I SEMESTR 2018/2019 cz.1

Różaniec w Domu Pogodnej Jesieni                30.10.2018

  Dnia 21 października 2018r. w sobotnie popołudnie wolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariatu wraz z opiekunem Krystyną Kołacz, udali się do Domu Pogodnej Jesieni na modlitwę różańcową. Wspólna modlitwa z osobami starszymi zawsze prowadzi do silnych przeżyć i wzruszeń. Dziękujemy za miłe przyjęcie i słodki upominek.

Opiekun SKW 

Dary jesieni 2018                                           26.10.2018

  Dnia 23 października 2018r w naszej szkole odbył się coroczny kiermasz pt. "DARY JESIENI". W tym dniu zostały sprzedawane przetwory, ciasta, babeczki oraz soki. Bardzo dziękujemy wszystkim przybyłym na ten kiermasz nauczycielom, rodzicom oraz uczniom. 

Rada Rodziców

Pomagamy ...                                                   26.10.2018

  Po raz kolejny nasza szkoła włączyła się w działalność dobroczynną na rzecz potrzebujących w ramach akcji charytatywnej „Szkoło Pomoż i Ty”. W miesiącu wrześniu Samorząd Uczniowski rozprowadzał kalendarzyki -cegiełki. Dzięki ofiarności uczniów, nauczycieli i rodziców udało się w tegorocznej akcji zebrać kwotę w wysokości 144,30 groszy. Cała zgromadzona suma została przekazana Fundacji Pomóż i Ty z siedzibą w Gdańsku. Wszystkim darczyńcom dziękujemy za wsparcie i  przekazane środki.  

Samorząd Uczniowski 

Czekoladowa wycieczka                                 26.10.2018

  To była nasza „najsmaczniejsza” wycieczka. Byliśmy w Fabryce Czekolady w Rzeszowie.

Najpierw bawiliśmy się wspólnie w strefie rozrywki. Potem mieliśmy ciekawe zajęcia z animatorem. Szukaliśmy zaginionego skarbu posługując się tajemniczym planem. Wszyscy odnaleźliśmy ukryte sprytnie w różnych miejscach pewne przedmioty. Zabawy i uciechy było co niemiara. Panie – cukierniczki przygotowały nam smaczne naleśniki z czekoladą, aby podreperować nadwątlone zabawą siły.

Najciekawszą częścią wycieczki były czekoladowe warsztaty.

Panie przebrały nas za cukierników i przystąpiliśmy do pracy. Dekorowaliśmy tabliczki czekolady; rozwiązywaliśmy matematyczne zadania, gdzie wyniki zapisywaliśmy ciepłą słodką czekoladą.

Panie pokazywały nam etapy powstawania czekolady, jej składniki i zastosowanie.

Na koniec otrzymaliśmy słodkie prezenty, które zabraliśmy do domu.

mgr E. Drożdż, mgr B. Niemiec, mgr G. Pawlik

W "Czarnym Lesie"                                      26.10.2018

  Delegacja uczniów szkoły w składzie: Patrycja Molenda, Kamil Nowak i Natalia Sarwa brała udział w uroczystościach patriotyczno – religijnych upamiętniających ofiary potyczki stoczonej w listopadzie 1914 roku między żołnierzami armii austro-węgierskiej i rosyjskiej w Charzewicach.

mgr Lucyna Migda 

Spotkanie z Mrówką                          23.10.2018

18.10.2018 r.  w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów klasy pierwszej z panią policjantką z Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie oraz sympatyczną maskotką „Mrówką” w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły z mrówkami”.  Podczas spotkania uczniowie w sposób teoretyczny oraz praktyczny utrwalili podstawowe przepisy ruchu drogowego obowiązujące pieszych i rowerzystów. Uczyli  się jak prawidłowo przechodzić przez ulicę, jak zachowywać się w jej pobliżu, jak bezpiecznie podróżować samochodem oraz autobusem. Dzieci  bardzo aktywnie uczestniczyły w zajęciach, odpowiadały na zadawane pytania i dzieliły się swoimi spostrzeżeniami. Na końcu spotkania uczniowie otrzymali słodycze oraz kamizelki odblaskowe z prośbą, aby zakładali je w czasie wycieczek oraz podczas poruszania się po drogach w szczególności okresie jesienno-zimowym. 

mgr Grażyna Pawlik 

Jesteśmy już uczniami                                 22.10.2018

Dzień  17.10.2018.r. był wyjątkowym dniem dla  pierwszoklasistów, którzy złożyli ślubowanie  i zostali włączeni do grona uczniów naszej szkoły.

W tym uroczystym dniu w obecności rodziców oraz całej społeczności szkolnej, dzieci zdały swój pierwszy szkolny egzamin. Swoim występem udowodniły, że są gotowe do podjęcia zadań jakie stawia im szkoła.

Ślubowały być dobrymi Polakami  i uczniami, dbać o dobre imię swej klasy i szkoły, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.

Aktu pasowania na ucznia  symbolicznym ołówkiem dokonała Pani Dyrektor Irena Kusion.

To ważne w życiu dzieci wydarzenie zakończyło się rozdaniem pamiątkowych książeczek, dyplomów, upominków  i słodyczy od rodziców oraz wspólnym poczęstunkiem.

mgr Grażyna Pawlik 

Dzień Edukacji Narodowej                             22.10.2018

16 października 2018 r. w murach szkoły ZSPiP w Filipowicach obchodzono  Dzień Edukacji Narodowej. Młodzi artyści pieśnią i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli. Uczniowie docenili i podkreślili swoją  wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i  troskę o dobro wychowanków. Uczniowie kl. V-VIII  przygotowali humorystyczne przedstawienie „Jeden dzień z życia szkoły” obrazujące ciężką pracę nauczycieli. W to święto zapisane doniośle w historii, zaszczycili szkołę swoją obecnością -przywitani ciepło przez p. Dyr. Irenę Kusion - goście: p. Dawid Chrobak- Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn; p. Agnieszka Malisz- Główny Inspektor Oświaty Gminy Zakliczyn; p. Anna Moj- Przewodnicząca Rady Gminy; p. Ewa Nijak- Członek Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Rady Miejskiej w Zakliczynie ; p. Zdzisław Górnikiewicz-emerytowany dyrektor naszej szkoły; Zygmunt Olchawa- Sołtys Filipowic; emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły; służące pomocą Panie z Akademii Dla Aktywnych . Po zakończeniu części akademii delegacja uczniów wręczyła wszystkim pracownikom szkoły własnoręcznie przygotowane przez p. Natalię Rosiek upominki. Dopełnieniem całości było wręczenie nagród Nauczycielom za wyróżniającą pracę dydaktyczno- wychowawczą. Po życzeniach wszyscy obecni zostali zaproszeni przez p. Dyrektor na uroczysty posiłek.

mgr Ewa Drożdż i mgr Małgorzata Różycka 

 

 Wycieczka do lasu                                       15.10.2018

Najmilszą i najbardziej efektywną nauką jest przyswajanie treści programowych w rzeczywistych warunkach. Bowiem w pamięci najbardziej pozostaje wszystko to, co dane jest nam przeżyć, doświadczyć i poczuć emocje. Taki cel przyświecał organizacji wycieczki do lasu dla przedszkolaków. Dzień był piękny, słoneczny i ciepły. Kontakt z naturą, świeże powietrze, barwy jesieni, swoboda spowodowały radość w sercach i uśmiech na twarzach dzieci. Na wszystko starczyło czasu: na obserwację przyrody, zabawy integracyjne w lesie, palenie ogniska, pieczenie kiełbasek i ziemniaków, zjadanie się nimi oraz na zajęcia plastyczne. Cel został osiągnięty. Mam nadzieję, że na długo z nami pozostaną: wiedza, miłe wspomnienia i piękne zdjęcia. Dziękuję wszystkim obecnym- uczestnikom i pomocnikom. Bez Was nie byłoby to możliwe.

mgr Iwona Gurgul 

Ewaluacja zewnętrzna                                 12.10.2018

W szkole zostanie przeprowadzona  ewaluacja problemowa zewnętrzna w zakresie wymagań:

„Uczniowie nabywają wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej”;

„Uczniowie są aktywni”;

„Szkoła lub placówka współpracuje ze środowiskiem lokalnym na rzecz wzajemnego rozwoju”.

Ewaluację przeprowadzi p.Andrzej Szlanta oraz p. Ryszard Ostrowski

w terminie 22.10.2018 – 26.10.2018 w przewidywanych godzinach 7.30-15.30.

Zapraszam chętnych rodziców do udziału w procesie ewaluacyjnym.

Podstawa prawna ewaluacji:

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia z dnia 25 sierpnia 2017 r. w sprawie nadzoru pedagogicznego (Dz. U. z 2017 r. poz. 1658 ).

Plan nadzoru pedagogicznego sprawowanego przez Małopolskiego Kuratora Oświaty w roku szkolnym 2018/2019.

mgr Irena Kusion 

Z kart historii część III                                12.10.2018

Napisałem poprzednim razem, że ciąg dalszy nastąpi i czynię to teraz, bo zbliża się Dzień Edukacji Narodowej. Dedykuję tę część dziejów szkoły i społeczności Filipowic Pani Dyrektor, Nauczycielom , Pracownikom Administracyjno-Obsługowym Rodzicom i Mieszkańcom, którym historia i rozwój szkoły powinny leżeć na sercu, a w szczególności Uczniom, by znali swoje korzenie i nie zapominali kto ich wyposażył w wiedzę o świecie i zachodzących w nim  zmianach. Niech poznają i uczą się szanować przeszłość, bo tylko na jej podwalinach można budować lepszą przyszłość. 

 

Z powodu przygotowań wojennych zarządzeniem Ministra Oświaty odłożono rozpoczęcie nauki szkolnej w roku szkolnym 1939/40. Już 2 września przez Filipowice zaczęły przechodzić i przejeżdżać masy uciekinierów z okolic Limanowej i Nowego Sącza udając się ... czytaj całość.

mgr Zdzisław Górnikiewicz 

 

Z wizytą w ,, Naukobusie”                           11.10.2018

Dnia 5 października uczniowie klas IV-VIII wraz z wychowawcami uczestniczyli w warsztatach naukowych ,,Naukobus” z Centrum Nauki Kopernik na terenie Szkoły Podstawowej im. Lanckorońskich w Zakliczynie. Z dużym zainteresowaniem samodzielnie lub pod czujnym okiem instruktorów mogli wykonywać doświadczenia, ·sprawdzać działanie prezentowanych urządzeń oraz rozwiązywać zadania logiczne. Uczniowie zainspirowani eksperymentami chętnie dzielili się wrażeniami z interaktywnej wystawy, co oznacza, że ich ciekawość do poznawania tajników nauki została rozbudzona.

mgr Lucyna Migda

Integracja przy ognisku                      10.10.2018

W czwartek 27  września  o godz. 16.00 na terenie szkoły odbyło się spotkanie integracyjne rodziców i uczniów klasy V przy ognisku. Organizatorem spotkania była wychowawczyni pani Krystyna Kołacz i pani Renata Kijowska; na spotkaniu obecna też była pani dyrektor – Irena Kusion. 

Było ono zorganizowane z kilku ważnych powodów. Pierwszy: naszą klasę opuścił kolega Patryk , który był z nami od przedszkola i z którym przeżyliśmy wspaniałe chwile. Na pożegnanie dostał piłkę, na której wszyscy się podpisaliśmy.

A drugim powodem był Dzień Chłopaka. Chłopcy dostali dyplomy wraz z drobnymi upominkami przygotowanymi przez naszą koleżankę Gabrysię i jej mamę panią Renatę. Piekliśmy kiełbaski i chleb popijając sokiem lub wodą, można też było skorzystać ze słodkiego poczęstunku.

Nasz kolega Filip przygrywał na akordeonie, więc było wesoło. Znakomita atmosfera przyczyniła się do lepszego poznania kolegów, koleżanek oraz zacieśnienia znajomości.

Było miło i wesoło. Pod koniec spotkania wspólnie zgasiliśmy ogień i wszyscy rozeszliśmy się do swoich domów.

Dziękujemy naszym rodzicom za wspólnie spędzony czas i pomoc w organizacji spotkania.  

Michał Wszołek uczeń klasy V

Wycieczka do Morowicy i Energylandii          10.10.2018

28.09.2018 uczniowie z klas starszych udali się na ciekawą lekcję historii do Morawicy koło Krakowa. W ten sposób chcieliśmy włączyć się w ogólnopolskie obchody 100- lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Po zwiedzeniu okazałego Wzgórza  Pamięci zapalono znicz pod pomnikiem ,, Niezłomnym Ojczyzna”, poświęconego  tym, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę. Duże wrażenie na wszystkich zrobił mur z wmurowanymi cegłami z więzień, w których ginęli prześladowani przez komunistyczną władzę. Na jednej z tablic dostrzeżono nazwisko kpt. Jana Dubaniowskiego ,, Salwy” – żołnierza niezłomnego, który zginął w Rudzie Kameralnej. 

Drugą część dnia uczniowie spędzili w parku rozrywki w Zatorze, gdzie była fajna zabawa, niesamowite przeżycia i wiele emocji. 

mgr L. Migda, mgr M. Różycka mgr D. Stojowski

Bezpieczniejsi                                         05.10.2018

26. września br. naszą szkolną społeczność odwiedzili: p. burmistrz Dawid Chrobak i asp. Adam Kula. Wręczyli uczniom klas I-III odblaskowe kamizelki z herbem gminy. 

mgr Jadwiga Zachara 

Dla pamięci: Jamna                                         05.10.2018

Ten kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości. 

                                                                   Józef Piłsudski (z książki Myśli, mowy i rozkazy) 

W 74. rocznicę pacyfikacji Jamnej, delegacja z naszej szkoły oddała hołd bohaterom. Złożyła kwiaty i zapalone znicze przy pomniku pomordowanych mieszkańców i żołnierzy AK. Przy tysiącletnim dębie uczestniczyła w Eucharystii, której przewodniczył o. Andrzej.

mgr Jadwiga Zachara

Interaktywnie o Niepodległej!                    03.10.2018

24 września 2018 roku chętni uczniowie z klas IV – VIII wraz ze swoimi wychowawcami zwiedzili wystawę Mobilnego Muzeum Multimedialnego w Zakliczynie, przygotowaną z inicjatywy Prezydenta RP pana Andrzeja Dudy z okazji Narodowych Obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

Ekspozycja ukazała szeroką panoramę II Rzeczypospolitej. Wiele miejsca poświęcono wybitnym Polakom i rodzimym wynalazkom. W trakcie zwiedzania uczniowie poznali biografie sześciu Ojców Niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego Wojciecha Korfantego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego i Wincentego Witosa. Mieli okazję doświadczyć wirtualnej podróży  po rozmaitych sferach życia Rzeczypospolitej. Dodatkowym elementem wystawy była plenerowa  gra planszowa „Dumni z niepodległej”. Po obejrzeniu ekspozycji i zrobieniu sobie unikatowej fotografii uczniowie złożyli swoje podpisy do pamiątkowej Księgi Niepodległości. Dla wszystkich uczestników była to bardzo interesująca lekcja historii.

mgr Lucyna Migda

Kierowco zwolnij pod szkołą!                          23.09.2018

 

Początek września- początek roku szkolnego, wzmożony ruch na drogach dzieci idących do szkoły, jadących na rowerach, rodziców wiozących samochodami swoje dzieci do przedszkola i szkoły. 12 września w godzinach porannych wolontariusze SKW przeprowadzili akcję „Kierowco zwolnij przed szkołą”. Ola i Bartek rozdawali ulotki przypominające o ograniczaniu prędkości w okolicach szkoły. Akcja przebiegła bardzo sprawnie. Rodzice i nauczyciele, na czele z Panią Dyrektor, z uśmiechem i aprobatą reagowali na działania wolontariuszy. Z obserwacji poczynionych w tym dniu, można stwierdzić, że nasi kierowcy są świadomi jak ważna jest ostrożność i czujność w pobliżu szkoły. Dziękujemy.

Opiekun SKW 

Świetlica szkolna dziękuje!                             23.09.2018

 

Świetlica szkolna w bieżącym roku szkolnym pracuje od poniedziałku do piątku w dni pracy szkoły do godziny 15.00. Na zajęcia uczęszczają dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klas I-VIII. Od tego roku szkolnego mamy salę specjalnie przeznaczoną dla nas. Uczniowie mogą odpocząć po skończonych lekcjach, mogą brać udział w różnych zajęciach rozwijając swoje zdolności i zainteresowania. Mają także możliwość odrobić zadania domowe z pomocą nauczyciela. Zajęcia odbywają się nie tylko w sali ale, przy sprzyjającej pogodzie, na boisku szkolnym i placu zabaw. Sala świetlicy jest już pięknie udekorowana, aby uczniowie czuli się w niej komfortowo i miło. Rada Rodziców sprawiła uczniom wspaniałą niespodziankę doposażając świetlicę w nowe zabawki oraz gry edukacyjne dostosowane do wieku dzieci. Dziękujemy.

mgr Krystyna Kołacz 

 

Pamiętamy o Niezłomnych                               17.09.2018

15 – 16. 09.2018 roku odbyły się uroczystości poświęcone 71 rocznicy ostatniej walki kpt. Jana Dubaniowskiego  ,,Salwy”. Tydzień wcześniej Filip Turczak – uczeń najstarszej klasy naszej szkoły zorganizował grupę chętnych do pracy, w celu uporządkowania terenu wokół pomnika koło świetlicy oraz wokół krzyża stojącego w miejscu śmierci żołnierza wyklętego.

Natomiast w deszczową sobotę 15.09 uczniowie w składzie: Natalia Sarwa – dowódca patrolu, Wiktoria Skrobisz, Aleksandra Mordawska, Kamil Nowak i Bartłomiej Byrgiel wzięli udział w II Edukacyjno – Historycznym rajdzie szlakiem kpt. Jana Dubaniowskiego ,, Salwy” w Grabiu – Pogórze. Uczestnicy rajdu wyruszyli z miejscowości Tarnawa , gdzie wcześniej na cmentarzu poświęcono Krzyż Partyzancki ku czci oddziału ,, Żandarmeria”. Szlak rajdu przebiegał przez dzikie tereny limanowsko – bocheńskie gdzie nie było żadnych szlaków turystycznych.  Droga była trudna, wymagała bacznej uwagi żeby się nie zgubić. Po drodze rajdowi cze napotkali 9 punktów kontrolnych  przy których wykonywali zadania wyznaczone przez sztab. Podczas trwającego 6, 5 godz. marszu były chwile radości, zwątpienia spowodowanego zgubieniem się w lesie, konsternacji na przystankach i zmęczenia  ponieważ trasa biegła miejscami w dzikich pagórkowatych terenach porośniętych trawami powyżej kolan. Wszyscy  pełni wrażeń dotarli do celu. Na drugi dzień 16.09 uczestnicy rajdu z naszej szkoły odebrali dyplomy, nagrody rzeczowe i książki ufundowane przez IPN za zdobycie I miejsca.

Ponadto reprezentacja uczniów szkoły w składzie: Filip Turczk, Patrycja Molenda, Natalia Sarwa brała udział w uroczystej Mszy Świętej oraz złożyła patriotyczną wiązankę i znicze pod pomnikiem kpt. Jana Dubaniowskiego ,, Salwy „” w Rudzie Kameralnej.

mgr Lucyna Migda

Porządki przy pomniku                                   17.09.2018

Obchody związane ze śmiercią kpt. Jana Dubaniowskiego „SALWA” w tym roku zaplanowano troszkę wcześniej, bo już 16 września. W związku z tym w ostatnią sobotę, 9-tego, z grupą koleżanek i kolegów uporządkowaliśmy teren wokół pomnika i krzyża w miejscu gdzie zginął. W ten sposób staramy się okazać pamięć naszemu bohaterowi. Jest to okazja do swoistego poznawania historii nie tylko w szkole lecz również poza nią . Obok pomnika stanęła tablica pamiątkowa z krótką informacją o kapitanie. Jest również informacja z zeszłego roku – kapitan został odznaczony przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. A mówi się o tym, że może w najbliższej przyszłości zostanie awansowany pośmiertnie na wyższy stopień. Poczekamy. My czekamy na spotkanie z jego ostatnim żyjącym żołnierzem Kapitanem Józefem Oleksiewiczem, a w zasadzie majorem, bo został awansowany w zeszłym roku. Ten człowiek to kawałek historii, wiele się można od niego nauczyć. To tacy ludzie jak on i jego dowódca – „Salwa” sprawili, że żyjemy i uczymy się w wolnej Polsce.

Filip Turczak 

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego            10.09.2018

 Stało się… pierwszy dzwonek za nami. Po dwumiesięcznej przerwie uczniowie z uśmiechem i nagromadzoną energią po raz kolejny wrócili do szkolnej rzeczywistości. Inauguracja nowego roku szkolnego rozpoczęła się od Mszy św. w intencji uczniów i nauczycieli odprawionej w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Śnieżnej w Filipowicach. Następnie uczniowie udali się do budynku szkoły gdzie odbyła się kolejna część uroczystości. Na początku Pani Dyrektor przywitała wszystkich zgromadzonych gości. W swoim wystąpieniu nawiązała do zmian, które czekają nas w nadchodzącym roku szkolnym, ale przede wszystkim zwróciła się do uczniów i nauczycieli życząc uczniom wielu sukcesów i bardzo dobrych wyników, a nauczycielom satysfakcji z wykonywanej pracy. Po oficjalnej części nastąpiła krótka część artystyczna w której uczniowie odnieśli się do rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz pokazali w „krzywym zwierciadle” wrażenia uczniów z pierwszego dnia szkoły. Uroczystość zakończyła się poczęstunkiem chlebem dożynkowym otrzymanym jako dar dla Pani Dyrektor od przedstawicieli lokalnej społeczności. Chleb jest symbolem pracy, która przynosi plony i dostarcza satysfakcji z wykonanego wysiłku.

mgr Magdalena Budzyn 


Nasza Szkoła


Stawiamy na rozwój!


Projekty i przedsi..


Obszary działania


Przedszkole


Pracownicy ZSPiP


Dla rodziców


Dla uczniów


Organizacja pracy


Zakończone projekty


Dane szkoły


Powered by dzs.pl & Hosting & Serwery