I SEMESTR 2021/2022 cz.3

 

Ratujemy i uczymy ratować!                        10.12.2021

W grudniu odwiedzili nas strażacy i zaprosili dzieci na warsztaty z udzielania pierwszej pomocy. Zajęcia były prowadzone przez znanych nam i lubianych strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej z Filipowic.

W trakcie spotkania omówiono zasady wzywania pomocy i jej udzielani. Podczas warsztatów zainscenizowano wiele możliwych przypadków, jakie mogą się wydarzyć w domu, szkole oraz drodze do szkoły. Dzieci bardzo dobrze poradziły sobie w zaistniałych sytuacjach. Prawidłowo oceniały bezpieczeństwo, stan osoby poszkodowanej oraz w poprawny sposób potrafiły wezwać służby ratownicze. Wizyta sprawiła dużo radości.

mgr Iwona Gurgul

Zabawa andrzejkowa                                 24.11.2021

„Hokus-pokus, czary-mary,

niech się spełnią andrzejkowe czary”

17 listopada w naszym przedszkolu zapanowała magiczna atmosfera, ponieważ świętowane były andrzejki. Ten dzień był dniem radosnych zabaw i wróżb, w których dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość 😉. Było przekłuwanie serduszek z imionami, losowania swoich przyszłych zawodów, a także ustawiania butów. Wróżby przeplatane były tańcami oraz zabawami przy skocznej muzyce. Nie zabrakło także słodkiego poczęstunku, w przygotowanie którego byli zaangażowani Rodzice.

 Czy wróżby się spełnią? Przyszłość nam pokaże. Jednego możemy być pewni, że dały one naszym maluchom wiele radości i po raz kolejny były okazją do wspólnej, wesołej zabawy.

mgr Anna Łukasik 

Pomagamy - Pan Tomasz Stojowski potrzebuje pomocy!!!                                             17.11.2021

               Zwracamy się do całej społeczności szkolnej i wszystkich ludzi dobrego serca o pomoc dla mieszkańca naszej gminy, Pana Tomasza Stojowskiego. Jest nam szczególnie bliski, ponieważ jest kuzynem naszego Pana Darka Stojowskiego i Pani Ani Łukasik. Ten 43 letni mieszkaniec Bieśnika uległ bardzo poważnemu wypadkowi w Niemczech. Został przygnieciony przez ciężką maszynę rolniczą. Ma uszkodzone płuca, złamane żebra oraz mocno uszkodzony mózg. Nadal przebywa za granicą, ale najbliższa rodzina pragnie przewieź go do Polski, aby tutaj poddać rehabilitacji w specjalistycznym ośrodku w Krakowie. Koszty leczenia są bardzo wysokie, 25 tysięcy złotych za 4 tygodnie pobytu w ośrodku. Rodzina Pana Tomasza prosi o wsparcie finansowe. Jest nadzieja, 

że intensywna rehabilitacja pomoże mu wrócić do częściowej, a może nawet całkowitej sprawności. Jak twierdzą lekarze Pan Tomasz ma wielką wolę walki i chęć do życia, jednak jedyną barierą jest kosztowna rehabilitacja.

 5 grudnia przed Kościołem Parafialnym w Filipowicach organizowany jest kiermasz ciast. Prosimy wszystkich chętnych do pieczenia ciast, ciasteczek i chleba, bo w ten sposób dzielimy się dobrem z drugim człowiekiem. Upieczone ciasta prosimy przynieść do remizy OSP w Filipowicach 4 grudnia w godzinach od 10.00-14.00. Liczymy zwłaszcza na rodziców naszych uczniów.

Na początku grudnia będziemy obchodzić Dzień Wolontariusza. Przy tej okazji również włączymy się w pomoc dla Pana Tomasza.

Udostępniamy także link do zbiórki założonej na stronie siepomaga.pl

 

https://www.siepomaga.pl/tomasz-stojowski

 

Postarajmy się, każdy na miarę swoich możliwości, włączyć w pomaganie. Liczymy na Was. 

mgr Krystyna Kołacz

"Nauka z klasą"                                               17.11.2021

Z okazji 20- lecia swojego istnienia firma Faufland zorganizowała ogólnopolski konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych pt. ,,Jestem Ekobohaterem’’, w którym uczniowie pokazują, w jaki sposób dbają o środowisko już od najmłodszych lat. 

Konkurs składa się z dwóch etapów. W pierwszym jury wytypowało 40 prac kwalifikując je  do drugiego etapu. Spośród nadesłanych, praca uczennicy naszej szkoły  -  Madzi Drożdż została wybrana do drugiego etapu. Gratulujemy autorce!

W II etapie odbędzie się głosowanie internautów, którzy wyłonią 20 zwycięzców konkursu. Głosowanie odbywa się w terminie od 03.01.2022 r. do 31.01.2022 r. na stronie konkursowej pod adresem www.naukazklasa.pl. Wygrana to 20 000 zł na wyposażenie szkół wspierające edukację ekologiczną. Zachęcamy zarówno uczniów, jak i mieszkańców Filipowic oraz Rudy Kameralnej do oddania głosu na pracę Madzi. Dzięki temu będziemy mieli szansę na stworzenie atrakcyjniejszych warunków do nauki dla całej społeczności szkolnej.        Pokaż PLAKAT

mgr Barbara Niemiec 

Niepodległa 2021                                      17.11.2021

„Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie.

A na tej fladze biel jest i czerwień.

Czerwień to miłość, biel - serce czyste.

Takie są nasze barwy ojczyste (…)”

 

            10 listopada 2021 roku w naszej Szkole obchodziliśmy 103 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Cała brać uczniowska zgromadziła się na Sali gimnastycznej, aby obejrzeć krótką prezentację o historii tego narodowego Święta.

Następnie wszyscy zaśpiewali znane pieśni patriotyczne.

O godzinie 11.11 na podwórku przed Szkołą wszyscy uczniowie i nauczyciele tworząc „żywą flagę” odśpiewali „Mazurek Dąbrowskiego’’, biorąc tym samym udział w ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do Hymnu”.

mgr Natalia Rosiek 

Dzień kundelka                                      17.11.2021

Mały, duży, czarny czy brązowy, z długą lub z krótką sierścią - nieważne. Każdy z nich obchodził 25 października swoje święto – DZIEŃ KUNDELKA. Jego święto przypada w Dniu Ustawy o Ochronie Zwierząt. Z okazji obchodów Dnia Kundelka nasze przedszkolaki przyniosły swoich pluszowych przyjaciół, zdjęcia swoich czworonożnych pupili i książki. Każdy prezentując swojego pieska opowiedział o nim jakąś ciekawostkę. Dzieci dowiedziały się jak należy opiekować się zwierzęciem. Pies to przecież nie zabawka! Nie można się nim pobawić i odstawić na półkę, gdy się znudzi, a tym bardziej wyrzucić za drzwi. Pies to obowiązek, gdyż ma on swoje potrzeby, którym trzeba sprostać. Przedszkolaki wiedzą, że każdy - kundelek czy rasowiec - zasługuje na uwagę i miłość!

mgr Iwona Gurgul  

Dzień Zdrowej Żywności                                   17.11.2021

15 listopada w naszej Szkole odbył się I Dzień Zdrowej Żywności. Ma on na celu propagowanie szczególnie tzw. „superfood”, czyli jedzenia „karmiącego mózg”. Przekąski przygotowane przez Panią Izę, Panią Kasię, Panią Natalię oraz dwie Nikole (członkinie Samorządu Szkolnego), zniknęły w mgnieniu oka. Można było skosztować m.in. ciasteczka owsiane, babeczki marchewkowe, ciasto czekoladowe, pierniczki, naleśniki ze szpinakiem. Nie zabrakło także pogadanek na temat zdrowego odżywiania. Mamy nadzieję, że taki dzień będziemy organizować częściej i z dziecięcych śniadaniówek znikną niezdrowe słodycze i słone przekąski.

Dochód przeznaczony jest na działalność Samorządu Szkolnego.

mgr Natalia Rosiek 

Odkryj Małopolskę...                                     17.11.2021

...wycieczka do Krakowa i Kopalni Soli w Bochni.

 

Dnia 22 października 2021 roku uczniowie klas 4-8 i ich opiekunowie  zgromadzili się na zbiórkę przy szkole o godzinie 6.30. Następnie wycieczka ruszyła autokarem do Krakowa. Po krótkim postoju na stacji benzynowej, wszyscy zostali dowiezieni do centrum miasta.

Na miejscu czekały dwie panie przewodniczki, z którymi w mniejszych grupach  zaplanowane było piesze zwiedzanie Krakowa szlakiem legend i pomników. Wycieczkowicze na bulwarach nad Wisłą mieli okazję usłyszeć najnowszą legendę Krakowa o wiernym Dżoku i obejrzeć odsłonięty 20 lat temu pomnik- symbol wzajemnej miłości człowieka i psa.

W pobliżu Wawelu, czując atmosferę dawnych czasów, została przypomniana legenda o smoczej jamie, strasznym smoku i dzielnym szewczyku. Dalej, na dziedzińcu najcenniejszego w Polsce pomnika narodowej historii i kultury panie przewodniczki budziły grozę wspominając pożar wzniecony przez szwedzkich żołnierzy, masowe grabieże i niszczenie Wawelu przez wojska zaborcze, a potem przez okupacyjne władze w czasie II wojny światowej. Rozśmieszały też dla urozmaicenia ciekawymi anegdotami o krużgankach, wieżach, kawie, perfumach i ówczesnych dworskich przekonaniach. Zwróciły uwagę na festiwal arrasów Zygmunta Augusta i wyjątkowe w tym roku urodziny- jubileusz 500-lecia dzwonu Zygmunt.

Na płycie Rynku Głównego obejrzana została makieta Ratusza, a poza tym uczniowie poznali tajemnicę przerwanej melodii hejnału oraz historię dwóch wież Kościoła Mariackiego.

Zgodnie z planem obie grupy połączyły się na wspólnym obiedzie w znanej restauracji przy Rynku.

Około godziny trzynastej nastąpił transfer grupy do Bochni.

W Kopalni Soli ponownie zorganizowano losowo podział na dwie grupy, które pokonując trasę miały zdobywać punkty. To była kilkugodzinna próba dla sprawności, sprytu i umiejętności współpracy. Po wszystkich konkurencjach uczniowie w towarzystwie flisaków przeprawili się łodzią przez komorę zalaną solanką.

Na koniec czekała na wszystkich kolacja, a po niej ogłoszenie wyników . O zwycięstwie w rywalizacji zdecydował jeden punkt. Wygrała drużyna „Różowych Gumisiów”. Wszyscy zostali obdarowani szczyptą tego, czego w Kopalni Soli jest najwięcej...

            Około godziny dziewiętnastej nastąpił powrót do Filipowic.

             To był bogaty w światło słońca i w światło wiedzy dzień. Z pewnością podróże kształcą. Nie byłoby jednak tak różnorodnie bez żywego słowa przewodników, którzy skupiali uwagę na tym co ciekawe i co ważne. W pamięci większości uczestników na dłużej zostanie burzliwa historia wielowiekowej siedziby królów i wzruszający symbol psiej wierności oraz wrażenia czerpane z bycia razem w tamtej chwili…

mgr Jadwiga Zachara 

Szkoła do hymnu                                             15.11.2021

Już po raz czwarty uczniowie i nauczyciele naszej szkoły o symbolicznej godzinie 11: 11 zaśpiewali ,,Mazurka Dąbrowskiego’’ biorąc udział w kolejnej edycji akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki ,,Szkoła do hymnu’’. W ten sposób cała społeczność szkolna wspólnie świętowała kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. „Szkoła do hymnu” to kontynuacja akcji, która rozpoczęła się w 2018 r. Od początku cieszy się ona ogromnym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli. Do akcji zawsze włączały się także placówki polonijne z całego świata. ,,W 2018 r. wspólne śpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego” odbyło się pod hasłem „Rekord dla Niepodległej”. W akcji uczestniczyło blisko 5 mln uczniów (4 867 937) i prawie 480 tys. nauczycieli (475 235) w 24 439 przedszkolach, szkołach i placówkach. Dodatkowo w akcję zaangażowało się prawie 14 tys. uczniów (13 702) oraz 1055 nauczycieli ze 109 szkół polonijnych z całego świata.

W roku 2019 hymn zaśpiewało 4 121 529 uczniów oraz 405 399 nauczycieli w całej Polsce. Łącznie swój udział w akcji zgłosiło 20 475 szkół z całego kraju oraz ponad 100 placówek polonijnych. W roku 2020 – mimo trwającej epidemii i nauki na odległość – do akcji w różnej formie przystąpiło w sumie 16 269 szkół, przedszkoli i placówek oświatowych z całego kraju oraz 134 placówki polonijne.”

mgr Barbara Niemiec

Czytać każdy może...                                   5.11.2021

Dzień 29 września Polska Izba Książki ogłosiła Ogólnopolskim Dniem Głośnego Czytania na pamiątkę urodzin autorki książek dla dzieci Janiny Porazińskiej.

W naszej szkole od kilku lat obchodzimy ten dzień promując czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży. W tym roku starsi uczniowie w przebraniu klowna i Królewny Śnieżki wyruszyli do młodszych kolegów i koleżanek czytając ulubione przez nich baśnie braci Grimm.  W klasach starszych chętni uczniowie sami czytali wybrane przez siebie lub nauczyciela książki.

Dzień ten stał się okazją do podkreślenia licznych zalet głośnego czytania, choćby takich jak rozwijanie pamięci i wyobraźni, poprawa koncentracji, wzmacnianie poczucia własnej wartości, kształtowanie nawyku czytania i zdobywania wiedzy na całe życie. Zachęcamy wszystkich do codziennego, głośnego czytania!  

Szkolną bibliotekę odwiedziły przedszkolaki i pierwszaki. Dzieci dowiedziały się co to jest biblioteka, czy każdy może wypożyczyć z niej książki, jak należy zachowywać się w bibliotece. Bardzo ładnie wypowiadały się na temat poszanowania książek. 

W październiku został zorganizowany kiermasz książek, na którym każdy mógł nabyć książkę, która go zainteresowała: było wiele kolorowanek, książeczek do czytania dla maluchów i dla starszych, „Kalendarze Pani Domu” oraz  „Pamiętniki Księżniczki”. Trzeba przyznać, że zainteresowanie kiermaszem było ogromne. Miejmy nadzieję, że zakupione książeczki przyczynią się do rozwoju czytelnictwa wśród naszych uczniów. 

Na zajęciach świetlicowych uczniowie słuchają głośnego czytania bajek, baśni i opowiadań. Czytają nie tylko nauczyciele, ale także chętni uczniowie.

Zachęcamy Rodziców do codziennego głośnego czytania dziecku przez 20 minut. 

mgr Krystyna Kołacz

Nasza Szkoła


Stawiamy na rozwój!


Projekty i przedsi..


Obszary działania


Przedszkole


Pracownicy ZSPiP


Dla rodziców


Dla uczniów


Organizacja pracy


Zakończone projekty


Dane szkoły


Powered by dzs.pl & Hosting & Serwery