu drogą wyznaczoną najwyższymi wartościami: wiarą, nadzieją i miłością.

Na chwilę, dla przełamania oficjalnej części, ósmoklasiści przedstawili skecz, do którego zaangażowali „aktorów” spośród publiczności. Po tym płynnie przeszli do podziękowań pani dyrektor, swoim wychowawcom od przedszkola do klasy ósmej; obecnym i emerytowanym nauczycielom, pracownikom szkoły; rodzicom; przybyłym gościom; osobom wspierającym pedagogicznie, merytorycznie i finansowo projekty szkolne.

Na koniec pani dyrektor zapraszała przedstawicieli oświaty i gości do wręczania ósmoklasistom nagród, dyplomów i statuetek w różnych kategoriach. Na szyjach tych uczniów zawisł też złoty medal otrzymany od przedstawicieli Rady Rodziców.

Głos zabrali: Poseł na Sejm RP- p. Anna Pieczarka; Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn- p. Dawid Chrobak, Prezes ZNP- p. Zofia Górnikiewicz, Sołtys miejscowości- p. Zygmunt Olchawa, Przewodnicząca Rady Rodziców- p. Mariola Kubacka i Przewodnicząca Rady Klasowej- p. Bernadeta Baca .

Na tle długo zachodzącego słońca rodzice uczniów klasy ósmej serdecznie zaprosili wszystkich gości do wspólnego stołu. Gustowny poczęstunek stał się cudownym zwieńczeniem uroczystego pożegnania ich dzieci ze szkołą podstawowa.

Filmoteka z gali ósmoklasistów 2023

Gala 2023 część 1

Gala 2023 część 2

Gala 2023 część 3

 mgr Jadwiga Zachara 

Uroczyste zakończenie roku szkolego klas I-VII 22.08.2023 

    Dnia 22 czerwca 2023 roku odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego dla klas I – VII. W godzinach dopołudniowych na placu szkolnym zebrali się zaproszeni goście, nauczyciele, rodzice i uczniowie. Po wprowadzeniu sztandaru szkoły, odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrała pani Dyrektor Irena Kusion. Gratulowała uczniom postępów w nauce, rodzicom i nauczycielom podziękowała za pracę oraz wszystkim życzyła wspaniałego, bezpiecznego wypoczynku. Następnie odbyło się wręczenie nagród i dyplomów uczniom wyróżniającym się w nauce oraz w innych dziedzinach. Uroczystość zakończyła się odśpiewaniem hymnu szkoły.

Wszystkim życzymy spokojnych, wesołych, bezpiecznych i słonecznych wakacji.

mgr Lucyna Migda  

Podsumowanie grantu humanitarnego           20.08.2023 

 

 Jednym z nich był grant „Małopolska Tarcza Humanitarna. Fundusze Europejskie dla Ukrainy- Pakiet Edukacyjny”.

Po pozytywnym rozpatrzeniu naszego wniosku, szkoła otrzymała przeszło 111 tys. zł na zajęcia kreatywne oraz rozwijające z przedmiotów a także na trzydniową wycieczkę do hotelu w miejscowości Piwniczna Zdrój.

Jednak niewątpliwym trafionym pomysłem naszych nauczycieli okazała się półkolonia, która miała miejsce na terenie szkoły w pierwszych dwóch tygodniach lipca, od poniedziałku do piątku. Nauczyciele zadbali o komfort i wyposażenie półkolonii: zakupiono aż 15 rowerów górskich wraz z kaskami, wszelkie pomoce służące wyrażaniu siebie w sposób kreatywny a także jednakowe podkoszulki i czapki zarówno dla uczestników jak i dla opiekunów. Codziennie dostarczane były smaczne obiady dwudaniowe przez Spółdzielnię Socjalną 'Serce Pogórza', natomiast na wyjazdy otrzymywaliśmy tzw. suchy prowiant. W naszej półkolonii wzięło udział 20 uczniów z klas: V, VI, VII i VIII. W każdym tygodniu zaplanowane były dni tematyczne oraz dwie wycieczki: rowerowa trasą Euro Velo Dunajec i autokarowa: do Krakowa oraz Krynicy i Muszyny. Pogoda sprzyjała nam niemal każdego dnia zachęcając do aktywności na świeżym powietrzu. Zwieńczeniem bardzo aktywnych dwóch tygodni był wybór i koronacja Miss i Mistera Półkolonii. Różnorodność i atrakcyjność zajęć uwydatniła wiele talentów, o których sami uczestnicy nie mieli pojęcia ale też pokazali, co ich tak naprawdę interesuje.

Jesteśmy bardzo dumni z naszych uczniów, którzy mimo wakacyjnej aury i dość wczesnej pory zbiórki, sumiennie pojawiali się na zajęciach.

mgr Izabela Łącka 

Wycieczka do Iwkowej                                 30.06.2023 

 

W środę 21 czerwca, w ostatni tydzień roku szkolnego, klasy I-III wybrały się na wycieczkę edukacyjną do Bacówki „Biały Jeleń” do Iwkowej. Dzieci wraz z opiekunami zostali serdecznie przywitani przez gospodarzy i poczęstowani pyszną świeżuteńką drożdżówką oraz herbatą z sokiem własnej roboty. Od samego początku było miło i sympatycznie. 

Następnie dzieci wzięły udział w plastycznych warsztatach edukacyjnych. Każdy uczestnik otrzymał zestaw do malowania oraz lnianą torbę, na której powstawały piękne malowidła. Podczas warsztatów malowania lnianych tkanin dzieci miały możliwość tworzenia własnych wzorów i kompozycji na naturalnych materiałach lub mogły skorzystać z przygotowanych szablonów. Len to jedno z najstarszych surowców używanych w produkcji tkanin, które charakteryzuje się wyjątkową trwałością i estetyką. Na warsztatach dzieci korzystały z farb akrylowych, które są łatwe w użyciu i szybko schną. Wykonane torby mogą być wspaniałą pamiątką lub prezentem dla bliskiej osoby.

Kolejnym punktem programu była przejażdżka konno. Sympatyczne panie instruktorki czuwały nad bezpieczną jazdą, nawet ci, którzy troszkę się bali wsiąść na konia, decydowali się i z zadowoleniem i dumą kończyli przejażdżkę. Potem Pani Gospodarz oprowadziła uczniów po całym gospodarstwie. Zobaczyli stajnię, w której mieszkają konie, między innymi Wega i Parys, na których dzieci jeździły. Dalej mieszkał osioł Edek, świnki wietnamskie, koza domowa, gęsi.

Miejsce zrobiło na uczestnikach ogromne wrażenie. Bacówka posiada wiele przedmiotów dawnych - narzędzi rolniczych, które dzieci mogły zobaczyć z bliska. Atutem tego miejsca są również piękne widoki. Na koniec wszyscy mogli odpocząć przy ognisku, poczęstować się kiełbaską. Chętni zakupili pamiątki i wszyscy wrócili zmęczeni, ale bardzo zadowoleni z wyjazdu.

mgr Krystyna Kołacz

Wycieczka do Warszawy                             30.06.2023

 

7 czerwca uczniowie naszej szkoły, wchodzący w skład Pocztu Sztandarowego oraz uczniowie z Ukrainy uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. W wyjeździe brali udział przedstawiciele innych szkół z gminy Zakliczyn. Zwiedzili Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, gdzie uczestniczyli w wirtualnej trasie edukacyjnej obejmującej pamiątki związane z osobą Marszałka Józefa Piłsudskiego. Następnie udali się pod Stadion PGE Narodowy. Spacerowali również po Łazienkach Królewskich. Ostatnim punktem programu była wizyta w Sejmie RP, podczas którego uczniowie zapoznali się z pracą posłów i funkcjonowaniem izby niższej naszego parlamentu.

 mgr Lucyna Migda

Matematycy potrzebują Waszej pomocy         15.06.2023

 

  Z przyjemnością zawiadamiamy, że projekt matematyczny Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Filipowicach skierowany do klas VII-VIII o tytule "Jestem architektem - bryły w naszym otoczeniu" otrzymał dofinansowanie w ramach programu mPotęga.

Projekt jako jeden z 461 nadesłanych znalazł się w grupie 30 najwyżej ocenionych z całej Polski i bierze udział w głosowaniu publiczności, w którym możemy zdobyć wspólnie dodatkowe 5000 zł na działania matematyczne w następnym roku szkolnym.

 

Prosimy o głosy! Wystarczy wejść na stronę: 

https://glosowanie.mpotega.pl/,

zarejestrować się i oddać głos na projekt o nazwie

"Jestem architektem - bryły w naszym otoczeniu".

 

Prosimy o głosowanie codziennie, aż od 15 czerwca do 28 czerwca.

Pokażmy siłę społeczności lokalnej! Liczymy na Wasze głosy.

mgr Dariusz Stojowski 

"Rodzina Ulmów z Markowej - historia wypełniona dobrocią i miłością"- konkurs plastyczny         15.06.2023

  20 czerwca odbyła się uroczysta Gala Konkursowa o bohaterskiej rodzinie Ulmów z Markowej. Na finałową uroczystość przybyli laureaci i zwycięzcy ze szkół z całej Polski- z województwa małopolskiego, wielkopolskiego, podkarpackiego, warmińsko – mazurskiego. Jednym z wyróżnionych uczniów był pierwszoklasista Mateusz Gębarowski  ze Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Filipowicach. Spośród 507 prac nadesłanych ze 140 różnych szkół praca plastyczna Mateusza zyskała uznanie jurorów, bo oprócz umiejętności artystycznych jury było pod wrażeniem znajomości historii życia Ulmów przez uczestników konkursu.  Finałowa Gala odbyła się w Przystanku Historia IPN im. Janusza Kurtyki w Warszawie na ulicy Marszałkowskiej. Wszyscy nagrodzeni uczniowie (z różnych kategorii wiekowych) zostali ciepło powitani przez Panią Prezes fundacji ,,BO WARTO’’ Renatę Wardecką. Swoją wzruszającą przemowę wygłosił dr Mateusz Szpytma – Wiceprezes IPN. Zgromadzeni uczniowie, a także ich rodzice mieli okazję dowiedzieć się m.in., że Pan Prezes był blisko spokrewniony z Wiktorią Ulmą, która była siostrą Jego babci i matką chrzestną taty Pana Prezesa. Jednym z obecnych szacownych gości była  Przewodnicząca Rady Rodziny przy Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Pani Dorota Bojemska. Podczas spotkania uczestnicy mogli usłyszeć kilka utworów patriotycznych wykonanych przez Pana Jacka Ornafę oraz obejrzeć zwycięskie prace. To była niezapomniana lekcja historii dla młodych uczestników niełatwego tematu. Bardzo gratulujemy Mateuszowi oraz Jego Rodzicom sukcesu i godnego reprezentowania Naszej Szkoły.

Ewelina Gębarowska i Barbara Niemiec 

Piknik Rodzinny  "W krainie baśni i bajki"       13.06.2023

  W niezwykle słoneczną i piękną niedzielę, 28 maja w szkole ZSPiP w Filipowicach odbył się Piknik Rodzinny, w ten sposób połączono obchody Dnia Matki z Dniem Dziecka oraz nadchodzącego Dnia Ojca.    

       Głównym założeniem całego przedsięwzięcia była integracja mieszkańców jak i wzmacnianie więzi rodzinnych poprzez wspólne, rodzinne spędzanie czasu wolnego. Plac przy Szkole w Filipowicach wypełnił się tłumem piknikujących, przyszły całe rodziny by miło spędzić czas na świeżym powietrzu. Atrakcji było co niemiara, a różnorodność i ich rozpiętość mogła zadowolić gusta nawet tych najbardziej wybrednych.

Dyrektor Szkoły – Gospodarz pikniku Irena Kusion, powitała przybyłych gości i zaprosiła do wspólnej zabawy. 

W dobry nastrój wprowadziły nas występy poszczególnych grup wiekowych oraz występy uczniów szkoły, którzy zachwycili wszystkich swoją choreografią.

Na scenie wystąpili Nasi szczególni goście, którzy przybyli na zaproszenie Szkoły - Izabela Mytnik (fortepian i wokal) oraz krakowska wokalistka Anna Sowa-Staszczak., które zaprezentowały autorskie utwory wprowadzając publiczność w refleksyjny nastój.

Ten dzień uświetniła również swoim koncertem, wspaniała i niezastąpiona Strażacka Orkiestra Dęta z Filipowic. Nie zabrakło pokazu strażackiego OSP KSRG Filipowice i Policji.  Na początku zaprezentowała się Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza Filipowice, która miała za zadanie zbudować linię gaśniczą od zbiornika wodnego i ugasić pożar. Po pokazie małych druhów razem z gościnnym występem Ochotniczej Straży Pożarnej w Gwoźdźcu przystąpiono do ratowania poszkodowanych w wypadku samochodowym. 

Prawdziwe oblężenie przeżywało dmuchana zjeżdżalni. Amatorzy zjeżdżania cierpliwie czekali w kolejce na swoją kolej. Dla dzieci przygotowano dużo atrakcji: malowanie twarzy, tatuaże brokatowe, tęczowe fryzury, pokaz baniek mydlanych XXL, foto kącik oraz warsztaty artystyczne, podczas których chętni realizowali swoje plastyczne pasje.

Najdłuższa kolejka ustawiła się przy loterii fantowej, która dostarczyła sporo emocji dla posiadających dobry numerek i łut szczęścia. Na wygranych czekało wiele niezwykle atrakcyjnych nagród.

Na wszystkich czekały pyszności przy gastronomicznych stoiskach: lody, wata cukrowa, gofry. Kawiarenka oferowała ciasta, kawę, herbatę, napoje. W ramach wspólnego grillowania degustowano kiełbaski i szaszłyki.

Koło Gospodyń Wiejskich Filipowice przygotowało regionalne przysmaki: pierogi, chleb wiejski ze smalcem, podpłomyki, pyszną kwaśnicę i wiele innych smakowitych produktów.

Podczas imprezy podsumowano projekt grantowy Fundacji mBanku „Rosnę z matematyką” oraz rozdano nagrody dla zwycięzców Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego pt. „W krainie baśni i bajki”.

W ramach profilaktyki zdrowia Stoisko Centrum Zdrowia Tuchów oferowało: pomiar glukozy, cholesterolu, ciśnienia. Chętnych nie brakowało.

Dużo zabawy i dobrej energii było też podczas belgijki odtańczonej przez uczestników pikniku.

Piknik rodzinny przy Szkole Podstawowej w Filipowicach okazał się świetnym sposobem na spędzenie wolnego czasu zarówno dla najmłodszych, jak i starszych uczestników. Radosna muzyka i doskonała pogoda wprawiały w świetny nastrój. Uczestnicy tego spotkania stworzyli niezwykłą atmosferę. To był dobry czas.

Organizatorzy dziękują wszystkim zaangażowanym w przygotowanie pikniku: 

Konferansjer – Pan Daniel Tabiś

Rada Rodziców Szkoły ZSPiP w Filipowicach

Ochotnicza  Straż Pożarna KSRG Filipowice 

Strażacka Orkiestra Dęta Filipowice

Koło Gospodyń Wiejskich Filipowice

Zakliczyńskie Centrum Kultury

Gminna Biblioteka Publiczna w Zakliczynie

Placówka Wsparcia Dziennego SPON „Bez Barier”

Studio Figura Brzesko

Centrum Zdrowia Tuchów

Stowarzyszenie Ekopsychologia

Rodzice, Dzieci oraz Wszyscy Pracownicy szkoły ZSPiP w Filipowicach

 

mgr Małgorzata Różycka 


Nasza Szkoła


Stawiamy na rozwój!


Projekty i przedsi..


Obszary działania


Przedszkole


Pracownicy ZSPiP


Dla rodziców


Dla uczniów


Organizacja pracy


Zakończone projekty


Dane szkoły


Powered by dzs.pl & Hosting & Serwery