I SEMESTR 2022/2023 cz.2


Uczymy się i bawimy                                       18.11.2022

  W ramach realizacji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego ”Uczymy się i bawimy” w miesiącu październiku realizowane zostało zadanie ,,Bezpiecznie poruszam się po drodze” – dzieci poznały zasady ruchu drogowego, wybrały się na wycieczkę po okolicy przedszkola w poszukiwaniu znaków drogowych oraz wykonały makietę miasta. Wspólnie stworzyły z klocków drewnianych ulice, osiedla, stacje, lasy itp. Zabawy nie było końca.

mgr Wioleta Cichy

11 listopada                                                 16.11.2022

    ”...Wolność - to ta najjaśniejsza z gwiazd

Promyk słońca w gęsty las, nadzieja...”


Dnia 10 listopada w naszej szkole uroczyście świętowaliśmy 104 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez uczniów klasy III. Dzięki inscenizacji pozostali uczniowie naszej szkoły mogli się dowiedzieć dlaczego 11 listopada to dla nas, Polaków, jedna z najważniejszych dat w kalendarzu. Jest to dzień radosny, w którym obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości. Ponad sto lat temu 11 listopada 1918 r. po 123 latach zaborów, nasz kraj znów pojawił się na mapie Europy. Ponownie mogliśmy cieszyć się Ojczyzną, która przez wiele lat okupowana była przez Rosję, Prusy i Austrię.

Uczestnicząc w akademii daliśmy świadectwo, że PAMIĘTAMY o tych, którzy nie szczędzili Ojczyźnie tego, co dla ludzi najcenniejsze - własnego życia.

mgr Ewelina Ruman 

Wycieczka do Nowego Sącza                             16.11.2022

       9 listopada klasy I-III uczestniczyły w wycieczce do Nowego Sącza w ramach Przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę”. Kwota dotacji wyniosła 5 000 zł. Uczestnicy wycieczki z samego rana, w świetnych nastrojach, w towarzystwie słonecznej pogody, wyruszyli poznawać zakątki Polski. Program wycieczki był bardzo bogaty. Uczniowie pod opieką swoich wychowawców, wraz z przewodnikiem, zwiedzali największy Skansen Małopolski -Sądecki Park Etnograficzny. Podczas zwiedzania poznawali historię, zwyczaje i losy różnych grup etnograficznych: Lachów, Pogórzan, Górali, Łemków, Niemców i Cyganów Karpackich. Następnie odbył się spacer po Miasteczku Galicyjskim –zwiedzanie dawnej remizy strażackiej, zakładu fryzjerskiego, krawieckiego, pracowni fotografa i zegarmistrza.  

Po wspólnym posiłku uczniowie pojechali do Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Tam zwiedzali interaktywną wystawę w Domu Gotyckim. Na koniec, może już trochę zmęczeni, pojechali na seans filmowy pt. „Nel i tajemnica kurokota”. Dzieciom bardzo podobał się film. W świetnych nastrojach wrócili do domów.  

mgr Krystyna Kołacz

Wycieczka do Szczawnicy                                 11.11.2022

       Dnia 12 października klasy IV –VIII udały się na wycieczkę do Szczawnicy.  Nasz przewodnik poprowadził nas przez Wąwóz Homole, Durbaszkę (gdzie w schronisku mogliśmy skosztować przepysznych zapiekanek i chwilę odpocząć) aż do Palenicy. Nasz spacer trwał około 5 godzin pośród pięknych, jesiennych krajobrazów Pienin. Nie obyło się od kilku upadków, ale zostały potraktowane z wielkim humorem. Następnie ze szczytu Palenicy zjechaliśmy kolejką krzesełkową do centrum Szczawnicy, gdzie zakupiliśmy mnóstwo pamiątek. Jak zawsze pomimo zmęczenia, humory dopisywały i apetyt na więcej takich wędrówek wzrósł.

mgr Natalia Rosiek 

Wycieczka do lasu                                          8.11.2022

  Korzystając ze słonecznej, jesiennej pogody dzieci z zerówki wybrały się 28 października na wycieczkę do lasu. Głównym celem wycieczki było przybliżenie przedszkolakom środowiska przyrodniczego, jakim jest las oraz zapoznanie ich ze zwierzyną i roślinnością tam występującą. Oprawą do treści edukacyjnych miała być dobra zabawa, konkurencje sprawnościowe z naturalnymi przeszkodami, rozwiązywanie zadań z podchodów, a po wyprawie pieczenie kiełbasek na ognisku. Przedszkolaki wyruszyły na spacer leśnymi dróżkami. Dzieci poznawały przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Obserwowały las, który kryje w sobie wiele ciekawych tajemnic. Poznały różnorodność szaty roślinnej lasu: drzewa iglaste, liściaste, krzewy, mchy i runo leśne. Słuchały odgłosów lasu i zbierały materiał przyrodniczy do wykonania portretu Pani Jesieni. Nauczyły się też prawidłowego zachowania w lesie, by nie ucierpiała leśna przyroda. Zrozumiały znaczenie lasu dla ludzi i zwierząt. Doświadczyły, że las to źródło świeżego powietrza, ale też miejsce do wspaniałego, aktywnego wypoczynku. Wycieczka do lasu wzbogaciła wiedzę przedszkolaków oraz miała walory zdrowotne. Dzieci spędziły miło czas na świeżym, zdrowym powietrzu w otoczeniu pięknej, malowniczej przyrody leśnej. Pełne wiedzy o lesie i niezapomnianych wrażeń, po smacznym posiłku wróciły do przedszkola.

mgr Wioleta Cichy 

Pamiętamy o zmarłych                                 8.11.2022

 

 Koniec października to czas, w którym wyruszamy na cmentarze, aby uporządkować groby naszych bliskich zmarłych przed dniem Wszystkich Świętych. Są też takie groby, o których nikt nie pamięta, albo bliscy mieszkają bardzo daleko. Szkolne Koło Wolontariatu, co roku zajmuje się takimi grobami. Wolontariusze wyposażeni w grabki, motyczki i miotły odchwaścili i oczyścili mogiły. Na koniec zapalili na nich znicze. 

mgr Krystyna Kołacz 

Wspólna modlitwa w Domu Pogodnej Jesieni  8.11.2022

    Po dwóch latach przerwy, spowodowanej pandemią koronawirusa, 29 października wolontariusze Szkolnego Koła Wolontariatu pojechali do Domu Pogodnej Jesieni na wspólną modlitwę różańcową. Pobyt w tym miejscu jest dla młodzieży silnym przeżyciem. Różaniec poprowadzony przez wolontariuszy zakończył się odczytaniem wiersza o różańcu. Na pamiątkę spotkania, uczniowie przekazali różaniec wykonany  z orzechów laskowych. Oni zaś otrzymali słodki upominek. Na pewno wrócimy do tych starszych osób, które tak cieszą się z naszych odwiedzin i żegnają nas ze łzami w oczach. A oto „Piękny wiersz o różańcu” J. Daniluka z tomiku „Jego śladem”:   wiersz.

mgr Krystyna Kołacz 

Mrówka z wizytą u pierwszaków                     9.11.2022

    Rozpoczynający się rok szkolny to dobra okazja, aby przypomnieć dzieciom podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, ponieważ dzieci stanowią liczną grupę użytkowników dróg szczególnie od września. Dwudziestego października do uczniów z klasy pierwszej przyszedł niezwykły gość – Mrówka, która wraz z funkcjonariuszką policji przeprowadzała akcję profilaktyczno- edukacyjną ,,Bezpieczna droga do domu’’. Uczniowie rozpoznawali znaki drogowe, przechodzili przez jezdnię na pasach, poruszali się po drodze w przypadku braku chodnika, wykazywali się umiejętnością właściwego zachowania w miejscach oczekiwania na przyjazd autobusu. Policjanci rozmawiali z dziećmi o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym, radzili jak unikać niebezpieczeństw, na które narażone są dzieci pokonując codzienną drogę do szkoły. Zwrócili także uwagę na zachowanie w sytuacji, gdy zaczepi ich nieznajomy oraz ataku ze strony psa.

Na koniec dzieci otrzymały odblaskowe kamizelki i słodką nagrodę od wesołej i sympatycznej maskotki.

mgr Barbara Niemiec 

Uroczystość patriotyczna w Słonej               6.11.2022

    30 X 2022 r. uczniowie naszej szkoły, jak co roku, udali się ze sztandarem reprezentować całą społeczność szkolną w uroczystości patriotyczno - religijnej w Słonej. W miejsce, gdzie poległo czterech żołnierzy z plutonu „Radomyśl”, w tym dowódca i jego zastępca. 

W tym dniu w malowniczej - jesiennej scenerii lasu, bardzo licznie zgromadzeni mieszkańcy, delegacje, przedstawiciele władz uczestniczyli w apelu poległych oraz w nabożeństwie. Na początek zabrzmiał "Mazurek Dąbrowskiego", po którym głos zabrał włodarz Gminy Zakliczyn - Burmistrz Dawid Chrobak, witając wszystkich zgromadzonych. Przypominając tragiczne losy żołnierzy Armii Krajowej z 16 PP Batalionu Barbara, zachęcał zgromadzonych do kultywowania pamięci o lokalnych wydarzeniach i krzewienia patriotyzmu wśród młodego pokolenia. Następnie odbył się apel poległych prowadzony przez syna śp. płk Jerzego Pertkiewicza - dr inż. Zygmunta Pertkiewicza. A po nim wszystkie delegacje złożyły kwiaty i znicze pod pomnikiem. W samo południe odbyła się Msza Święta prowadzona przez Proboszcza Parafii pw. Matki Bożej Anielskiej w Zakliczynie, o. Ariela Krzywdę.

Po Eucharystii wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na stoiska gastronomiczne gdzie można było degustować potrawy przygotowanych na bazie darów lasu, przez Koło Gospodyń Wiejskich w Słonej "U ŹRÓDŁA" i Lasy Państwowe.

Spotkaliśmy się u stóp pomnika w Słonej również w ramach akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”, by oddać cześć nie tylko tym czterem poległym bohaterom, ale wszystkim uczestnikom Akcji „Burza”, wszystkim poległym, którzy dzielnie walczyli i oddawali życie za wolność POLSKI.

mgr Dariusz Stojowski

17 października - Dzień Patrona                     1.11.2022

   „Bądźcie na tym świecie nosicielami wiary i nadziei chrześcijańskiej, żyjąc miłością na co dzień. Bądźcie wiernymi świadkami Chrystusa zmartwychwstałego, nie cofajcie się nigdy przed przeszkodami, które piętrzą się na ścieżkach Waszego życia. Liczę na Was. Na Wasz młodzieńczy zapał i oddanie Chrystusowi.”

(Jan Paweł II)

17 października nasza Szkoła obchodziła Dzień Patrona, Dzień Komisji Edukacji Narodowej oraz Ślubowanie Pierwszoklasistów.

W tym uroczystym dniu gościliśmy: Pana Dawida Chrobaka Burmistrza Gminy i Miasta Zakliczyn, Pana Dawida Drukałę Zastępce Burmistrza Miasta i Gminy Zakliczyn, Księdza Proboszcza Piotra Pabisa, Pana Franciszka Wantucha Starszego Wizytatora Kuratorium Oświaty w Krakowie Delegatura Tarnów, Panią Agnieszkę Malisz Inspektora ds. Oświaty w Gminie Zakliczyn, Pana Zygmunta Olchawę Radnego Rady Miejskiej w Zakliczynie, a także sołtysa wsi Filipowice, , Panią Mariolę Kubacką Przewodniczącą Rady Rodziców, Panią Krystynę Kijowską Prezes KGW w Filipowicach, Panią Zofię Górnikiewicz Prezes ZNP Zakliczyn, Pana Zdzisława Górnikiewicza emerytowanego Dyrektora ZSPiP oraz emerytowanych nauczycieli i pracowników obsługi, administracji.

Ten uroczysty dzień rozpoczął się Mszą Świętą w Kościele pw. Matki Bożej Śnieżnej w Filipowicach, którą odprawił ks. Proboszcz Piotr Pabis. Po skończonej Eucharystii wszyscy udali się do budynku szkoły, gdzie nastąpiła druga część tego wyjątkowego dnia, Uczniowie przygotowali program artystyczny w trzech odsłonach.

Pierwsza część poświęcona była ślubowaniu klasy I. Pierwszoklasiści wspaniale poradzili sobie z egzaminem na ucznia Szkoły. Złożyli ślubowanie i w pełni zasłużyli na miano ucznia Szkoły Podstawowej im. Św. Jana Pawła II w Filipowicach. Całość ślubowania przygotowała wychowawczyni klasy I: Pani Barbara Niemiec.

Druga część poświęcona była osobie naszego Patrona, czyli Świętemu Janowi Pawłowi II. Program artystyczny przybliżył drogę do świętości Ojca Świętego.  Dotyczył w szczególności modlitwy, miłości do Boga i bliźniego oraz wytrwałości w odniesieniu do życia naszego Patrona, ale także życia dzieci i młodzieży. Ta część uroczystości przygotowana była przez Panią Natalię Rosiek.

Trzecia część dotyczyła Dnia Komisji Edukacji Narodowej. Uczniowie złożyli życzenia wszystkim nauczycielom, pracownikom szkoły i pracownikom administracji. Samorząd Szkolny przygotował upominki dla wszystkich nauczycieli, pracowników oraz zaproszonych gości. Za tę część uroczystości odpowiedzialna była Pani Jadwiga Zachara.

 Pani Dyrektor Irena Kusion w swoim przemówieniu skierowała ciepłe słowa do pierwszoklasistów, gratulując im dojrzałości szkolnej, złożyła podziękowania rodzicom za zaufanie i powierzenie dzieci pod skrzydła nauczycieli. Pan Burmistrz Dawid Chrobak wręczył nagrody Burmistrza Miasta i Gminy Zakliczyn nauczycielom w podziękowaniu z ich pracę
i trud. Pan Wizytator Franciszek Wantuch wręczył nagrody Dyrektora Szkoły nauczycielom i pracownikom obsługi, administracji doceniając ich pracę każdego dnia. 

mgr Natalia Rosiek 

Uroczystości na "Pomnikch" w Charzewicach  31.10.2022

          W niedzielę 16.10.2022 roku na cmentarzu nr 290 w Czarnym Lesie w Charzewicach odbyła się gminna uroczystość patriotyczno – religijna. Tradycyjnie jak co roku na początku odmówiono różaniec za poległych w czasie I wojny światowej, Następnie zebrani uczestniczyli w mszy świętej, po której delegacje samorządowców, strażaków i szkół oddali hołd poległym składając wiązanki kwiatów i zapalając znicze pod obeliskiem.

Naszą szkołę z Pocztem Sztandarowym reprezentowali: Alan Budzelewski, Marta Bulba, Julia Chrobak, Sandra Kornaś, Marcel Pichnar, Zuzanna Szubin.

mgr Lucyna Migda

Nasza Szkoła


Stawiamy na rozwój!


Projekty i przedsi..


Obszary działania


Przedszkole


Pracownicy ZSPiP


Dla rodziców


Dla uczniów


Organizacja pracy


Zakończone projekty


Dane szkoły


Powered by dzs.pl & Hosting & Serwery