II SEMESTR 2018/2019 cz. 2

ProgramujeMy tarnowski                           12.05.2019

    W ramach wprowadzenia do postawy programowej zajęć z programowania nasza szkoła przystąpiła do projektu „ProgramujeMY tarnowski”, którego celem jest podniesienie kompetencji cyfrowych nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej oraz zdobycie nowych umiejętności w obszarze nauki programowania. Na potrzeby realizacji tego projektu otrzymaliśmy 5 zestawów klocków Lego WeDo 2.0 oraz 3 tablety.

      W grudniu 2018r. uczniowie klas I-III rozpoczęli cykl 15-tu zajęć dwugodzinnych, podczas których budują różne roboty, a następnie przy użyciu komputera(tabletu) programują ich działanie i wprawiają je w ruch. Równocześnie rozwijają logiczne myślenie oraz umiejętność pracy zespołowej, komunikacji, intuicyjnego rozwiązywania problemów. Pogłębiają także swoje zainteresowania w zakresie nauk ścisłych. Na zakończenie projektu dzieci wezmą udział w Zlocie Młodych Programistów.  

admin.

Rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego o bezpieczeństwie na wsi                               08.05.2019

     Celem konkursu jest promowanie wśród uczniów szkół podstawowych z terenów wiejskich pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą dzieci na terenie gospodarstwa rolnego, a także zwrócenie uwagi na szczególnie niebezpieczne sytuacje związane z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, wskazującego na prace szczególnie zagrażające bezpieczeństwu najmłodszych mieszkańców wsi. Tegoroczne hasło konkursowe: „Bezpiecznie na wsi: maszyna pracuje a dziecko obserwuje” ma zwrócić uwagę na sposoby zapobiegania wypadkom, związanym z obecnością w gospodarstwach rolnych maszyn i urządzeń rolniczych. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu pracy plastycznej, w dowolnej technice, ilustrującej hasło konkursowe. Głównym organizatorem eliminacji regionalnych była Placówka Terenowa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddział Regionalny w Krakowie. Wyróżnienie zdobyła uczennica klasy V Gabriela Kijowska, która podczas uroczystej Gali odebrała dyplom i nagrodę.

mgr Lucyna Migd

Konstytucja 3 Maja - przypominamy historię  06.05.2019

     Pamięć o Konstytucji jesteśmy winni naszym przodkom- wielkim patriotom. Czynimy to z pokorą, a zarazem z dumą, że jesteśmy Polakami, że mamy własną tożsamość, że wnosimy do kultury europejskiej wartości, o które walczyli nasi przodkowie.

30 kwietnia 2019r. wychowankowie pani Krysi uczcili swoim wystąpieniem dwustu dwudziestą ósmą rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

 Już najmłodsi, którzy zasiedli na widowni, zostali wprowadzeni przez piątoklasistów w klimat czasów Sejmu Czteroletniego, w których nasi przodkowie walczyli o swoją wolność i prawa; potrafili znaleźć wyjście dla upadającej Ojczyzny. 

Dziś czasy również nie są łatwe. Nie jest łatwo być prawdziwym Polakiem. Ta historia jest przypominana po to, by czerpać z niej siłę i mądrość. Aby wartości-  Bóg. Honor. Ojczyzna.- pozwalały nam, Polakom przetrwać… Aby stały się fundamentem budowanej przez nas przyszłości. 

Szkolny chór- zainspirowany przez swojego opiekuna , panią Basię – ubarwił uroczystość radosnymi piosenkami. 

Przy tak podniosłych okolicznościach zostały wręczone dyplomy i nagrody uczniom biorący udział w kolejnych konkursach bibliotecznych, w ramach projektu Biblioteka – Szkolne Centrum Informacji. 

mgr Jadwiga Zachara

Z życzeniami...                                            21.04.2019

      Wolontariusze jak co roku, udali się przed Świętami Wielkanocnymi do swoich podopiecznych z Filipowic i Rudy Kameralnej z upominkami i życzeniami świątecznymi. Upominki zostały wykonane przez wolontariuszy i członków Akademii dla Aktywnych na wspólnym spotkaniu. Dziękujemy za pomoc i wspólnie spędzony czas.

Opiekun SKW mgr Krystyna Kołacz 

Droga Krzyżowa w DPJ                                 31.03.2019

    W minioną  sobotę młodzież ze Szkolnego Koła Wolontariatu, wraz z opiekunem, odwiedziła podopiecznych Domu Pogodnej Jesieni w Zakliczynie. Jak zawsze tym spotkaniom towarzyszy wiele emocji i wzruszeń. Odmówiliśmy Drogę Krzyżową wspólnie modląc się i śpiewając pieśni adwentowe. Złożyliśmy podopiecznym i pracownikom świąteczne życzenia. Przekazaliśmy wszystkim zebranym drobne upominki. Czy byliśmy mile widziani? Co do tego nie mamy wątpliwości. Uśmiech na twarzach starszych osób i żart wypływający z ich ust, mówią wszystko.  Otrzymaliśmy serdeczne podziękowania, słodkie upominki oraz zaproszenie na kolejne odwiedziny. Oczywiście skorzystamy.

mgr Krystyna Kołacz 

Wyjazd do Państwowego Muzeum w Oświęcimiu 26.03.2019

      Dnia 19.03.2019 r. odbyła się wycieczka najstarszych klas naszej szkoły do Oświęcimia. Głównym celem wyjazdu było zwiedzenie największego hitlerowskiego obozu zagłady w dwóch częściach – Auschwitz I i Auschwitz II Birkenau. Po przekroczeniu bramy z napisem „ arbeit macht frei’’ młodzież poczuła powagę miejsca w którym się znajdowała. Zwiedzanie obozu zaczęliśmy od budynków, w których znajdowały się liczne zdjęcia tego obiektu z czasów wojny. Uczniowie mogli tam zobaczyć pozostałe po więźniach rzeczy osobiste, takie jak: buty, walizki, przedmioty codziennego użytku, ich zdjęcia oraz pomieszczenia, w których zmuszeni byli mieszkać. Przewodnik pokazał zwiedzającym także celę św. Maksymiliana Kolbe. Jednak największe wrażenie na wszystkich wywarł pobyt w pomieszczeniu gdzie znajdowało się krematorium i komora gazowa. Następnie udaliśmy się pod ścianę straceń i blok 11 zwany blokiem śmierci. Kolejnym punktem wyjazdu był obóz Birkenau. Wejście do niego stanowiła ogromna brama wjazdowa, przez którą kiedyś przejeżdżały pociągi przywożące więźniów z całej Europy. Na terenie tego obozu uczniowie mogli zobaczyć pozostałości po barakach.

Wycieczka była dla wszystkich poruszającą lekcją historii. Ta wyprawa na pewno utkwi w pamięci młodzieży jeszcze długi czas.

mgr Lucyna Migda 

Podziękowania                                            22.03.2019

      Wdzięczność jest najpiękniejszą formą szczęścia: 

należy zarówno do jego przyczyn, jak i skutków.

Walter Dirks

W naszej szkole w ostatnim czasie wiele zmian… pozytywnych zmian. Nowe łazienki, nowe pomoce edukacyjne, naprawa elewacji budynku i zabezpieczenie jej przed ptakami, 
a także podarowanie biurek i krzeseł. Nasze serca są niezmiernie wdzięczne za to wsparcie. Chcemy szczerze podziękować za to dobro, które zostało nam dane. Dobro zawsze powraca, dlatego wierzymy, że wszystkim naszym darczyńcom to dobro będzie towarzyszyć każdego dnia.

Serdecznie dziękujemy: Burmistrzowi gminy Zakliczyn – Panu Dawidowi Chrobakowi, jego zastępcy – Panu Dawidowi Drukale oraz Radzie Miejskiej gminy Zakliczyn za wsparcie finansowe, wykonanie prac na rzecz naszej szkoły, a w szczególności za nowe łazienki, elewację budynku oraz za nowoczesne pomoce edukacyjne. Dziękujemy również Stowarzyszeniu Klucz i dyrektorowi tegoż Stowarzyszenia – Panu Kazimierzowi Dudzikowi za podarowanie nam biurek i krzeseł.

Dziękujemy!                                                   

mgr Angelika Winiarska 

Dziękujemy!!! Akcja „Serce za serce dla Szczepana Martyki” zakończona                                    11.03.2019

      „Cierpienie, choroba i mroczne momenty ludzkiego życia,[…] zyskują głęboki wymiar i wręcz stają się źródłem nadziei. Człowiek nigdy nie staje sam wobec tajemnicy cierpienia: staje z Chrystusem, który nadaje sens całemu życiu — chwilom radości i pokoju, ale także chwilom cierpienia i utrapienia”.

/ Święty Jan Paweł II/ 

Przez ostatnie tygodnie nasze społeczeństwo, zarówno szkolne, jak i lokalne zaangażowane było w zbiórkę pieniędzy na leczenie i rehabilitację 21-letniego Szczepana Martyki z Woli Stróskiej. Ten młody człowiek przeszedł niedawno ciężką operację usunięcia tętniaka, który zagnieździł się w jego głowie. Teraz wymaga kosztownego i długiego leczenia. 14 lutego zorganizowaliśmy w naszej szkole kiermasz walentynkowy, z którego dochód w wysokości 2430,36 zł przeznaczyliśmy dla Szczepana. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie kiermaszu: Akademii dla Aktywnych, Radzie Rodziców, rodzicom, wolontariuszom. W niedzielę 24 lutego zbieraliśmy ofiary do puszek przed kościołem w Filipowicach i kaplicą w Rudzie Kameralnej. Hojność ofiarodawców pozwoliła zebrać kwotę 3022,30zł.

Szczepanowi życzymy powrotu do zdrowia, a jego rodzinie dużo sił i optymizmu oraz wytrwałości w walce o zdrowie Szczepana.

Opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu mgr Krystyna Kołacz

I miejsce Filipa w konkursie WRZOSY 2018    06.03.2019

      Związek Strzelecki jest bezpośrednim spadkobiercą ideowym i duchowym Związku Strzeleckiego z lat 1910-1914 i 1919-1939, którego celem jest rozwijanie i propagowanie inicjatyw, postaw i działań sprzyjających rozwojowi dzieci, młodzieży i osób dorosłych. W związku z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości zorganizował Ogólnopolski Konkurs Historyczny dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych „Wrzosy 2018”.

Konkurs ten, pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej rozpoczął się 15 listopada 2018 a prace zgłaszano  do 15 grudnia 2018 r. Konkurs otrzymał okolicznościowy znak graficzny Prezydenta RP „Stulecie Odzyskania Niepodległości 1918 – 2018”.

            Ideą konkursu jest zainteresowanie dzieci i młodzieży naszą tradycją i walką o niepodległość poprzez udział w akcji mającej na celu: - zebranie informacji na temat miejsc, wydarzeń, osób związanych z historią regionu, - pielęgnowanie miejsc pamięci narodowej i innych, - pozyskiwanie ciekawych informacji o osobach i wydarzeniach z różnych okresów prowadzonych walk o wolność, - odbudowywanie, odnawianie miejsc ważnych pod względem historycznym – cmentarzy, kwater żołnierzy, partyzantów, legionistów, strzelców, - nieść pomoc weteranom walk, spisywać ciekawe jeszcze nieznane fakty, historie osób i wydarzeń. Aby wziąć udział w konkursie należało przygotować pracę pisemną opowiadającą o miejscu pamięci narodowej, cmentarzu lub grobach wojennych, wydarzeniach i osobach związanych z walką w obronie ojczyzny z dołączonymi fotografiami, rysunkami itp. renowacyjno-porządkowych nad grobami, mogiłami żołnierzy, partyzantów, legionistów, oraz udokumentowanie zdjęciami prac renowacyjnych grobów, mogił żołnierskich (często są to miejsca zapomniane i zaniedbane. O odnalezienie i upamiętnienie właśnie takich miejsc najbardziej powinno zależeć uczestnikom konkursu, aby móc przywrócić im należytą pamięć).

Uczeń 8 klasy naszej szkoły Filip Turczak przygotował pracę o żołnierzu wyklętym - kapitanie Janie Dubaniowskim ps. „SALWA” który swój szlak bojowy zakończył  w Rudzie Kameralnej, a w której przedstawia dzieje kapitana i długi proces przywracania należnego mu miejsca w historii… Postać kapitana jest doskonale znana młodzieży gminy Zakliczyn (i nie tylko). Praca konkursowa Filipa jest kolejną próbą przedstawienia sylwetki tego Niezłomnego szerszej grupie odbiorców. W latach poprzednich Filip startował w konkursie „Poznajemy Ojcowiznę” z prezentacjami multimedialnymi dotyczącymi „SALWY” zajmując  1 a w kolejnym roku 2 miejsce etapu wojewódzkiego. W ubiegłym roku na międzynarodowym „V Konkursie Historycznym o Żołnierzach Wyklętych” z projektem serii znaczków  pocztowych z sylwetkami Niezłomnych, wśród których oczywiście nie zabrakło kpt. Dubaniowskiego zajął wysokie 2 miejsce.

W trakcie Powiatowych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Zakliczynie od organizatora konkursu dotarła wspaniała wiadomość – spośród nadesłanych blisko 60-ciu prac z całej Polski praca Filipa zajęła zaszczytne 1 miejsce! GRATULUJEMY!

Praca Filipa jest dostępna na stronie w zakładce Dla ucznia - Prace uczniów.

admin 

Ku Waszej pamęci...                                         06.03.2019

     ,,Ku Waszej pamięci, Żołnierze Wyklęci”

Kim byli?

,,Oszukani, porzuceni, nieugięci!

Opluwani, poniżeni i wyklęci!

Pozbawieni swoich domów, swojej ziemi!

Poszli walczyć, żeby zginąć, albo zmienić!”

 

Pierwszego marca bieżącego roku po raz kolejny obchodziliśmy w Polsce  Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Jest to święto ustanowione przez Sejm RP w dniu 3 lutego 2011 roku jako forma oddania hołdu poległym i pomordowanym żołnierzom, którzy po 1944 roku nie zgodzili się, aby Polską rządziła komunistyczna władza z nadania Moskwy. Za tę postawę wielu zapłaciło najwyższą cenę – cenę życia. Dlatego tak ważne jest, aby „Wyklęci” żyli w naszej pamięci i byli dla nas wzorem patriotyzmu.

W naszej szkole uczciliśmy święto „Żołnierzy Niezłomnych” licznymi działaniami. Na szkolnym korytarzu pojawiła się okazjonalna dekoracja, upamiętniająca bohaterów, którzy tworzyli polskie, powojenne podziemie niepodległościowe. Stworzona została także mini – wystawa pt. Jan Dubaniowski ,, Salwa” prezentująca prace plastyczne uczniów. 

Cała społeczność szkolna wzięła udział w uroczystej akademii, w czasie której uczniowie zostali zapoznani z genezą tego święta oraz historią i losami żołnierzy. Całość uroczystości uświetnił pokaz filmu o kpt.Janie Dubaniowskim ,,Salwie” przygotowany przez ucznia kl. VIII Filipa Turczaka oraz pieśni patriotyczne w wykonaniu chóru.

Ponadto grupa chętnych uczniów z Rudy Kameralnej posprzątała teren wokół pomnika i miejsca pamięci przed uroczystościami. Delegacje uczniów reprezentowały szkołę na uroczystościach gminnych w Zakliczynie oraz powiatowych w Rudzie Kameralnej składając wiązanki kwiatów i znicze.


Nasza Szkoła


Stawiamy na rozwój!


Projekty i przedsi..


Obszary działania


Przedszkole


Pracownicy ZSPiP


Dla rodziców


Dla uczniów


Organizacja pracy


Zakończone projekty


Dane szkoły


Powered by dzs.pl & Hosting & Serwery