II SEMESTR 2022/2023 cz.2

 Zajęcia dla uczniów z klas modszych            8.05.2023

     Od lutego do kwietnia dla uczniów z klas młodszych odbywały się zajęcia wyrównawcze ze szczególnym uwzględnieniem edukacji matematycznej i przyrodniczej w ramach Grantu 3 MTA- PE. Ponieważ w czasie pandemii bezpośredni kontakt między uczniami, jak i między uczniami a nauczycielem był ograniczony stąd celem zajęć było rozwijanie więzi rówieśniczych, komunikacji, współpracy, budowania społeczności uczniowskiej, ćwiczenia sprawności wypowiedzi, umiejętności rozumienia, krytycznego myślenia, rozwijania kompetencji matematycznych. Na zajęcia uczęszczała grupa 16 dzieci biorąc udział w 15 zajęciach.  Dzieci miały możliwość poszerzenia swojej wiedzy przyrodniczej w oparciu o słuchowiska, wykonywały doświadczenia, zapisywały ich wyniki, wymieniały się informacjami. Tematyka zajęć oscylowała wokół zagadnień:

·         Co i jak czują zwierzęta i ludzie?

·         Słońce, gwiazda, która daje energię

·         Ile wody jest na Ziemi?

·         Powietrze – potrzebne do życia choć go nie widzimy

·         I ty możesz pomóc naszej planecie

·         Czy tylko ptaki potrafią latać

·         Skąd się wzięło życie na Ziemi?

Oprócz zagadnień przyrodniczych dzieci ćwiczyły mierzenie długości różnymi miarami, posługiwały się kalendarzem, mierzyły pojemność płynów, temperaturę, rozwiązywały zadania tekstowe, logiczne łamigłówki, rozwiązywały quizy matematyczne.

mgr Barbara Niemiec 

Dzień Ziemi                                                    22.04.2023

  Dzień Ziemi (Earth Day) obchodzony w dniu 22 kwietnia to największe ekologiczne święto świata. To coroczne wydarzenie organizowane jest w celu promowania ochrony środowiska, rozszerzania świadomości ekologicznej i życia w zgodzie z naturą. Idea obchodów Dnia Ziemi w tym dniu została zapoczątkowana w 1970 r. przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona.

Dzień Ziemi to doskonała okazja do organizowania różnego rodzaju wydarzeń promujących ekologię, w tym akcje zbierania śmieci oraz sadzenia drzew..

Uczniowie klasy VII są wrażliwi na piękno przyrody, angażują się we wszystkie akcje na rzecz ochrony przyrody. W piątek 21.04.2023 roku postanowili zasadzić w ogrodzie szkolnym tuję i już mają plan, że w następnym roku posadzą kolejne drzewo. Zgodnie mówią: ,,Pragniemy mieć swój udział w ochronie środowiska”

Dbajmy o naszą Matkę Ziemię, jesteśmy jej częścią, jesteśmy za nią odpowiedzialni.

mgr Lucyna Migda

Sprzątamy dla Polski                                        22.04.2023

 W piątek, 21 kwietnia 2023 roku nasza szkoła wzięła udział w V edycji ogólnopolskiej akcji "SprzątamyDlaPolski". Podobnie jak w latach ubiegłych i tym razem wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Jest to akcja organizowana na terenie całego kraju przez Stowarzyszenie „Dla Polski”, której celem jest nie tylko troska o środowisko naturalne w swojej najbliżej okolicy, ale także kształtowanie postawy odpowiedzialności za wspólne dobro.
mgr Małgorzata Różycka

Gminny Konkurs Wiedzy o Św. Janie Pawle II  19.04.2023

   "Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali."

 

4 kwietnia 2023 roku, uczeń klasy VI, Daniel Martyka wziął udział w Gminnym Konkursie wiedzy o Św. Janie Pawle II.

Honorowy patronat nad konkursem objął Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn, Pan Dawid Chrobak. Udział w konkursie wzięło 9 uczniów z pięciu szkół. Test obejmował wiadomości związane z biografią, pontyfikatem, twórczością Jana Pawła II i składał się on zarówno z pytań otwartych jak i zamkniętych. W jury konkursu zasiedli o. Dawid Birunt, o. Jakub Mentel i o. Piotr Mróz. Poziom konkursu był bardzo wysoki i wszyscy uczestnicy świetnie się zaprezentowali. Gratulujemy Danielowi udziału w konkursie, zdobytej wiedzy, pracowitości oraz podziwiamy zaangażowanie z jakim przygotowali się do konkursu. 

mgr Natalia Rosiek 

Ślubowanie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej 18.04.2023

   25 lutego w Ochotniczej Straży Pożarnej w Filipowicach obyło się walne zebranie sprawozdawcze za rok 2022.

Spotkanie było czasem rozmów na temat uczestnictwa druhów z lokalnej jednostki w wielu akcjach i działaniach. Zaproszeni goście z podziwem oceniali działalność jednostki oraz zapał druhów w dążeniu do celu.

Podczas tego zebrania odbyło się uroczyste ślubowanie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Ślubowanie na sztandar jednostki złożyło szesnaścioro członków MDP. Pasowania młodych druhów dokonał komendant OSP w Filipowicach dh Tomasz Martyka. Młodzież otrzymała legitymację członkowskie. Młodzi adepci pożarnictwa uroczyście ślubowali "ze wszystkich sił służyć naszej Ojczyźnie, przyczyniać się do ochrony życia i mienia jej Obywateli". Ich opiekunowie, strażacy podkreślają, że to ogromne zobowiązanie, ale i wielki honor.

Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze to wyjątkowy i przyszłościowy element działania OSP. Dzięki młodzieży w strażach ochotniczych jest wymiana pokoleniowa i co niezwykle ważne - ciągłość funkcjonowania tych jednostek. Młodzież w tych drużynach poznaje się, nawiązuje kontakty, uczy się współdziałania, używania urządzeń gaśniczych, uczy się odpowiedzialności oraz zachowania w sytuacjach kryzysowych i radzeniu sobie z nimi, a również szkoli się i poznaje sposoby ratowania ludzi, pomagania innym. Jesteśmy niezwykle dumni, że dzieci z naszej szkoły zasilają szeregi Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej i życzymy samych sukcesów.

Podczas zebrania do rodziny strażackiej została przyjęta nauczycielka z naszej szkoły Katarzyna Kalicka, która brała czynny udział w tworzeniu Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej i ściśle współpracuje z OSP Filipowice.

mgr Katarzyna Kalicka 

Góra Grosza - XXIII edycja zakończona           30.03.2023

  Góra Grosza to akcja organizowana przez Towarzystwo Nasz dom. Polega ona na zbiórce polskich monet i przekazaniu ich organizatorowi za pośrednictwem Poczty Polskiej. Nasza szkoła co roku uczestniczy w tej akcji, pomagając dzieciom w całej Polsce, które wychowują się poza domem rodzinnym. W tym roku uzbieraliśmy kwotę 560 złotych i 35 groszy. 20 marca wolontariusze spotkali się, aby posortować i policzyć zebrane monety. Następnie pieniądze zostały spakowane w dwa kartonowe pudełka i zawiezione do urzędu pocztowego. Dziękujemy dzieciom z przedszkola, uczniom oraz wychowawcom za włączenie się w akcję. Kolejny raz wspólnymi siłami usypaliśmy „górę grosza”. 

mgr Krystyna Kołacz

Wycieczka do Tarnowa klas I-III                   30.03.2023

   15 marca uczniowie klas I-III pojechali wraz ze swoimi wychowawcami na wycieczkę do Tarnowa. Zgodne z programem najpierw był spektakl w Kinie Marzenie. Tak, tak, to nie pomyłka- spektakl w kinie. Było to przedstawienie profilaktyczne „Przygody zazdrosnego Liliputka” przygotowane przez Teatr Króla – Profilaktyka Uzależnień i Edukacja. Dzieci mogły w trakcie przedstawienia wypowiadać się, gdy postacie tego potrzebowały. Poprzez zabawę poznawały zasady dobrego wychowania: nie kłam, nie bądź zazdrosny, nie zazdrość, pomóż drugiemu, nie używaj brzydkich słów. Tematykę profilaktyki uzależnień dostosowano do wieku widza. Dzieciom bardzo podobało się przedstawienie. Kolejny punkt programu to zabawy w Promiennym Zamku, miejscu dobrze znanym dzieciom z poprzednich lat. Po dwugodzinnych różnorodnych zabawach, uczniowie z uśmiechami na twarzach wrócili do swoich domów.

mgr Krystyna Kołacz 

Sprzątaj z nami Małopolskę                            24.03.2023

       W ramach akcji „Posprzątaj z nami Małopolskę" w ZSPiP w Filipowicach w ruch poszły rękawiczki i worki na śmieci. W poniedziałek 20 marca uczniowie kl. I-VIII wraz ze swoimi wychowawcami wyruszyli porządkować tereny zielone. Młodsi uczniowie sprzątali teren wokół szkoły. Natomiast starsi, udali się w dalsze rejony naszej okolicy. Uczniowie byli bardzo zaangażowani, uzbierali mnóstwo różnych śmieci: butelki, folie, puszki i itp.

Każdy może przyłączyć się do inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego i posprzątać z nami Małopolskę! Celem akcji jest zainspirowanie mieszkańców Małopolski do wyjścia na wiosnę w plener i posprzątania swojej najbliższej okolicy. Akcja potrwa do 21 kwietnia 2023 r. 

mgr Małgorzata Różycka

Dzień dinozaura                                                 24.03.2023

      W ostatnim tygodniu lutego obchodziliśmy DZIEŃ DINOZAURA.  W tym dniu obchodziliśmy święto znanych nam prehistorycznych stworzeń. Dzieci poznały historię dinozaurów, dowiedziały się kiedy żyły, czym się żywiły i jak wyglądały oraz wiele innych ciekawostek z ich życia. Dzieci dowiedziały się, na czym polega praca paleontologa i wspólnie dokonaliśmy „ wykopalisk”, dzięki którym zobaczyliśmy jak wyglądają szkielety niektórych dinozaurów.  Tego dnia nie zabrakło zabaw ruchowych oraz ciekawych prac plastycznych. Dzień dinozaura przyniósł nas w odległy fascynujący i tajemniczy świat.

mgr Wioleta Cichy

Projekt mBanku "wystartował" z zajęciami     21.03.2023

   Po etapie rekrutacji przyszedł czas na spotkania warsztatowe z uczniami. Dzieci biorą udział w przygotowanych przez nauczyciel ciekawych i aktywizujących zajęciach w oparciu o zajęcia matematyczne. Dzieci zostały podzielone na 2 grupy. Każda grupa będzie miała zorganizowane łącznie 14 godziny zajęć. Dużo się działo, uczniowie chętnie przychodzą na wszystkie zajęcia i bardzo aktywnie uczestniczą w nich. Frekwencja osiąga niemal 100% liczebności grup. Uczestnicy w trakcie zajęć poznają różne metody i techniki uczenia się matematyki oraz poprzez liczne zadania utrwalają je. Panie organizujące zajęcia bardzo profesjonalnie i z wielkim zaangażowaniem przekazują najmłodszym tajniki uczenia się matematyki. W ramach zajęć dzieciaki uczestniczyli już w:

-zajęciach z ważenia i mierzenia, gdzie poznawali różne rodzaje wag. Odbyły się też zajęcia praktyczne w pobliskim sklepie, gdzie pani ekspedientka pokazywała dzieciom jak w praktyce używać wagi.

-kolorowym dniu matematyki z kodowaniem i grą matematyczną,

-zajęciach z rozpoznawania figur geometrycznych,

-zajęciach gdzie rozpoznawały znaki graficzne - i +, przeliczały na liczmanach i wspólne obliczały wartości,

-„Bajce o piórniku”, – w której przeliczali kredki i akcesoria z piórnika, porównywali wyniki zabawy matematycznej i mierzyli długości kredek.

A co się działo najlepiej zobrazują zdjęcia w galerii.

mgr Dariusz Stojowski 

Forum szkół im. Świętego Jana Pawła II         19.03.2023

   Dnia 15 marca br. już po raz 30 odbyło się Forum Szkół im. Świętego Jana Pawła II. Spotkanie odbyło się w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Wśród zaproszonych gości był bp Artur Ważny, który przewodniczył Eucharystii oraz Małopolski Kurator Oświaty Pani Barbara Nowak. Wszyscy zaproszeni goście podkreślali, że święty Jan Paweł II zawsze był i będzie dla nas nieocenionym wzorem, wyznacznikiem życiowych wartości, nauczycielem i mistrzem. Uczestnicy Forum wystosowali także społeczny List otwarty w obronie dobrego imienia naszego Patrona.

List otwarty Szkół im. Św. Jana Pawła II Diecezji Tarnowskiej

w obronie dobrego imienia naszego Patrona

Święty Jan Paweł II to Wielki Papież i największy z Polaków. Historia Jego życia i pontyfikatu jest wspaniałym świadectwem człowieczeństwa, patriotyzmu i walki o zachowanie narodowej tożsamości. Pomimo wielu trudności, nacisków, także próby zamachu, zawsze stawał w obronie człowieka, narodu polskiego i wartości chrześcijańskich, nigdy nie tracąc ducha, w pełni oddany misji i wierny swemu powołaniu.

Święty Jan Paweł II zawsze był i będzie dla nas nieocenionym wzorem, wyznacznikiem życiowych wartości, nauczycielem i mistrzem. Dla każdego z nas: ucznia, rodzica, nauczyciela jest niekwestionowanym autorytetem. Jego głęboka wiara, dorobek naukowy, artystyczny, praca na rzecz pokoju na świecie, pokonywania barier religijnych i społecznych, podnoszenia poziomu życia najuboższych, chorych, opuszczonych, budzą podziw i uznanie. To On, Papież Polak z oddaniem i odwagą pochylał się nad potrzebą docenienia wartości życia i rodziny, był przyjacielem ludzi młodych, którzy zawsze zajmowali ważne miejsce w Jego sercu. Uczył budować dobro, dostrzegać piękno, doceniać otrzymane dary, poznawać i kochać człowieka. Jego nauczanie jest dla nas kluczem do rozumienia biegu życia i świata oraz drogowskazem na drodze do świętości każdego z nas.

Dzisiaj Jan Paweł II jest w naszych sercach, w naszych rodzinach i szkołach, a przykład Jego życia i nauczania pozwala nam zrozumieć świat i trudne czasy, w których przyszło nam żyć. To dzięki Jego nauce, wiemy, jak odróżnić dobro od zła, jak, mimo własnych niedoskonałości, dostrzegać w ludziach to, co najlepsze, jak otworzyć swoje serce na potrzeby każdego człowieka. W świecie, w którym walczy się z autorytetami, gdzie podważane są wartości i trwa nieustanna walka dobra ze złem, my wiemy, po której stronie jest miejsce dla Rodziny naszych szkół. Wspólnie stawimy czoła niesprawiedliwości i stanowczo sprzeciwiamy się wszelkim szykanom i atakom na dobre imię Świętego Jana Pawła II. Nikt i nic nie jest w stanie zniszczyć autorytetu i świętości życia naszego Patrona. Niezłomnie będziemy przy Nim trwać.

Rodzina Szkół im. Św. Jana Pawła II Diecezji Tarnowskiej

mgr Natalia Rosiek

Warsztaty z teologii ciała                               19.03.2023

   Dnia 14 marca 2023 r. naszą szkołę odwiedziła Pani dr Magdalena Siemion, która na co dzień pracuje w Instytucie Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie. Pani Magdalena przeprowadziła dla klasy ósmej warsztaty z teologii ciała według Jana Pawła II. Jest to chrześcijańska refleksja na temat ludzkiego ciała, miłości i seksualności oraz jest odpowiedzią na kryzys tożsamości współczesnego człowieka.

mgr Natalia Rosiek 


Nasza Szkoła


Stawiamy na rozwój!


Projekty i przedsi..


Obszary działania


Przedszkole


Pracownicy ZSPiP


Dla rodziców


Dla uczniów


Organizacja pracy


Zakończone projekty


Dane szkoły


Powered by dzs.pl & Hosting & Serwery