I SEMESTR 2018/2019 cz.2

Akcja Lekki Tornister w naszej szkole      14.12.2018

Akcja Lekki Tornister to ogólnopolska akcja, która ma na celu zwrócić uwagę na niezmieniający się problem przeciążonych plecaków uczniów. 

Głównym celem akcji jest dostarczanie dzieciom, nauczycielom oraz rodzicom wiedzy 

i narzędzi, dzięki, którym będą mogli dokonywać świadomego wyboru wpływającego na jakość życia oraz dbania o prawidłową sylwetkę. Konieczne jest zwrócenie uwagi na problem przeciążonych plecaków uczniów i związanych z nim wad postawy, a w konsekwencji bólów kręgosłupa, zmniejszenia pojemności płuc oraz schorzeń ortopedycznych i neurologicznych.

W naszej szkole nauczyciele podjęli wyzwanie i wraz z dziećmi zważyli plecaki. Niestety, zdecydowana większość uczniów miała plecaki, których waga wynosiła ok. 5-6 kg. Można wnioskować, że problem dotyka głównie dzieci w wieku wczesnoszkolnym. To właśnie ta grupa miała  najcięższe plecaki. 

Niezbędne było więc podjęcie rozmowy z uczniami na temat tego, dlaczego ich plecaki są zbyt ciężkie i czym to skutkuje. Nauczyciele zaproponowali uczniom, żeby część podręczników, narzędzi czy zeszytów pozostawiali w klasowych szafkach. Głównym celem rozmowy było pokazanie dzieciom, że powinny zawsze przemyśleć, co pakują i czy jest to rzeczywiście niezbędne w danym dniu na lekcjach. Równie ważne było poinstruowanie podopiecznych, w jaki sposób powinni nosić plecaki, by nie narazić się na wady postawy. 

Dzięki akcji Lekki Tornister w szczególny sposób zwrócono uwagę dzieci na problem przeciążonych tornistrów. Wzrost świadomości wśród najmłodszych to niewątpliwie droga do sukcesu. Wierzymy, że również rodzice zaangażują się wspólnie z nami – nauczycielami w tę akcję. Kontrolowanie zwartości plecaków najmłodszych to również kierunek ku pożądanej zmianie. 

Lekki tornister? Szkoła w Filipowicach zdecydowanie jest na ,,tak”!

mgr Angelika Winiarska

Afryka Kazika                                            13.12.2018

Uczniowie klas I-III odbyli wraz z Kazikiem ciekawą podróż do Afryki.

Brzmi ciekawie!!!!

 Jednak była to jedynie podróż do RCKB w Brzesku na imprezę edukacyjną. Sztukę wystawiał Teatr Współczesny z Krakowa. Spektakl pokazał obszerną wiedzę na temat kultury afrykańskiej, wspierał edukację międzykulturową. Zachęcał dzieci do zmiany postawy z domatora na postawę odkrywcy. Motywował do poszukiwań i podróży. Poprzez kreację głównego bohatera uczył ciekawości do świata i ludzi.

Tytułowy Kazik udowodnił, że najważniejszym skarbem z podróży nie jest złoto, lecz zdjęcia, opowieści, wspomnienia. Natomiast życzliwość to jedyny „oręż”, jaki zawsze warto mieć przy sobie.

mgr Ewa Drożdż

Rozstrzygnięcie konkursów patriotycznych     11.12.2018

Szkoła włączyła się do ogólnopolskiego projektu Szkoła dla Niepodległej i realizuje działania związane z 100 rocznicą odzyskania niepodległości.

Jednym z zadań był konkurs plastyczny ,, Wolność , godność, solidarność, prawa człowieka”. Uczniowie kl IV – VII na lekcjach plastyki w grupach wykonywali plakaty wykazując się zdolnościami plastycznymi oraz znajomością historii naszego państwa. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem i pomysłowością wykonywali swoje prace, które teraz zdobią ich klasy.

I miejsce kl. V

I miejsce kl. VII

II miejsce kl. IV

III miejsce kl. VI

Konkurs wiedzy ,, Polska Niepodległa”

Konkurs przeprowadzono w dwóch grupach: kl. V-VI i kl. VII- VIII. Do konkursu zgłosiło się 15 uczniów zainteresowanych historią, szczególnie historią Polski czasów odzyskania niepodległości.

Zwycięzcy w kategorii klas V- VI:

I miejsce – Julia Czech kl. VI

II miejsce – Gabriela Sobecka kl. V

III miejsce – Angelika Jania kl. VI

Zwycięzcy w kategorii klas VII – VIII

I miejsce – Michał Czuba

II miejsce – Natalia Gębarowska

III miejsce – Filip Turczak

III miejsce – Filip Mróz

Uroczystego wręczenia dyplomów i nagród dokonał p. Burmistrz Dawid Chrobak podczas akademii z okazji Dnia Wolontariatu. 

mgr Lucyna Migda 

Weź zdrowie w swoje ręce                       7.12.2018

W listopadzie uczniowie klasy trzeciej uczestniczyli w programie edukacyjnym ,,5 porcji zdrowia w szkole”. Program miał na celu zwrócenie uwagi na potrzebę zadbania o edukację zdrowotną uczestników dotyczącą zasad zbilansowanej diety, istotnej roli warzyw, owoców lub soków w codziennym żywieniu. 

Uczniowie poszerzali swoją wiedzę na temat właściwości warzyw, owoców i soków oglądając prezentację, rozwiązując krzyżówki, rebusy, grając w grę planszową Memory. Podczas zajęć dowiedzieli się, że warzywa, owoce i soki są naturalnym źródłem cennych witamin i składników mineralnych potrzebnych do prawidłowego rozwoju.

Podsumowaniem wiedzy była gra dydaktyczna Kaboom oraz wspólnie wykonany plakat.

mgr Barbara Niemiec

Pisali po polsku o historii                              29.11.2018

W radosnej atmosferze obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w VI Dyktandzie Niepodległościowym ,, Po polsku o historii”. W etapie szkolnym w klasach IV – VI dyktando pisało 9 osób a w klasach VII –VIII 11.

 Do etapu wojewódzkiego zakwalifikował się Michał Wszołek uczeń kl. V uzyskując 91 punktów. W obecnej edycji Konkursu wartości progowe przejścia do etapu wojewódzkiego to 90 punktów dla uczniów najmłodszych. 7 listopada w Krakowie przy ul. Basztowej w salach Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st. im. I. J. Paderewskiego zmierzył się z najlepszymi w swojej kategorii wiekowej z województwa małopolskiego. Michałowi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

mgr Lucyna Migda i mgr Jadwiga Zachara

Zabawa andrzejkowa                                     29.11.2018

W czwartek 22 listopada Samorząd Uczniowski wraz z wychowawcami klas I-III zorganizowali  Andrzejki dla uczniów z młodszych klas.

W tym dniu sala gimnastyczna została zamieniona w „salę wróżb”. Uczennice z SU przeobraziły się w cyganki. Te niezwykłe, magiczne damy przepowiadały wszystkim chętnym przyszłość z kart, dłoni, wróżyły z magicznych serc, kombinacji cyfr z daty urodzenia. Tak więc każdy uczestnik andrzejkowych szaleństw z niecierpliwością przekłuwał papierowe serce, aby odczytać imię swojej wybranki, losował magiczne bileciki, na których widniały nazwy przyszłych zawodów, bądź szukał swojej szczęśliwej liczby.

Była też dobra muzyka. Po wróżbiarskim popołudniu przyszedł czas na świetną  zabawę z  DJ -em. Wszyscy bawili się wesoło, biorąc udział w ciekawych muzyczno – tanecznych konkursach. Zmęczeni i głodni mogli uzupełnić nadwątlone siły w jadalni, gdzie smaczny posiłek przygotowały panie Kucharki i mamy z Rady Rodziców.

Wszyscy wspaniale się bawili, humory dopisały a przepowiedziana przyszłość czeka na spełnienie.

mgr Ewa Drożdż 

Konkurs przyrodniczy w Ciężkowicach        21.11.2018

15  listopada 2018r. uczennice z klasy VI brały udział w V Międzygminnym Konkursie Przyrodniczym „Na leśnych tropach” w Muzeum w Ciężkowicach. Monika Kołacz i Aleksandra Sarwa zdobyły III miejsce w kategorii zespołowej. W konkursie brało udział 20 uczniów z 10 szkół powiatu tarnowskiego. Konkurs składał się z trzech etapów: I etap indywidualny – test wiedzy o lesie i znajomości słownictwa łowieckiego, II etap zespołowy – rozpoznawanie gatunków zwierząt na prezentacji multimedialnej, III etap zespołowy- opis sylwetki zwierzęcia z użyciem terminologii łowieckiej. Każdy z uczestników otrzymał dyplom i karmnik – nagrody ufundowane przez Nadleśnictwo Gromnik i Polski Związek Łowiecki. Gratulacje dla reprezentacji naszej szkoły.

mgr Lucyna Migda 

Październik miesiącem bibliotek szkolnych   21.11.2018

Święto zostało ustanowione w 1999r. przez Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego. Najpierw był to jeden dzień, a od 2008r.- cały miesiąc. Święto ma na celu rozwijanie zainteresowań czytelniczych oraz zwrócenie uwagi na rolę biblioteki w życiu szkoły. W tym roku w bibliotece został utworzony kącik czytelniczy, gdzie w wygodnych fotelach można usiąść z ulubioną książką. W październikuodbywały się różne akcje promujące czytelnictwo. W przedszkolu i oddziale zerowym „Czarowanie słowem…”- starsi uczniowie( Wiktoria, Wiktor, Michał i Asia),przebrani za różne postacie bajkowe czytali maluchom bajki. Na długich przerwach w wybranej klasie gromadzili się uczniowie, by z uwagą wysłuchać bajek czytanych przez Michała (kl. V) i Asię(kl. VIII). Dla klas 0-III zorganizowany został konkurs plastyczny pt. „Okładka mojej ulubionej bajki”. Uczniowie z zaangażowaniem podeszli do konkursu i mogliśmypodziwiać piękne prace. Uczniowie otrzymali nagrody oraz dyplomy. 

W kategorii klas 0-I:

I miejsce: Magdalena Drożdż-kl. 0

II miejsce:  Amelia Jurczyk-kl. I

II miejsce:  Sonia Poręba –kl.0

Wyróżnienie: Sabina Jaszczur –kl. I, Amelia Olchawa- kl. I

W kategorii klas II-III:

I miejsce: Diana Salamon-kl. II

Wyróżnienie: Julia Chrobak-kl.III, Julia Krupa-kl.III

Od kilku lat prowadzona jest akcja ”Podaruj książkę bibliotece”- uczniowie przekazują do biblioteki swoje książki, których już nie czytają.

Na zakończenie miesiąca bibliotek szkolnych, 30 października, w każdej klasie od I-VIII na pierwszej godzinie lekcyjnej uczniowie słuchali fragmentów książek czytanych przez nauczycieli. Były to m.in. Baśnie, bajki, „Hela i zajęcia pozaszkolne” B. Stenka, „Blok przy Tuwima 7” E. Stadtmüller, „ Kto nie lubi Klary” A. Kowalska-Pamięta, „Dywizjon 303” A. Fiedler.

Dziękuję wszystkim uczniom,  którzy chętnie uczestniczyli w akcjach organizowanych przez bibliotekę.  Dziękuję wszystkim nauczycielom za pomoc i wsparcie.

Bibliotekarz

Pamiętajmy o zmarłych                                 21.11.2018

 „Nie żyje się, nie kocha się, nie umiera się -na próbę”

[Jan Paweł II]


Wyrazem naszej pamięci o tych, którzy odeszli, jest przede wszystkim modlitwa, ale także wyczyszczone groby, płonące znicze, pęki chryzantem. 1 listopada to dzień zadumy i refleksji związany ze wspominaniem naszych bliskich zmarłych. Wolontariusze z SKW pamiętają o zmarłych spoczywających na miejscowym cmentarzu. Wraz z opiekunem uporządkowali kamienny grób księdza Chrzanowicza, a także zapalili znicze na grobach nauczycieli, księży i żołnierza poległego pod Monte Cassino.

 Opiekun SKW

Pasowanie na przedszkolaka                         17.11.2018

,,Pasowanie na przedszkolaka" to pierwsza wyjątkowa uroczystość w życiu dzieci, które we wrześniu tego roku po raz pierwszy rozpoczęły swoją przygodę z przedszkolem. Dla najmłodszych było to ogromne przeżycie, ale trzymały się bardzo dzielnie 🙂 Z uśmiechami na twarzach recytowały wierszyki i śpiewały piosenki otrzymując od rodziców i zaproszonych gości gromkie brawa. Zanim złożyły uroczystą przysięgę zaprezentowały nam swoje umiejętności - po czym Pani Dyrektor za pomocą „czarodziejskiego ołówka" dokonała uroczystego „Aktu pasowania". Nie zabrakło życzeń i słodkich upominków oraz dyplomów i prezentów dla każdego przedszkolaka. Uwieńczeniem uroczystości był pyszny poczęstunek. Na pewno był to niezapomniany dzień, pełen emocji i miłych wrażeń zarówno dla dzieci, rodziców jak i nauczycielek😁

mgr Katarzyna Kalicka

Prezydent u nas!                                     15.11.2018

  Uczeń naszej szkoły: Szymon Gałek, został wyróżniony przez pana Burmistrza- Dawida Chrobaka. 4. listopada 2018r. - w parze z uroczą krakowianką - przywitał przybyłego do Zakliczyna Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – Andrzeja Dudę. Okoliczność niebywała, bo związana z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Nasz uczeń w stroju krakowskim wręczył Panu Prezydentowi pamiątkową statuetkę, która ma w stolicy przypominać o Zakliczynie i naszych małych Filipowicach. 

mgr Jadwiga Zachara 

Niepodległa                                                    15.11.2018


  
11 listopada delegacja z naszej szkoły uczestniczyła obchodach Narodowego Święta Niepodległości w Zakliczynie. Narodowe Święto Niepodległości – polskie święto obchodzone co roku 11 listopada dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym roku jest to okrągła setna rocznica.

Uczniowie wraz z opiekunem uczestniczyli w Mszy św. w intencji Ojczyzny.

Następnie rozpoczęła się manifestacja patriotyczna: przemarsz z asystą Strażackiej Orkiestry Dętej „ Filipowice” z kościoła pw. św. Idziego Opata pod pomnik w Rynku, złożenie wiązanek pod Pomnikiem Poległych i Pomordowanych za Wolną Ojczyznę, koncert SOD” Filipowice „ pod ratuszem, koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Chóru Złota Jesień z MDK w Bochni, wspólne śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego na Rynku przed ratuszem, odtańczenie Poloneza.

mgr Ewa Drożdż

Święto Niepodległej w naszej szkole             11.11.2018

  Uczniowie naszej szkoły uczcili tegoroczne obchody 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez przypomnienie tych ważnych wydarzeń podczas akademii, dnia 9 listopada, na szkolnej sali gimnastycznej. Przedstawienie wyreżyserowali i prowadzili  ósmoklasiści. Szkolny chór uświetnił pieśniami patriotycznymi występ. Swoim talentem i zaangażowaniem wykazały się również przedszkolaki z oddziału „0”.

admin

Spektakl patriotyczny "Herosi Niepodległej"  11.11.2018 

9. 11.2018 r uczniowie z klas IV- VIII wzięli udział w lekcji patriotycznej zorganizowanej przez Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Spektakl ,, Herosi Niepodległej” zaprezentowało Koło Teatralne z Gromnika w ramach Festiwalu ,, Viva Polonia! Ku pokrzepieniu serc”.  Celem przedstawienia było upamiętnienie 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, a w szczególności oddanie czci tym, którzy budowali dla nas Wolną Ojczyznę. Głównymi bohaterami w trzech odsłonach byli: Wincenty Witos, Józef Piłsudski, Roman Dmowski i Ignacy Jan Paderewski – wielcy mężowie stanu- ich wizje, zmagania, wielkie nadzieje oraz realia, z którymi musieli się mierzyć w walce o odbudowę Niepodległej. Przed spektaklem uczniowie zwiedzili Dworek Paderewskiego oraz wystawę pt ,, Wokół Manru –jedynej opery Ignacego Jana Paderewskiego” a o godz. 11:11 wszyscy wspólnie odśpiewali Hymn Polski. 

Pamiętajmy, że wolność to niezwykła wartość! Nigdy nie powinniśmy zapomnieć o trudnej drodze naszej Ojczyzny do Niepodległości.

mgr Lucyna Migda

 

Dzień Papieski                                           10.11.2018

  W XVIII Dzień Papieski – nasza katechetka - p. Natalia i zaangażowani uczniowie przypomnieli ważne momenty z życia papieża. W kameralnej atmosferze, przy kawiarnianych stolikach sączyły się rozmowy o wielkim wpływie papieża na ludzi w Polsce i na świecie. Papież troszczył się o duchową dojrzałość człowieka. Promował pracę nad sobą i wymaganie od siebie. 

Tegoroczny Dzień Papieski pięknie został połączony ze ślubowaniem klas pierwszych, które –jak zaznaczyła pani dyrektor – przypada w roku okrągłych rocznic. To 40-lecie pontyfikatu Jana Pawła II i 100- lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

mgr Jadwiga Zachara 

Na górze Mogiła                                             10.11.2018

  Przy budce i kamiennym krzyżu; na mogile partyzantów; przed pomnikiem w dolinie; na grobie zastrzelonego w pobliżu Władysława Mossoczego… Wśród licznie zgromadzonej młodzieży, delegacja naszej szkoły oddała hołd żołnierzom AK i partyzantom. Zostali oni pomordowani 74 lata wcześniej przez hitlerowców, właśnie na zalesionej górze Mogiła. Zgromadzeni uczestniczyli w uroczystej Eucharystii.

mgr Jadwiga Zachara

 

  Nasza szkoła się zmienia                                05.11.2018

  W ramach rządowego programu „Aktywna tablica” nasza szkoła zakupiła dwa monitory dotykowe (75 calowy i 65 calowy). Natomiast w ramach rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej Ministra Finansów na wniosek Ministra Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej; przy współpracy z Małopolskim Kuratorem Oświaty p. Barbarą Nowak i Burmistrzem Miasta i Gminy Zakliczyn p. Dawidem Chrobakiem, uzyskała środki finansowe w kwocie 59 tysięcy złotych na wyposażenie w pomoce dydaktyczne niezbędne do realizacji podstawy programowej z przedmiotów przyrodniczych. Dodatkowo w maju otrzymaliśmy 10 zestawów komputerowych przekazanych w formie darowizny przez dyrektora Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Tarnowie, pana Adama Ślusarczyka. Przekazania dokonał pan Paweł Smoleń – przewodniczący rady powiatu tarnowskiego na pikniku rodzinnym. Szkoła została też widocznie odświeżona; wymalowano, aż 11 pomieszczeń.

Z całego serca wszystkim "przyjaciołom szkoły" DZIĘKUJEMY! 

admin


Nasza Szkoła


Stawiamy na rozwój!


Projekty i przedsi..


Obszary działania


Przedszkole


Pracownicy ZSPiP


Dla rodziców


Dla uczniów


Organizacja pracy


Zakończone projekty


Dane szkoły


Powered by dzs.pl & Hosting & Serwery