Z życia przedszkola

 

Najmłdsi w akcji MEN "Szkoła pamięta"       05.11.2019

   Nasze przedszkole  włączyło się w akcję MEN „Szkoła pamięta”. 

Celem tej inicjatywy jest zorganizowanie działań upamiętniających ważne postaci oraz wydarzenia w związku ze zbliżającymi się dniami, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. 

Dzieci odwiedziły cmentarz w Filipowicach,  gdzie  zapaliły  znicze na znak pamięci. Odwiedziły grob starszego strzelca Kazimierza Pachoty - uczestnika bitwy o Monte Cassino, bohatera odznaczonego Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari. Po powrocie odbyły się zajęcia dydaktyczne pt. Dlaczego warto pamiętać, jak okazać pamięć zmarłym. 

mgr Katarzyna Kalicka

Urodziny marchewki                                  02.11.2019

   Urodziny marchewki. Dzieci  poznały historie marchewki, wykonywały zadania od królika Szarusia. Tańczyły, ćwiczyły, szukały zaginionych marchewek, quiz z wiedzy o warzywach zdały celująco. Chrupały marchewkę, porownywaly smaki soczków ŚWIEŻO WYCISKANY KONTRA SOK ZE SKLEPU. Urodziny marchewki świętowaliśmy wspólnie z zerówka. Był to dzień pełen radości i śmiechu.
mgr Katarzyna Kalicka 

Wizyta strażaków w przedszkolu                 25.10.2019

Wóz strażacki
,,Gdy w remizie alarm wyje,
gdzieś się pali. Widać dym!
Zaraz auto z niej wyjeżdża
Ijo,ijo! Dzyń, dzyń, dzyń!
Wóz strażcki -ten najmniejszy-
wraz z drabiną, z wężem swym,
jedzie zgasić straszny płomień!
Ijo, ijo! Brym, brym, brym!
Nagle staje, widzi pożar.
Wężem długim niczym słup
leje wodę na płomienie!
Ijo, ijo! Chlup,chlup,chlup!
Już zgaszony wielki ogień!
Wyłączony wody szum.
Wraca dumny nasz bohater
Ijo, ijo! Brum, brum, brum!’’ 
Dziękujemy naszym  strażakom za przeprowadzenie profesjonalnego szkolenia z udzielania pierwszej pomocy pt. Co robimy jak Pani Kasia/ Ania zemdleje 🙂. Dzieci powtórzyły numery alarmowe, poznaly tajniki pracy strażaka. Miały okazje przymierzyć strój itd. 
mgr Katarzyna Kalicka

Woda niezwykła ciecz                                 22.10.2019

W tym tygodniu przeprowadzaliśmy badania i eksperymenty związane z właściwościami wody. Nauczyliśmy się ze bez wody nie ma życia, jak istotna jest woda dla życia ludzi zwierząt i roślin. Uczyliśmy się wyciągać wnioski z przeprowadzonych badań. Wykonaliśmy prace plastyczne, pracowaliśmy w książkach itd.
mgr Katarzyna Kalicka
 

Pierwsze dwa tygodnie września                   22.09.2019

Dwa tygodnie szybko minęły. Dzieci poznały zasady panujące w przedszkolu, stworzyły kodeks przedszkolaka, brały udział w różnych zabawach, pracowały przy stolikach, tworzyły prace plastyczne przy użyciu różnych technik:) uczyły się wierszyków i piosenek oraz chodziły na plac zabaw itd.
mgr Katarzyna Kalicka 

Dzień Babci i Dziadka                                22.02.2019

Mnóstwo uśmiechów, pocałunków i wyrazów miłości czekało na specjalnych gości 14 lutego w naszym przedszkolu. Nie! Nie z powodu Dnia Zakochanych. W tym dniu dzieci przedszkolne gościły ukochane Babcie oraz Dziadków. Z okazji ich święta przedszkolaki młodsze i starsze przygotowały małe przedstawienia. Dzieci zaprezentowały wiele wierszy, piosenek, tańców, pokazy mody a także krótką inscenizację. Wszystkiego uczyły się pilnie przez kilka tygodni. Na twarzach zgromadzonych, popisy dzieci wywołały uśmiechy radości. Każdy gość otrzymał również specjalny upominek przygotowany na tę okazję przez kochającego wnusia lub zakochaną w dziadku wnusię. Następnie, na wszystkich przybyłych czekała kolejna niespodzianka — słodki poczęstunek przygotowany przez Rodziców. Wspólne biesiadowanie było wspaniałą okazją do poznania się, nawiązania rozmowy czy podzielenia wspomnieniami. Wszystkie przedszkolaki były przeszczęśliwe widząc swoje Babcie i Dziadków w naszych progach, a dostojni goście nie kryli wzruszenia i obiecali, że pojawią się na kolejnej przedszkolnej uroczystości. 

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim Rodzicom zaangażowanym w przygotowanie tej uroczystości i nieocenioną pomoc. Dziękujemy za piękne stroje i pyszne słodkości.

mgr Iwona Gurgul

Andrzejki w przedszkolu                                11.12.2018


Dzisiaj w naszym przedszkolu odbyła się zabawa andrzejkowa. Dzieci w pięknych strojach z wielką radością brały udział w różnych zabawach i wróżbach. Swoją przyszłość odkrywały losując przedmioty, które przepowiadały w jakim zawodzie będą pracowały jak dorosną, wróżyły z butów, rzucały pieniążki do wody na szczęście. Oczywiście wszystkie wróżby traktowano z przymrużeniem oka jako pretekst do dobrej zabawy 🙂.

Większą cześć andrzejkowych uroczystości wypełniły tańce, zabawy przy muzyce i konkursy. Pan Tadziu uświetnił nasza zabawę i zaśpiewał nam kilka znanych piosenek 🙂. Słodki poczęstunek był miłym zakończeniem wspaniałej zabawy, która sprawiła, iż w przedszkolu zagościł radosny i wyjątkowy nastrój. 

Dziękujemy za przygotowanie poczęstunku dla dzieci 😁
mgr Katarzyna Kalicka

Pasowanie na przedszkolaka                         17.11.2018

,,Pasowanie na przedszkolaka" to pierwsza wyjątkowa uroczystość w życiu dzieci, które we wrześniu tego roku po raz pierwszy rozpoczęły swoją przygodę z przedszkolem. Dla najmłodszych było to ogromne przeżycie, ale trzymały się bardzo dzielnie 🙂 Z uśmiechami na twarzach recytowały wierszyki i śpiewały piosenki otrzymując od rodziców i zaproszonych gości gromkie brawa. Zanim złożyły uroczystą przysięgę zaprezentowały nam swoje umiejętności - po czym Pani Dyrektor za pomocą „czarodziejskiego ołówka" dokonała uroczystego „Aktu pasowania". Nie zabrakło życzeń i słodkich upominków oraz dyplomów i prezentów dla każdego przedszkolaka. Uwieńczeniem uroczystości był pyszny poczęstunek. Na pewno był to niezapomniany dzień, pełen emocji i miłych wrażeń zarówno dla dzieci, rodziców jak i nauczycielek😁

mgr Katarzyna Kalicka 

Zajęcia z zakresu edukacji ekologicznej       15.11.2018

W naszym przedszkolu odbyły się zajęcia z zakresu edukacji ekologicznej pt. ,,Dbamy o czyste powietrze”. Dzieci uczyły się jak dbać o powietrze, które jest niezbędne do życia, a jego czystość jest źródłem zdrowia. Określały przyczyny powstawania różnych zanieczyszczeń na podstawie plansz i ilustracji oraz opowiadania „O kominie, który przestał dymić”.

Dzieci zostały uświadomione o wpływie zanieczyszczonego powietrza na zdrowie ludzi, zwierząt i roślin. Odpowiadały na pytania, czego nie należy spalać w kominkach domowych, piecach, na ogniskach, aby nie powstawały „złe, niebezpieczne dymy” Odgadywały zagadki i starały się znaleźć sposoby zapobiegania zanieczyszczeniom powietrza. Przedszkolaki zostały zapoznane z oczyszczaczem powietrza i jego wpływie na nasze zdrowie.

Na zakończenie zajęć dzieci wykonały prace plastyczną pt. ,,Oddycham czystym powietrzem”.

Dziś do naszego przedszkola dotarł super nowoczesny i bardzo wydajny oczyszczacz powietrza przekazany przez Marszałka Województwa Małopolskiego w ramach programu Małopolska w zdrowej atmosferze.

mgr Katarzyna Kalicka

 Wycieczka do lasu                                       15.10.2018

Najmilszą i najbardziej efektywną nauką jest przyswajanie treści programowych w rzeczywistych warunkach. Bowiem w pamięci najbardziej pozostaje wszystko to, co dane jest nam przeżyć, doświadczyć i poczuć emocje. Taki cel przyświecał organizacji wycieczki do lasu dla przedszkolaków. Dzień był piękny, słoneczny i ciepły. Kontakt z naturą, świeże powietrze, barwy jesieni, swoboda spowodowały radość w sercach i uśmiech na twarzach dzieci. Na wszystko starczyło czasu: na obserwację przyrody, zabawy integracyjne w lesie, palenie ogniska, pieczenie kiełbasek i ziemniaków, zjadanie się nimi oraz na zajęcia plastyczne. Cel został osiągnięty. Mam nadzieję, że na długo z nami pozostaną: wiedza, miłe wspomnienia i piękne zdjęcia. Dziękuję wszystkim obecnym- uczestnikom i pomocnikom. Bez Was nie byłoby to możliwe.

mgr Iwona Gurgul

Z wizytą u burmistrza                                     17.06.2018

Praca burmistrza miasta nie należy do najłatwiejszej. Przekonały się o tym  przedszkolaki, które w poniedziałek  04 czerwca odwiedziły Pana Dawida Chrobak w gabinecie.

Podczas spotkania dzieci miały szanse zapytać burmistrza o jego pracę, zobaczyć jego gabinet. Pan Burmistrz z wielka radością odpowiadał na pytania, opowiedział nam o założycielu miasta Zakliczyn, a także oddał nam swój fotel do dyspozycji. Podczas tej miłej wizyty nie zabrakło także prezentów. Włodarz miasta  rozdał dzieciom kolorowanki oraz częstował cukierkami. Wspólna fotografia zakończyła te krótkie, ale jakże przyjemne spotkanie.

Po otrzymaniu upominków dzieci ruszyły na plac zabaw, gdzie spędziły  miło czas na beztroskiej zabawie. 

Nasz wspaniała wycieczka zakończyła się pysznymi włoskimi lodami. Zmęczeni, ale w świetnych humorach wróciliśmy do naszego przedszkola. 

Dziękujemy za sympatyczna wizytę.

mgr Katarzyna Kalicka

Udział w koncercie charytatywnym              31.05.2018

Przedszkolaki z oddziału zerowego uczestniczyły w VII Charytatywnym Koncercie Piosenki Przedszkolnej zatytułowanym: „To dla Ciebie…” pod hasłem „Moja ojczysta ziemia - regionalizm ujęty w piosence, przyśpiewce…”. Koncert poświęcony był Mateuszowi i Basi – dzieciom potrzebującym naszego wsparcia.  Nasze zerówczaki zaprezentowały piosenkę góralską „ Idzie dysc, idzie dysc”.  Śpiewały równie pięknie, jak pięknie wyglądały.  Zapraszam do obejrzenia zdjęć z przygotowań i oczekiwań tuż przed występem. 

mgr Iwona Gurgul

IV Ogólnopolski Maraton Przedszkolaków   21.05.2018

 

mgr Katarzyna Kalicka 

Weekend majowy w przedszkolu                      09.05.2018

       Za nami długi weekend majowy, czas beztroskich zabaw i odpoczynku. To dni, w których do przedszkola uczęszcza mniejsza grupa podopiecznych, biorących udział  w wielu ciekawych zabawach i zajęciach.

Dzieci z naszego przedszkola nie próżnowały, jak na prawdziwych małych patriotów przystało przedszkolaki zostały zapoznane z flagą, godłem oraz mapą Polski, rozpoznawały kolory na mapie- wskazywały niziny, wyżyny, góry, zaznaczały na mapie rzekę Wisłę, oraz wskazywały wybrane miejsca/miasta na mapie (Kraków, Bochnia, Rzezawa, Warszawa, Gdańsk, Poznań i ich charakterystyczne budowle. Wykonały prace plastyczne- flagę Polski.

Korzystając z cudownej pogody miały możliwość uczestniczenia w wesołych  zabawach w ogrodzie przedszkolnym. Przedszkolaki uczestniczyły także w zabawach z chustą animacyjną, zabawach i grach ruchowych oraz słuchały czytanych bajek, które rozwijały ich wyobraźnie, kreatywność, pobudzały do działania i zdrowej rywalizacji.

Każdy dzień wypełniony był zajęciami o charakterze integracyjnym, twórczym oraz rozwijającym komunikację w grupie i pozytywną samoocenę. 

Dodatkową atrakcją było piątkowe leżakowanie na świeżym powietrzu oraz podwieczorek w ogródku.

mgr Katarzyna Kalicka

Wycieczka do Promiennego Zamku                   09.04.2018

  W piątek 06.04.2018r. przedszkolaki z zerówką wyruszyły na wycieczkę do Promiennego Zamku w Tarnowie.

Dla niektórych przedszkolaków była to pierwsza podróż autokarem, dlatego wyjazd związany był z wieloma emocjami oraz oczekiwaniem na nowe przeżycia. Przed wyjazdem omówiliśmy sobie zasady bezpiecznego podróżowania i zachowania w czasie wycieczki.

Celem naszej wyprawy było kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie rówieśniczej poprzez wspólną zabawę, rozwijanie motoryki dużej i małej dzieci oraz stworzenie możliwości radosnego spędzenia czasu. 

W sali zabaw dzieci  mogły skorzystać z licznych atrakcji. Miały do dyspozycji mini pojazdy, dużądmuchana zjeżdżalnie, piłki, armatki na piłeczki, samochody Niezwykłą atrakcją okazał się trzy poziomowy tor przeszkód z licznymi schodkami, ślepymi przejściami, przeszkodami, zabawkami i innymi atrakcjami.Każdy, kto poczuł zmęczenie, mógł skorzystać ze spokojnego  kącika, w którym można było odpocząć i nabrać sił przy stole ze smakołykami i soczkami. 

Pobyt bardzo szybko dobiegł końca. Zadowolone, nieco zmęczone i pełne   niezapomnianych wrażeń i emocji dzieci pożegnały się z tym bajkowym miejscem i wróciły do przedszkola z nadzieją, że wkrótce ponownie odwiedzą sale zabaw.

mgr Katarzyna Kalicka

Pożegnanie zimy w przedszkolu                  08.04.2018

  Już 21 marca, a za oknem jest jeszcze zimowo - mróz, śnieg, brak słońca.  Trudno uwierzyć, że puka do nas wiosna.  Głośno stuka do przedszkolnych drzwi i liczy na dzieciaki, że pomogą jej zwyciężyć i wygonić zimę. Wie, że na nich zawsze może liczyć. Po wstępie pełnym zagadek, rebusów, zabaw przywołujących ciepło i rozgrzewających atmosferę w szranki stanęły dwa zespoły: jeden to dzielne przedszkolaki udekorowane opaskami z kwiatów, a drugi to zmęczone i wycieńczone  jak zima - panie przedszkolanki.  Gdzie sprawiedliwość? …. krzyczała  Zima, gdy jej zespół poniósł spektakularną klęskę.  Wtedy dzieci spokojnie odpowiedziały - sprawiedliwość właśnie nadeszła! …. Przecież w kalendarzu mamy już wiosnę. Teraz jest jej pora panowania. Uciekaj Zimo!

mgr Iwona Gurgul

Ferie wkoło, a my bawimy się wesoło -  II tydzień           07.03.2018

      Pierwszy dzień ferii upłynął pod hasłem ,, bezpieczne ferie,” Do naszego przedszkola przybył gość specjalny. Pan Dawid Żabiński, członek grupy ratowniczej OSP Nowy Sącz, w raz ze swoim wiernym czworonożnym przyjacielem, Nero. Nasz gość opowiedział nam o swojej pracy, o potrzebnym przygotowaniu, o trudach i niebezpieczeństwach. Zademonstrował nam ekwipunek niezbędny w tej odpowiedzialnej pracy, wytłumaczył nam jak ważną role pełni Nero i  jak wygląda szkolenie na psa ratownika. Nero jak na dobrze wyszkolonego psa przystało zademonstrował nam swoje umiejętności, i ze stoickim spokojem znosił nasze niezliczone dowody sympatii. To był wspaniały dzień. Jeszcze raz dziękujemy za tak wspaniałe odwiedziny.

We wtorek odbył się ,,dzień  zumby kids” dzieci poznały czym jest zumba, poznały, że  to nie tylko ćwiczenia i taniec, ale również super zabawa.

Podczas zajęć dzieci uczyły się prostych układów tanecznych, jednocześnie ćwiczyły koordynacje, równowagę, kształtowały i rozwijały kreatywność, dyscyplinę oraz pamięć.

W środę ćwiczyliśmy szare komórki  w naszych przedszkolnych kalamburach. Dzień zagadek, wzbudził wiele emocji wśród dzieci, a rywalizacja była bardzo zacięta. Po uczciwym pojedynku królową zagadek została Milenka Klimek. Na zakończenie tego dnia  dzieci wykonały prace techniką origami.

Czwartek był dniem ,,sportowca”. Dzieci  jak na prawdziwych  olimpijczyków przystało  po rozgrzewce, pokonały tor przeszkód, składający się z różnych trudnych technicznie elementów. Ale nawet największy slalom, czy tunel to dla nas żadna przeszkoda.

W piątek zadbaliśmy o  nasze zdrowie i wzmocnienie odporności. Dlatego przygotowaliśmy pyszną sałatkę owocowa, prawdziwa bombę witaminową. Przypomnieliśmy sobie jak istotne są witaminy dla naszego organizmu. Sprawdziliśmy swoja wiedze na temat owoców i warzyw. A nasze kulinarne umiejętności sprawdziła Pani Dyrektor, która jak na prawdziwego jurora kulinarnego przystało po degustacji wystawiła nam szóstkę z plusem.:)

mgr K. Kalicka

Ferie wkoło, a my bawimy się wesoło -  I tydzień           22.02.2018

      W naszym przedszkolu nie ma czasu na nudę. Aby ferie zimowe, które są czasem beztroskiej zabawy i odpoczynku upłynęły dzieciom miło. Nasza placówka przygotowała wiele ciekawych zabaw i niecodziennych zajęć. 

Pierwszy dzień ferii upłynął pod hasłem ,, ferie badacza”, dzieci po porannej gimnastyce i pokonaniu toru przeszkód, jak na prawdziwych badaczy przystało przeprowadzały ciekawe doświadczenia. Nasze zabawy badawcze rozpoczęliśmy od ,,pienistego potwora”, sprawdziliśmy dlaczego woda zniknęła ze spodka, mieszaliśmy odpowiednie kolory, sprawdzając jak otrzymać daną barwę, na zakończenie sprawdziliśmy, że do zrobienia telefonu wystarczą dwa plastikowe kubeczki i sznurek.

We wtorek odbył się ,,dzień małego artysty”. Nasze przedszkolaki przekonały się, że malowanie to nie tylko mała kartka papieru i pędzel. W ten dzień sięgnęliśmy po duży format. Nasze zimowe pejzaże malowaliśmy przy użyciu gąbek i paluszków. Radości nie było końca, a nasze wspólne zimowe dzieło zachwyciło.

W środę odbył się w przedszkolu,, Bal Walentynkowy”Podczas balu, przedszkolaki tańczyły przy ulubionych tanecznych przebojach, liczne konkursy umiliły nam ten dzień, a zabawy dostarczały mnóstwo radości. Na zakończenie dzieci wykonały wieniec z serduszek.


Nasza Szkoła


Stawiamy na rozwój!


Projekty i przedsi..


Obszary działania


Przedszkole


Pracownicy ZSPiP


Dla rodziców


Dla uczniów


Organizacja pracy


Zakończone projekty


Dane szkoły


Powered by dzs.pl & Hosting & Serwery