II SEMESTR 2017/2018 cz. 1

 

Pożegnanie zimy w przedszkolu                  08.04.2018

  Już 21 marca, a za oknem jest jeszcze zimowo - mróz, śnieg, brak słońca.  Trudno uwierzyć, że puka do nas wiosna.  Głośno stuka do przedszkolnych drzwi i liczy na dzieciaki, że pomogą jej zwyciężyć i wygonić zimę. Wie, że na nich zawsze może liczyć. Po wstępie pełnym zagadek, rebusów, zabaw przywołujących ciepło i rozgrzewających atmosferę w szranki stanęły dwa zespoły: jeden to dzielne przedszkolaki udekorowane opaskami z kwiatów, a drugi to zmęczone i wycieńczone  jak zima - panie przedszkolanki.  Gdzie sprawiedliwość? …. krzyczała  Zima, gdy jej zespół poniósł spektakularną klęskę.  Wtedy dzieci spokojnie odpowiedziały - sprawiedliwość właśnie nadeszła! …. Przecież w kalendarzu mamy już wiosnę. Teraz jest jej pora panowania. Uciekaj Zimo!

mgr Iwona Gurgul 

Działalność Szkolnego Koła Wolontariatu      05.04.2018

  Wolontariat to dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych lub całego społeczeństwa, wykraczająca poza związki rodzinno – koleżeńsko – przyjacielskie.

Wolontariusz to ochotnik pracujący na zasadzie wolontariatu.

Wolontariusze swoją pracę opierają na pomocy potrzebującym osobom. Wolontariuszem może zostać każdy uczeń klas IV-VII, który jest chętny do bezinteresownej  pomocy drugiemu człowiekowi.

Szkolne Koło Wolontariatu działa w naszej szkole od początku tego roku szkolnego. Podjęliśmy współpracę z Domem Pogodnej Jesieni w Zakliczynie. Odwiedzamy pensjonariuszy przed Świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocy, składając życzenia i uczestnicząc we wspólnej modlitwie. Na spotkaniach z Akademią dla Aktywnych wykonujemy wspólnie różne prace i upominki dla naszych podopiecznych. Pamiętamy także o osobach starszych z Filipowic i Rudy Kameralnej, udając się do nich w odwiedziny.

Od kilku lat uczestniczymy w różnych akcjach charytatywnych o zasięgu lokalnym i ogólnopolskim. Współpracujemy z Towarzystwem Nasz Dom zbierając „Górę Grosza” dla dzieci, które wychowują się poza domem rodzinnym. Zbieramy zakrętki dla Basi, baterie i makulaturę. Mamy nadzieję, że grono chętnych do pomocy drugiemu człowiekowi, będzie się z roku na rok powiększało.

mgr Krystyna Kołacz 

Rozwijanie czytelnictwa                                   05.04.2018

  W bieżącym roku szkolnym szkoła brała udział w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa. W ramach tego programu zostało zakupionych wiele książek, zarówno lektur do klas I-VII jak i nowości wydawniczych. Uczniowie chętnie zapoznawali się z zakupem i wypożyczali książki, korzystając z wystawy przygotowanej przez bibliotekę.

Przeprowadzone w starszych klasach zajęcia biblioteczne udowodniły, że są książki po które sięgamy od pokoleń, np. literatura Henryka Sienkiewicza, wiersze Jana Brzechwy i Juliana Tuwima, Baśnie Braci Grimm. Prowadzona od lat akcja „Każda książka cenna jest” pozwala wzbogacać księgozbiór biblioteki o nowe pozycje przyniesione przez uczniów z biblioteczek domowych. Uczniowie klasy I zostali pasowani na czytelników. Najpierw brali udział w zajęciach, w których wykazali się znajomością literatury dziecięcej. Następnie w bibliotece złożyli uroczyste ślubowanie i wielką encyklopedią zostali pasowani na czytelników. W nagrodę otrzymali zakładki do książek, które mają własnoręcznie ozdobić. Na pamiątkę otrzymali dyplom i złożyli podpisy pod tekstem ślubowania. Najmłodsi uczniowie okazali się wzorowymi czytelnikami. Systematycznie i z wielkim entuzjazmem pożyczają książki i rozmawiają na temat ich treści.

mgr Krystyna Kołacz 

Droga Krzyżowa w DPJ w Zakliczynie                         05.04.2018

      W dniu 24 marca 2018r. uczniowie klas IV-VII, w ramach działalności Szkolnego Koła Wolontariatu, uczestniczyli w Drodze Krzyżowej w Domu Pogodnej Jesieni w Zakliczynie. To wydarzenie ubogaciło wszystkich obecnych. Ważnym elementem spotkania były życzenia oraz upominki świąteczne, wykonane przez wolontariuszy i Akademię dla Aktywnych. Nad uczniami opiekę sprawowały: pani Krystyna Kołacz-opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu oraz pani Lucyna Migda wychowawczyni klasy VII.

Dziękuję wszystkim za obecność i możliwość wspólnej modlitwy.

mgr Renata Pawłowska 

 Gotujemy od serca                                          03.04.2018

Zdając sobie sprawę ze wszystko brnie do przodu, rozwija się, postanowiłam i ja zrobić krok do przodu. Dzięki przychylności mojej rodziny, dyrekcji, koleżanek które musiały mnie zastąpić, za co im serdecznie dziękuję jestem szczęśliwa ze mogłam poszerzyć swoją wiedzę. Uczestniczyłam w kursie zorganizowanym przez Krakowską Szkołę Restauratorów i trwał 40 godzin szkoleniowych. Celem kursu było przekazanie wiedzy pomocniczej w pracy w branży gastronomicznej.

Tematyka kursu obejmowała: czytaj więcej.

Joanna Krupa 

Z kart historii                                              26.03.2018

Historia szkoły, to również część historii społeczności, w której ona działa i dla której wypełnia swą służebną rolę. Dlatego też pisanie jej, jak każdej historii,  jest niezwykle trudne, zwłaszcza, że nie zawsze zgodna bywa z myśleniem wszystkich. Ilu bowiem ludzi, tyle spojrzeń i opinii, a każdy chciałby, aby jego wypowiedź była najbardziej słuszna. Dlatego też każda historia, aby nie stała się legendą, musi być oparta na faktach. Nie zapisane fakty idą w niepamięć. A prawda jest tylko jedna. Stąd troską każdego Dyrektora winno być spisywanie tego, co najbardziej istotne w życiu placówki, która obok niesienia szeroko rozumianej oświaty kształtuje ludzi i środowiska, w których rozwija swą działalność. Szkoła, to nie tylko nauczanie dzieci. To szeroko rozumiana integracja lokalnej społeczności w działaniu  na rzecz własnego rozwoju i najmłodszego pokolenia, które w  przyszłości ma nas zastąpić.

            Historia Szkoły Podstawowej w Filipowicach ma bardzo bogatą tradycję. Sięga czasów, kiedy... czytaj więcej

mgr Zdzisław Górnikiewicz

Sondaże, wywiady, ankiety i nagrania o postawach patriotycznych (zad. 3)                               25.03.2018

Na przełomie lutego i marca bieżącego roku w ramach programu „Szkoła młodych patriotów” uczniowie naszej szkoły przeprowadzili sondaż wśród uczniów, nauczycieli oraz mieszkańców Filipowic i Rudy Kameralnej nt. postaw patriotycznych oraz roli patriotyzmu lokalnego.

Efekty pracy naszych uczniów - redaktorów zostały zebrane i przedstawione w załączonych poniżej materiałach.

W rolę dziennikarza wcielił się Filip Mróz uczeń klasy VII, który przeprowadził szereg wywiadów audiowizualnych.

Wywiad z uczennicą kl. VII Joanną Drożdż - wywiad

Wywiad z uczennicą kl. VII Gabrielą Salamon - wywiad

Wywiad z uczeniem kl. VII Machałem Czubą - wywiad

Wywiad z uczeniem kl. IV Michałem Wszołkiem - wywiad

Wywiad z katechetką panią Renatą Pawłowską - wywiad

Wywiad z nauczycielem matematyki panem Dariuszem Stojowskim - wywiad

 

Eryk Płonka przeprowadził rozmowę o patriotyzmie ze swoją mamą, którą uwiecznił na nagraniu: nagranie.

Wiktor Karnaś przeprowadził wśród społeczeństwa lokalnego szereg ankiet, których wyniki przedstawił w formie prezentacji multimedialnej. Oto prezentacja.

Kamil Nowak i Patrycja Molenda przeprowadzili bardzo ciekawy wywiad z mieszkańcem Rudy Kameralnej, panem Andrzejem Różowskim. Wyniki tegoż spotkania opisali w formie wywiadu – wywiad z panem Różowskim.

Wiktoria Wolak przeprowadziła wywiad ze swoim wujkiem Mateuszem Zającem – wywiad.

Amelia Gniatkiewicz przeprowadziła wywiad z panem Jerzym Łopatką – wywiad.

Patryk Kornaś przeprowadził wywiad ze swoją mamą – wywiad.

Michał Wszołek przeprowadził wywiad ze swoim wujkiem – wywiad.

Lucyna Migda, Dariusz Stojowski

Muzyczno – historyczna lekcja w Europejskim Centrum Muzyki w Lusławicach                                    18.03.2018

  7.03.2018 uczniowie kl. V – VII z wychowawcami uczestniczyli w koncercie muzycznym o charakterze patriotycznym pt. ,,Moja Niepodległa” organizowanym w ramach gminnych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który odbył się w Europejskim Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. W programie znalazły się utwory nawiązujące do ponad 250 - letniej tradycji walk o wolność i niepodległość Polski. Koncert był muzyczną podróżą od Konfederacji Barskiej poprzez epopeję walk napoleońskich, Powstania Listopadowe i Styczniowe, odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku, Polskie Państwo Podziemne, Żołnierzy Wyklętych i fenomen ,,Solidarności”. Wykonawcami koncertu była Orkiestra i Chór Stowarzyszenia Passionart z Krakowa i Wielopokoleniowy Chór z Zakliczyna.

mgr Lucyna Migda 

SU dla szkoły                                                                         15.03.2018

  W najtęższe mrozy tej zimy, nasi uczniowie mieli okazję uzupełnić  energię na stoisku powstałym  z inicjatywy pani Magdaleny Budzyn - opiekun SU. Z niebywałą radością zmarzluchy częstowały się  gorącą czekoladą i słodkimi wypiekami  pani opiekun.  Warto wspomnieć, że SU często zaskakuje ciekawymi  pomysłami  brać szkolną. 

mgr Jadwiga Zachara 

Pamięci Żołnierzom Wyklętym                                                 12.03.2018

      W celu upamiętnienia postaci i wydarzeń z przeszłości 02.03.2018 r. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ubrani w galowe stroje dzieci przedszkola i uczniowie szkoły z powagą obejrzeli spektakl patriotyczny przygotowany przez najstarszych uczniów szkoły. W scenerii z czasów komunizmu ukazano losy żołnierzy polskiego powojennego podziemia niepodległościowego, którzy stawili opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Przedstawiono również ostatnie dni życia młodziutkiej sanitariuszki Danuty Siedzikówny ps. ,, Inka” zamordowanej przez komunistycznych oprawców w sierpniu 1946 r.

Wymowne i przejmujące sceny przedstawienia na długo pozostaną w pamięci widzów. Uroczystość uświetnił występ chóru, który pięknie zaśpiewał utwory patriotyczne związane z Żołnierzami Wyklętymi. Dziękujemy p. Kazimierzowi Spiesznemu za udostępnienie eksponatów muzealnych ze swojej prywatnej kolekcji, które tworzyły piękną dekorację i oddawały niepowtarzalny klimat tamtych czasów.

Zachęcamy wszystkich do oglądnięcia nagrania z tej uroczystości:

WIDEONAGRANIE

mgr Lucyna Migda 

Uroczystości Dnia Żołnierzy Wyklętych na Rudzie Kameralnej 08.03.2018

    W niedzielę 4 marca w całej Polsce obchodziliśmy po raz ósmy już Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, którzy byli przez lata wymazywani z polskiej historii. Dzięki świętu ustanowionemu z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego przywracamy bohaterom tzw. „drugiej konspiracji” należne im miejsce w historii. Wyklęci stanowili bardzo zróżnicowaną grupę żołnierzy przede wszystkim AK i Narodowych Sił Zbrojnych. Szacuje się, że Polskie podziemie antykomunistyczne miało w swoich szeregach ok. 250 000 członków, w tym około 40 tysięcy żołnierzy, którzy prowadzili walkę z bronią w ręku. Po amnestii w 1947 roku niepodległościowe podziemie liczyło nie więcej niż dwa tysiące osób. Występowali oni przeciwko administracji komunistycznej, zwalczali działalność NKWD oraz UB na terenie Polski, wyzwalali aresztowanych z więzień, piętnowali kolaborantów i likwidowali zdrajców. W sumie Wyklęci przeprowadzili 12 tysięcy akcji, w których zostało zabitych 529 funkcjonariuszy SB (służby bezpieczeństwa) i MO (milicji obywatelskiej) i 429 żołnierzy Armii Czerwonej.

W naszej gminie obchody skupiają się na zakliczyńskim cmentarzu przy grobie kapitana Jana Dubaniowskiego „Salwa” oraz w Rudzie Kameralnej pod pomnikiem w pobliżu miejsca gdzie zginął.

Delegacja naszej szkoły tradycyjnie uczciła pamięć kapitana i innych Żołnierzy Niezłomnych składając kwiaty i zapalając znicze. Następnie delegacja wraz z opiekunami – Panią Dyrektor ZSPiP Ireną Kusion oraz Panem Dariuszem Stojowskim udała się pod krzyż , w miejsce gdzie zginął „Salwa”. Tam również zapalono znicze i uczczono pamięć poległych.

Młodzież oraz p. Dyrektor zadeklarowała objęcie pomnika i krzyża opieką.

Cześć i Chwała bohaterom!

`Filip Turczak 

Wyniki ogólnoszkolnego konkursu wiedzy pt: ,, Historia Polski a patriotyzm”                                            08.03.2018

    W ramach Ogólnopolskiego Konkursu pod nazwą Szkoła Młodych Patriotów, którego celem jest krzewienie postaw patriotycznych w kontekście historii państwa i narodu polskiego w naszej szkole przeprowadzono sprawdzian wiedzy z tego tematu.

Do konkursu zgłosiło się 11 uczniów z klas IV – VII. Uczniowie pisali test składający się z 40 pytań dotyczących historii Polski od Mieszka I aż do czasów współczesnych.

Po ocenie prac komisja przyznała:

I miejsce – Michał Czuba – kl. VII

II miejsce – Natalia Gębarowska – kl. VII

III miejsce – Michał Wszołek – kl. IV

Uroczyste podsumowanie konkursu, wręczenie pamiątkowych dyplomów i nagród odbyło się podczas uroczystej akademii z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Gratulacje dla zwycięzców.

mgr Lucyna Migda

 

Ferie wkoło, a my bawimy się wesoło -  II tydzień           07.03.2018

      Pierwszy dzień ferii upłynął pod hasłem ,,bezpieczne ferie,” Do naszego przedszkola przybył gość specjalny. Pan Dawid Żabiński, członek grupy ratowniczej OSP Nowy Sącz, w raz ze swoim wiernym czworonożnym przyjacielem, Nero. Nasz gość opowiedział nam o swojej pracy, o potrzebnym przygotowaniu, o trudach i niebezpieczeństwach. Zademonstrował nam ekwipunek niezbędny w tej odpowiedzialnej pracy, wytłumaczył nam jak ważną role pełni Nero i  jak wygląda szkolenie na psa ratownika. Nero jak na dobrze wyszkolonego psa przystało zademonstrował nam swoje umiejętności, i ze stoickim spokojem znosił nasze niezliczone dowody sympatii. To był wspaniały dzień. Jeszcze raz dziękujemy za tak wspaniałe odwiedziny.

We wtorek odbył się ,,dzień  zumby kids” dzieci poznały czym jest zumba, poznały, że  to nie tylko ćwiczenia i taniec, ale również super zabawa.

Podczas zajęć dzieci uczyły się prostych układów tanecznych, jednocześnie ćwiczyły koordynacje, równowagę, kształtowały i rozwijały kreatywność, dyscyplinę oraz pamięć.

W środę ćwiczyliśmy szare komórki  w naszych przedszkolnych kalamburach. Dzień zagadek, wzbudził wiele emocji wśród dzieci, a rywalizacja była bardzo zacięta. Po uczciwym pojedynku królową zagadek została Milenka Klimek. Na zakończenie tego dnia  dzieci wykonały prace techniką origami.

Czwartek był dniem ,,sportowca”. Dzieci  jak na prawdziwych olimpijczyków przystało  po rozgrzewce, pokonały tor przeszkód, składający się z różnych trudnych technicznie elementów. Ale nawet największy slalom, czy tunel to dla nas żadna przeszkoda.

W piątek zadbaliśmy o  nasze zdrowie i wzmocnienie odporności. Dlatego przygotowaliśmy pyszną sałatkę owocowa, prawdziwa bombę witaminową. Przypomnieliśmy sobie jak istotne są witaminy dla naszego organizmu. Sprawdziliśmy swoja wiedze na temat owoców i warzyw. A nasze kulinarne umiejętności sprawdziła Pani Dyrektor, która jak na prawdziwego jurora kulinarnego przystało po degustacji wystawiła nam szóstkę z plusem.:)

mgr K. Kalicka

 Ferie wkoło, a my bawimy się wesoło -  I tydzień           22.02.2018

      W naszym przedszkolu nie ma czasu na nudę. Aby ferie zimowe, które są czasem beztroskiej zabawy i odpoczynku upłynęły dzieciom miło. Nasza placówka przygotowała wiele ciekawych zabaw i niecodziennych zajęć. 

Pierwszy dzień ferii upłynął pod hasłem ,, ferie badacza”, dzieci po porannej gimnastyce i pokonaniu toru przeszkód, jak na prawdziwych badaczy przystało przeprowadzały ciekawe doświadczenia. Nasze zabawy badawcze rozpoczęliśmy od ,,pienistego potwora”, sprawdziliśmy dlaczego woda zniknęła ze spodka, mieszaliśmy odpowiednie kolory, sprawdzając jak otrzymać daną barwę, na zakończenie sprawdziliśmy, że do zrobienia telefonu wystarczą dwa plastikowe kubeczki i sznurek.

We wtorek odbył się ,,dzień małego artysty”. Nasze przedszkolaki przekonały się, że malowanie to nie tylko mała kartka papieru i pędzel. W ten dzień sięgnęliśmy po duży format. Nasze zimowe pejzaże malowaliśmy przy użyciu gąbek i paluszków. Radości nie było końca, a nasze wspólne zimowe dzieło zachwyciło.

W środę odbył się w przedszkolu,, Bal Walentynkowy”Podczas balu, przedszkolaki tańczyły przy ulubionych tanecznych przebojach, liczne konkursy umiliły nam ten dzień, a zabawy dostarczały mnóstwo radości. Na zakończenie dzieci wykonały wieniec z serduszek.

Czwartek był dniem ,,małego cukiernika”. Dzieci jak na prawdziwych cukierników przystało mieszały, ważyły składniki, aby przygotować ciasto na babeczki. Po tej męczącej części, nastąpił najprzyjemniejszy i najsmaczniejszy moment – degustacjaJ. Na zakończenie wykonaliśmy prace plastyczna pt,, Czapka kucharza”

 

Piątek był ,,dniem kinomaniaka” Przedszkolaki po zakupieniu biletów i wyjaśnieniu zasad obowiązujących w kinie udały się na seans. Ciepły popcorn umilił nam ten dzień.

mgr K. Kalicka

Szkoła z misją       "Zbieraj - pomagaj"                         22.02.2018

      W szkolny rytm zajęć włączyliśmy od września lekcje z: wrażliwości; dobrego serca; zaangażowania dla dobra innych. Kształtujemy przez to postawę obywatelską akceptacji dla drugiego człowieka, jak również postawę tolerancji także dla innych narodów.  Możemy realizować miłość do bliźnich z najbliższego otoczenia i najodleglejszych zakątków świata, bowiem powołany został Szkolny Klub Wolontariatu, a poza tym nasza szkoła bierze udział w projekcie charytatywno- ekologicznym. 

 SZKOAZMISJĄ.PL to projekt dla dzieci i młodzieży będący inicjatywą lubelskiego oddziału Sekretariatu Misji Zagranicznych Księży Sercanów. Zachęcamy Was Drodzy Uczniowie  do zbierania zniszczonych telefonów komórkowych, zużytych baterii lub niepotrzebnych płyt CD i DVD. Takie zachowanie chroni wodę i glebę przed skażeniem metalami ciężkimi oraz kształtuje w Was - młodych osobach- postawy dobroczynne. Pieniądze pochodzące ze sprzedaży tzw. elektrośmieci przeznaczane są na realizację projektów misyjnych, np. utrzymanie sercańskiego przedszkola na Filipinach lub wiercenie studni w sercańskiej parafii w Czadzie.   

Przypominamy, że oznaczone pojemniki czekają na ternie szkoły, na uzupełnienie.

Ciekawostka: Jedno ze zdjęć zostało wykonane przez świecką misjonarkę, Annę Warchoł, która kiedyś odwiedziła naszą szkołę.

mgr J. Zachara 

Ferie w koło, a my w naszym przedszkolu bawimy się wesoło!                                                        19.02.2018 

Dzień pierwszy – bezpieczne ferie – zajęcia na temat pierwszej pomocy poprowadzone przez wykwalifikowanego raownika.

Dzień drugi – zumba kids – zabawy muzyczne, nauka układów tanecznych.

Dzień trzeci – kalambury – rozwijanie kreatywnego myślenia.

Dzień czwarty – sport to zdrowie – zabawy sportowe na sali gimnastycznej.

Dzień piąty – zdrowo warzywko i owoc – robienie sałatek owocowych i wyciskanie soków.

Adaptacja do przeszkola                           19.02.2018 

       Należy pamiętać, że każde dziecko jest inne i niepowtarzalne, a w przypadku adaptacji wydaje się to szczególnie ważne. Do każdego dziecka należy podejść indywidualnie, zarówno do takiego, co adaptuje się od września i takiego, które spróbuje w późniejszym terminie. Nie ma jednej ramy, w którą można włożyć ten proces i warto pamiętać o tym na każdym z jego etapów.

Co powinno umieć dziecko zaczynające przedszkole i jak długo trwa proces adaptacji? Czytaj więcej ...

mgr K. Kalicka

Nasza Szkoła


Stawiamy na rozwój!


Projekty i przedsi..


Obszary działania


Przedszkole


Pracownicy ZSPiP


Dla rodziców


Dla uczniów


Organizacja pracy


Zakończone projekty


Dane szkoły


Powered by dzs.pl & Hosting & Serwery