I SEMESTR 2019/2020 cz.1


Z modlitwą różańcową w Domu Pogodnej Jesieni   05.11.2019

   W słoneczne sobotnie popołudnie 26 października wolontariusze ze SKW odwiedzili Dom Pogodnej Jesieni, aby wspólnie z pensjonariuszami odmówić różaniec. W miłej i serdecznej atmosferze czas upłynął bardzo szybko.  Każda wizyta w tym wyjątkowym miejscu jest dla wolontariuszy mocnym przeżyciem. Dziękujemy za miłe przyjęcie i słodki poczęstunek.

mgr Krystyna Kołacz 

Obchody 130lecia nadania imienia i przyjęcie sztandaru   31.10.2019

   Dzień 16 października 2019 roku zapisze się w dziejach naszej szkoły, społeczności parafialnej i lokalnej jako jeden z najważniejszych. Tegoroczne obchody miały potrójnie uroczysty wymiar. Po pierwsze Nasza Szkoła obchodziła 130-lecie istnienia. Po drugie otrzymała długo wyczekiwane imię – swoistą, indywidualną tożsamość. Po trzecie wraz 

z imieniem otrzymaliśmy sztandar, czyli „coś pomiędzy hymnem państwowym, a przysięgą” – jak zaznaczył Wielki Polak, Kardynał Stefan Wyszyński. 

Tego słonecznego dnia, około godziny 9.30 społeczność szkolna zebrała się przed budynkiem szkoły, by wspólnie wyruszyć w uroczystym pochodzie w kierunku Kościoła pw. Matki Bożej Śnieżnej w Filipowicach.

Uroczystość została zainaugurowana mszą św. pod przewodnictwem Księdza Biskupa Stanisława Salaterskiego, podczas której nastąpiło poświęcenie sztandaru szkoły. Słowa skierowane przez Księdza Biskupa Salaterskiego do wiernych miały szczególny wydźwięk. Podkreślono wówczas jak wyjątkowym patronem jest Święty Jan Paweł II oraz jakim wzorem powinien być dla całej naszej społeczności szkolnej w codziennym postępowaniu. 

W dalszej kolejności rozpoczął się przemarsz wszystkich zgromadzonych na plac szkoły podstawowej. Przybyli goście zasiedli przy przygotowanej scenie, gdzie odbyła się kolejna część tegoż wydarzenia. Pani Dyrektor Irena Kusion serdecznie przywitała wszystkich przybyłych, z kolei konferansjerki: Natalia Rosiek i Katarzyna Kalicka podkreśliły, jaki jest cel i charakter tego święta. Następnie Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Zakliczynie - Pani Ewa Nijak odczytała uchwałę w sprawie nadania imienia Świętego Jana Pawła II Szkole Podstawowej w Filipowicach. Nastąpiło uroczyste nadanie imienia, a głos zabrał Burmistrz Gminy Zakliczyn Pan Dawid Chrobak. W swoim przemówieniu pogratulował 130 lat działalności szkoły oraz podkreślił, że ufundowanie sztandaru to wyraz wielkiego patriotyzmu.  Z jego rąk społeczność szkolna otrzymała pamiątkę - przemówienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy podczas jego oficjalnej wizyty w Zakliczynie w ramach obchodów 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Kolejnym, równie ważnym punktem tego wydarzenia było złożenie podziękowań fundatorom sztandaru. Poprzez symboliczne przybicie gwoźdźca do drzewca mogliśmy zaznaczyć szczególną rolę tychże osób i okazać wdzięczność za udzielone wsparcie. Dzięki temu wsparciu nasze marzenie o posiadaniu sztandaru zostało urzeczywistnione. Pani Dyrektor przyjęła sztandar podkreślając zarazem, że jest to cenny dar, który wyraża ideę wspólnych dążeń i najwyższych wartości. Tym samym przekazała sztandar reprezentantom szkoły. Uczniowie z wielką czcią i szacunkiem obiecali dbać o ów dar, a także zobowiązali się pracować właściwym postępowaniem i nauką na dobre imię szkoły. Przyjęty sztandar został zaprezentowany publiczności. Zaakcentowano jego wymowę i zwrócono uwagę na to, że należy okazywać mu cześć i godnie mu służyć. W obecności szanownych gości 
i społeczności lokalnej uczniowie klasy I dali temu wyraz składając uroczyste ślubowanie na otrzymany sztandar.

Z okazji nadania imienia Świętego Jana Pawła II szkole oraz  przyjęcia sztandaru odśpiewano Pieśń szkoły. Po tak historycznych dla szkoły zdarzeniach głos zabrali przybyli goście, a wśród nich: Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Tarnowie – Pan Artur Puciłowski, Wicestarosta Tarnowski Pan Tomasz Stelmach, Dyrektor Biura Senatorskiego Pana Kazimierza Wiatra – Pan Krzysztof Hofman oraz Dyrektor MCDN Pani Ewa Sojat.

W tym miejscu dziękujemy za dobre i ciepłe słowa skierowane pod adresem naszej placówki.

Na zakończenie głos oddano młodzieży. Widownia mogła uczestniczyć w niezwykłym przedstawieniu pt. „Pamięć o przeszłości oznacza zaangażowanie w przyszłość”. Uczniowie wykazali się m.in. umiejętnościami aktorskimi i tanecznymi, stworzyli namiastkę pięknych wspomnień łącząc historię naszego kraju z historią naszej szkoły, a także z osobą Ojca Świętego. Przypomnieli tym samym jak doszło do powstania szkoły, co ważnego działo się przez ten czas aż do ówczesnych czasów. Postać papieża została szczególnie wyeksponowana na tle tych zdarzeń: zaprezentowano scenę narodzin Karola Wojtyły i wybór na Stolicę Apostolską. Zdecydowanie część artystyczna dostarczyła wielu pozytywnych wrażeń słuchaczom i skłoniła do głębszej refleksji.

Pani Dyrektor – niezwykle wzruszona występem – podziękowała młodym artystom za te wspaniałe emocje i przeżycia. Podziękowała również obecnym za przybycie, a ludziom dobrego serca za zaangażowanie i wszelką działalność na rzecz tego święta. Dzięki tym wszystkim osobom, które pracowały w poczuciu odpowiedzialności i jedności mogło dojść do realizacji tak podniosłego i szczególnego wydarzenia. Raz jeszcze składamy więc podziękowania każdemu, kto uczynił to święto wyjątkowym.

Po zakończonej uroczystości zaproszono wszystkich na pyszny poczęstunek. Goście mieli także możliwość wpisać się do pamiątkowej księgi. W międzyczasie mogli podziwiać prace plastyczne wykonane przez uczniów szkoły, przedstawiające patrona, a także obejrzeć fotografie szkolne z dawnych lat, które niewątpliwie stanowiły zbór pięknych wspomnień dla wielu oglądających.

Ten szczególny dzień dobiegł końca w niezwykle miłej i przyjaznej atmosferze. Pełni nadziei i zapału spoglądamy w przyszłość, pamiętając jednocześnie o tym, co dała nam przeszłość. 16 października 2019 roku to dzień historyczny, który już zawsze będzie nam przypominał o wyjątkowych zmianach, które nadały nowy kształt Szkole Podstawowej im. Świętego Jana Pawła II w Filipowicach. 

Swoją obecnością zaszczycili nas:

Ksiądz Biskup Pomocniczy Diecezji Tarnowskiej Stanisław Salaterski, Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak, Zastępca Burmistrza Dawid Drukała, Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Tarnowie Artur Puciłowski, b. Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn, Honorowy Obywatel Gminy Zakliczyn - Kazimierz Korman, Dyrektor Biura Senatorskiego prof. Kazimierza Wiatra - Krzysztof Hofman, Wicestarosta Tarnowski Tomasz Stelmach wraz z Radnym Rady Powiatu Józefem Gwiżdżem, Radni Rady Miejskiej w Zakliczynie, Dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezji Tarnowskiej Ks. Tomasz Lelito, Ks. Piotr Pabis – proboszcz naszej parafii, Ks. Antoni Zoń – b. proboszcz parafii Filipowice, Księża pochodzący z naszej miejscowości i będący absolwentami naszej szkoły: Ks. Władysław Pachota, Ks. Robert Piechnik, Dyrektor Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli Ewa Sojat, Sołtys, a zarazem Radny RM Zygmunt Olchawa oraz Sołtys Rudy Kameralnej Teresa Kaczor, Sołtysi Gminy Zakliczyn, pracownicy Urzędu Miejskiego w Zakliczynie: Sekretarz Gminy Janusz Krzyżak, Skarbnik Urszula Nowak, specjalista do spraw oświaty Agnieszka Malisz, emerytowana Dyrektor szkoły Maria Kalicka, b. Inspektor Oświaty Zakliczyna Stanisław Noskowicz, emerytowani Nauczyciele i Pracownicy niepedagogiczni naszej szkoły, Dyrektorzy Szkół Gminy Zakliczyn i Powiatu Tarnowskiego, Dyrektorzy Jednostek Administracyjnych Gminy Zakliczyn oraz Dyrektorzy Środowiskowych Domów Pomocy Społecznej Gminy Zakliczyn, Prezes ZG Ochotniczej Straży Pożarnej Tomasz Damian, Prezes OSP Filipowice Tadeusz Martyka, a także komendant OSP Marcin Piechnik, Strażacy OSP w Filipowicach, przedstawiciele Pocztów Sztandarowych, Prezes Stowarzyszenia „Bez barier” Bogdan Litwa, przedstawiciele „Akademii dla Aktywnych” na czele z Ewą Jóźwiak, Prezes Stowarzyszenia „Pod bocianim gniazdem” w Stróżach Ewa Krakowska, przyjaciółka naszej szkoły, wspierająca nas w wielu przedsięwzięciach, przedstawiciele Kół Gospodyń Wiejskich na terenie Gminy Zakliczyn, Prezes Związków Zawodowych Zofia Górnikiewicz, Stefania Kowalska – wykonawczyni sztandaru, Małgorzata Krupa – absolwentka, rodzic, autorka sztandaru przy akceptacji Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego, absolwenci naszej szkoły, Barbara Jaszczur – przewodnicząca Rady Rodziców. Obecni byli również rodzice i uczniowie naszej szkoły.

 mgr Angelika Winiarska i mgr Jadwiga Zachara
 

Uroczystości pod pomnikiem w Słonej         03.11.2019

   27 X 2019 r. uczniowie naszej szkoły -  Wiktoria Skrobisz, Monika Kołacz, Wiktor Kornaś, Kamil Nowak, Kasandra Łach i Natalia Sarwa, poraz pierwszy ze sztandarem reprezentowali całą społeczność szkolną w uroczystości patriotyczno - religijnej w Słonej.W tym dniu w  malowniczej-jesiennej scenerii lasu bardzo  licznie zgromadzeni mieszkańcy, delegacje, przedstawiciele władz uczestniczyli w apelu poległych oraz w nabożeństwie. W miejscu, gdzie poległo czterech z 24 żołnierzy „Radomyśla”, w tym dowódca i jego zastępca, spotkliśmy się u stóp pomnika w Słonej, by oddać cześć nie tylko tym czterem poległym bohaterom, ale wszystkim uczestnikom Akcji „Burza”.

admin. 

"Szkoła pamięta"  o Święcie Zmarłych         30.10.2019

   „Zbliżają się dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby i zapalamy znicze. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań” – napisał w specjalnym  liście do dyrektorów Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski, zachęcając do udziału w akcji „Szkoła pamięta”.

Organizatorzy akcji odnieśli się do ważnych wydarzeń 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Zainicjowana akcja sprawiła, że nasza szkoła dołączyła do społeczności pielęgnujących pamięć o historii.

Jak co roku uczniowie pod opieką wychowawców oddali cześć Kazimierzowi Pachocie uczestnikowi bitwy pod Monte Cassino oraz zmarłym pracownikom szkoły, zapalając symboliczne znicze i składając kwiaty na ich grobach.

mgr Lucyna Migda

Uroczystość patriotyczno-religijna w Charzewicach  26.10.2019

   20 X 2019 r. uczniowie naszej szkoły -  Wiktoria Skrobisz, Monika Kołacz, Wiktor Kornaś reprezentując całą społeczność szkolną uczestniczyli w uroczystości patriotyczno - religijnej w Charzewicach na cmentarzu wojennym nr 290, na którym spoczywa 109 żołnierzy armii austro-węgierskiej, 52 żołnierzy armii rosyjskiej oraz wielu bezimiennych Polaków, którzy zginęli 105 lat temu podczas krwawej bitwy, 19 listopada 1914 r.

W tym dniu w  malowniczej-jesiennej scenerii lasu bardzo  licznie zgromadzeni mieszkańcy Charzewic, Gwoźdźca oraz okolicznych miejscowości, delegacje szkół, Straży Pożarnej na czele z Panem Burmistrzem-Dawidem Chrobakiem, uczestnicząc w nabożeństwie różańcowym oraz polowej mszy świętej oddali hołd poległym tutaj żołnierzom.

mgr Grażyna Pawlik

Woda niezwykła ciecz                                 22.10.2019

W tym tygodniu przeprowadzaliśmy badania i eksperymenty związane z właściwościami wody. Nauczyliśmy się ze bez wody nie ma życia, jak istotna jest woda dla życia ludzi zwierząt i roślin. Uczyliśmy się wyciągać wnioski z przeprowadzonych badań. Wykonaliśmy prace plastyczne, pracowaliśmy w książkach itd.
mgr Katarzyna Kalicka 

Mrówka z wizytą u pierwszoklasistów      22.10.2019

    17 października policjanci tarnowskiej komendy wraz z maskotką  - Mrówką odwiedzili najmłodszych uczniów naszej szkoły. W ramach projektu ,,Bezpieczna droga do szkoły'' policjanci uczyli dzieci  bezpiecznie poruszać się po drogach, uświadamiali o zagrożeniach użytkowników dróg jakimi są piesi i rowerzyści. W sposób teoretyczny i praktyczny każdy uczeń mając za opiekuna Mrówkę i pod Jej czujnym okiem sprawdzał swoją wiedzę przechodząc po pasach i odpowiednio reagując na światła sygnalizacji świetlnej. Uczniowie otrzymali też kamizelki odblaskowe, a Mrówka poczęstowała wszystkich słodką ,,krówką''. Sympatyczna maskotka została z żalem pożegnana przez dzieci słowami ,,Pa, pa Mrówko! Do zobaczenia!''

mgr Barbara Niemiec 

 130lecie Szkoły Podstawowej                         25.09.2019


     ZAPRASZAMY

16 października 2019 

Program uroczystości:

10.00 – uroczysta Msza Św. w kościele pw. Matki Bożej Śnieżnej w Filipowicach pod przewodnictwem ks. bpa Stanisława Salaterskiego oraz poświęcenie Sztandaru.

11.15 – przemarsz wszystkich na plac koło Szkoły Podstawowej w Filipowicach.

11.30 - Powitanie przybyłych gości i przemówienia okolicznościowe, Nadanie imienia św. Jana Pawła II szkole oraz przekazanie sztandaru.

12.30 - Program artystyczny.

13.30 - Poczęstunek dla przybyłych gości.

 

Pamięci majora Jana Dubaniowskiego Salwy   6.10.2019

    Dnia 15 września 2019 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w uroczystości poświęconej pamięci  kpt. Jana Dubaniowskiego Salwy. Na początek delegacja w składzie: Aleksandra Mordawska, Aleksandra Sarwa i Michał Wszołek złożyła znicze pod krzyżem 

w miejscu śmierci naszego bohatera, a następnie uczestniczyła we mszy świętej w jego intencji w kaplicy w Rudzie Kameralnej. Następnie zaprezentowano część artystyczną. Michał Wszołek zachwycił zgromadzonych wyjątkową interpretacją utworu Z. Herberta pt. Przesłanie Pana Cogito. Na koniec uczniowie złożyli kwiaty pod pomnikiem Jana Dubaniowskiego Salwy i jego żołnierzy. Oddali tym samym hołd poległym w walce z reżimem komunistycznym. 

Na zakończenie odczytano rozkaz Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka o awansowaniu pośmiertnym kapitana "Salwy" do stopnia majora. Rozkaz odczytał ppłk. Piotr Waręcki - Komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Tarnowie. 

mgr Angelika Winiarska

Tam, gdzie wszystko się zaczęło                   28.09.2019

    Tuż przed uroczystościami związanymi z nadaniem imienia szkole, uczniowie i rodzice odwiedzili Wadowice. Miasteczko podobne do wielu innych, a jednak wyjątkowe, bo naznaczone dzieciństwem i młodością Św. Jana Pawła II. By chłonąć atmosferę miejsca, grupa w trzech turach odwiedziła Muzeum w przebudowanym Domu Rodzinnym Karola Wojtyły. To była multimedialna podróż w czasie dla uświadomienia tym najmłodszym, że prezentowana postać , to nie mglista legenda, ale człowiek z krwi i kości. Po  wizycie w Muzeum odbył się spacer z paniami przewodniczkami. Pani Maria i pani Marta oprowadziły dwie przetasowane grupy śladem najwcześniejszego okresu życia Karola Wojtyły. Wskazały szkołę powszechną i gimnazjum wadowickie, do których uczęszczał „Lolek”. Wskazały drogę na „ Górkę” do klasztoru Karmelitów Bosych, gdzie 10-letni Karol Wojtyła przyjął szkaplerz. Wspomniały, że w tym samym klasztorze jest obraz św. Józefa, który  został przyozdobiony Papieskim Pierścieniem Ojca Świętego Jana Pawła II. Panie zwróciły uwagę na 161 granitowych tablic wmurowanych w płytę Rynku z nazwami miast i krajów, które odwiedził podczas pontyfikatu Św. JP II. W Bazylice Ofiarowania NMP wyszczególniły chrzcielnicę, przy której 20 czerwca 1920 roku został ochrzczony przyszły Papież. Znamienny w tym kościele był również  obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy, przy którym każdego dnia , przed pójściem do szkoły, modlił się Karol Wojtyła. Po długiej wycieczce przyszedł czas na: wspólne zdjęcie przed pomnikiem wielkiego Rodaka;  słodką chwilę z wadowicką kremówką i powrót do domu.

Nie sposób w drodze do Wadowic nie wstąpić do Kalwarii Zebrzydowskiej, do której wielokrotnie pielgrzymował Karol Wojtyła. Najpierw jako mały chłopiec ze swoim tatą; potem jako młodzieniec, biskup i kardynał przybywał na uroczystości, ale też prywatnie dla odprawienia Dróżek i dla odwiedzenia Matki Bożej. Przybył tu też jako Papież w czasie swojej I pielgrzymki do kraju 17 czerwca 1979r. i ostatniej - VIII - 19 sierpnia 2002r., by podziękować za 400 lat istnienia Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Sam w homilii podczas tej pielgrzymki wspominał, że zdobywał tu siły do rozwiązywania wielu problemów.

Serdeczne podziękowania dla wszystkich Przewodników, którzy 20 września 2019r. krzewili wiedzę o Św. Janie Pawle II wśród podróżników z Filipowic.

mgr Jadwiga Zachara 

Rajd szlakiem niezłomnego bohatera         18.09.2019

     14.09.2019 roku chętni uczniowie z kl. VI – VIII wzięli udział w III Edukacyjnym Rajdzie Szlakiem kpt. Jana Dubaniowskiego ,, Salwy” organizowanym przez Stowarzyszenie ,, Żandarmeria ”z Nowego Sącza oraz Oddział IPN w Krakowie.

 Trasa rajdu biegła z Iwkowej przez Czchów do Jurkowa. Głównym celem było poznanie dziejów podziemia zbrojnego z lat 1939 – 1955 na terenie Pogórza Wiślickiego i Rożnowskiego. Uczestnicy poznali warunki życia partyzantów oraz wyposażenie żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Po przejściu trasy rajdu uczniowie zobaczyli inscenizację historyczną, posłuchali wywiadu pt: ,, Podziemie antykomunistyczne na Pogórzu” oraz odebrali nagrody i dyplomy.

mgr Izabela Łącka i mgr Lucyna Migda 

2 września - wszyscy tworzymy zespół          16.09.2019

     Dnia 2 września 2019 r. o godzinie 8:10 na uroczystej Mszy Świętej  rozpoczynającej rok szkolny 2019/2020 spotkali się uczniowie, nauczyciele oraz rodzice. Tak z potrzeby serca i poszanowania tradycji rozpoczyna się i kończy  każdy rok szkolny w naszej społeczności.

 Następnie –już na szkolnej sali gimnastycznej – witał przybyłych radosny śpiew szkolnego chóru. Prowadzący część oficjalną przypomnieli w rocznicę 80-lecia wybuchu II wojny światowej o bohaterskiej, niezłomnej postawie walczących i poległych Polaków. Ku pamięci i przestrodze uczczono minutą ciszy tragiczne wydarzenia XX wieku.

 Nowy Rok Szkolny… nowy rozdział… Pani Dyrektor, głosząc słowa powitania, podziękowała za dar wińca dożynkowego i dwu bochenków chleba symbolizujących  wysiłek włożony w pracę, ale też sytość, radość, gościnność i wspólnotę. Uświadamiała, że ten obecny rok obfitować będzie  w podniosłe, głębokie przeżycia, wpisujące się w symbolikę darów, bowiem  w październiku nasza szkoła, z korzeniami sięgającymi 1878 roku, otrzyma wybrane przez społeczność Filipowic i Rudy Kameralnej imię Świętego Jana Pawła II. Przekazany jej będzie również sztandar.  Tak historyczne chwile wymagają oprawy. Pani Dyrektor zaprosiła do współpracy w przygotowaniach  wszystkich, którzy czują więź z tym miejscem. Wyjątkowe przeżycia jubileuszowe stają się przecież okazją do wspomnień międzypokoleniowych. 

mgr Jadwiga Zachara 

 Mamy uchwałę nadania imienia                      03.09.2019

  UCHWAŁA NR XII/96/2019

RADY MIEJSKIEJ W ZAKLICZYNIE

z dnia 6 sierpnia 2019 r.

w sprawie nadania imienia Szkole Podstawowej w Filipowicach.

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2019 r., poz. 506), § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 17 marca 2017 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i przedszkoli (Dz. U. z 2017 r., poz. 649, z późn. zm.), na wspólny wniosek Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej w Filipowicach, Rada Miejska w Zakliczynie uchwala, co następuje:

§ 1. Nadaje się Szkole Podstawowej w Filipowicach imię Świętego Jana Pawła II.

§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy Zakliczyn.

§ 3. Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 września 2019 r.

Przewodnicząca Rady Miejskiej

mgr Anna Moj

admin. 


Nasza Szkoła


Stawiamy na rozwój!


Projekty i przedsi..


Obszary działania


Przedszkole


Pracownicy ZSPiP


Dla rodziców


Dla uczniów


Organizacja pracy


Zakończone projekty


Dane szkoły


Powered by dzs.pl & Hosting & Serwery