I SEMESTR 2023/2024 cz.1


Powstań i żyj... stając się sobą                    13.10.2023

 11 października klasa 8 wraz ze swoją Wychowawczynią, Panią Lucyną Migdą i Katechetką, Panią Natalią Rosiek uczestniczyła w III Forum dla Młodzieży organizowanym przez Wydziały Duszpasterstwa Młodzieży i ds. Nowej Ewangelizacji.
Modlitwa i taniec, słuchanie słowa Bożego i konferencji, adoracja i spowiedź, czyli Powstań  i żyj – odbyło się z udziałem 1800 ósmoklasistów. Czas ósmej klasy to czas wyborów, na pewno najlepszy na usłyszenie takich treści, które nadadzą wartość ich myśleniu o sobie, zbudują ich na przyszłość, a oni będą to podawali dalej i budowali innych. To ogromnie ważne dzisiaj, kiedy młodzi tak wiele słyszą tego, co ich burzy, co nie jest prawdą na ich temat, a mało - że są potrzebni, wartościowi, ważni, że Komuś na nich zależy, że Ktoś ich kocha bez względu na wszystko.  społeczna popularyzująca sport i zdrowie.
mgr Natalia Rosiek 

 Dzień Głośnego Czytania w naszej szkole     13.10.2023

 29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. W naszej szkole, od kilku już lat, ten dzień jest stałym punktem w kalendarzu uroczystości szkolnych i cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W tym roku gościem czytającym wśród najmłodszych dzieci był absolwent naszej szkoły- druh Łukasz, który jest także opiekunem Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, działającej przy OSP Filipowice. Druh Łukasz, w stroju strażaka, przybył punktualnie na umówioną godzinę. Dzieci bardzo radośnie go powitały i z wielką uwagą słuchały czytanych przez niego bajek. Wśród uczniów szkoły Dzień Głośnego Czytania przebiegał w różnych formach. Uczniowie siedząc na wygodnych pufach, czytali fragmenty swoich ulubionych książek. Piękna, słoneczna pogoda sprawiła, że głośne czytanie przeniosło się także na plac szkolny. Jedni leżąc na wygodnych leżakach, inni na kocykach, słuchali fragmentów różnych tekstów literackich czytanych przez nauczycieli lub koleżanki i kolegów. Klasa I odwiedziła bibliotekę szkolną i publiczną. Tam dowiedzieli się na czym polega praca bibliotekarza, jak pożyczać i zwracać książki, jak je szanować i jak się zachować w bibliotece. 
Warto czytać codziennie, bo głośne czytanie ćwiczy pamięć i uwagę, poszerza wiedzę, wzbogaca słownictwo, rozwija empatię i poprawia humor
mgr Krystyna Kołacz

Narodowy Dzień Sportu                                      12.10.2023

 Narodowy Dzień Sportu to ogólnopolska akcja społeczna popularyzująca sport i zdrowie. Jest to wielkie święto aktywności fizycznej i zdrowego trybu życia. W naszej szkole 22.09.2023 w ramach tej akcji odbył się event sportowy dedykowany naszej całej społeczności szkolnej. W programie zorganizowano pokaz różnych dyscyplin sportowych, pokaz tańca w wykonaniu szkolnych cheerleaderek, zostały rozegrane rozgrywki: ringo, z piłki siatkowej, piłki nożnej oraz z unihokeja promujące pozytywne wartości związane z konkurencją sportową. Ścieżką rowerową Velo Dunajec odbył się rajd rowerowy, który był świetną okazją dla każdego pasjonata "dwóch kółek" do miłego spędzenia czasu na swoich jednośladach. W ramach promocji zdrowego odżywiania, samorząd uczniowski przygotował zdrowe napoje i zdrowe przekąski dla wszystkich uczestników wydarzenia. Narodowy Dzień Sportu w naszej szkole był nie tylko okazją do zabawy, ale też do odkrycia swoich sportowych pasji oraz zdrowego trybu życia.

Sponsorem wydarzenia było PZU.

                                                     mgr Małgorzata Różycka

 Srzątanie Świata                                               6.10.2023

 W tym roku przypada 30. finał ogólnopolskiej Akcji Sprzątania Świata. Tegoroczne hasło kampanii brzmi: „Sprzątanie świata łączy ludzi”. Nasza szkoła od wielu lat włącza się aktywnie. Tak było i w tym roku. Uczniowie pod opieką swoich wychowawców, wyposażeni w jednorazowe rękawiczki i worki na śmieci, wyruszyli by pozbierać śmieci na placu szkolnym, wokół szkoły i w jej pobliżu. Uczniowie z wielkim zapałem i zaangażowaniem uczestniczyli w akcji. Sprzyjała temu również piękna, słoneczna pogoda. Zebrane śmieci zostały złożone w odpowiednim miejscu. Mamy nadzieję, że takie działania mają pozytywny wpływ na nasze środowisko.
mgr Krystyna Kołacz 

Wycieczka do Muzeum Auschwitz – Birkenau  6.10.2023

 29 września 2023 r. uczniowie klasy 7 i 8 wzięli udział w wycieczce do miejsca pamięci Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu. Nie była to typowa wycieczka szkolna, gdyż uczniowie odwiedzili największy cmentarz świata, miejsce przepełnione ludzką tragedią.

Uczniowie poznali historię założenia obozu. Zobaczyli baraki; krematoria; miejsce straceń; stosy osobistych rzeczy więźniów; budynki zwane blokami; pozostałości po komorach gazowych; rampy rozładunkowe, na które przywożono więźniów; celę śmierci, w której życie oddał ojciec Maksymilian Maria Kolbe. Na chwilę zatrzymali się pod ścianą straceń, gdzie minutą ciszy
 uczcili pamięć pomordowanych ofiar hitlerowskiego obozy zagłady.

Młodzież w skupieniu i powadze uczestniczyła w żywej lekcji historii, dzięki której poznała zjawisko holokaustu na tle wydarzeń II wojny światowej.

Hitlerowski obóz koncentracyjny Auschwitz – Birkenau to miejsce, które każdy z nas powinien odwiedzić chociaż raz w życiu.

mgr Lucyna Migda 

Miesiąc z mPotęgą                                            2.10.2023

 Projekty mPotęgi „Logiczne myślenie na co dzień” dla klas 4-6 i „Jestem architektem – bryły w naszym otoczeniu” dla klas 7-8 rozpoczęliśmy od stworzenia dokumentacji, czyli wymaganych zgód oraz kampanii informacyjnych promujących przedsięwzięcia.  Warto wspomnieć, że w połowie września chętni uczniowie wraz z Samorządem Szkolnym wykonały piękne plakaty reklamujące
 nasze ambitne projekty – są porozwieszane w każdej klasie. Dodatkowo wspólnie stworzyliśmy gazetki informujące na temat przedsięwzięcia, jakie rozpoczęliśmy z mPotęgą. Dokonaliśmy pierwszych zakupów dla uczestników i rozpoczęliśmy nabór w każdej klasie. Wszyscy rodzice z klas IV – VIII zostali poinformowania o naborze i celach projektu. W ramach promocji, ukazał się artykuł na szkolnej stronie internetowej oraz w zakliczyninfo.pl jak również w lokalnej gazecie Głosiciel.
mgr Dariusz Stojowski 

 

Dzień Kropki                                                      30.09.2023

 15 września całe przedszkole świętowało Międzynarodowy Dzień Kropki. Celem Międzynarodowego Dnia Kropki jest wzbudzenie u dzieci kreatywności, pomysłowości 
i zachęcenie ich do tworzenia, działania.
Dzień Kropki jest to dzień odwagi i zabawy. Tego dnia nasze zabawy wypełnione były kolorowymi kropkami, starsze dzieci prezentowały swoje talenty przed grupa.
Na zajęciach poznaliśmy genezę tego święta. Dzieci uważnie wysłuchały opowiadania, jak to zwyczajna kropka zmieniła świat małej dziewczynki o imieniu Vashti. Historia ta uświadomiła przedszkolakom, że każdy z nas ma jakieś ukryte zdolności, TALENT.
Tego dnia również dostrzegaliśmy kropki tam, gdzie wcześniej nikt na nie zwracał uwagi. Okazało się, że kropki towarzyszą nam w naszym codziennym życiu: są w kropkach biedronki, z kropki można utworzyć słońce,   bombkę choinkową, kolorową kulę, piłkę czy
BYŁO KOLOROWO, „KROPKOWO” I RADOŚNIE
mgr Anna Łukasik

Uroczystości na Jamnej                                      30.09.2023

   W dniu 24 września 2023 roku, w 79 rocznicę pacyfikacji wsi Jamna i bitwy Batalionu „Barbara” 16 pułku piechoty AK odbyły się uroczystości patriotyczno – religijne, w których wzięli udział przedstawiciele uczniów naszej szkoły.
Uroczystości rozpoczęły się na dziedzińcu sanktuarium Matki Bożej Niezawodnej Nadziei przy pomniku poległych we wrześniu 1944 r. Wzięli w nim udział parlamentarzyści, samorządowcy, władze gminy, organizacje patriotyczne, reprezentacje służb mundurowych i licznie zgromadzona młodzież. Ta część uroczyści zakończyła się złożeniem wiązanek kwiatów przed pomnikiem oraz w Dolinie Męczeństwa. Następnie odprawiona została msza święta w intencji poległych i zamordowanych. Pomimo wyjątkowo niesprzyjającej pogody naszą szkołę reprezentowali: Adam Łygoń, Eliza Nowak, Sandra Kornaś, Alan Budzelewski, Nikodem Góral, Amelia Jurczyk, Milena Piechnik.
Po zakończeniu głównych uroczystości można było wziąć udział w Rodzinnym Pikniku Odkrywców Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego, warsztatach historycznych, quizach i konkursach.
mgr Lucyna Migda

Ruda Kameralna – uroczystości ku pamięci ,,żołnierza wyklętego’’                                   24.09.2023

                                        
 ,,Pamięć o przeszłości oznacza 
zaangażowanie w przyszłość’’.
Jan Paweł II

W dniu 17.09.2023 uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w uroczystościach patriotyczno–religijnych upamiętniających 76 rocznicę śmierci majora  Jana  Dubaniowskiego ,,Salwy” w Rudzie Kameralnej. 
Reprezentacja szkoły złożyła wiązankę kwiatów i zapaliła znicze pod krzyżem upamiętniającym śmierć żołnierza niezłomnego.
 Następnie uczniowie z Pocztem Sztandarowym uczestniczyli w Mszy Świętej w kaplicy w Rudzie Kameralnej.  Mszę świętą w intencji  Jana Dubaniowskiego „Salwy” celebrował  ks. Piotra Pabisa – proboszcz parafii p.w. Matki Bożej Śnieżnej w Filipowicach. 
Honorowym gościem uroczystości była córka Majora – Maria Dubaniowska – Guzdek, która obok osobistych refleksji dotyczących pamięci Ojca, wyróżniła osoby szczególnie zasłużone dla kultywowania pamięci o majorze Janie Dubaniowskim „Salwie” . Wśród wyróżnionych  byli m. in. Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak oraz Dyrektor ZSPiP Filipowice Irena Kusion. 

                                          Cześć i Chwała Bohaterom!
mgr Urszula Mróz 

Wybory Samorządu Szkolnego 2023/2024      24.09.2023

   W czwartek 14 września odbyły się demokratyczne wybory do Samorządu Uczniowskiego. Klasy od I do VIII mogły wybrać swoich przedstawicieli, zarówno wśród uczniów, jak i nauczycieli. Opiekunem Samorządu została Pani Natalia Rosiek. Natomiast Samorząd Uczniowski ukonstytuował się w składzie: Przewodniczący: Daniel Martyka, Zastępca przewodniczącego: Mikołaj Doskocz. Członkowie: Nikola Nowak, Sandra Kornaś, Marcel Pichnar, Magdalena Kubacka, Julia Osuch i Diana Salamon. Samorząd Szkolny już pomysłów ma mnóstwo, teraz je tylko trzeba zrealizować. Życzymy nowym władzom zapału, kreatywności i wytrwałości.
mgr Natalia Rosiek 


 

 

Drużyna Kangura                                               20.09.2023

Oferta zajęć sportowych dla dzieci przedszkolnych: " Drużyna Kangura". Jest to ogólnopolski program płatnych zajęć ruchowy   Filmiki z zajęć pokazowych dla rodziców dzieci. Zapraszamy do zapisów.

 

Film promocyjny kliknij1 i kliknij2.  

mgr Iwona Gurgul

Inauguracja Roku szkolnego 2023/2024         17.09.2023

   Dnia 4 września 2023 roku odbyła się uroczysta inauguracja roku szkolnego 2023/2024. Tradycyjnie rok szkolny rozpoczęliśmy wspólną Mszą Świętą sprawowaną przez proboszcza parafii Matki Bożej Śnieżnej ks. Piotra Pabisa.

 Po Mszy Świętej udaliśmy się do szkoły, aby wspólnie rozpocząć nowy rok szkolny. Oficjalną część rozpoczęto od wprowadzenia pocztu sztandarowego i wspólnego odśpiewania hymnu narodowego. 

Pani Dyrektor Irena Kusion powitała wszystkich zebranych. Życzyła, aby zdobywanie wiedzy było fascynującą przygodą, która umożliwi osiągniecie celów.

Następnie odbyła się część artystyczna, której motto brzmiało: „To jest dobry rok na…”.

Podczas przedstawienia oprócz powitania roku szkolnego nie zabrakło wzmianki o wybuchu II wojny światowej.  W krótkiej scence została przedstawiona edukacja w czasach wojny.  Recytacja wierszy wprawiła zebranych w zadumę oraz przywołała obrazy tamtych tragicznych czasów.

,,Obecna rzeczywistość pozwala na bezpieczną edukację i warto to docenić’’- na koniec podkreśliła Pani Dyrektor.

 Życzymy, aby ten rok szkolny pozwolił rozwijać zdolności, a nauka sprawiała przyjemność.

mgr Urszula Mróz 

Szkoła z Filipowic, po raz drugi, w nowy rok szkolny z mPotęgą       5.09.2023 

 MAMY TO! Z przyjemnością informujemy, że zgłoszone przez Szkołę Podstawową im. Świętego Jana Pawła II w Filipowicach projekty „Logiczne myślenie na co dzień”  i „Jestem architektem - bryły w naszym otoczeniu” otrzymały dofinansowanie. 

W X edycji mPotęgi – programu grantowego fundacji mBanku grantami nagrodzimy 183 projekty z całej Polski. Dofinansowanie otrzymają 92 projekty kierowane do uczniów i uczennic klas 4-6 i 91 projektów w kategorii klas 7-8 szkół podstawowych. Łączna kwota, jaką w tym roku mFundacja przeznaczy na granty, wyniesie blisko 1,15 mln zł.

Projekt „Logiczne myślenie na co dzień” przeznaczony jest dla uczniów z klas 4 – 6 – wysokość dofinansowania przez Fundację mBanku - 4999 zł.

Celem projektu jest poznanie wybranych gier na logiczne myślenie. Doskonalenie logicznego myślenia poprzez umiejętność wykorzystania wiedzy, którą się posiada oraz przetwarzania jej i wyciągania z niej wniosków oraz zdobywanie umiejętności współpracy w grupie, wdrożenie do samodzielności, samokontroli i samooceny.

Projekt przeznaczony jest dla uczniów z klas 4-6 i zakłada udział w zajęciach praktycznych połączonych z teorią pozwalającą poznać techniki i metody logicznego myślenia podczas gier. W ramach projektu przewidziane jest spotkanie rodziców wraz z dziećmi w szkole w celu przeprowadzenia wspólnych gier i zabaw i zabaw logicznych w celu integracji pokoleniowej. Uczniowie w trakcie spotkań zdobywają punkty, które na podsumowaniu będą mogli wymienić na nagrody rzeczowe (przybory szkolne i pomoce dydaktyczne). Kulminacją projektu jest przeprowadzenie Turnieju Logicznego Myślenia i wyłonienie w każdej klasie Mistrza i Wicemistrza.

Projekt „Jestem architektem - bryły w naszym otoczeniu” przeznaczony jest dla uczniów z klas 7 – 8 – wysokość dofinansowania przez Fundację mBanku - 7980 zł.

Celem projektu jest doskonalenie logicznego myślenia poprzez umiejętność wykorzystania wiedzy, którą się posiada oraz przetwarzania jej i wyciągania z niej wniosków. Nabycie wyobraźni przestrzennej i pomysłowość działania oraz zdobywanie umiejętności pracy w zespole - podział obowiązków, odpowiedzialność, samoocena i samokontrola.

Projekt przeznaczony jest dla uczniów z klas 7-8 i zakłada udział w zajęciach praktycznych połączonych z teorią pozwalającą zainteresować uczniów "logicznym myśleniem" i pracą zespołową oraz poszerzyć wyobraźnię przestrzenną. Uczniowie zobaczą bryłę od środka, przekonają się czym jest objętość oraz będą konstruować samodzielnie szkielety brył. Będą rysować siatki większości brył, sklejać je i tworzyć budowle architektoniczne. Liczyć objętość i pole powierzchni, a tym samym wkroczą w świat geometrii 3D. Uczniowie pracując z opiekunem w grupie będą sami dążyć do rozwiązywania zadań przy wykorzystaniu dowolnych metod i narzędzi, a nauczyciel będzie tylko obserwatorem i osobą wspomagającą pracę grupy. W projekcie przewidziane jest spotkanie rodziców wraz z dziećmi w szkole w celu przeprowadzenia wspólnych gier i zabaw, w których wykorzystają nabyte umiejętności. Uczniowie w trakcie spotkań zdobywają punkty, które na podsumowaniu będą mogli wymienić na nagrody rzeczowe (przybory szkolne i pomoce dydaktyczne). Kulminacją projektu jest przeprowadzenie Turnieju mPotęgi i wyłonienie w każdej klasie Mistrza i Wicemistrza Turnieju.

Projekt "Jestem architektem - bryły w naszym otoczeniu", jako jeden z 461 nadesłanych znalazł się w grupie 30 najwyżej ocenionych z całej Polski i wziął udział w czerwcu w głosowaniu publiczności.  

„Nie tylko wygrana się liczy, liczy się pomoc” - Bardzo dziękujemy Wszystkim za tak licznie oddane głosy na nasz projekt. Dzięki nim zajęliśmy piąte miejsce w klasyfikacji końcowej.

mgr Dariusz Stojowski

Szachy w Filipowicach                              5.09.2023  

   Na zakończenie tegorocznych wakacji zakliczyńscy szachiści rozegrali turniej szachowy we Filipowicach. Miejscem zmagań była Szkoła Podstawowa w tej miejscowości. Początkowo turniej zaplanowano na sobotę 25 sierpnia na godz. 15. Już od południa na niebie zbierały się ciemne chmury a, tuż przed godz. 15-tą rozpętała się potężna burza ( najpotężniejsza tego lata a może i kilku ostatnich lat). Ze względu na warunki atmosferyczne i drogowe, które uniemożliwiły przybycie zawodników na miejsce, a także ze względu na brak prądu organizatorzy: Irena Kusion – Dyrektor Szkoły i Paweł Bober – Prezes MUKS Jordan Zakliczyn pojęli decyzje o odwołaniu w tym dniu rywalizacji i przeniesieniu jej na niedzielę na godz. 18-tą.
W niedzielnych zmaganiach najlepszy okazał się Mirosław Stec, który pomimo długiej przerwy w grze uzyskał rewelacyjny wynik 7 punktów na 7 możliwych. Drugą lokatę zajął Paweł Bober uzyskując 6 punktów i przegrywając tylko ze zwycięzcą. Podium uzupełnił, po raz pierwszy w karierze, Jacek Soska (4,5 pkt.). Najlepszym juniorem okazał się debiutant na zakliczyńskiej arenie szachowej- Samuel Daniel . Drugie miejsce w tej kategorii zajął Łukasz Kwiek. Trzecią lokatę uzyskał reprezentant gospodarzy i uczeń miejscowej Szkoły Podstawowej – Mateusz Gębarowski.
Najlepszą zawodniczką okazała się Natalia Gębarowska . Należy także pogratulować udziału drugiej zawodniczce Lidii Bober, a także kolejnemu debiutantowi Bartoszowi Zapartowi. Gratulujemy zwycięzcą, którzy otrzymali ufundowane przez organizatorów nagrody. Nikt z grających tego dnia nie wyszedł bez nagrody pocieszenia. Serdecznie dziękuję Dyrektor Szkoły
 i Radnej Rady Powiatu Tarnowskiego pani Irenie Kusion za udzielenie już poraz kolejny gościny szachisto i wspieranie ich inicjatyw. Należy nadmienić, że pani Irena Kusion od wielu lat jest członkiem wspierającym Międzyszkolny Uczniowski Klub Szachowy Jordan w Zakliczynie i zawsze gorąco wspiera i kibicuje każdej inicjatywie klubu. W imieniu wszystkich członków Klubu serdecznie dziękuję za wsparcie i współpracę.
Paweł Bober

Nasza Szkoła


Stawiamy na rozwój!


Projekty i przedsi..


Obszary działania


Przedszkole


Pracownicy ZSPiP


Dla rodziców


Dla uczniów


Organizacja pracy


Zakończone projekty


Dane szkoły


Powered by dzs.pl & Hosting & Serwery