II SEMESTR 2021/2022 cz.4

 

Zakończenie roku przedszkolnego           09.08.2022

W dniu 23 czerwca odbyła się w naszym przedszkolu uroczystość zakończenia roku przedszkolnego. Dziesięć miesięcy wspólnych zabaw i zajęć, podróży po porach roku i żywiołach szybko minęło, aż nadszedł czas wakacji i pożegnań.

 Na początku Pani Irena Kusion Dyrektor ZSPiP przywitała serdecznie wszystkich przybyłych  i podziękowała nauczycielom, dzieciom za całoroczną pracę, a rodzicom za współracę. Następnie dzieci, trochę stremowane przedstawiły część artystyczną. Były wiersze, piosenki i wesołe tańce.  Po występie wszystkie dzielne przedszkolaki otrzymały dyplom ,,Super przedszkolaka” oraz upominek.

mgr Anna Łukasik

Certyfikat ekokulturalnego przedszkola w Filipowicach             09.08.2022

Nasze przedszkole podjęło ekowyzwanie i wzięło udział w projekcie EKOKULTURALNE PRZEDSZKOLE,  realizowanego pod patronatem czasopisma Bliżej Przedszkola. Głównym zadaniem projektu było poszerzanie świadomości ekologicznej oraz kształtowanie postaw proekologicznych oraz zachęcenie dzieci do pogłębiania wiedzy o otaczającym je świecie przyrody. Dzieci przez cały rok przedszkolny, podejmowały różnorodne akcji na rzecz naszej planety. Projekt zaszczepił u najmłodszych chęć do działania i pokazał, że każdy na wpływ na kondycję Ziemi i jest za nią odpowiedzialny. Przedszkole w każdym miesiącu wykonywało ekowyzwanie: stworzyliśmy kącik makulatury- ,,Smoka Bena”,  Pożeraczkę zakrętek”; ,,Przystanek wędrującej książki”; ,,Hotel dla owadów”; ,, dokarmialiśmy ptaki w zimie w ,,Ptasim barze” ;  wykorzystaliśmy do zabawy stare ubrania i daliśmy im ,,Drugie życie” z których powstały piękne kukiełki; sadziliśmy roślinki na wiosnę i nasza sala zrobiła się ,,Zieloną salą”, dowiedzieliśmy się jaki i dlaczego należy ,,Oszczędzać wodę” , itd. Program doskonale rozwinął zainteresowania przedszkolaków przyrodą i uświadomił im potrzeby ochrony środowiska naturalnego. Przedszkole zdobyło Certyfikat Ekokulturalnego Przedszkola.

mgr Anna Łukasik 

 „MAŁY MIŚ W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERATURY”-Ogólnopolski Projekt Edukacyjny w  roku przedszkolnym 2021/2022.   09.08.2022

W tym roku nasza grupa po raz czwarty przystąpiła do międzynarodowego projektu edukacyjnego „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”. Miś Teddy towarzyszy nam w codziennym czytaniu, nauce i zabawie. Teddy (zdjęcie misia wydrukowane i zalaminowane) rozpoczął od wędrówkę po domach przedszkolaków i zawsze wraca z pięknymi ilustracjami przeczytanych bajek. Projekt miał na celu promowanie literatury dziecięcej i czytelnictwa, ale także rozwijaniu kompetencji kluczowych.

W ciągu roku nasze dzieci brały udział w realizacji następujących modułów:

- Czytamy razem z Małym Misiem – czytanie literatury dziecięcej w przedszkolu i domu w obecności tytułowego Misia. Wędrujący po domach zalaminowany Miś, który lubi słuchać czytanych bajek. 

- Kodujemy razem z Małym Misiem – dzieci poznały podstawy kodowania czyli przetwarzania informacji. Przedszkolaki wykonały wiele trudnych zadań.

- Opowiem Wam o Polsce – Miś opowiedział dzieciom historię powstania państwa polskiego ,,Legendę o Lechu, Czechu i Prusie” , dzieci stworzyły i zagrały w grę prowadząco po Polsce i utrwaliły symbole narodowe,

- Bajarz Misiowy – dzieci razem z Misiem kończyły rozpoczętą opowieść i stworzyły własną książkę

- Misiowe zajęcia pod chmurką - Ostatni moduł projektu miał zachęcać dzieci do aktywności sportowej na świeżym powietrzu, a także rozwijać ich wyobraźnię.

W związku z realizacją wszystkich modułów i pozytywną weryfikacją miło nam poinformować, że nasze przedszkole zdobyło CERTYFIKAT WZOROWEJ PLACÓWKI za projekt MAŁY MIŚ W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERATURY. 

mgr Anna Łukasik

Ogólnopolski projekt edukacyjny „CO SŁONKO WIDZIAŁO”   09.08.2022

Od października w grupie przedszkolnej został realizowany projekt edukacyjny „ CO SŁONKO WIDZIAŁO”. Projekt ten miał na celu upowszechnianie literatury dziecięcej Marii Konopnickiej, rozbudzenie zainteresowania otaczającym światem i jego różnorodnością, jak również rozwijanie kompetencji czytelniczych, podtrzymywanie tradycji i kultury języka polskiego. Dzieci zostały wprowadzone  w świat wartości takich jak dobro, szacunek, piękno, przyjaźń. Przedszkole zrealizowało cztery moduły: „Jesień”, „Zima”, „Wiosna” i „ Lato”. Dzieci poprzez swoje działania  samodzielnie wykonywały zakładki do książek ,karmnik dla ptaków, został założony  wiosenny ogródek. W przedszkolu powstał kącik czytelniczy zachęcający do wspólnego czytania książeczek wraz z rodzicami. POPRZEZ TE DZIAŁANIA NASZE PRZEDSZKOLE UZYSKAŁO CERTYFIKAT. 

mgr Anna Łukasik 

Międzynarodowy Dzień Ziemi                        09.08.2022

Podczas obchodów Dnia Ziemi przedszkolaki zastanawiały się co dobrego możemy zrobić dla naszej planety? Dzieci poznawały zasady, których należy przestrzegać, aby chronić środowisko naturalne, stworzyły „Kodeks małego Ekologa” uczyły się poprawnego segregowania śmieci, wykonywały prace plastyczne, poznały trudne słowo recykling, dowiedziały się jaki i dlaczego należy oszczędzać wodę  . Wszystkie te działania miały na celu podkreślenie, jak ważne jest nasze zaangażowanie w działania na rzecz ochrony naszej planety oraz rozbudzenie w dzieciach potrzeby dbania o naturę.

mgr Anna Łukasik 

Zakończenie roku szkolnego 2021/2022        17.07.2022

„Są chwile, które nigdy nie wrócą, lecz w pamięci trwać będą wiecznie...…”

Dnia 22 czerwca cała społeczność szkolna zebrała się na sali gimnastycznej, aby pożegnać najstarszą klasę w szkole- klasę ósmą. Na tej uroczystości obecni byli: Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn  Dawid Chrobak,  Zastępca Burmistrza Dawid Drukała, Sołtys i Radny Rady Miejskiej Zygmunt Olchawa, Główny Inspektor Oświaty Agnieszka Malisz, Przewodnicząca Komisji Oświaty Ewa Nijak,  Przewodnicząca Rady Rodziców- Marta Garbacz oraz emerytowani pracownicy szkoły. Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu państwowego. Uczniowie klasy VIII złożyli uroczyste ślubowanie, że „…będą z godnością nosić zaszczytne miano wychowanka Szkoły Podstawowej im. Świętego Jana Pawła II w Filipowicach; zdobytą wiedzę , umiejętności jak najlepiej wykorzystywać w dalszym życiu;  zawsze pracować sumiennie i uczciwie;  czynnie współuczestniczyć  w życiu naszego kraju”. Następnie nastąpiło przekazanie klucza uczniom klasy VII, od tej chwili najstarszej klasie w szkole. W dalszej części głos zabrała Pani dyrektor Irena Kusion, która powitała gości i zaprosiła przedstawicieli oświaty do wręczania nagród za wysokie wyniki w nauce, pracę w Szkolnym Kole Wolontariatu, prezentowanie postawy patriotycznej  na różnych uroczystościach w gminie i w powiecie. Sześciu uczniów otrzymało stypendia naukowe za wysokie wyniki w nauce. Rodzice tych uczniów,  z rąk Burmistrza, otrzymali listy gratulacyjne. Tradycją naszej szkoły stało się przyznawanie tytułu „Najwszechstronniejszego Ucznia Szkoły”. W tym roku tytuł ten otrzymał Michał Wszołek, uczeń klasy VIII, który osiągnął najwyższe wyniki w nauce w naszej szkole, reprezentował szkołę w wielu konkursach przedmiotowych, a także godnie rozsławiał nasz kraj w czasie wyjazdu do Hiszpanii. Tytuł „Przyjaciela Szkoły” otrzymali Państwo Renata i Mariusz Salamonowie oraz Pani Bożena Kępa za wieloletnie aktywne uczestnictwo w życiu szkoły oraz zaangażowanie społeczne. 

Kolejna część naszej uroczystości była podniosła, ale zarazem bardzo wzruszająca, ponieważ żegnaliśmy dwie Panie odchodzące na emeryturę: Panią Ewę Drożdż- wieloletnią nauczycielkę  edukacji wczesnoszkolnej oraz Panią  Marię Łękawską – długoletnią intendentkę w naszej szkole. Życie tak pisze scenariusze, że po latach pracy nadchodzi czas na zasłużony odpoczynek. Życzymy naszym Paniom „Dużo słońca i wesela. Od dziś każdy Pani dzień - to niedziela”. Drogie Panie pamiętajcie o nas. Uroczystość ta była przepełniona chwilami wzruszeń. Kolejny doniosły moment to pożegnanie klasy VIII z wychowawczynią. Łza w oku zakręciła się nie tylko wychowawczyni, ale też uczniom, którzy pewnie wtedy zdali sobie sprawę z tego, że zakończyli pierwszy ważny etap swojego życia. Piękne życzenia na tle nastrojowej, wzruszającej muzyki dopełniły całości. 

Na koniec uczniowie klasy ósmej zaprezentowali swoje talenty aktorskie w zabawnej części artystycznej. Rozlegający się nieustannie na sali śmiech widzów, ocierane ze śmiechu łzy, mówiły same za siebie. Młodzi „aktorzy” zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Uroczystość zakończyła się odśpiewaniem Pieśni Szkoły.

W piątek 24 czerwca miała miejsce druga część zakończenia roku szkolnego. Po Mszy Świętej, odprawionej w Kościele Parafialnym przez Proboszcza Piotra Pabisa, uczniowie przybyli do szkoły. Tam w klasach otrzymali świadectwa z rąk swoich wychowawców. W ten sposób zakończyliśmy rok szkolny 2021/2022 i udajemy się na wymarzone wakacje. Życzymy wszystkim,  by były udane i bezpieczne. Do zobaczenia we wrześniu.

mgr Krystyna Kołacz 

Lekcja wychowawcza o Grenadzie - Hiszpania 28.06.2022

Powroty zawsze są trudne, ale tym razem nie mogliśmy się doczekać, aby zrelacjonować nasz pobyt koleżankom i kolegom, którzy zostali w szkole. Uczestnicy mobilności w ramach godzin wychowawczych udali się do klas młodszych i tych które nie wyjechały na mobilność, aby przedstawić krótką prezentacje z pobytu, opowiedzieć o Grenadzie w Hiszpanii oraz o projekcie „Ponadnarodowej mobilności uczniów” który był sfinansowany przez Europejski Fundusz Społeczny oraz PO WER. Zajęcia udało się przeprowadzić we wszystkich oddziałach szkoły. W trakcie tych spotkań uczestnicy mobilności opowiedzieli o historii szkoły partnerskiej i o samej szkole, jak wglądają zajęcia i jak są prowadzone. Opowiadali o zajęciach z rówieśnikami hiszpańskimi i o integracji międzynarodowej. Zaprezentowali Grenadę waz z licznymi zabytkami i atrakcjami które udało się zwiedzić. Uczniowie chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami oraz odpowiadali na liczne pytania zadawane przez słuchaczy, którzy z wielkim zainteresowaniem wsłuchiwali się w słowa uczestników wyjazdu.

mgr Izabela Łącka i mgr Dariusz Stojowski 

Wycieczka w góry                                              27.06.2022

Dnia 21 czerwca 2022 r. uczniowie z klas III – VI wybrali się przywitać lato w Pieninach. Uczestnicy wycieczki pod nadzorem profesjonalnego przewodnika beskidzkiego zdobyli Trzy Korony. Nie dla wszystkich łatwo było wspiąć się na szczyt, szczególnie po skutkach zdalnego nauczania😊, ale po dwóch godzinach wędrówki mogliśmy podziwiać Tatry polskie i słowackie z platformy widokowej na Trzech Koronach. Następnie zeszliśmy do Sromowców Niżnych, aby udać się na spływ tratwami. Flisacy z przejęciem opowiadali nam o kolejnych mijanych szczytach. Widoki są nie do opisania. Możemy je tylko polecać. I oczywiście w drodze powrotnej nie mogło zabraknąć stałego punktu, czyli wizyty w Mc’Donalds.  

mgr Natalia Rosiek 

Witaj Hiszpanio!                                                    21.06.2022

Od 1 września 2021 r. Szkoła Podstawowa im. Świętego Jana Pawła II w Filipowicach rozpocznie realizację projektu Ponadnarodowa Mobilność Uczniów „Szkoła w Filipowicach otwarta na Świat. Poznajemy kulturę, historię, język innego narodu” finansowanego przez Europejski Fundusz Społeczny w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER). Na ten projekt uzyskała dofinansowanie w wysokości 134 350 PLN którego głównym celem był wyjazd do Hiszpanii.

Zanim doszło do wyjazdu, uczniowie (2 grupy po 12 uczniów w różnych terminach) wzięli udział w cyklu spotkań przygotowawczych, które dotyczyły:

doskonalenia warsztatu językowego, gdzie uczniowie przede wszystkim ćwiczyli sprawności porozumiewania się w różnych sytuacjach w języku angielskim oraz poznali podstawy języka hiszpańskiego,

poznania regionu naszego gospodarza w tym historii i tradycji,

sposobu radzenia sobie z rozłąką z bliskimi, gdyż dla ogromnej większości uczestników był to nie tylko pierwszy wyjazd poza granice kraju, ale również pierwszy tak samodzielny.

Ze względu na zawirowania jesienno-zimowe spowodowane pandemią COVID-19 uzyskaliśmy zgodę, aby dwie grupy wyjechały w tym samym terminie na mobilność. Według założeń każda grupa miała przygotowany osobny program i przydzieloną grupę uczniów ze szkoły partnerskiej.

Spakowani i pełni optymizmu wyruszyliśmy po przygodę w niedzielę 5 czerwca o godzinie 3 nad ranem w stronę lotniska Balice. W drodze do Malagi mieliśmy jedną przesiadkę w Wiedniu.

Sama Malaga przywitała nas bardzo gorąco, i to dosłownie. W drodze z lotniska do Granady podziwialiśmy góry Sierra Nevada, urokliwe małe miasteczka oraz palmy, które zdawały się jako nieliczne wytrzymać dochodzącą do 40 stopni temperaturę.


Granada okazała się sporym miastem, położonym na wzgórzach, która miała zarówno nowoczesna część jak i historyczną, do której zmierzaliśmy. Droga wiodła krętymi, wąskimi i kamienistymi uliczkami, czasami wręcz niemożliwymi do przejazdu, jednak szybko przekonaliśmy się o sprawności naszego kierowcy. Po przybyciu na miejsce, zostaliśmy rozlokowani do swoich pokoi w internacie, który mieścił się na terenie szkoły. Po obiedzie, ruszyliśmy w stronę centrum miasta, do którego mieliśmy ok 30 min piechotą. Tego dnia nie było przewidzianych żadnych zajęć, więc czas spędziliśmy spacerując i napawając się widokami.


Każdy dzień naszego projektu zaczynaliśmy od wspólnego śniadania w szkolnej stołówce. Następnie, w zależności od planu dnia braliśmy udział w zajęciach lub wyjazdach. 

I tak, w poniedziałek poznawaliśmy szkołę, która nas gościła czyli Ave Maria Casa Madre. Szkoła położona jest u podnóża pałacu Alhambra, w historycznych dzielnicach Albayzin i Sacromonte. Budynki szkoły rozlokowane są na długości 1 km, otoczone lasami. Zobaczyliśmy jak wyglądała pierwsza klasa, którą założył Don Andreas Manjon w 1889 roku, a była to bardzo charakterystyczna klasa, ponieważ została wykuta w skale! Obecnie mieści się tam muzeum szkoły i jej założyciela. Bardzo nas zaciekawiła forma prowadzenia lekcji na zewnątrz, gdzie widzieliśmy makiety geograficzne, biologiczne, muzyczne, matematyczne a nawet językowe.

Dzień zakończyliśmy wspólnymi zajęciami sportowymi i integracją z młodzieżą.

We wtorek wyruszyliśmy do centrum nauki Parque de las Ciencias. W obserwatorium mieliśmy okazję obejrzeć i posłuchać historii o dinozaurach, a następnie zwiedzaliśmy ciekawe ekspozycje. W międzyczasie mieliśmy przerwę na lunch oraz lody, które uczniowie sami chętnie zamawiali używając języka angielskiego lub hiszpańskiego. Po odpoczynku udaliśmy się do motylarni oraz muzeum wiedzy ogólnej, by o 16 wkroczyć w zaczarowany świat podwodnej otchłani oraz tropikalnej dżungli.  

W środę zwiedzaliśmy kompleks pałacowy Alhambra, który wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Codziennie mogliśmy podziwiać ten pałac z dziedzińca szkoły, który wieczorem podświetlony wydawał się jeszcze piękniejszy. Jednak to, co zobaczyliśmy za jego murami przerosło nasze oczekiwania: wspaniałe ogrody z różnorodną roślinnością i pałac złożony z setek komnat z misternie zdobionymi fasadami przypominał ten z baśni tysiąca i jednej nocy. Po zwiedzaniu udaliśmy się aleją parkową w stronę dobrze nam znanego już centrum miasta.

Piątego dnia naszego pobytu zostaliśmy w szkole. Wtedy to odbywał się tam coroczny Festiwal Zabaw, coś na wzór naszego Dnia Dziecka, z tym że jak zostaliśmy poinformowani przez nauczycieli, zajęcia te miały nie tylko sprawić frajdę każdemu dziecku, ale uczyć je współpracy, dyscypliny i organizacji. Czyli fundamentalnych zasad założyciela szkoły, przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Były więc gry zespołowe oraz indywidualna kreatywność w połączeniu z integracją z młodszymi uczniami.

Tego samego dnia dwie grupy naszych uczniów wraz z opiekunami, miały okazję wziąć udział w zajęciach z języka angielskiego. Nieskromnie śmiem twierdzić, że nasi uczniowie reprezentowali najwyższy poziom języka angielskiego, natomiast Michał Wszołek został przez jednego z nauczycieli nazwany 'fenomenem'.

Po lunchu udaliśmy się na wycieczkę z przewodnikiem po najbliższej okolicy. Szkoła znajduje się w historycznym miejscu, Sacromonte, które słynie z flamenco oraz jaskiń, w których mieszkają ludzie. Krętymi uliczkami, wchodziliśmy na coraz to wyższe partie aby w końcu podziwiać panoramę całego miasta. Na koniec naszej wędrówki, przewodnik zabrał nas do herbaciarni, która jako jedyna jest nieprzerwanie czynna od XV wieku.

Ostatniego, szóstego dnia pobytu, wyruszyliśmy rano do nadmorskiej miejscowości Salobrena. Na miejscu najpierw udaliśmy się na ruiny średniowiecznego zamku. Jak na zamek przystało i ten znajdował się na wzgórzu, które w pocie czoła (temperatura tego dnia sięgała 40 stopni) zdobyliśmy. A na samym szczycie-piękny widok na zatokę Morza Śródziemnego wraz z plantacjami awokado, ananasami oraz mango tuż przy plaży. Zwieńczeniem wyprawy było plażowanie z kąpielą w morzu. Chętni uczniowie wraz z opiekunami udali się do pobliskiej restauracji na przysmaki z owoców morza.

Tego dnia w szkole odbyło się uroczyste pożegnanie klas ósmych przyjmującej nas szkoły. Nie tylko zaskoczyła nas wieczorna godzina tej uroczystości co sama forma wizualna: czerwony dywan i wieczorowe stroje dały poczucie ważności wydarzeniu. Były podziękowania dla nauczycieli wraz z prezentami, które musiały być zaprezentowane wszystkim zgromadzonym.

Tego dnia nie położyliśmy się już spać, gdyż o 1 nad ranem wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu.  Lot odbył się planowo o godzinie 6 rano i już po 9 byliśmy we Frankfurcie. Tutaj czeka na nas przesiadka, a w międzyczasie odpoczynek i ostatnie zakupy. W Balicach wylądowaliśmy o 14.00. Odbiór bagażu i powrót do Filipowic do których przyjechaliśmy o godzinie 16.30, gdzie na wszystkich już czekali z utęsknieniem rodzice. 


Zapraszamy wszystkich do zapoznania się ze stroną facebook na której umieszczaliśmy relację z naszej podróży: Ponadnarodowa Mobilność | Facebook.

mgr Izabela Łącka i mgr Dariusz Stojowski

Nasza Szkoła


Stawiamy na rozwój!


Projekty i przedsi..


Obszary działania


Przedszkole


Pracownicy ZSPiP


Dla rodziców


Dla uczniów


Organizacja pracy


Zakończone projekty


Dane szkoły


Powered by dzs.pl & Hosting & Serwery