I SEMESTR 2023/2024 cz.3

Warsztaty zdobienia pierników                      19.01.2024

     

12 grudnia nasze przedszkolaki uczestniczyły w ,,Warsztatach Zdobienia Pierników”.  Zajęcia miały na celu wtajemniczyć dzieci w poszczególne etapy tworzeni pierników. Przedszkolaki dowiedziały się jak powstają pierniki i jak można je ozdobić. Pyszne, kolorowe lukry i cukiereczki smakowały wszystkim. Każde dziecko otrzymało zestaw pierników, lukier zapakowany w woreczki i przeróżne kolorowe ozdobne cukiereczki. Ozdabianie pierników przebiegało w atmosferze skupienia i pełnego zaangażowania. Dzieci wykazały się fantazją i niesamowitym kunsztem. Zdobienie pierniczków sprawiło naszym przedszkolakom wielką radość, a jednocześnie w sposób miły i praktyczny utrwaliło tradycje Świąt Bożego Narodzenia.  
mgr Anna Łukasik 

Święty Mikołaj w przedszkolu                       19.01.2024

     

Święty Mikołaj lubi odwiedzać dzieci w każdym miejscu na całym świecie.

Dnia 06 grudnia z workiem pełnym prezentów pojawił się w naszym przedszkolu.

Oprócz pełnego prezentów worka św. Mikołaj przywiózł ze sobą dużo uśmiechu i wesołych opowiastek. Dzieci odwdzięczyły się pięknie zaśpiewanymi piosenkami i wierszykami.Na zakończenie Święty Mikołaj wszystkim przedszkolakom osobiście wręczał prezenty, na które wszyscy z taką niecierpliwością czekali. Dzień ten na długo pozostanie w pamięci wszystkich przedszkolaków.

Cieszymy się, że  Św. Mikołaj o nas pamiętał i czekamy na jego wizytę w przyszłym roku.

mgr Katarzyna Kalicka 

Już pływam! - edycja jesienna 2023             11.01.2024

     Zakończyła się kolejna edycja projektu „Już pływam” organizowanego przez Gminę Zakliczyn przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Projekt rozpoczął się w październiku i obejmował 7 wyjazdów. 10 uczniów  naszej szkoły z klas I-III wzięło udział cotygodniowych, 2 godzinnych zajęciach na basenie.
Podobnie jak w poprzednich edycjach, miejscem nauki był BOSiR w Brzesku, gdzie pod czujnym okiem profesjonalnych trenerów i trenerki pływania uczniowie zdobywali nowe umiejętności.
Realizacja projektu umożliwiła nie tylko zdobycie podstawowych umiejętności pływania, ale również zapoznanie z zasadami bezpieczeństwa na różnego rodzaju kąpieliskach, promowanie aktywności  ruchowej, utrwalania nawyków prozdrowotnych oraz znaczenia nauki pływania w profilaktyce zdrowotnej, poprawę kondycji i podniesienie ogólnej sprawności fizycznej uczniów, stwarzając tym samym szansę dla rozwoju sportowych talentów.
mgr Izabela Łącka

Tradycyjne Jasełka Bożonarodzeniowe           04.01.2024

Dzisiaj w Betlejem…

,,Choć w stajeneczce, choć w stajeneczce Panna syna rodzi, 

Przecież On wkrótce, przecież On wkrótce ludzi oswobodzi.’’

 

Okres Bożego Narodzenia to czas, kiedy wszyscy stają się dla siebie bardziej życzliwi, zapominają o wszelkich sporach i waśniach. Święta te obfitują w miłość, radość oraz dzielenie się tym wszystkim, co najlepsze w człowieku.

Dzień 22 grudnia w naszej szkole, był dniem bardzo wyjątkowym, a to za sprawą świątecznej atmosfery, której towarzyszyły; Jasełka w przepięknej scenerii, życzenia przepełnione miłością i pokojem oraz tradycyjny, jak co roku obiad wigilijny.

Jasełka w wykonaniu dzieci wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój, a uczniowie swym pięknym występem podbili serca publiczności. Piękny śpiew kolęd i pastorałek uświadomił wszystkim, że Święta Bożego Narodzenia są już bardzo blisko.

Po przedstawieniu publiczność w ciszy i skupieniu, wysłuchała świątecznych życzeń złożonych przez Panią Dyrektor Irenę Kusion oraz zaproszonych gości.

W tym uroczystym dniu gościliśmy wyjątkowe osoby:  Pana Dawida Chrobaka Burmistrza Miasta i Gminy Zakliczyn, Pana Zygmunta Olchawę Radnego Rady Miejskiej w Zakliczynie, a zarazem Sołtysa wsi Filipowice, Prezesa OSP Gminy Zakliczyn Pana Tomasza Damiana, Sołtys wsi Piaski Drużków Panią Joannę Bodziony oraz Komendanta OSP Filipowice Pana Tomasza Martykę.

Podczas uroczystości nie mogło zabraknąć podziękowań dla Wolontariuszy naszej szkoły, którzy bezinteresownie pomagają drugiemu człowiekowi. Opiekun Koła Pani Krystyna Kołacz przygotowała dla nich upominki oraz koszulki dla nowo wstępujących uczniów. Szkolne Koło Wolontariatu liczy obecnie 28 wolontariuszy. Upominki zostały wręczone przez Pana Burmistrza Dawida Chrobaka oraz Panią Dyrektor Irenę Kusion.

Ten dzień był też dniem zakończenia realizacji programu mPotęga, finansowanego ze środków Fundacji mBanku. Zostały wręczone dyplomy i nagrody zwycięzcom oraz podarki dla uczestników projektu.

Piątkowy dzień był dla wszystkich bardzo emocjonujący i wyjątkowy, przyniósł wiele radości oraz był wstępem do nadchodzącej Wigilii, którą cechuje pełne emocji oczekiwanie na wielkie święto Narodzenia Pana i niepowtarzalne święto rodzinne.

mgr Urszula Mróz

Podsumowanie programu grantowego mPotęgi  w SP w Filipowicach           28.12.2023

Dnia 22 grudnia 2023 podczas uroczystej akademii zakończyliśmy realizację programu mPotęga, finansowanego ze środków Fundacji mBanku.

Przypomnijmy...  W X edycji mPotęgi – programu grantowego fundacji mBanku grantami nagrodzono 183 projekty z całej Polski. Dofinansowanie otrzymało 92 projekty kierowane do uczniów i uczennic klas 4-6 i 91 projektów w kategorii klas 7-8 szkół podstawowych. Łączna kwota, jaką w tym roku mFundacja przeznaczyła na granty, wyniosła blisko 1,15 mln zł.

Z przyjemnością informowaliśmy, że zgłoszone przez naszą szkołę projekty „Logiczne myślenie na co dzień” i „Jestem architektem – bryły w naszym otoczeniu” otrzymały dofinansowanie.

W naszej szkole projektem „Logiczne myślenie na co dzień”, byli objęci uczniowie z klas 4-6 SP. Projekt miał na celu m.in. odczarowanie dzieciom i młodzieży matematyki i zachęcenie ich do zgłębiania tej nauki.

Wartość grantu wynosi 4 999 zł.

Koordynatorem Projektu mPotęgi był pan Dariusz Stojowski a osobą realizującą była pani Dyrektor Irena Kusion.

W skrócie:

Przeprowadziliśmy 15 godzinnych spotkań warsztatowych z uczniami, 1 spotkanie z rodzicami oraz Turniej Logicznego Myślenia.

Dzieci brały udział w przygotowanych przez nauczyciela ciekawych i aktywizujących zajęciach praktycznych połączonych z teorią pozwalającą poznać techniki i metody logicznego myślenia podczas gier. W ramach projektu odbyło się spotkanie rodziców wraz z dziećmi w szkole w celu przeprowadzenia wspólnych gier i zabaw logicznych w celu integracji pokoleniowej. Podczas warsztatów uczniowie z rodzicami wspólna integrowali się podczas gier w szachy, warcaby, ubongo, scrabble itp.

Dużo się działo, uczniowie chętnie przychodzili na wszystkie zajęcia. Z klas 4 – 6 udział w zajęciach wzięło 75% uczniów - w sumie 26. W trakcie trwania projektu uczniowie mogli zdobywać punkty mPotęgi, które w sklepiku przygotowanym na tę okazję na podsumowaniu mogli wymieniać na przybory szkolne i inne gadżety.

Zajęcia warsztatowe były swoistym przygotowaniem do Turnieju Logicznego Myślenia w trakcie, którego w każdej z klas wyłoniliśmy Mistrza i Wicemistrza.

Tytuł Mistrza Logicznego Myślenia uzyskali: Mikołaj Doskocz – klasa 4, Magdalena Drożdż i Bartosz Kijowski – klasa 5, Sabina Jaszczur i Marcel Pichnar – klasa 6. Tytuł Wicemistrz uzyskali: Alicja Łyszczarz – klasa 4, Sabina Piechnik – klasa 5, Milena Piechnik – klasa 6.          GRATULUJEMY!!!

Projektem „Jestem architektem – bryły w naszym otoczeniu” byli objęci uczniowie z klas 7-8 SP. Projekt miał na celu m.in. doskonalenie logicznego myślenia poprzez umiejętność wykorzystania wiedzy, którą się posiada oraz przetwarzania jej i wyciągania z niej wniosków. Nabycie wyobraźni przestrzennej i pomysłowość działania oraz zdobywanie umiejętności pracy w zespole - podział obowiązków, odpowiedzialność, samoocena i samokontrola.

Wartość grantu wynosi 7 980 zł.

Koordynatorem Projektu mPotęgi i osobą realizują był pan Dariusz Stojowski.

 W skrócie:

Przeprowadziliśmy 10 dwugodzinnych spotkań warsztatowych z uczniami, 1 spotkanie z rodzicami oraz Turniej mPotęgi. Uczniowie brali udział w przygotowanych przez nauczyciela ciekawych i aktywizujących zajęciach w oparciu o przygotowane materiały ćwiczeniowe.

W ramach projektu odbyło się spotkanie rodziców wraz z dziećmi w szkole w celu przeprowadzenia wspólnych gier i zabaw logicznych w celu integracji pokoleniowej.

Z klas 7 – 8 udział w zajęciach wzięło 90% uczniów - w sumie 18. W trakcie trwania projektu uczniowie mogli zdobywać w trakcie zajęć punkty mPotęgi, które w sklepiku przygotowanym na tę okazję na podsumowaniu mogli wymieniać na przybory szkolne i inne gadżety.

Zajęcia warsztatowe były swoistym przygotowaniem do Turnieju mPotęgi w trakcie, którego w każdej z klas wyłoniliśmy Mistrza i Wicemistrza. Turniej podzielony został na dwa etapy: praktyczny, w którym uczniowie mieli w domu z rodzicami wykonać makietę budynku, budowli 3D i teoretyczny – test.

Tytuł Mistrza mPotęgi uzyskali: Daniel Martyka – klasa 7, Jarosław Kierczak – klasa 8. Tytuł Wicemistrza mPotęgi uzyskali: Franciszek Osuch – klasa 7, Julia Chrobak – klasa 8.     GRATULUJEMY!!! 

Na wspólnym podsumowaniu dwóch projektów nastąpiło wręczenie dyplomów i nagród zwycięzcom oraz upominków dla uczestników.

Z funduszy programu zakupiliśmy szachy wraz z zegarem, picturekę, siatki brył magnetycznych oraz bryły 3D ponadto materiały biurowe oraz inne potrzebne do realizacji zadań przedmioty, nagrody oraz napoje na zajęcia.

Swymi działaniami pokazywaliśmy, że zależy nam na ciekawym i efektywnym uczeniu matematyki, że matematykę można zrozumieć i polubić.

Dziękujemy wszystkim, którzy wspierali nasze inicjatywy, mające na celu poszukiwanie kreatywnych sposobów poznawania przez dzieci i młodzież świata matematyki.

A co się działo najlepiej zobrazują zdjęcia w dołączonej galerii.

mgr Dariusz Stojowski 

Wizyta w teatrze                                                15.12.2023

      

7 grudnia najmłodsi uczniowie naszej szkoły wyruszyli na spotkanie z Jasiem i Małgosią do tarnowskiego teatru. Baśń, którą wszyscy znają, opublikowana przez braci Grimm, opowiada o dwójce dzieci pozostawionych przez macochę w lesie, które dotarły do chatki z piernika złej czarownicy. Scenariusz oglądanego spektaklu opierał się na przeświadczeniu, że złe uczynki biorą się z braku miłości, przyjaźni i akceptacji ze strony innych. Zakończenie baśni być może zaskoczyło dzieci, gdyż zła czarownica nie poniosła dotkliwej kary ginąc w piecu, ale przepraszała  za swoje uczynki i obiecywała poprawę. Otrzymała drugą szansę na szczęśliwe życie bez krzywdzenia innych. Piękna muzyka, wesołe piosenki, kolorowa scenografia i kostiumy, efekty specjalne  dopełniały całości. Aplauz zaś wzbudził Jaś ( Kamil Urban), który przybijał piątki z dziećmi zgromadzonymi na widowni. Spektakl podobał się wszystkim widzom.
mgr Barbara Niemiec 

"Czyściochowa akademia"                             07.12.2023

     

"Niesamowity świat higieny jamy ustnej" w ramach programu "Czyściochowa Akademia"


     W dniu 5 grudnia w naszym przedszkolu zostały zorganizowane zajęcia edukacyjne z higienistką w ramach akcji "Niesamowity świat higieny jamy ustnej". Dzieci 5 i 6-letnie pod okiem Pani higienistki, opanowały poprawną technikę mycia zębów.  Dowiedziały się również jak należy dbać o higienę jamy ustnej, ile czasu zajmuje prawidłowe szczotkowanie i co robić aby ustrzec się próchnicy. Dzieci obejrzały ciekawy filmik edukacyjny, pracowały w kartach pracy, przygotowanych przez Panią higienistkę i uczyły się prawidłowego czyszczenia zębów na plastikowej szczęce. Na koniec, każdy uczestnik zajęć otrzymał niespodziankę- specjalny pakiet  w zestawie z poradnikiem dla rodziców. Wizyta odbyła się w miłej atmosferze i bardzo zaciekawiła przedszkolaków. Mamy nadzieję, że dzięki tym zajęciom maluchy jeszcze bardziej zatroszczą się o swój zdrowy uśmiech.
mgr Ewelina Łyszczarz 

Święto Dnia Pluszowego Misia                         07.12.2023

      

Pluszowy miś to najlepszy przyjaciel każdego dziecka, ukochana maskotka na dobre i złe chwile. Można go przytulić, a nawet powiedzieć mu o czymś bardzo ważnym.

Z tej okazji  przedszkolaki z naszego przedszkola uczestniczyły w obchodach "Światowego Dnia Pluszowego Misia". W tym wesołym dniu przedszkolaki uczestniczyły w wielu atrakcjach tj. zabawy ruchowe, quizy, zagadki, degustacja miodkiem. Poznały historię tego święta i bawiły się do znanych misiowych przebojów, rozmawiały o znanych i lubianych misiach z dziecięcych bajek, wykonały piękne prace plastyczne Na koniec czekała na dzieci    słodka niespodzianka. Ten wyjątkowy dzień był pełen uśmiechu i świetnej zabawy.

mgr Katarzyna Kalicka

Zajęcia w ramach mPotęgi                                03.12.2023

Projekt mPotęgi „Jestem architektem – bryły w naszym otoczeniu” w miesiącu listopadzie upłyną podobnie jak październik pod znakiem spotkań warsztatowych z uczniami. Uczestnicy w trakcie zajęć pracowali w grupach, w których analizowali i rozwiązywali zadania przygotowane przez prowadzącego. A prowadzący był tylko doradcą, który w razie potrzeby ukierunkowywał na dobry tok myślenia. W trakcie zajęć uczniowie rysowali i sklejali ostrosłupy i graniastosłupy. Obliczali pola i objętości. Poznali bryły obrotowe. Zwieńczeniem każdych zajęć była chwila oddechu i rozluźnienia przy skromnym zdrowym poczęstunku. Pod koniec listopada został ogłoszony konkurs mPotęgi, który podzielony został na dwa etapy. W pierwszym uczniowie mają z brył stworzyć-zbudować dowolną obiekt architektoniczny, a drugi to krótki test. Wyniki poznamy w grudniu. Na 13 grudnia zostało zaplanowane spotkanie integracyjne rodziców wraz z uczniami w celu przeprowadzenia wspólnych gier i zabaw w ramach integracji wielopokoleniowej jak i również zaprezentowanie rodzicom umiejętności, jakie nabyły podczas projektu uczniowie.

Projekt mPotęgi „Logiczne myślenie na co dzień” w miesiącu listopadzie upłyną pod znakiem kontynuacji spotkań warsztatowych z uczniami. Dzieci szlifowały poznane techniki logicznego myślenia jak również wykorzystywały poznaną wiedzę i umiejętności w praktyce. Zainteresowanie wśród uczniów było bardzo duże i każde zajęci cieszyły się wysoką frekwencją, a sami uczestnicy nie ukrywały swojego zadowolenia, iż mogą uczestniczyć w takim projekcie. Podsumowaniem zajęć będzie w grudniu spotkanie integracyjne rodziców wraz z uczniami w celu przeprowadzenia wspólnych gier i zabaw w ramach integracji wielopokoleniowej jak i również zaprezentowanie rodzicom umiejętności, jakie nabyły podczas projektu uczestnicy. 

mgr Dariusz Stojowski

Andrzejki w przedszkolu                                 01.12.2023

      

Andrzejki w Naszym Przedszkolu to już tradycja. Również w tym roku, był to dzień radosnych zabaw i wróżb, w których dzieci mogły "poznać" swoją bliższą i dalszą przyszłość. Wszystkie przedszkolaki przybrały swoją ulubioną postać i w grupie kolegów i koleżanek przeniosły się w świat wróżb i magii. Po zajęciach i poczęstunku udały się tańczyć na salę gimnastyczną przy akompaniamencie skocznej muzyki. Andrzejki były wspaniałą zabawą, dostarczającą wielu przeżyć i emocji, jak również okazją do rozbudzenia w dzieciach ciekawości i chęci poznawania naszej ludowej tradycji. Czy wróżby się spełnią? Przyszłość pokaże. Pewne jest to, że zabawa przyniosła dzieciom wiele radości.

mgr Iwona Gurgul 

Zabawa andrzejkowa                                       30.11.2023

     Katarzynki i andrzejki to wieczory wróżb poświęcone miłości i małżeństwu. Podczas pierwszego święta kawalerowie mogli się dowiedzieć, jaka przypadnie im żona, a drugiego – panny odgadywały, kto zostanie ich mężem. Katarzynki, jako dzień wróżb wyłącznie chłopców odeszły w zapomnienie. Pozostały andrzejki, będące już tylko zabawą połączoną wspólnymi wróżbami dziewcząt i chłopców. Taka tajemnicza noc w roku, kiedy to staramy się uchylić rąbka tajemnicy dotyczącej naszej przyszłości miała miejsce w naszej szkole 22 listopada. Zarówno uczniowie klas młodszych jak i starszych wśród radosnych zabaw usiłowali poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Było przekłuwanie serduszek z imionami, losowanie swoich przyszłych zawodów, odczytywanie szczęśliwej liczby, przynależność do jednego z żywiołów. Czy wróżby się spełnią? Czas pokaże. Bal andrzejkowy młodsi uczniowie rozpoczęli wspólnie zatańczonym polonezem. Potem była świetna zabawa połączona z konkursami. Starsi uczniowie bawili się przy muzyce do późnego popołudnia. Dzień św. Andrzeja zakończył rok obrzędowy rozpoczynając adwent.
mgr BArbara Niemiec 

Konferencja Młodego Ekologa                    29.11.2023

      W piątek 17 listopada 2023 r. uczniowie klasy ósmej na zaproszenie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Zakliczynie uczestniczyli w „Konferencji Młodego Ekologa”. Patronat oraz finansowanie tego wydarzenia sprawował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej. W trakcie spotkania uczniowie mieli możliwość wysłuchania wykładu na temat przyczyn, skutków i możliwości ochrony przed kwaśnym deszczem oraz przeprowadzenia doświadczeń chemicznych m.in. oddziaływania kwasu siarkowego na tynk oraz na rośliny. Dla upamiętnienia tego dnia w ogródku przyszkolnym zasadzono wiąz. Dziękujemy za miłe przyjęcie, poczęstunek i dużą dawkę wiedzy.
mgr Lucyna Migda

Nasza Szkoła


Stawiamy na rozwój!


Projekty i przedsi..


Obszary działania


Przedszkole


Pracownicy ZSPiP


Dla rodziców


Dla uczniów


Organizacja pracy


Zakończone projekty


Dane szkoły


Powered by dzs.pl & Hosting & Serwery